Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Περιμένω ενα δέμα εδώ και 59 μέρες περιπου.

Είχε κολλήσει τελωνείο ,σήμερα είδα πρόοδο αλλά έβγαλε κάτι που δεν το εχω ξανα δει..

Held by customs και στο στο site του ελτα εμφανίζει το παρακάτω.. Τι γίνεται;

Τι αντικείμενο είναι αυτό που περιμένεις;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Mod kit ηλεκτρονικού τσιγάρου, και είχα πει στον κινέζο να βάλει αξία πακέτου στο δελτίο αποστολής κάτω απο 10 $

δυστυχως φιλε το εχασες,η νομθεσια απαγορευει την εισαγωγη e-cig για ιδιωτες
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mod kit ηλεκτρονικού τσιγάρου, και είχα πει στον κινέζο να βάλει αξία πακέτου στο δελτίο αποστολής κάτω απο 10 $

Αστο φιλε, το ιδιο επαθα εγω, δε θα το παρεις, κατασχετε. Πηρα μαλιστα και εκανα και μανουρα γιατι εστω δε το αφηνουν να γυρισει στον αποστολεα, κι ουτε καν, μου λεγανε όχι δεν γινετε αυτό. Κατασχετε. Απλα χασαμε τα χρηματα μας. Αυτό βασικα λεγετε "κλοπη" με τη λεξη "λογικη", αλλα είναι τοσο @@@@@ που ότι θελουν κανουν. Απλα θα τα κρατησουν για τη "παρτυ τους".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολυ ...

Λυπάμαι φιλε, αλλα ουτε θα το παρεις κι ουτε λεφτα θα παρεις απ το κινεζο, αφου εφτασε στη χωρα μας ετσι θα σου πει, και θα χει δικιο. Δε φταιει αυτος για τους "ανομους νομους"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ πχ στη φωτογραφία δεν νομίζω να έχουμε πρόβλημα σε παραγγελία από το amazon.com.όπου όλα είναι πληρωμένα.

Αφορά μια κάμερα και έχουμε προπληρώσει τους φόρους. Το προϊόν είναι στην Αμερική.

Την διαδικασία όσες φορές έχω παραγγείλει με αυτό τον τρόπο την αναλαμβάνει η Aramex σε συνεργασία με την Γενική Ταχυδρομική όπου το προϊόν σου έρχεται στο χώρο σου.

fees.jpg

 

Πληροφορίες για το Learn more εδώ: https://goo.gl/zq4A4e

 

Ελπίζω να μην έχουμε και σε αυτό παρατράγουδα. Φυσικά δεν αφορά όλα τα προϊόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Αγόρασα από Αμερική  μερικά σπασμένα τηλέφωνα για ανταλλακτικά.

Η αποστολή έγινε από εταιρία που κάνει “forwarding” με USPS.

Στην ετικέτα γράφει  «Ηλεκτρονικά κομμάτια, αξίας 9 $ - gift”

Βάζοντας το  tracking number βλέπω ότι εδώ και 5 μέρες το δέμα έχει κολλήσει στο «ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)» και σε κατάσταση «ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ».

 

 Έχω μπερδευτεί και θα ήθελα να ρωτήσω:

 

1)      Είναι σίγουρο ότι θα ανοιχτεί το δέμα μου η μπορεί να περάσει εστί;

2)       Εφόσον ανοιχτεί, πως τα κοστολογήσουν  τα σπασμένα τηλέφωνα  μέσα για να μου βγάλουν το ποσό εκτελωνισμού;

3)      Αργεί πολύ αυτή  η κατάσταση;

4)      Αν είναι τεράστιο ποσό, τι γίνεται, μπορώ να αρνηθώ την παραλαβή , τι γίνεται μετά;

 

Ευχαριστώ πολύ για τα «φώτα» σας!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιντεο αγανακτησμένου ελληνα που εχει κολλησει το δεμα του στο τελωνειο και παιρνει τον νομο στα χερια του, ο οποιος τελικα συλλαμβανεται

 

https://youtu.be/0FfgRgkdozM?t=17s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει πια το gift!

 

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΤΟ GIFT!!!  + ΟΤΙ ΕΡΘΕΙ ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΟΥΡΙΕΡ ΤΕΛΩΝΕΙΟ!!

 

και να το βαζουν οι κινεζοι,ιταλοι,αγγλοι,αμερικανοι κτλπ δεν το παιρνουν πλεον υποψιν.

 

το ειπαμε173871873817 φορες ρε παιδια :)

 

διαβαστε λιγο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Αγόρασα από Αμερική  μερικά σπασμένα τηλέφωνα για ανταλλακτικά.

Η αποστολή έγινε από εταιρία που κάνει “forwarding” με USPS.

Στην ετικέτα γράφει  «Ηλεκτρονικά κομμάτια, αξίας 9 $ - gift”

Βάζοντας το  tracking number βλέπω ότι εδώ και 5 μέρες το δέμα έχει κολλήσει στο «ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)» και σε κατάσταση «ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ».

 

 Έχω μπερδευτεί και θα ήθελα να ρωτήσω:

 

1)      Είναι σίγουρο ότι θα ανοιχτεί το δέμα μου η μπορεί να περάσει εστί;

2)       Εφόσον ανοιχτεί, πως τα κοστολογήσουν  τα σπασμένα τηλέφωνα  μέσα για να μου βγάλουν το ποσό εκτελωνισμού;

3)      Αργεί πολύ αυτή  η κατάσταση;

4)      Αν είναι τεράστιο ποσό, τι γίνεται, μπορώ να αρνηθώ την παραλαβή , τι γίνεται μετά;

 

Ευχαριστώ πολύ για τα «φώτα» σας!

 

1. Δεν είναι σίγουρο ότι θα ανοίξουν το δέμα, αλλά με το χαρακτηρισμό "δώρο" και $9 που δεν συμβιβάζονται ίσως το ανοίξουν.

2. Δεν ξέρω αν τα σπασμένα τηλέφωνα φαίνονται σαν τέτοια ή απλά είναι κινητά που δεν λειτουργούν αλλά το πιθανότερο είναι ότι θα τα θεωρήσουν σαν καινούργια.

3. Οι 5 μέρες είναι λίγες στην παρούσα κατάσταση με τις καθυστερήσεις

4. Αν αρνηθείς την παραλαβή δεν είναι σίγουρο ότι θα σου επιστρέψει ο πωλητής τα χρήματα αφού δεν ευθύνεται για τα έξοδα εκτελωνισμού. Η άλλη λύση είναι να ζητήσεις αναδασμολόγηση αλλά καμία δεν έχει ολοκληρωθεί μέχρι σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει πια το gift!

 

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΤΟ GIFT!!!  + ΟΤΙ ΕΡΘΕΙ ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΟΥΡΙΕΡ ΤΕΛΩΝΕΙΟ!!

 

και να το βαζουν οι κινεζοι,ιταλοι,αγγλοι,αμερικανοι κτλπ δεν το παιρνουν πλεον υποψιν.

 

το ειπαμε173871873817 φορες ρε παιδια :)

 

διαβαστε λιγο!

".........ΟΤΙ ΕΡΘΕΙ ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΟΥΡΙΕΡ ΤΕΛΩΝΕΙΟ!!"

USPS δεν ειναι κουριερ..... :mellow:

1. Δεν είναι σίγουρο ότι θα ανοίξουν το δέμα, αλλά με το χαρακτηρισμό "δώρο" και $9 που δεν συμβιβάζονται ίσως το ανοίξουν.

2. Δεν ξέρω αν τα σπασμένα τηλέφωνα φαίνονται σαν τέτοια ή απλά είναι κινητά που δεν λειτουργούν αλλά το πιθανότερο είναι ότι θα τα θεωρήσουν σαν καινούργια.

3. Οι 5 μέρες είναι λίγες στην παρούσα κατάσταση με τις καθυστερήσεις

4. Αν αρνηθείς την παραλαβή δεν είναι σίγουρο ότι θα σου επιστρέψει ο πωλητής τα χρήματα αφού δεν ευθύνεται για τα έξοδα εκτελωνισμού. Η άλλη λύση είναι να ζητήσεις αναδασμολόγηση αλλά καμία δεν έχει ολοκληρωθεί μέχρι σήμερα.

Οκ,ευχαριστώ.......κλαψ κλαψ η κατασταση  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θα σού έρθει συστημένη επιστολή απο ΕΛΤΑ / Τελωνείο που θα σου ζητάει απόδειξη πληρωμής, Paypal κλπ (και σε μένα στείλανε 2 τέτοιες συστημένες επιστολές)

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Πρεπει να εκτυπωσω την αποδειξη του Paypal και που την στελνω?

Θα αργησει πολυ να μου ερθει αυτη η επιστολη?

Ξεκολλαει αμεσα το πακετο μετα απο κει και περα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...