Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω και εγω κατι με τη σειρα μου..θα ηθελα να παρω την GTX 970 G1 αξιας 415 Ευρω μεσω Σκρουτζ και 295 Ευρω μεσω Amazon.Απλα θα ηθελα να ρωτησω ποσο ειναι τα μεταφορικα για Ελλαδα και αν υπαρχει περιπτωση να μου κρατησουν την καρτα γραφικων στο τελωνειο επειδη ειναι μεγαλης αξιας.Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν διευκρινίζεις το Amazon από το οποίο θέλεις να αγοράσεις αλλά όποιο και να είναι θα σου υπολογίσει τα μεταφορικά και για μεν τα ευρωπαικά δεν έχεις άλλα έξοδα ενώ το αμερικάνικο θα υπολογίσει και τα έξοδα εκτελωνισμού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε ο,τι και να παρω οποια και αν ειναι η αξια του αν ειναι απο το Αγγλικο ειτε το Γερμανικο Amazon ειναι δεδομενο οτι δεν θα περασει τελωνειο?Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διευκρινίζεις το Amazon από το οποίο θέλεις να αγοράσεις αλλά όποιο και να είναι θα σου υπολογίσει τα μεταφορικά και για μεν τα ευρωπαικά δεν έχεις άλλα έξοδα ενώ το αμερικάνικο θα υπολογίσει και τα έξοδα εκτελωνισμού.

 

Υπάρχει ένας απλός κανόνας για τα Amazon ώστε να υπολογίσεις τα πάντα τελωνείο, μεταφορικά, ΦΠΑ. Βάζεις αυτό που θέλεις να αγοράσεις στο καλάθι το προχωράς και ένα βήμα πριν την επιβεβαίωση σου λέει όλες τις χρεώσεις αναλυτικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρετε να ρωτήσω τι παίζει με EMS vs UPS, θέλω να αγοράσω κάτι από Κορέα και ανησυχώ λίγο για το τελώνιο και βασικά περισσότερο για τα λεφτά που θα ζητήσει η courier εταιρία στην Ελλάδα η την ταλαιπωρία που θα χρειαστεί να φάω στο τελωνείο αν το κάνω μόνος μου, το ποσό δεν είναι μεγάλο ~ 52$+25$ μεταφορικά.

 

 

International orders are shipped via UPS which can take approximately 2-7 days for delivery after dispatch. Tracking number will be sent to your registered email address. Please type the valid email address and phone number for delivery notice. The countries that UPS doesn't cover will be shipped via EMS. If you prefer EMS shipment instead of UPS, please let us know by email.
EMS : Russia, Portugal, Greece, Iran, Argentina, Turkey, Belarus, Spain
UPS : Other countries. There might be some additional cost to the remote area.

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε πει πολλές φορές ότι τα δέματα που εισάγονται από τρίτες χώρες μέσω courier κάνουν στάση οπωσδήποτε στο τελωνείο.

Η διαφορά μεταξύ των δύο που αναφέρεις είναι ότι η EMS εξυπηρετείται στην Ελλάδα από τα ΕΛΤΑ και για την αξία CIF που αναφέρεις πρέπει να υπολογίζεις να πληρώσεις το πολύ τον ΦΠΑ.

Αντίθετα, με όλες τις άλλες εταιρείες θα επιβαρυνθείς με αμοιβή εκτελωνιστή, αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, σαν παλιός (old hand) στους εκτελωνισμούς να μοιραστώ κι εγω τις εμπειρίες μου για να βοηθήσω με την (μ)πύρα μου...

Είπα λοιπόν στον τυπο εξω αν μπορεί να το στείλει EMS ή USPS και είπε όχι. Του ξανα-ματαείπα λοιπόν να γράψει μια μικρότερη τιμή των $75 εξω απο το δέμα πριν το στείλει με DHL ($25). Ούτε αυτό έκανε...

Με πάιρνει η κυρία της DHL λοιπόν και μου λέει $110 το πακετάκι σας κύριε. Αφρούς εγω,,, Προσπάθησα να της πω ότι το δέμα αξίζει $75 και τα $25 είναι μεταφορικά δικά τους αλλά ματαίως, καθότι αν πιαστεί, πιάνεται.

Πάς τώρα χαμογελαστός στους τελωνειακούς και τους δείχνεις το παραστατικό που έχεις (PayPal, Western Union κλπ) πληρώσει ΑΛΛΑ KAI το τιμολόγιο που σου έχουν στείλει ώστε να φαίνεται πόση η αξια των αγαθών και πόσα τα μεταφορικά (ώστε να μην σου τα βάλουν όλα σαν αξία όπως συνέβη με εμένα...). Ο λόγος που πας χαμογελαστός είναι να τους κλαφτείς και λίγο (εγω το περίμενα με ΕΛΤΑ, είμαι δημόσιος υπάλληλος ρε παιδια, καθηγητής Πληροφορικής ή Ηλεκτρονικών, για τους μαθητές μου τα πήρα τα πράγματα..κ.α τέτοια ωραία εχω δοκιμάσει και πιάνουν). Επίσης και πλαστά τιμολόγια μπορείς να παρουσιάσεις (όπου τα $275 εμφανίζονται σαν.. $75, αλλά δεν το συνιστώ σε περίπτωσηη που ψάξουν το κουτί μεθοδικά και βρούν το πραγματικό τιμολόγιο... Ετσι κι αλλιώς ποινή για πλαστό τιμολόγιο δεν γνωρίζω να προβλέπεται...

Ο άλλος λόγος που χαμογελάς και προσπαθείς να είσαι ευχάριστος είναι για να σου βρούνε κανά κωδικό φτηνό για τα πράγματά σου και πληρώσεις πιο λιγο φόρο στην Τράπεζα μετά (αν κι εκεί με λίγο τρόπο μπορούν να σου τον αλλάξουν...)

Οτι κι αν εχω εκτελωνίσει $100, $200, $300 με ηλεκτρονικά εξαρτήματα πάντα έχω πληρώσει απο €60-75.

Αν το δείτε στην τελική τα μοιράζονται air-courrier και τελωνείο. Π.χ. Στα €75 παίρνει €30 ο air-courrier και €40 το κράτος.

 

Να'στε καλά και καλή δύναμη σε όσους εκτελωνίζουν μόνοι τους....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω και εγώ..

Παρήγγειλα ένα ρολόι Casio Protrek από Ιαπωνία (Rakuten marketplace)

Το συνολικό κόστος ήταν περίπου €131 (προιόν + μεταφορικά)

Μου το έστειλαν με EMS..

Το εισήγαγαν τελωνείο, και όταν το παρέλαβα από τα ΕΛΤΑ Κέρκυρας

(δεν μου το έδωσε το Elta Courier, αλλά το απλό ταχυδρομείο)

πλήρωσα: €31,20 [Δασμοί] + €12 ['Τέλος διαχείρισης δασμών και λοιπών επιβαρύνσεων']

Δηλαδή σύνολο: €43,20 !!!

Είναι λογικό αυτό??

=====================

Εν τω μεταξύ, ένας φίλος μου από την Αμερική, θέλει να σου στείλει ως ΔΩΡΟ ένα ρολόι Gshock.

Θα μου το στείλει μάλλον με το ταχυδρομείο USPS.. θα πληρώσω ΚΑΙ σε αυτή την περίπτωση τελωνείο??

Ή δεν μπαίνει καθόλου τελωνείο? Γιατί θα είναι δώρο.. Από ότι γνωρίζω αυτό το gshock παίζει να έχει καμιά 200αριά δολάρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Casio από Ιαπωνία πλήρωσες τον ΦΠΑ και 12€ για τέλη, επειδή το δέμα ήρθε με EMS που σημαίνει courier και στάση στο τελωνείο. Που βρίσκεις το παράλογο; Σε όλα τα καθημερινά μας είδη δεν πληρώνουμε ΦΠΑ; Το ότι έχουμε καλομάθει να φέρνουμε κάποια είδη από τρίτες χώρες, χωρίς να πληρώνουμε ΦΠΑ, δεν σημαίνει ότι αυτός είναι ο κανόνας.

 

Κανένας δεν μπορεί να σε βεβαιώσει ότι και το ρολόι από Αμερική, που θα έρθει με ταχυδρομείο, δεν θα σταματήσει στο τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι ρε παίδες... Διάβασα πολλά posts καθώς αγόρασα μια μεταχειρισμένη κιθάρα η αξία της οποίας ανέρχεται στα 520 μαζί με τα μεταφορικά. Ο πωλητής αναφέρει ότι στέλνει με DHL EXPRESS. Πιστεύετε οτι θα ήταν καλύτερο να του ζητήσω να τη στείλει με EMS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το ερώτημά σου έχει σχέση με έξοδα εκτελωνισμού, η απάντηση είναι ότι και οι δύο είναι εταιρείες courier και με την πρώτη θα πληρώσεις, εκτός από τα γνωστά ΦΠΑ, και δασμό, επιπλέον την αμοιβή του εκτελωνιστή, τα αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα και με τη 2η τα γνωστά και τέλη των ΕΛΤΑ και όχι τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το ερώτημά σου έχει σχέση με έξοδα εκτελωνισμού, η απάντηση είναι ότι και οι δύο είναι εταιρείες courier και με την πρώτη θα πληρώσεις, εκτός από τα γνωστά ΦΠΑ, και δασμό, επιπλέον την αμοιβή του εκτελωνιστή, τα αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα και με τη 2η τα γνωστά και τέλη των ΕΛΤΑ και όχι τα υπόλοιπα.

 

Οκ κατάλαβα! Ευχαριστώ πολύ φίλε! Έχει κάνεις τρομερή δουλειά, μπράβο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 24-03-201520:52 ΓΕΡΜΑΝΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 01-04-201507:47 ΕΛΛΑΔΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΥΕΔ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 01-04-201508:01 ΕΛΛΑΔΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΥΕΔ)ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 01-04-201508:01 ΕΛΛΑΔΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

(ΥΕΔ)ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 01-04-2015 10:59

ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ01-04-201511:19 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

 

 

Για παραγγελία συνολικής αξίας $49.73...(η καθαρή αξία χωρίς τα μεταφορικά είναι $34.99)... Πόσο να περιμένω στο περίπου να πληρώσω; Παίζει να γλιτώσω τυχόν επιπλέον κερατιάτικα; (Ωραία μπήκε ο Απρίλης...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...