Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ένα δέμα που μου ήρθε από Hong Kong έχει κολλήσει στο αεροδρόμιο και γράφει το tracking των ΕΛΤΑ:  "ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ".

 

Αυτό σημαίνει πως είναι τελωνείο; Έχει κολλήσει εκεί από τις 24 του μήνα.

 

 

Και το δικό μου πακέτο από τις 19 Οκτώβρη είναι στην ίδια κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν παραγγείλεις κατι μεσω ολλανδιας με ποια δικαιολογια στο φορολογούν?Αφου ερχεται απο ευρωπη γιατι πληρωνεις δασμους?

 

Έχει απαντηθεί πάρα πολλές φορές η ίδια ερώτηση και με αναζήτηση θα έβρισκες την απάντηση,

 

Γιατί τα δέματα που ταξιδεύουν από Κίνα με ταχυδρομεία χωρών της ΕΕ, περνάνε διερχόμενα (in transit) από τις αντίστοιχες χώρες και εκτελωνίζονται στη χώρα προορισμού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήμερα,

 

Αν το αντικείμενο που θέλω να αγοράσω βρίσκεται σε  ευρωπαϊκή αποθήκη του Gearbest υπάρχει  κάποιο έγγραφο ( το οποίο μπορώ να ζητήσω από το κατάστημα ) που να αποδεικνύει  ότι το εν λόγω αντικείμενο  έχει εκτελωνιστεί και δεν είναι υπόχρεο εκτελωνισμού ή οποιουδήποτε άλλου φόρου στην Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλήμερα,

 

Αν το αντικείμενο που θέλω να αγοράσω βρίσκεται σε ευρωπαϊκή αποθήκη του Gearbest υπάρχει κάποιο έγγραφο ( το οποίο μπορώ να ζητήσω από το κατάστημα ) που να αποδεικνύει ότι το εν λόγω αντικείμενο έχει εκτελωνιστεί και δεν είναι υπόχρεο εκτελωνισμού ή οποιουδήποτε άλλου φόρου στην Ελλάδα;

Αν ειν σε ευρωπαϊκή αποθήκη δεν χρειάζεται τίποτα μιας και χώρα αποστολής θα φαίνεται η ευρωπαϊκή χώρα οπότε δεν θα έχεις έξτρα χρεώσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειν σε ευρωπαϊκή αποθήκη δεν χρειάζεται τίποτα μιας και χώρα αποστολής θα φαίνεται η ευρωπαϊκή χώρα οπότε δεν θα έχεις έξτρα χρεώσεις

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

Άπλα λόγω της σύγχυσης που επικρατεί θέλω να είμαι καλυμμένος, επίσης είναι και ένας τρόπος εξακριβώσεις  για το αν όντως το αντικείμενο  έχει περάσει τελωνείο και δεν είναι σε κατάσταση "transit" σε κάποια ευρωπαϊκή αποθήκη. Υπάρχει  άλλος  τρόπος που μπορώ να χρησιμοποιήσω ώστε να είμαι  σίγουρος ότι η παραγγελιά μου έρχεται όντως από Ευρώπη και δεν είναι σε κατάσταση "transit" ;

 

Μπορεί  να είναι το παρακάτω έγγραφο?

 

http://cargotransport.org/cargoinfo/custom-clearance-documents-2/t2l-document/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

Άπλα λόγω της σύγχυσης που επικρατεί θέλω να είμαι καλυμμένος, επίσης είναι και ένας τρόπος εξακριβώσεις για το αν όντως το αντικείμενο έχει περάσει τελωνείο και δεν είναι σε κατάσταση "transit" σε κάποια ευρωπαϊκή αποθήκη. Υπάρχει άλλος τρόπος που μπορώ να χρησιμοποιήσω ώστε να είμαι σίγουρος ότι η παραγγελιά μου έρχεται όντως από Ευρώπη και δεν είναι σε κατάσταση "transit" ;

 

Μπορεί να είναι το παρακάτω έγγραφο?

 

http://cargotransport.org/cargoinfo/custom-clearance-documents-2/t2l-document/

Εχεις μπερδευτεί μάλλον το παρακάτω έγγραφο ειναι αν κάνει στάση σε χώρα πχ Ελβετία και φαίνεται ότι είναι από εκεί, όταν διαλέξεις μια ευρωπαϊκή αποθήκη πχ Γερμανία, Αγγλία κτλ το δέμα βρίσκεται ήδη Ευρώπη το πως το έφεραν και αν τo εκτελωνισαν αλλου, χώρα προέλευσης θα φαίνεται η Γερμανία Αγγλία πχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εμφανιζει το status στο elta.gr το παρακατω :

25/10/2017, 00:11:48 Κ.Α.Τ.  ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

Εγω ομως δεν εχω ειδοποιηθει απο κανεναν πως να προσκομισω κατι απο ολα αυτα που ζητανε...

Τι γινεται τωρα και ποτε θα ξεμπλεξω?

Θα ειδοποιηθω απο τα ΕΛΤΑ?

Καποιος που περασε απο την ιδια διαδικασια να ριξει τα φωτα του?

Ελεος οσο παει μας κανουν και περισσοτερο δυσκολη τη ζωη καθε φορα και περισσοτερα εμποδια, δεν ξαναγοραζω τιποτα εκτος ΕΕ.

Το κουρασαν παρα πολυ το ολο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εμφανιζει το status στο elta.gr το παρακατω :

25/10/2017, 00:11:48 Κ.Α.Τ.  ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

Εγω ομως δεν εχω ειδοποιηθει απο κανεναν πως να προσκομισω κατι απο ολα αυτα που ζητανε...

Τι γινεται τωρα και ποτε θα ξεμπλεξω?

Θα ειδοποιηθω απο τα ΕΛΤΑ?

Καποιος που περασε απο την ιδια διαδικασια να ριξει τα φωτα του?

Ελεος οσο παει μας κανουν και περισσοτερο δυσκολη τη ζωη καθε φορα και περισσοτερα εμποδια, δεν ξαναγοραζω τιποτα εκτος ΕΕ.

Το κουρασαν παρα πολυ το ολο θεμα.

Καλημέρα, θα σού έρθει συστημένη επιστολή απο ΕΛΤΑ / Τελωνείο που θα σου ζητάει απόδειξη πληρωμής, Paypal κλπ (και σε μένα στείλανε 2 τέτοιες συστημένες επιστολές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν συνεχίζοντας επειδή ο κινέζος μου πρότεινε refund αλλά ήθελε και 40€ λέει για έξοδα αποστολής(?) ενώ του είπα ότι είναι τζάμπα απο εδώ η επιστροφή + 26€ που έχω δώσει για πληκτρολόγιο και θήκη οπότε λέω ας το πάρει το ποτάμι και βλέπουμε. Με τρομερή έκπληξη, εφοσον πλήρωσα τα 65€ και πήρα το δέμα, βλέπω πάνω την στάμπα του τελωνείου να λέει "Κινιτό HUAWEI G9" και αξία 192€ όπως βλέπετε στις φώτο. BTW το tablet είναι το Chuwi Hi10Pro για να συγκρίνουμε δλδ...

 

Τώρα για πείτε μου τι κάνω λοιπόν με τους τρόμπες τους τελωνιακούς? Ακόμα δεν έχω ανοίξει το δέμα για να μην σπάσω την σφραγίδα και να λένε το άλλαξα ή τίποτα τέτοιο...Ποια η διαδικασία τώρα που μου βαφτίσανε το tablet σε κινιτό και η αξία ανέβηκε από 140€ στα 190€?? Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοια κατάσταση να με καθοδηγήση? Μιλάμε τώρα για tablet 10.1 ιντσών και μου το βγάλανε κινιτό...είναι να τρελένεσαι....Ακούω απόψεις!! :)

 

P71027_133122.jpg
P71027_133133.jpg
P71027_133151.jpg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παραγγείλεις κατι μεσω ολλανδιας με ποια δικαιολογια στο φορολογούν?Αφου ερχεται απο ευρωπη γιατι πληρωνεις δασμους?

 

Αντιλαμβάνεσαι ότι υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα στο Παραγγέλνω από Κίνα με Ολλανδικό ταχυδρομείο και στο παραγγέλνω από κινέζικη εταιρία που έχει αποθήκη στην ΕΕ και μου φέρνει την παραγγελία το Ολλανδικό ταχυδρομείο…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

raven ζήτα αναδασμολόγηση, ειναι θεωρώ κλασσική περιπτωση λάθους η περιπτωση σου και σιγουρα εστω και κατα λίγο θα βγεις κερδισμενος. Αλλα σε παρακαλω μπες να μας πεις τι προεκυψε τελικα με την υποθεση σου γιατι μεχρι τωρα δεν εχει κανεις αναφερει τελικη εκβαση αναδασμολογησης.

Ειδικα για την περιπτωση σου επειδη αναφερεται σαφως η μαρκα του κινητου δεν πιστευω να την εμπνευστηκαν κτλ, μαλλον εγινε καποιο μπερδεμα στο χωρο που τα ανοιγουν και πληρωσες το φορο για καποιο αλλο πακετο που ειχε ανοιχτει ταυτοχρονα. και αντιστοιχα καποιο αλλο πακετο θα πληρωνει λιγοτερα για το chuwi ταμπλετ σου :-(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ένα δέμα που μου ήρθε από Hong Kong έχει κολλήσει στο αεροδρόμιο και γράφει το tracking των ΕΛΤΑ:  "ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ".

 

Αυτό σημαίνει πως είναι τελωνείο; Έχει κολλήσει εκεί από τις 24 του μήνα.

 

Και το δικό μου πακέτο από τις 19 Οκτώβρη είναι στην ίδια κατάσταση.

Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος η διαδικασια του τελωνειου γινεται προτου αρχισει το πακετο να ''κυκλοφορει'' για να ερθει στην πορτα(εδω γελαμε) σου.Γενικα σε οσα δεματα μου εχουν περασει τελωνειο το tracking ηταν ΠΑΝΤΑ μα παντα το ιδιο.Ενδειξη ''ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ'' για 1 με 2 μηνες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

raven ζήτα αναδασμολόγηση, ειναι θεωρώ κλασσική περιπτωση λάθους η περιπτωση σου και σιγουρα εστω και κατα λίγο θα βγεις κερδισμενος. Αλλα σε παρακαλω μπες να μας πεις τι προεκυψε τελικα με την υποθεση σου γιατι μεχρι τωρα δεν εχει κανεις αναφερει τελικη εκβαση αναδασμολογησης.

Ειδικα για την περιπτωση σου επειδη αναφερεται σαφως η μαρκα του κινητου δεν πιστευω να την εμπνευστηκαν κτλ, μαλλον εγινε καποιο μπερδεμα στο χωρο που τα ανοιγουν και πληρωσες το φορο για καποιο αλλο πακετο που ειχε ανοιχτει ταυτοχρονα. και αντιστοιχα καποιο αλλο πακετο θα πληρωνει λιγοτερα για το chuwi ταμπλετ σου :-(

 

Ναι αλλά πως γίνεται η διαδικασία? Γιατί για να το ζητήσω λογικά πρέπει να ανοίξω το πακέτο σωστά? Και αν μου πουν μετά ότι άλλαξα το περιεχομενό του? Υπάρχει τέτοια περίπτωση? 'Η να το κρατήσω σφραγισμένο και να το πάω στο τελωνείο ή ΕΛΤΑ? Οτι θα το κάνω σίγουρα αλλά εως τότε το αφήνω ως έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος η διαδικασια του τελωνειου γινεται προτου αρχισει το πακετο να ''κυκλοφορει'' για να ερθει στην πορτα(εδω γελαμε) σου.Γενικα σε οσα δεματα μου εχουν περασει τελωνειο το tracking ηταν ΠΑΝΤΑ μα παντα το ιδιο.Ενδειξη ''ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ'' για 1 με 2 μηνες..

Άρα τι γίνεται με το δικό μου; Το tracking μου είναι αυτό: RB943272368HK

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...