Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους και απο μενα!

Εκανα τον κοπο χθες και διαβασα εξ'ολοκληρου τον οδηγο του makfil, ο οποιος ειναι εμπεριστατωμενος και γενικα εχει γινει φοβερη δουλεια! Πολλα ευγε και απο μενα!

Παμε τωρα στα δικα μου! Ενδιαφερομαι να αγορασω απο το Αμερικα ενα ρολοι vintage με αξια 1120Ε περιπου μαζι με μεταφορικα, εχω επικοινωνησει επανειλλημενα με τον πωλητη, ο οποιος δεχεται να το στειλει μεσω κανονικου postal office και εννοειται οχι με courier, αλλα εδω μπαινουν οι μεγαλες αποριες!

Επειδη με αυτη την τιμη θα αναγκαστω να πληρωσω κανα 400Ε minimum σε εξοδα εκτελωνισμου, δασμους κλπ του εκανα κουβεντα και μου ειπε οτι μπορει να μου το στειλει ως χαμηλης αξιας (<150Ε) ή ως δωρο και οτι εχει γενικα μεγαλη εμπειρια με παρομοιες αγοραπωλησιες στην Ευρωπη! Και ιδου η απορια... Ποιο απ'τα δυο να προτιμησω με βαση τις εμπειριες σας?? Εαν ερθει ως gift λετε να υποψιαστει κατι ο τελωνης και ο φαρισαιος και να το κρατησουν? Αλλα και ως χαμηλης αξιας να ερθει, αν δεν πειστει ο τελωνης και το κρατησει για ελεγχο λογικα θα πρεπει να προσκομισω το αποδεικτικο μεσω paypal ή πιστωτικης? Σε περιπτωση που το αρνηθω ποιες ειναι οι διαδικασιες?? Επαναλαμβανω οτι το ρολοι ειναι του 1960 οποτε με βαση ποια τιμη θα εκτελωνιστει??

Ελπιζω να μη σας κουρασα αλλα ειναι η πρωτη φορα που θελω να αγορασω απο Αμερικη και ειδικα τοσο ακριβο merchandise!!

Ευχαριστω εκ των προτερων

Καλο Πασχα σε ολους

George 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Kαλώς όρισες στο forum και καλές δημοσιεύσεις.

 

Στο πρώτο σου post, όμως, μάς ενημερώνεις για την πρόθεσή σου να ξεκινήσεις το "άθλημα" των αγορών σου από το εξωτερικό, με ένα αντικείμενο που συγκεντρώνει όλα τα αρνητικά για μια πρώτη αγορά !!!

 

Και, συγκεκριμένα, σκέφτεσαι να αγοράσεις 1) ένα αντικείμενο, αρκετά ακριβό και ίσως σπάνιο, 2) από πωλητή που βρίσκεται στην Αμερική, 3) με μεταφορά με απλό ταχυδρομείο, 4) ενδιαφέρεσαι για το αν και τι θα πληρώσεις στο τελωνείο και ... και ... και ...

 

Προφανώς δεν είσαι ρολογόφιλος, γιατί, αν ήσουν, θα γνώριζες ότι βασικό στοιχείο στις αγορές τους είναι η εξασφάλιση της αγοράς αλλά και, κυρίως, του ρολογιού, με αντίστοιχη ασφάλιση, αφού η όποια απώλεια θα τους κοστίσει όχι μόνο χρηματικά αλλά, κυρίως, συναισθηματικά.

 

Προσωπικά, θα πρότεινα να δοκιμάσεις την πρώτη σου αγορά με ένα απλό αντικείμενο είτε από Ευρώπη είτε από Αμερική (για να δοκιμάσεις) και, στη συνέχεια, αν πραγματικά θέλεις να προχωρήσεις στην αγορά ρολογιού, να συμβουλευτείς ένα από τα ελληνικά fora ρολογόφιλων για να πάρεις οδηγίες και ιδέες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε makfil, 

Δεν ειναι η πρωτη φορα που κανω αγορες μεσω eBay, Amazon ή Paypal, αλλα ειναι οντως η πρωτη απο Αμερικη, γιατι δυστυχως το συγκεκριμενο ρολοι απλα δεν το βρισκω πουθενα στην Ευρωπη! Δεν ειμαι ορολογοποιος, ουτε συλλεκτης, απλα μετα απο πολυ ψαξιμο εχω καταληξει σε ενα συγκεκριμενο ρολοι που μου αρεσει ιδιαιτερως και δυστυχως δεν ειναι και τζαμπα! Γνωριζω οτι βασικο στοιχειο στις αγορες ειδικα ακριβων αντικειμενων ειναι η εξασφαλιση πρωτα απο ολα του αντικειμενου per se, η αξιοπιστια του πωλητη, η ασφαλεια της συναλλαγης, αλλα δυστυχως και το συνολικο κοστος απο τη στιγμη που δεν ειμαι και ο Ωνασσης! Γι' αυτο και σε συνεννοηση με τον πωλητη θα υπαρχει signature confirmation και η ολη διαδικασια θα γινει μεσω paypal! Εχεις καποια αλλη ιδεα να μου προτεινεις? Εγω απλα ζητησα την αποψη σας περι του θεματος, γιατι οπως ειπα δεν εχω αντιστοιχη εμπειρια απο αγορες Αμερικανικων προιοντων, δασμους και τα συναφη!

Ευχαριστω παντως για την αμεση απαντηση και εαν γνωριζεις καποιο αντιστοιχο forum ρολογοφιλων θα σου ημουν ευγνωμων! 

Φιλικα,

George

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αγορές ρολογιών γενικά, από το εξωτερικό και, ειδικά, από Αμερική δεν είναι εντελώς όμοιες με τις κοινές αγορές αντικείμενων μικρής σχετικά αξίας γιατί πρέπει να εξετάσεις εξονυχιστικά και να διασταυρώσεις πάρα πολύ προσεκτικά την αξιοπιστία του πωλητή, πριν πάρεις την τελική σου απόφαση. Εννοείται, βέβαια, ότι αφού ενδιαφέρεσαι για συγκεκριμένο ρολόι και μάλιστα vintage πρέπει να έχεις εξαντλήσει την έρευνά σου, πριν καταλήξεις στον Α ή Β πωλητή. Ξαναλέω ότι ένα τεχνολογικό (; ) forum δεν είναι κατάλληλο για τέτοιου είδους εξειδικευμένες συμβουλές.

 

Μεταξύ των (αρκετών) ελληνικών forum, και χωρίς αξιολογική σειρά, προτείνω τα:

www.mywatch.gr

www.greekwatchforum.gr

www.timebox.gr

www.watchfunclub.com

 

και για vintage

www.monster-time.com

www.coolvintagewatches.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ και ευελπιστω να μπορεσω να παρω καποιες χρησιμες πληροφοριες σχετικα!

Δεν ηξερα οτι το forum αφορα αποκλειστικα "τεχνολογικες" αγορες οποτε συγγνωμη και παλι!

Εις το επανειδειν

George

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φαντασου να ανοιχτει στο τελωνειο να εχει τιμη 50 δολαρια και αντι να το φορολογισουν να το αλλαξου με καποιο μαιμου της πλακας.

Τρεχα μετα να βρεις το δικιο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μην σου βαλουν το ιδιο ενα απο αυτα που πουλανε οι μαυροι και τελος.

Το ανοιγμα των πακετων στο τελωνιο δεν γινεται παρουσια ττου παραληπτη αν ανοιχτει φορολογειται αναλογος και το φερνει ο ταχυδρομος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστολή δέματος από τρίτες χώρες με courier (DHL. FedEx, UPS κλπ) σημαίνει στάση στο τελωνείο οπωσδήποτε και εκτός από ΦΠΑ χρεώνεσαι με αμοιβή εκτελωνιστή, αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα.

 

Πριν κάνουμε αγορά από το εξωτερικό, ψάχνουμε, διαβάζουμε, ενημερωνόμαστε και μετά παραγγέλνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί;

Νομίζεις ότι υπάρχει διαφορά;

Μιλάμε για αποστολή από Κίνα και όχι από Ευρώπη (Γερμανία), όπου dhl σκέτο μπορεί να σημαίνει απλό ταχυδρομείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θέλω να αγοράσω από ebay μία πλακέτα αξίας περίπου 120 USD με τα μεταφορικά και η αποστολή θα γίνει μέσω USPS.

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει:

 

  1. Θα πληρώσω ΦΠΑ 23% ή δεν θα το ελέγξουν στα ΕΛΤΑ γιατί το δέμα είναι μικρό 10 Χ 10 Χ 5 cm ενώ μπορεί να γράφει πάνω την τιμή αγοράς;
  2. Τα ΕΛΤΑ θα χρεώσουν μόνο 8 Ευρώ (Τέλος εκτελωνισμού) ή θα χρεώσουν και άλλα;
  3. Το πακέτο θα έρθει σπίτι ή θα πρέπει να τρέχω στο αεροδρόμιο για εκτελωνισμό;
  4. Makfil όταν λες «στο κεφάλαιο 8 του οδηγού της υπογραφής μου» εννοείς στο link που βρίσκεται στο πεδίο που εμφανίζεται στο κάτω τμήμα κάθε μηνύματος σου;

 

Αν βοηθάει κάποιον:

Πρόσφατα αγόρασα μία ηλεκτρονική πλακέτα από ΗΠΑ αξίας 126,49 USD και το μοναδικό κατάστημα που έστελνε Ελλάδα συνεργαζόταν με την εταιρεία globalshopex και λόγω της εταιρείας μεταφορών και του επείγοντος επέλεξα να πληρώσω τα χρήματα ακόμα και για τον εκτελωνισμό εδώ οπότε πλήρωσα:

Shipping & Handling (USD) $38.56

Duties & Taxes (USD) $49.27

Σύνολο 214,32 δολάρια.

 

Έκανα εξουσιοδότηση στη dhl για τον εκτελωνισμό αλλά ήταν πληρωμένα σε αυτά που είχα πληρώσει στις ΗΠΑ και δεν πλήρωσα τα 82,44 + ΦΠΑ που ζητάγανε και φέρανε και το δέμα σπίτι μου στο κέντρο της Αθήνας.

Το paypal πήρε προμήθεια γύρω στο 4-4,5% και πλήρωσα 208 Ευρώ περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς όρισες στο forum και καλές δημοσιεύσεις.

 

1. Το κείμενο που έγραψα σ' αυτό το νήμα αποτέλεσε το ξεκίνημα του πληρέστερου οδηγού που έγραψα στη συνέχεια, και φαίνεται στην υπογραφή μου, και στην αρχή του υπάρχει link για τον συμπληρωμένο και επικαιροποιημένο οδηγό βρίσκεται στα wiki. Στο κεφάλαιο 8 περιγράφονται όλα όσα αφορούν στις διατάξεις της ελληνικής και ευρωπαικής νομοθεσίας και η διαδικασία εκτελωνισμού.

 

2. Η διαδικασία εκτελωνισμού στα ΕΛΤΑ είναι διαφορετική από εκείνη σε δέμα που εισάγεται στη χώρα μέσω εταιρείας courier, όπως αυτή που περιγράφεις για τη DHL. Εάν κριθεί ότι θα επιβληθεί ΦΠΑ (λίγο σπάνιο μέσω ΕΛΤΑ). δεν μπορείς να ανακατευτείς στη διαδικασία αλλά θα μάθεις το ποσό στο γραφείο της περιοχής σου. Εάν δεν επιβληθούν έξοδα εκτελωνισμού, το δέμα αυτών των διαστάσεων θα το φέρει στο χώρο σου ο ταχυδρόμος.

 

3. Τα τέλη εκτελωνισμού στα ΕΛΤΑ είναι:

 

«Τέλος εκτελωνισμού» : 8 €, για αντικείμενα για τα οποία εκδόθηκε τελωνειακή διασάφηση, ακόμα και ατελής

«Τέλος διαχείρισης δασμών» : 4 €, όταν η διασάφηση προβλέπει απόδοση δασμών ή φόρων

«Τέλος αναθεώρησης δασμών» : 10 € , όταν ο παραλήπτης επιθυμεί την αναθεώρηση των δασμών.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...