Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον θελω να αγορασω υγρα ηλεκτρονικου τσιγαρου απο εξωτερικο (Κινα , απο το fasttech) , συγκεκριμενα 3 υγρα απο 100ml (to καθενα), υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα με το τελωνιο ? (το κοστος ειναι κατω απο 22 ευρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα σε ολους

 

   kalodrei θα εχεις προβλημα με τα υγρα ηλεκτρονικου τσιγαρου καθως εχει απαγορευτει η εισαγωγη τους απο χωρες εκτος ε.ε η αγορα υγρων γινεται συνηθως απο κυπρο -ιταλια και οχι απο χωρες εκτος ε.ε.

   soulfree  θα πληρωσεις σιγουρα τον φ.π.α. και τους δασμους που αναλογουν στο συγκεκριμενο ειδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά εχω παραγγείλει ενα κομπιουτερακι απο αυστραλία και μου έχει αργήσει 20 μερες. Επικοινώνησα με τον τυπο και μ είπε οτι άργησε λόγω απεργιών στα ελληνικά ταχυδρομεία. Γνωρίζετε εσείς τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα . Αγορασα ενα meizu mx4 απο κινα , κοντα στα 360$ ( συνυπολογιζτηκαν και τα μεταφορικα με EMS) .

Ειναι σιγουρο οτι θα πληρωσω τελωνειο ? αν ναι ποσο , και μπορω να το ακυρωσω εφοσον ειναι πολλα τα εξοδα εκτελωνισμου ?

Στα ελτα που μπηκα εγραφε "εισαγωγη στο τελωνειο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα . Αγορασα ενα meizu mx4 απο κινα , κοντα στα 360$ ( συνυπολογιζτηκαν και τα μεταφορικα με EMS) .

Ειναι σιγουρο οτι θα πληρωσω τελωνειο ? αν ναι ποσο , και μπορω να το ακυρωσω εφοσον ειναι πολλα τα εξοδα εκτελωνισμου ?

Στα ελτα που μπηκα εγραφε "εισαγωγη στο τελωνειο".

γιατι ems?δεν μπορουσε να στειλει με sg/cn post?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα . Αγορασα ενα meizu mx4 απο κινα , κοντα στα 360$ ( συνυπολογιζτηκαν και τα μεταφορικα με EMS) .

Ειναι σιγουρο οτι θα πληρωσω τελωνειο ? αν ναι ποσο , και μπορω να το ακυρωσω εφοσον ειναι πολλα τα εξοδα εκτελωνισμου ?

Στα ελτα που μπηκα εγραφε "εισαγωγη στο τελωνειο".

 

Η EMS είναι κινέzικη εταιρεία courier και στην Ελλάδα εξυπηρετείται από το δίκτυο ταχυμεταφορών των ΕΛΤΑ. Η διαδικασία εκτελωνισμού είναι διαφορετική στα ΕΛΤΑ και τα έξοδα υπολογίζονται με βάση τη δηλωμένη αξία και τα μεταφορικά πάνω στο αυτοκόλλητο.

 

Εάν ο πωλητής έχει δηλώσει χαμηλό κόστος, μπορεί και να μην πληρώσεις έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η EMS είναι κινέzικη εταιρεία courier και στην Ελλάδα εξυπηρετείται από το δίκτυο ταχυμεταφορών των ΕΛΤΑ. Η διαδικασία εκτελωνισμού είναι διαφορετική στα ΕΛΤΑ και τα έξοδα υπολογίζονται με βάση τη δηλωμένη αξία και τα μεταφορικά πάνω στο αυτοκόλλητο.

 

Εάν ο πωλητής έχει δηλώσει χαμηλό κόστος, μπορεί και να μην πληρώσεις έξοδα.

 

Δεν νομιζω να εχει δηλωσει χαμηλο κοστος....σε περιτπωση που ειναι πολλα τα εξοδα , μπορω να ακυρωσω την παραγγελια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω μία αγορά από τ οhttp://www.hardkernel.com/main/main.phpτο οποιό μαζί με έξδοα αποστολής είναι 68$ και λέει ότι στην Ελλάδα στέλνει με EMS. Θα ήταν καλύτερο αν μπορούν αν το στείλουν ως απλό δέμα ή με την EMS είμα ιακλύμένος τουλάχιστον να δώσω μικρό χρηματικό ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορούσες να αποφύγεις την EMS και ο πωλητής να δηλώσει αξία κάτω από $30, το δέμα σου θα φτάσει στα χέρια σου, μέσω των ΕΛΤΑ, χωρίς προβλήματα. Εάν δεν μπορείς να αποφύγεις το πρώτο, θα γνωρίζεις ότι, ενδεχομένως, θα χρεωθείς το σχετικά μικρό τέλος των ΕΛΤΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορούσες να αποφύγεις την EMS και ο πωλητής να δηλώσει αξία κάτω από $30, το δέμα σου θα φτάσει στα χέρια σου, μέσω των ΕΛΤΑ, χωρίς προβλήματα. Εάν δεν μπορείς να αποφύγεις το πρώτο, θα γνωρίζεις ότι, ενδεχομένως, θα χρεωθείς το σχετικά μικρό τέλος των ΕΛΤΑ.

Ευχαριστώ για την απάντηση, έχω στείλει mail αλλά δίχως απάντηση ακόμα. Όταν λες μικρό ποσό των ελτα πόσο μπορεί να είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά, τα έξοδα εκτελωνισμού είναι ο ΦΠΑ, γι' αυτές τις αξίες, αλλά τα ΕΛΤΑ ακολουθούν διαφορετική διαδικασία εκτελωνισμού και, συνήθως, εκτελωνίζουν δέματα χωρίς να πληρωθούν έξοδα εκτελωνισμού ή το πολύ το τέλος των 3 ευρώ.

Έχουν καταγραφεί, βέβαια, και περιπτώσεις στις οποίες πληρώθηκαν κανονικά τα έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους

 

   kalodrei θα εχεις προβλημα με τα υγρα ηλεκτρονικου τσιγαρου καθως εχει απαγορευτει η εισαγωγη τους απο χωρες εκτος ε.ε η αγορα υγρων γινεται συνηθως απο κυπρο -ιταλια και οχι απο χωρες εκτος ε.ε.

   soulfree  θα πληρωσεις σιγουρα τον φ.π.α. και τους δασμους που αναλογουν στο συγκεκριμενο ειδος

 

Τελικα αποφασισα να το αγορασω λιγο πιο ακριβα απο Ευρωπη και ετσι να γλυτωσω την περιπετεια μιας και δεν το δηλωνανε πιο φθηνα απο αμερικη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα , εγώ ενδιαφέρομαι να αγοράσω 10 τράπουλες και ένα μαγικό κόλπο από Αμερική . Έχω μια μικρή ανησυχία για το τελωνείο και τους φόρους που θα πληρώσω. Για αυτό αν κάποιος μπορεί να με διαλευκάνει , θα το εκτιμούσα . Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...