Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Ναι αλλά πως γίνεται η διαδικασία? Γιατί για να το ζητήσω λογικά πρέπει να ανοίξω το πακέτο σωστά? Και αν μου πουν μετά ότι άλλαξα το περιεχομενό του? Υπάρχει τέτοια περίπτωση? 'Η να το κρατήσω σφραγισμένο και να το πάω στο τελωνείο ή ΕΛΤΑ? Οτι θα το κάνω σίγουρα αλλά εως τότε το αφήνω ως έχει?

Παιδιά όταν έχετε αμφιβολία για τους φόρους κτλ δεν παραμβανετε και ζητάτε να γίνει αναδασμολογηση, όταν παραλαμβάνεις είναι σαν να αποδέχεστε την χρέωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχεις μπερδευτεί μάλλον το παρακάτω έγγραφο ειναι αν κάνει στάση σε χώρα πχ Ελβετία και φαίνεται ότι είναι από εκεί, όταν διαλέξεις μια ευρωπαϊκή αποθήκη πχ Γερμανία, Αγγλία κτλ το δέμα βρίσκεται ήδη Ευρώπη το πως το έφεραν και αν τo εκτελωνισαν αλλου, χώρα προέλευσης θα φαίνεται η Γερμανία Αγγλία πχ

 

1) Δηλαδή αν καταλαβα ότι βρίσκεται στην ευρωπαϊκή αποθήκη του Gearbest είναι 100% χωρίς περαιτέρω χρεώσεις  από ΕΛΤΑ και Τελωνείο?

 

 

2) http://prntscr.com/h2poa7

 

Για παράδειγμα αυτό το προϊόν που  βρίσκεται Ευρώπη παίζει ρόλο με ποιον τρόπο θα επιλέξω να αποσταλεί ώστε να μην έχω κάποια χρεώσει από ΕΛΤΑ και Τελωνείο? Σε περίπτωση που υπάρξει κάποια χρεώσει  θα πρέπει να το στείλω για αναδασμολόγηση? Και αν ναι τι αποδεικτικά θα πρέπει να παρουσιάσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

1) Δηλαδή αν καταλαβα ότι βρίσκεται στην ευρωπαϊκή αποθήκη του Gearbest είναι 100% χωρίς περαιτέρω χρεώσεις  από ΕΛΤΑ και Τελωνείο?

 

 

2) http://prntscr.com/h2poa7

 

Για παράδειγμα αυτό το προϊόν που  βρίσκεται Ευρώπη παίζει ρόλο με ποιον τρόπο θα επιλέξω να αποσταλεί ώστε να μην έχω κάποια χρεώσει από ΕΛΤΑ και Τελωνείο? Σε περίπτωση που υπάρξει κάποια χρεώσει  θα πρέπει να το στείλω για αναδασμολόγηση? Και αν ναι τι αποδεικτικά θα πρέπει να παρουσιάσω?

Ναι εφοσον ειναι ηδη σε ευρωπαικη χωρα οτι και να διαλεξεις δεν εχεις εξτρα χρεωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εφοσον ειναι ηδη σε ευρωπαικη χωρα οτι και να διαλεξεις δεν εχεις εξτρα χρεωση

 

Σε περίπτωση που υπάρξει κάποια χρεώσει   θα πρέπει να το στείλω για αναδασμολόγηση? Και αν ναι τι αποδεικτικά θα πρέπει να παρουσιάσω προκείμενου να φανεί ότι το πήρα από ευρωπαϊκή χωρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όταν έχετε αμφιβολία για τους φόρους κτλ δεν παραμβανετε και ζητάτε να γίνει αναδασμολογηση, όταν παραλαμβάνεις είναι σαν να αποδέχεστε την χρέωση

 

Ναι αλλά αλλιώς πως θα ήξερα τι έχει γραφτεί επάνω? Όταν έλαβα(έφαγα) το πακέτο είδα ότι το είχαν προσδιορίσει ως κινιτό ενώ είναι tablet. Εν πάσει περιπτώσει θα πάρω τηλέφωνο το τελωνείο ή κάποιο αρμόδιο τμήμα να ρωτήσω γιατί δεν στέκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι αλλά αλλιώς πως θα ήξερα τι έχει γραφτεί επάνω? Όταν έλαβα(έφαγα) το πακέτο είδα ότι το είχαν προσδιορίσει ως κινιτό ενώ είναι tablet. Εν πάσει περιπτώσει θα πάρω τηλέφωνο το τελωνείο ή κάποιο αρμόδιο τμήμα να ρωτήσω γιατί δεν στέκει.

Όσες φορές Πληρώσα τελωνείο μου έφεραν το πακέτο και μόλις έβλεπα τι είναι τότε πλήρωνα, δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορείς να κάνεις αίτηση για αναδασμολογηση εφόσον παρέλαβες (όπως είπα πιο πάνω από την στιγμή που παραλαμβάνεις αυτόματα σημαίνει ότι είσαι Οκ με την χρέωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσες φορές Πληρώσα τελωνείο μου έφεραν το πακέτο και μόλις έβλεπα τι είναι τότε πλήρωνα, δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορείς να κάνεις αίτηση για αναδασμολογηση εφόσον παρέλαβες (όπως είπα πιο πάνω από την στιγμή που παραλαμβάνεις αυτόματα σημαίνει ότι είσαι Οκ με την χρέωση)

 

Σε εμένα δεν ίσχυε κάτι τέτοιο. Η υπάλληλος μου ζήτησε ταυτότητα και λεφτά και μετά το πακέτο. Δεν ξέρω βέβαια τι θα γινόταν αν της έλεγα να το δω πρώτα αλλά αυτή είναι η διαδικασία. Μην ξεχνάς εγώ δεν παρέλαβα από τελωνείο αλλά ΕΛΤΑ. Εν πάσει περιπτώση θα πάρω ένα τηλεφωνακι την όποια αρμόδια υπηρεσία να δούμε τι θα μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα σημερα στις 30 μερες περιπου ενα δεματακι μικρο, ητανε ενα συμα για αντιστασεις για το ηλεκτρονικο τσιγαρο, τιμη περιπου 3 ευρω. εγραφε απ'εξω 5$ αξια και 0.05kg βαρος.

Πισω ειχε το αυτοκολλητο Γ.Ε.Τ.Α. Αερολιμενα ελευθεριος βενιζελος

Τελωνειακος ελευθερο. Αλλα δεν μου ζητηθηκαν 3 ευρω.

Επειδη δεν εχω καταλαβει, αυτα τα 3 ευρω τα βαζουν μονο στα δεματα ή στο αλλο πως το ειπατε, δεν θυμαμαι :P.

Και πως ξεχωριζεις αν ειναι δεμα ή οχι; χεχε

 

Εχω και αλλες παραγγελιες στις 60 μερες.. και ακομα περιμενω.

Σημερα η μια γραφει ATHENS AIRMAIL CENTER RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

Μετα απο 58 μερες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει απαντηθεί πάρα πολλές φορές η ίδια ερώτηση και με αναζήτηση θα έβρισκες την απάντηση,

 

Γιατί τα δέματα που ταξιδεύουν από Κίνα με ταχυδρομεία χωρών της ΕΕ, περνάνε διερχόμενα (in transit) από τις αντίστοιχες χώρες και εκτελωνίζονται στη χώρα προορισμού.

 

κτλβα..

 

αυτην την μεθοδο την εχει δοκιμασει καποιος με acs?

https://gearbestgreece.com/gearbest-guides/%CE%BC%CE%AD%CE%B8%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CF%82-gearbest-priority-line/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε εμένα δεν ίσχυε κάτι τέτοιο. Η υπάλληλος μου ζήτησε ταυτότητα και λεφτά και μετά το πακέτο. Δεν ξέρω βέβαια τι θα γινόταν αν της έλεγα να το δω πρώτα αλλά αυτή είναι η διαδικασία. Μην ξεχνάς εγώ δεν παρέλαβα από τελωνείο αλλά ΕΛΤΑ. Εν πάσει περιπτώση θα πάρω ένα τηλεφωνακι την όποια αρμόδια υπηρεσία να δούμε τι θα μας πει.

Από τέλοι Μαΐου ότι εξτελωνιζεται το φέρνουν τα ελτά δεν μπλέκουμε εμείς άμεσα με το τελωνείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το ότι έγραψα "σπανίως", τα 2 δικά σας παραδείγματα δεν αποτελούν κανόνα και ίσως το "άνοιγμα" δεν ήταν για να δει ο τελωνειακός το περιεχόμενο.

2 στα 2 (επι προσωπικου) δεν το λες και σπανιως ..

3-4 φορες που εχω παει κωνσταντινουπολεως ολο σε μανουρες πεφτω τυπων με ανοιγμενα δεματα ems και απλα.

 

Κανονα δεν αποτελει ουτε το σπανιως που αναφερεις φυσικα.

Κανονα δεν αποτελει ΤΙΠΟΤΑ απο οσα γραφονται εδω μεσα.

 

Δειγματολειπτικα και εμπειρικα συζηταμε προφανεστατα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχει δοκιμαστεί από πολλούς αλλά τελευταία έχουν δημιουργηθεί προβλήματα στην Αγγλία με αυτή τη μέθοδο (έχουν γράψει οι αγγλικές εφημερίδες σχετικά), πολλά δέματα επέστρεψαν από την Αγγλία στην Κίνα και το μαγαζί τα ξανάστειλε στους παραλήπτες με τη συνηθισμένη διαδικασία, που σημαίνει ότι το πιθανότερο είναι να σταματήσουν στο ελληνικό τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 στα 2 (επι προσωπικου) δεν το λες και σπανιως ..

3-4 φορες που εχω παει κωνσταντινουπολεως ολο σε μανουρες πεφτω τυπων με ανοιγμενα δεματα ems και απλα.

 

Κανονα δεν αποτελει ουτε το σπανιως που αναφερεις φυσικα.

Κανονα δεν αποτελει ΤΙΠΟΤΑ απο οσα γραφονται εδω μεσα.

 

Δειγματολειπτικα και εμπειρικα συζηταμε προφανεστατα.

Και πολυ σωστα τα λες φιλτατε. Στη τελικη βοηθαμε ο ενας τον αλλον, δεν υπαρχει λογος να παραπλανουμε η να μιλαμε αοριστα.

Αν δεν κανω λαθος, ειμαι απο τους πρωτους που ανεφεραν πως οι του τελωνειου, αυθερατα υπερκοστολογουν τα δεματα απο το εξωτερικο, και μαλιστα σε ακραια παραδειγματα. Φυσικα παντα με πηγες και με φωτογραφικες αποδειξεις.

 

Η φωτογραφια απο το σπανιο/τυχαιο περιστατικο ανοιγματος δεματος μου, ειναι η παρακατω παντως.

post-108899-0-73272100-1509115871_thumb.jpg

Ευτυχως δεν ελειπε κατι, αν και θα μπορουσανε να σπασουν ετσι οπως επανατοποθετήθηκαν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Περιμένω ενα δέμα εδώ και 59 μέρες περιπου.

Είχε κολλήσει τελωνείο ,σήμερα είδα πρόοδο αλλά έβγαλε κάτι που δεν το εχω ξανα δει..

Held by customs και στο στο site του ελτα εμφανίζει το παρακάτω.. Τι γίνεται;

post-301515-0-09954900-1509128992_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Περιμένω ενα δέμα εδώ και 59 μέρες περιπου.

Είχε κολλήσει τελωνείο ,σήμερα είδα πρόοδο αλλά έβγαλε κάτι που δεν το εχω ξανα δει..

Held by customs και στο στο site του ελτα εμφανίζει το παρακάτω.. Τι γίνεται;

τι ειχε μεσα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...