Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στο φορουμ. 

Θα ηθελα την βοηθεια σας καθως σκοπευω να κανω μια αγορα απο US και θα ηθελα να ειμαι ενημερωμενος για την διαδιακασια πριν προβψ σε ενεργειες. Η αγορα ειναι ενα μεταχειρησμενο κινητο με σπασμενη οθονη αξιας 250$ , με μεταφορικα αξιας 32$  και Import Charges 50$. Εχω επικοινωνισει με τον πωλητη (ιδιωτης) και του ζητησα να το στειλει με USPS καθως και αν ειναι δυνατων να αναγραψει μικροτερη αξια απο την πραγματικη αγορα. Θα ηθελα να μου πειτε αν πρεπει να βαλει την πραγματικη αξια της αγορας ή μια μειωμενη ή ακομα και σαν gift ετσι ωστε να μην εχω μεγαλο προβλημα με τον εκτλωνισμο. 

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η αγορά από Αμερική έχει πάντα ρίσκο.

Δεν καταλαβαίνω την αγορά ενός κινητού (προφανώς iphone) με σπασμένη οθόνη και μάλιστα σ' αυτή την τιμή και με πιθανότητες μπλεξίματος με τελωνείο, αλλά αυτό είναι προσωπική επιλογή καθενός.

 

Μικρότερη αξία δεν μπορεί να γράψει αφού ζητάει import charges $50. 

Εάν δεν υπήρχε η δέσμευση αυτή, θα μπορούσες να ζητήσεις να το στείλει με μηδενική αξία, ως ανταλλακτικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Θα ηθελα να ρωτησω κι εγω κατι.Θελω να αγορασω μια αντλια απο Ινδια.Εχω μιλησει με τον εμπορο μεσω mail,αμεσος και κατατοπιστικος.Μου εγραψε χαρακτηριστικα: THE COST OF PUMP IS USD 75/- EACH

 

AND FREIGHT CHARGE IS USD 130/- EACH.

Αρα συνολικα 205$,αρα 150€ και μου ειπε πως με αυτα τα λεφτα,το πακετο θα ερθει σπιτι μου,χωρις να χρειαστει να πληρωσω κατι αλλο.Τι πιθανοτητες υπαρχουν να ισχυει κατι τετοιο?Γιατι με τοσα που διαβασα αγχωθηκα.Το site ειναι αυτο http://www.sspumpsindia.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο φορουμ. 

Θα ηθελα την βοηθεια σας καθως σκοπευω να κανω μια αγορα απο US και θα ηθελα να ειμαι ενημερωμενος για την διαδιακασια πριν προβψ σε ενεργειες. Η αγορα ειναι ενα μεταχειρησμενο κινητο με σπασμενη οθονη αξιας 250$ , με μεταφορικα αξιας 32$  και Import Charges 50$. Εχω επικοινωνισει με τον πωλητη (ιδιωτης) και του ζητησα να το στειλει με USPS καθως και αν ειναι δυνατων να αναγραψει μικροτερη αξια απο την πραγματικη αγορα. Θα ηθελα να μου πειτε αν πρεπει να βαλει την πραγματικη αξια της αγορας ή μια μειωμενη ή ακομα και σαν gift ετσι ωστε να μην εχω μεγαλο προβλημα με τον εκτλωνισμο. 

Ευχαριστω πολυ.

 

Εάν έχει Import charges, δεν πληρώνεις κάτι άλλο.

Αυτό είναι ουσιαστικά το τελωνείο σου, και αναλαμβάνει το eBay όλη τη διαδικασία να έρθει σε κοντέινερ στην Ευρώπη και από εκεί στο σπίτι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑλησπέρα !!!

Είναι να κάνω παραγγελία σήμερα απο Ebay Αμερικής ενα bluetooth κόστος (18 + 5 μεταφορικα =23 σύνολο).

Θα έρθει με USPS.

 

Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για να μη πληρώσω δασμο'υς και τελωνείο?

Να τους πω να το στήλουν σα δώρο, ή επειδή είνια <25 ευρώ ούτως η άλλως δε θα έχω θέμα και καλό είναι να φαίνεται η τιμή του?

 

Ευχαριστώ

 

Αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ να απαντήσει γιατι θέλω να το παραγγείλω πριν τελειώσει το προϊόν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν εκανες τον κοπο να διαβάσεις ουτε ενα ποστ απο το θεμα

 

 

ΚΑλησπέρα !!!

Είναι να κάνω παραγγελία σήμερα απο Ebay Αμερικής ενα bluetooth κόστος (18 + 5 μεταφορικα =23 σύνολο).

Θα έρθει με USPS.

 

Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για να μη πληρώσω δασμο'υς και τελωνείο?

Να τους πω να το στήλουν σα δώρο, ή επειδή είνια <25 ευρώ ούτως η άλλως δε θα έχω θέμα και καλό είναι να φαίνεται η τιμή του?

 

Ευχαριστώ

 

Αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ να απαντήσει γιατι θέλω να το παραγγείλω πριν τελειώσει το προϊόν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To διάβασα όλο το post !!!

 

Αναφέρεται ότι κάτω απο 25€ δεν έχει τελωνείο δάσμους

 

Οπότε να το αφησω να το στείλει με τη τιμή , ή ως δώρο?διότι μπορεί ως δώρο να μη το πιστέψουν και να το φορολογήσουν απο μόνοι τους

 

 

 

Μαλλον δεν εκανες τον κοπο να διαβάσεις ουτε ενα ποστ απο το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ρωτήσει και στο παρελθόν αλλά μιας και με βλέπω να προχωράω σε αγορά, θα ήθελα να είμαι όσο το δυνατόν πιο ενημερωμένος. <br><br>

Λοιπόν, σε αγορά κιθάρας (180$ από aliexpress με EMS) ακόμα και αν γράψει ο πωλητής τα κλασσικά, υπάρχει κάποια πιθανότητα να γλυτώσω το τελωνείο ή είναι σίγουρο ότι θα το σταματήσουν λόγω όγκου ;<br><br>

Ακόμα, η αποστολή γίνεται μέσω EMS. Αυτή είναι courier (επομένως και σίγουρο τελωνείο) ή ισχύει ότι και με China/SG post και θα μου έρθει ειδοποίηση από ΕΛΤΑ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε την ΕΜS το τελωνείο το γλυτώνεις κατα 90%, αλλα για κιθάρα το βλέπω λιγο δύσκολο

 

Είχα ρωτήσει και στο παρελθόν αλλά μιας και με βλέπω να προχωράω σε αγορά, θα ήθελα να είμαι όσο το δυνατόν πιο ενημερωμένος. <br><br>
Λοιπόν, σε αγορά κιθάρας (180$ από aliexpress με EMS) ακόμα και αν γράψει ο πωλητής τα κλασσικά, υπάρχει κάποια πιθανότητα να γλυτώσω το τελωνείο ή είναι σίγουρο ότι θα το σταματήσουν λόγω όγκου ;<br><br>
Ακόμα, η αποστολή γίνεται μέσω EMS. Αυτή είναι courier (επομένως και σίγουρο τελωνείο) ή ισχύει ότι και με China/SG post και θα μου έρθει ειδοποίηση από ΕΛΤΑ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε την ΕΜS το τελωνείο το γλυτώνεις κατα 90%, αλλα για κιθάρα το βλέπω λιγο δύσκολο

 

 

Είχα ρωτήσει και στο παρελθόν αλλά μιας και με βλέπω να προχωράω σε αγορά, θα ήθελα να είμαι όσο το δυνατόν πιο ενημερωμένος.

 

 

Λοιπόν, σε αγορά κιθάρας (180$ από aliexpress με EMS) ακόμα και αν γράψει ο πωλητής τα κλασσικά, υπάρχει κάποια πιθανότητα να γλυτώσω το τελωνείο ή είναι σίγουρο ότι θα το σταματήσουν λόγω όγκου ;

 

 

Ακόμα, η αποστολή γίνεται μέσω EMS. Αυτή είναι courier (επομένως και σίγουρο τελωνείο) ή ισχύει ότι και με China/SG post και θα μου έρθει ειδοποίηση από ΕΛΤΑ ;

Κατάλαβα! Με EMS παραλαμβάνω από ΕΛΤΑ ;Αν μπει φόρος, θα είναι (λογικά) περίπου το 25% του ποσού που έχω πληρώσει. Αυτό δεν με πειράζει αλλά φοβάμαι μη της δώσουν αξία πχ 500€ και μετά την πληρώσω χρυσή.. Σε αυτή την περίπτωση μπορώ να κάνω ένσταση και να προσκομίσω την απόδειξη από το aliexpress?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους θέλω τα φώτασας. αγορασα  μεσω e-bay και αμερικης ενα  ζευγάρι παπούτσια. Η τιμη  του  ήταν 50$ kai  17.99$ τα μεταφορικα το  στέλνει με Economy Int'l Shipping.

Για  αυτό θα  πληρώσω τελωνείο  και εαν ναι  πόσο;;;

 

 

Δεύτερο θέλω να αγοράσω κατι  γυαλια  απο  Αυστραλια για ενα  ξάδερφο μου  τα γιαλια κάνουν $85,50 Αυστραλέζικα, και  έχει Free standard postage.Του έστειλα  μύνημα  του πωλητη  και  τον ρώτησαΜου  απάντησε ότι ''Customs is your responsibility, BUT, I mark the parcel as a gift and put a low value of $24''Εάν τα αγοράσουμε  και  εφόσον τα δηλώσει  σαν  δώρο  και  βαλει  και  24 δολαρια  θα  περάσουν τελωνειο εδω στην Ελλάδα;
 

Οι τιμες που  κοιτάνε  στο  τελωνείο είναι για τις  αναγραφώμενες τιμές  σε τοπικη τιμή ή  τι ς κάνουν  μετατροπη σε ευρώ πχ .
Πάντως για  τα παπούτσια  καιγομαι  καθότι  τα βρήκα σε τρελο  σκόντο και  έχει γούστο  να  μου έρθει κανενας νταμπλάς  με  τελωνειο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε πει πολλές φορές ότι για τις αγορές που κάνουμε από τρίτες χώρες πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι ότι θα πληρώσουμε ΦΠΑ και, σε λίγες περιπτώσεις, δασμό. Ειδικότερα, για αντικείμενα αξίας CIF (κόστος και μεταφορικά) από 22 έως 150 ευρώ πληρώνουμε ΦΠΑ και πάνω από τα 150 και δασμό ανάλογα με τη δασμοφορολογική κλάση του αντικειμένου.

 

Έχουν καταγραφεί περιπτώσεις με αντικείμενα που εισάγονται μέσω ΕΛΤΑ χωρίς να χρεωθούν έξοδα εκτελωνισμού αλλά και άλλες που έχουν χρεωθεί. Γενικά, δεν υπάρχει κανόνας στα θέματα αυτά αλλά εάν ο τελωνειακός ασχοληθεί με ένα δέμα και αμφιβάλλει για την αναγραφόμενη αξία μπορεί να ζητήσει πρόσθετα στοιχεία, όπως πχ απόδειξη είτε του PayPal είτε της κάρτας.

 

Φυσικά, η αποστολή δεμάτων με courier σημαίνει στάση στο τελωνείο και έξοδα πολύ υψηλότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Να ξαναρωτήσω το ίδιο .

 

Εμένα η αγορά λέει 23 e αντικείμενο και μεταφορικά .

Θα πληρώσω φπα?

Μο βολεύε να το βάλει σαν gift (αν το βάλλει σαν gift θα εξακολουθεί να φαίνεται η τιμή του? θα ΄΄εχει απόδειξη).

 

Τι με συμφέρει να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα...εγω πηρα ενα φορεμα τουαλετα αξιας 300ευρω απο χωρα εκτος ΕΕ και το εβαλε ο πωλητης σαν sample,σταλθηκε με ems και αξια 50$...μπηκε τελωνειο ολα μπαινουνε ετσι και αλλιως και βγηκε μετα απο κανα 2ωρο βασει status στο tracknumber...και μετα απο 2 μερες μου το εφεραν τα ελτα κουριερ χωρις τπτ επιπλεον...ηταν σχετικα βαρυ στα 3 κιλα...

 

Ρε manosbr δεν θα πληρωσεις κατι εαν στο στειλει με απλο ελτα ή εμσ....αφου ειπαμε για αντικείμενα αξίας CIF (κόστος και μεταφορικά) από 22 έως 150 ευρώ πληρώνουμε ΦΠΑ, για μενα εδω πρεπει να συμπληρωθειιιιι εαννν σου τυχει χαχαχαχα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 για μενα εδω πρεπει να συμπληρωθειιιιι εαννν σου τυχει χαχαχαχα...

 

 

Πολύ σωστό, αν και το έχω πει, κατ' επανάληψη, ότι στο θέμα εκτελωνισμού δεν μπορεί να υπάρχει ( και δεν υπάρχει) κανόνας, για να γλυτώνουμε ΦΠΑ και δασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...