Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τα δεδομένα οι καθυστερήσεις πλέον είναι επιπέδου τριτοκοσμικών χωρών. Περιμένω ακόμα αντικείμενα αγορασμένα από αρχές Σεπτεμβρίου! Και ότι έχει έρθει έχει τελωνειακούς δασμούς πολλαπλάσιους της αξίας του προϊόντος. Με έναν ταχυδρόμο φίλο που μίλησα μου είπε ότι τώρα βάλαν ιδιώτες στον έλεγχο στο τελωνείο και υπάρχουν χιλιάδες πλέον αντικείμενα σε αναμονή. Και μου επιβεβαίωσε και ο ίδιος πως από δεκάδες ανθρώπους που εξυπηρετεί ο ίδιος έχει ακούσει για τρελές χρεώσεις. Το θέμα είναι τι μπορούμε να κάνουμε εμείς; Δεν λέω, έπρεπε να μπει μια τάξη στο τι μπαίνει στην χώρα αλλά να φορολογείτε για την αξία του. Όχι για την αξία που νομίζει ότι έχει ο κάθε υπάλληλος. Για ένα digitizer αξίας 4 ευρώ μου ήρθε 22 ευρώ τελωνείο! Και αυτό είναι ένα μόνο παράδειγμα. Θα είχε νόημα να κάνουμε μια συλλογική προσπάθεια διαμαρτυρίας για αυτή την κατάσταση;

προς το παρον προτινω μαζικες καταγγελιες εδω:

http://www.apps.eett...am?ctype=postal

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

19 έκανα την άιτηση, 22 Σεπτεμβρίου πήραν πίσω το αντικείμενο, άρα πρακτικά δύο μήνες. Ξαναλέω, την απάντηση μου την έδωσαν τηλεφωνικά, ότι δηλαδή το επανεξέτασαν και αποφάσισαν ότι όντως είναι τελωνειακώς ελεύθερο με μηδενική χρέωση. Αν δεν το παραλάβω (και να δω και πότε) δεν πιστεύω τίποτα!

Εσύ είσαι προνομιούχα! Εγώ περιμένω από τον Ιούνιο δέμα που έχω ζητήσει αναθεώρηση! Επεξ/σία από George!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Banggood με priority κ εγώ περιμένω κινητό. Από 24/11 που έγινε η παραγγελία λέει αυτο The item is pre-advised.

Δεν δείχνει την διαδρομή το tracking???

 

Επίσης να πω οτι παρέλαβα ρουχο μετά από 1 μήνα από αλι. Είχε το πράσινο ταμπελακι

Μάλλον υπάρχει φόρτος παραγγελιών. Με τα ως σήμερα δεδομένα λαμβάναμε παραγγελίες σε 12-15 ημέρες με priority. Κι εμενα 2 δέματα 12 ημέρες κ δεν εχουν μπει Ελλάδα. Μάλλον πρέπει λόγω κ των ημερών εορτών κ προσφορών.....να κάνουμε υπομονή.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

θέλω ν' αγοράσω αυτό από Gearbest που το έχει προσφορά : https://www.gearbest.com/photo-studio-accessories/pp_1062019.html

Αν επιλέξω "Priority line" είναι σίγουρο ότι δε θα έχω τελωνείο; Γιατί γράφει (εκεί που επιλέγεις τρόπο αποστολής) ότι το stock είναι στη Κίνα.

Όποιος γνωρίζει ας μου πει διότι είναι πολλά τα χρήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα..Αν διάβαζες λίγο θα έβρισκες την απάντηση. Έστω μια σελίδα πίσω να δεις το ποστ του stelios με την φωτογραφία του gearbest κ τρόπους αποστολής. (Ευχαριστούμε Στέλιο). Επίσης έστω κι έτσι, έχουν δημιουργηθεί θέματα με τελωνείο με τον συγκεκριμένο τρόπο αποστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Banggood με priority κ εγώ περιμένω κινητό. Από 24/11 που έγινε η παραγγελία λέει αυτο The item is pre-advised.

Δεν δείχνει την διαδρομή το tracking???

 

Υπομονη, σε 20 ημέρες  (ή και νωρίτερα) θα ειναι στα χέρια σου

Καλησπέρα σε όλους,

 

θέλω ν' αγοράσω αυτό από Gearbest που το έχει προσφορά : https://www.gearbest.com/photo-studio-accessories/pp_1062019.html

Αν επιλέξω "Priority line" είναι σίγουρο ότι δε θα έχω τελωνείο; Γιατί γράφει (εκεί που επιλέγεις τρόπο αποστολής) ότι το stock είναι στη Κίνα.

 

Όποιος γνωρίζει ας μου πει διότι είναι πολλά τα χρήματα...

Οπως σου ειπαν, δες την εικονα και μονο με EU Express δεν θα φας τελωνείο. Ολες οι άλλες μέθοδοι ειναι πολύ επιφοβες και δεδομένου αυτου που θες να αγορασεις δε σε συμφερει καθόλου *συν οτι επειδή ειναι πανω απο 150 ευρω εχει ακομα περισσότερα τελη εκτελωνισμου, οχι μονο φπα+15)

βαζω αυτη την φωτογραφια για να βοηθησω ατομα που σκεφτονται να κανουν την πρωτη τους αγορα απο gearbest.

 

δειτε την θα σας βοηθησει αρκετα με τους τροπους αποστολης κτλπ.

 

 

Καλησπέρα..Αν διάβαζες λίγο θα έβρισκες την απάντηση. Έστω μια σελίδα πίσω να δεις το ποστ του stelios με την φωτογραφία του gearbest κ τρόπους αποστολής. (Ευχαριστούμε Στέλιο). Επίσης έστω κι έτσι, έχουν δημιουργηθεί θέματα με τελωνείο με τον συγκεκριμένο τρόπο αποστολής.

 

Μια μικρή παρατήρηση για την εικονα του steliou. Μια χαρά τα λεει η εικόνα ΑΛΛΑ στο τέλος αφήνει να εννοειθεί οτι ειναι επισημο παρακλάδι του gb. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. Είναι κάποιος έλληνας που "οικειοποιείται" την ονομασία για να πουλά μέσω affiliate link. ΔΕΝ λεω οτι ειναι κακό ή παρανομο (στα όρια) αυτό που κάνει, αλλά πρεπει να σας ειναι ξεκάθαρο οτι αυτά που γράφει ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΜΗ ΓΡΑΜΜΗ της gb, αλλά αποψεις του ιδιοκτήτη του blog. 

 

Με δυο λογια, οτι λέμε εδω μεσα (ή σε αλλα fora) με σωστό/λάθος τα ιδια γραφει και στο blog του αλλά επιμενω οτι δεν ειναι επισημες αναρτήσεις της gb.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έβαλα την φωτό απλά για τους τρόπους αποστολής ώστε να έχουν μια εικόνα τα καινούργια μέλη ή οποίος δεν γνωρίζει με ποιον τρόπο να κάνει παραγγελία κάτι που θέλει,επειδή κάθε μέρα κ εγώ και πολλά άλλα μέλη λέμε τα ίδια κ τα ίδια για τους τρόπους αποστολής κτλπ και γεμίζουμε σελίδες ολόκληρες.

 

Γ όλα τα υπόλοιπα έχει δίκιο σε ότι γράφει ο isay.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο εκνευριστικό να εχω δέμα από 14 Σεπτεμβρίου στο αεροδρόμιο χτες έκανα στο Gearbest αίτημα να το ψάξουν (σιγά να μην ασχοληθούν) δείτε και κλάψτε RS931832895NL αγορά από Αύγουστο τι λέτε με το 2018 θα έρθει ένας φακός των 10 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο εκνευριστικό να εχω δέμα από 14 Σεπτεμβρίου στο αεροδρόμιο χτες έκανα στο Gearbest αίτημα να το ψάξουν (σιγά να μην ασχοληθούν) δείτε και κλάψτε RS931832895NL αγορά από Αύγουστο τι λέτε με το 2018 θα έρθει ένας φακός των 10 ευρώ?

ειμαι σχεδον στην ιδια φαση με εσενα, και λεω σχεδον διοτι εκανα παραγγελεια 30/8 απο gearbest αλλα επειδη δεν το ειχαν το εστειλαν 15 μερες μετα 15/9.. ακομη περιμενω, ειναι δεμα 30 ευρω unregistered, και δυστυχως δεν το ειχα πληρωσει με paypal..

πλεον θεωρω οτι εχασα 30ε,δεν ελπιζω σε τιποτα! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Δεν έχω γράψει ποτέ στο φόρουμ. Μου χει στείλει φίλος από Αμερική ένα ρολόι ως δώρο. Έφυγε από Σικάγο 7 του μήνα και 12 του μήνα δείχνει στο tracking της USPS ότι έφτασε Ελλάδα. Όμως στο tracking των ΕΛΤΑ το μόνο που δείχνει είναι ότι έφυγε από Αμερική. Το πιο πιθανό είναι να είναι στο αεροδρόμιο και να μην έχει σκαναριστεί μου λένε. Πρώτη φορά μου τυχαίνει παραγγέλνω συχνά και μου στέλνει πράγματα κ ο αμερικάνος φίλος μου αρκετά συχνά και πάντα κάνουν 10-15 μέρες. Έχω ανοίξει search request στη USPS αλλά δεν λέει τίποτα. Τι προτείνετε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλημέρα παιδιά. Δεν έχω γράψει ποτέ στο φόρουμ. Μου χει στείλει φίλος από Αμερική ένα ρολόι ως δώρο. Έφυγε από Σικάγο 7 του μήνα και 12 του μήνα δείχνει στο tracking της USPS ότι έφτασε Ελλάδα. Όμως στο tracking των ΕΛΤΑ το μόνο που δείχνει είναι ότι έφυγε από Αμερική. Το πιο πιθανό είναι να είναι στο αεροδρόμιο και να μην έχει σκαναριστεί μου λένε. Πρώτη φορά μου τυχαίνει παραγγέλνω συχνά και μου στέλνει πράγματα κ ο αμερικάνος φίλος μου αρκετά συχνά και πάντα κάνουν 10-15 μέρες. Έχω ανοίξει search request στη USPS αλλά δεν λέει τίποτα. Τι προτείνετε?

Αναμονή δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καταλάθος το ξανά πόσταρα ο χαζός. Anyway, τι να πω όποιος έχει καμιά ιδέα θα βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Οπως ειπα δυστηχως δε μπορείς να κάνεις τίποτα περιμένεις και ελπίζεις μην σου βγει μεγάλο καπέλο στο τελωνείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...