Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Πρεπει να εκτυπωσω την αποδειξη του Paypal και που την στελνω?

Θα αργησει πολυ να μου ερθει αυτη η επιστολη?

Ξεκολλαει αμεσα το πακετο μετα απο κει και περα?

Καλησπέρα, έτσι όπως πάνε εδω τα ταχυδρομεία μπορει να κάνει και μια βδομάδα, θα σου τα γράφει όλα αναλυτικά στην επιστολή τι θα πρεπει να κάνεις και που να τα στείλεις. Good Luck !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά θέλω να αγοράσω από gearbest αυτό : https://www.gearbest.com/laptops/pp_648196.html

Ξέρετε αν ισχύει το priority line ακόμα;

Διαβάζω πολλά προβλήματα.

 

εχει priority line αλλα ακουστηκε ότι ακομα κ με αυτό περασε τελωνειο.

 

οποτε παιρνεις τα ρισκα σου. και είναι μεγαλο το ποσο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να αγοράσω από gearbest αυτό : https://www.gearbest.com/laptops/pp_648196.html

Ξέρετε αν ισχύει το priority line ακόμα;

Διαβάζω πολλά προβλήματα.

 

Έχει την επιλογή Priority Line με 20,46€ αλλά διάβασε και το post #7633

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,


 


Σε περίπτωση που γινει αγορα απο ευρωπαική αποθήκη του Gearbest και υπάρξει κάποια χρεώσει απο ΕΛΤΑ ή και Τελωνείο   θα πρέπει να το στείλω για αναδασμολόγηση? Και αν ναι τι αποδεικτικά θα πρέπει να παρουσιάσω προκείμενου να φανεί ότι το πήρα από ευρωπαϊκή χωρά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπέρα,

Σε περίπτωση που γινει αγορα απο ευρωπαική αποθήκη του Gearbest και υπάρξει κάποια χρεώσει απο ΕΛΤΑ ή και Τελωνείο θα πρέπει να το στείλω για αναδασμολόγηση? Και αν ναι τι αποδεικτικά θα πρέπει να παρουσιάσω προκείμενου να φανεί ότι το πήρα από ευρωπαϊκή χωρά?

Σου ξανά απάντησα εφόσον ειν από χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης δεν υπάρχει καμία άλλη χρέωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ξανά απάντησα εφόσον ειν από χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης δεν υπάρχει καμία άλλη χρέωση

 

Μιλάω για την περίπτωση που το τελωνείο θεωρήσει (από λάθος) ότι το δέμα μου πρέπει να φορολογηθεί . Καταλαβαίνω οτι δεν πρέπει να υπάρξει κάποια χρέωση αλλά απο αυτά που έχω διαβάσει βλέπω οτι γίνονται πολλά λάθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μιλάω για την περίπτωση που το τελωνείο θεωρήσει (από λάθος) ότι το δέμα μου πρέπει να φορολογηθεί . Καταλαβαίνω οτι δεν πρέπει να υπάρξει κάποια χρέωση αλλά απο αυτά που έχω διαβάσει βλέπω οτι γίνονται πολλά λάθη.

Εφόσον έρχεται από ευρωπαϊκή χώρα δεν θα χρεώσουν τίποτα, τα λαθοι που γίνονται αφορούν συνήθως υπερκοστολογηση των προϊόντων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Περιμένω ενα δέμα εδώ και 59 μέρες περιπου.

Είχε κολλήσει τελωνείο ,σήμερα είδα πρόοδο αλλά έβγαλε κάτι που δεν το εχω ξανα δει..

Held by customs και στο στο site του ελτα εμφανίζει το παρακάτω.. Τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έρχεται από ευρωπαϊκή χώρα δεν θα χρεώσουν τίποτα, τα λαθοι που γίνονται αφορούν συνήθως υπερκοστολογηση των προϊόντων

 

ΟΚ κατανοητό ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Θα κάνω μια μάλλον γελοία ερώτηση αλλά δεν βαριέστε.......περισσότερο για συζήτηση και κουβέντα. Υπάρχει περίπτωση να παίζει κάτι ή να υπάρχει το οποιοδήποτε θέμα με το Gearbest? Γιατί ρωτάω......έχω κάνει 2 παραγγελίες το τελευταίο 3μηνο από εκεί. Η μια ήρθε μετά από 45 ημέρες και η άλλη ακόμα περιμένω. Για του λόγου το αληθές η τελευταία μου από εκεί είναι αυτή RS931569882NL.

Και ρωτάω γιατί δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς το γεγονός οτι 2 παραγγελίες απο Ali με διαφορετικές ημερομηνίες παραγγελίας ήρθαν στις 15 και 20 ήμερες, συν 1 από eBay (όχι βέβαια απο Κίνα) που ήρθε κι αυτή στην ώρα της. Τι να πω ρε γαμώτο, τοσο καθυστέρηση πια? Έχει κολλήσει ο ρημαδης ο σάκος στις 14/9 και στο 17track μου βγάζει The item has arrived in the country of destination. Απόγνωση  :unsure: 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είσαι ο μόνος που έχεις παρόμοια καθυστέρηση.

Το πιθανότερο είναι ότι δεν έχει ανοιχτεί ακόμη ο σάκος με το δέμα σου.

Υπομονή. Είναι το μόνο που μπορείς να κάνεις μέχρι να φανεί αλλαγή στο status.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Θα κάνω μια μάλλον γελοία ερώτηση αλλά δεν βαριέστε.......περισσότερο για συζήτηση και κουβέντα. Υπάρχει περίπτωση να παίζει κάτι ή να υπάρχει το οποιοδήποτε θέμα με το Gearbest? Γιατί ρωτάω......έχω κάνει 2 παραγγελίες το τελευταίο 3μηνο από εκεί. Η μια ήρθε μετά από 45 ημέρες και η άλλη ακόμα περιμένω. Για του λόγου το αληθές η τελευταία μου από εκεί είναι αυτή RS931569882NL.

Και ρωτάω γιατί δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς το γεγονός οτι 2 παραγγελίες απο Ali με διαφορετικές ημερομηνίες παραγγελίας ήρθαν στις 15 και 20 ήμερες, συν 1 από eBay (όχι βέβαια απο Κίνα) που ήρθε κι αυτή στην ώρα της. Τι να πω ρε γαμώτο, τοσο καθυστέρηση πια? Έχει κολλήσει ο ρημαδης ο σάκος στις 14/9 και στο 17track μου βγάζει The item has arrived in the country of destination. Απόγνωση  :unsure: 

Υπομονή. Είναι πλέον καθημερινότητα τα συστημένα που ερχονται απο gearbest να περιμενουν πολύ καιρό για να ελεγθουν απο το τελωνείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...