Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πόσο καιρό έχει που το έστειλες για αναθεώρηση? Έχω στείλει και εγώ δυο δέματα και έχει περάσει προς το παρόν περίπου ένας μήνας;

 

 

Πότε το είχες στείλει για αναδασμολόγηση? Έχω κι εγώ δέμα με αναδασμολόγηση εδώ και 2 μήνες και δεν έχω πάρει απάντηση.

 

19 έκανα την άιτηση, 22 Σεπτεμβρίου πήραν πίσω το αντικείμενο, άρα πρακτικά δύο μήνες. Ξαναλέω, την απάντηση μου την έδωσαν τηλεφωνικά, ότι δηλαδή το επανεξέτασαν και αποφάσισαν ότι όντως είναι τελωνειακώς ελεύθερο με μηδενική χρέωση. Αν δεν το παραλάβω (και να δω και πότε) δεν πιστεύω τίποτα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερώσω τους συνφορουμίτες ότι παραγγελία photobook από Huggler που απεστάλλει στις 20 Σεπτεμβρίου έφτασε τελικά μετά από 2 μήνες ακριβώς. Η περιοχή αποστολής είναι Link.png Site: Jersey (Αγγλία), κανονικά νομίζω πως δεν θα έπρεπε να υπάρχει θέμα τελωνείου (ούτε είχα σχετική ένδειξη, πράσινο αυτοκόλλητο κτλ) αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς μπορεί να δικαιολογηθεί τέτοια καθυστέρηση (δυστυχώς ήταν unregistered και δεν έχω περισσότερες πληροφορίες). Παλαιότερες παραγγελίες μου από το συγκεκριμένο έφταναν σε 7-10 μέρες.

Απλώς για ενημέρωση, για όσους περιμένουν κάτι από το συγκεκριμένο κατάστημα και έχουν απογοητευθεί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση.. Αν ξερει καποιος αγορασα ενα κινητο απο geekbuying es warehouse για να αποφυγω το τελωνειο.. Στο τρακινγκ της εταιρειας κουριερ μου εβγαλε σε ελευθερη μεταφραση απ τα ισπανικα οτι το δεμα διατηρηται στο τελωνειο- αστυνομια .. Πρεπει να ανυσηχω ή αυτη ειναι η διαδικασια; ευχαριστω...

Ερωτηση.. Αν ξερει καποιος αγορασα ενα κινητο απο geekbuying es warehouse για να αποφυγω το τελωνειο.. Στο τρακινγκ της εταιρειας κουριερ μου εβγαλε σε ελευθερη μεταφραση απ τα ισπανικα οτι το δεμα διατηρηται στο τελωνειο- αστυνομια .. Πρεπει να ανυσηχω ή αυτη ειναι η διαδικασια; ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση.. Αν ξερει καποιος αγορασα ενα κινητο απο geekbuying es warehouse για να αποφυγω το τελωνειο.. Στο τρακινγκ της εταιρειας κουριερ μου εβγαλε σε ελευθερη μεταφραση απ τα ισπανικα οτι το δεμα διατηρηται στο τελωνειο- αστυνομια .. Πρεπει να ανυσηχω ή αυτη ειναι η διαδικασια; ευχαριστω...

 

Απάντησα στο άλλο forum που έβαλες την ίδια ερώτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το τελευταίο status είναι ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ πάνω κάτω πότε λέτε να το έχω? (έχει μείνει έτσι από την 1 το πρωί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το τελευταίο status είναι ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ πάνω κάτω πότε λέτε να το έχω?

Συνήθως σε κανένα 3-4 ήμερο (για Αθήνα μιλάω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως σε κανένα 3-4 ήμερο (για Αθήνα μιλάω)

Οκ ευχαριστώ πολύ!!

Και κάτι άλλο αν λέει

Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ. ) ΑΦΙΞΗ ΣΕ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ. )

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

(Έμεινε για κανένα 2ωρο μέσα) σημαίνει ότι πέρασε τελωνείο έτσι? Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω να προετοιμάζομαι για το ποσό θα πληρώσω χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστώ πολύ!!

Και κάτι άλλο αν λέει

Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ. ) ΑΦΙΞΗ ΣΕ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ. )

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

(Έμεινε για κανένα 2ωρο μέσα) σημαίνει ότι πέρασε τελωνείο έτσι? Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω να προετοιμάζομαι για το ποσό θα πληρώσω χαχα

Ναι τελωνείο είναι

 

Βγήκε και συνέχιζει την πορεία του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είχες κάνει παραγγελία; Μεγάλο κόστος είχε;

Είναι δύο μουσικά άλμπουμ, (audio books έχουν γραψει απέξω) και έχουν κανονική αξία περίπου 25$ χωρίς μεταφορικά αλλά έχουν και πάλι βάλει ψεύτικη αξία 10$.....

Τα μεταφορικά ήταν γύρω στα 25$ και αυτά, και τον προηγούμενο μήνα παραγγελία 140€ (με ψεύτικη αξία των αλμπουμ 28$ ) πέρασε ελεύθερο και έδωσα μόνο 3€ οπότε δεν ξέρω πραγματικά.... (από το ιδιο κατάστημα αλλά με ems ενώ τώρα το έστειλαν με k-packet)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς επιλέγεις κούριερ μεταφορές.

 

Αυτά είναι 100% τελωνείο

 

Εκτός αυτού αυτες οι ψεύτικες τιμές δεν περνάνε πια,ούτε gift ούτε τίποτα.

 

Ρισκάρεις πάρα πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς επιλέγεις κούριερ μεταφορές.

 

Αυτά είναι 100% τελωνείο

 

Εκτός αυτού αυτες οι ψεύτικες τιμές δεν περνάνε πια,ούτε gift ούτε τίποτα.

 

Ρισκάρεις πάρα πολύ...

Αυτή είναι η τελευταία παραγγελία που θα κάνω για πολύ καιρό οπότε ότι γίνει τώρα και μετά τέλος....Θα προσπαθήσω να παραμείνω θετική και όπως είπα ο θεός βοηθός Χαχαχ

 

Το k-packet από όσο ξέρω είναι σαν το registered air mail απλά λίγο πιο γρήγορο:/ αλλά έρχεται κανονικά από τα Ελτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η τελευταία παραγγελία που θα κάνω για πολύ καιρό οπότε ότι γίνει τώρα και μετά τέλος....Θα προσπαθήσω να παραμείνω θετική και όπως είπα ο θεός βοηθός Χαχαχ

Μακάρι να βαρεθουν να ψάξουν και να το περάσουν έτσι :)

 

Χαχα καλή τύχη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...