Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση, δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί (τοσες σελίδες είναι αυτές)

Αν αγοράσεις κάτι από πχ Αμερική ή Ιαπωνία, που θα ταξιδέψεις εσύ προσωπικά ως εκεί.
Και το φέρεις στις χειραποσκεύες σου ή στην βαλίτσα σου.

Ποιες οι πιθανότητες να πέσεις σε τελωνείο?

Και αν ναι, αυξάνονται οι πιθανότητες αυτές αν εκεί πχ το έχεις αγοράσει tax-free? (με την έννοια ότι το δηλώνεις στο δικό τους τελωνείο για να πάρεις την επιστροφή και ίσως βάζουν κανά σημάδι στο διαβατήριο σου?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βασικά, εξαρτάται από τον τρόπο εισόδου στη χώρα και, φυσικά, από το αντικείμενο που θα αγοράσεις.

 

Εάν επιστρέψεις με αεροπλάνο, που είναι το συνηθέστερο μέσο, υπάρχουν 2 περιπτώσεις, η πρώτη να ταξιδέψεις με πτήση από τρίτη χώρα, και ο δεύτερος με πτήση από χώρα της ΕΕ. Στην πρώτη περίπτωση, ο έλεγχος από τελωνειακούς έχει αυξημένες πιθανότητες, ανάλογα, βέβαια, την ώρα και το αν υπάρχουν και άλλες αφίξεις την ίδια ώρα ενώ στη δεύτερη οι πιθανότητες είναι μειωμένες. 

 

Στο δεύτερο ερώτημα, η διαδικασία επιστροφής του ΦΠΑ, όπου αυτή ακόμη συνεχίζεται, δεν έχει σχέση με το διαβατήριο αλλά με την επίδειξη του αντικειμένου, κατά την αναχώρηση από τη χώρα αγοράς, ώστε να ακολουθήσει η διαδικασία επιστροφής του ΦΠΑ.. Η διαδικασία αυτή δεν έχει σχέση με το διαβατήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, εξαρτάται από τον τρόπο εισόδου στη χώρα και, φυσικά, από το αντικείμενο που θα αγοράσεις.

 

Εάν επιστρέψεις με αεροπλάνο, που είναι το συνηθέστερο μέσο, υπάρχουν 2 περιπτώσεις, η πρώτη να ταξιδέψεις με πτήση από τρίτη χώρα, και ο δεύτερος με πτήση από χώρα της ΕΕ. Στην πρώτη περίπτωση, ο έλεγχος από τελωνειακούς έχει αυξημένες πιθανότητες, ανάλογα, βέβαια, την ώρα και το αν υπάρχουν και άλλες αφίξεις την ίδια ώρα ενώ στη δεύτερη οι πιθανότητες είναι μειωμένες. 

 

Στο δεύτερο ερώτημα, η διαδικασία επιστροφής του ΦΠΑ, όπου αυτή ακόμη συνεχίζεται, δεν έχει σχέση με το διαβατήριο αλλά με την επίδειξη του αντικειμένου, κατά την αναχώρηση από τη χώρα αγοράς, ώστε να ακολουθήσει η διαδικασία επιστροφής του ΦΠΑ.. Η διαδικασία αυτή δεν έχει σχέση με το διαβατήριο.

Ευχαριστώ,

 

Θέλω να πω, δεν συνεννοούνται κάπως τα τελωνεία μεταξύ τους?

Νομίζω το ΦΠΑ αφαιρείται πλέον απευθείας από το κατάστημα, αλλά και πάλι σου ζητάνε όταν πας στο εκεί τελωνείο να συμπληρώσεις κάτι φόρμες. 

Αν τους γράψεις κανονικά.... τι θα γίνει? (το έχω κάνει.. :P

Η πτήση είναι Τόκυο μέσω Κωνσταντινούπολης και το αντικείμενο ένας μεγάλος φωτογραφικός φακός, αξίας 3-4Κ. 

Φυσικά και μπορείς να το παίξεις απλά τουρίστας και ότι απλά τον είχες και πριν. 

 

ΥΓ. Αν μπει στην βαλίτσα, ασφαλίζεται η βαλίτσα για παν ενδεχόμενο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα παραπάνω, η κανονική διαδικασία είναι να επιδείξεις το αντικείμενο κατά την έξοδο από τη χώρα αγοράς για να βεβαιωθεί ότι έγινε εξαγωγή και δεν παρέμεινε στη χώρα. Εάν δεν το κάνεις, νομίζω ότι θα έχει συνέπειες το κατάστημα πώλησης, για τον ΦΠΑ, και, μετά την πάροδο κάποιου χρονικού διαστήματος, θα επικοινωνήσει μαζί σου. Προσωπικά, δεν θα τους έγραφα ...

 

Εάν έχεις τη μηχανή που προσαρμόζει ο φακός, μπορείς να το διακινδυνεύσεις, αν και νομίζω ότι όταν αποφασίσουν οι δικοί μας να κάνουν έλεγχο και βρουν το όποιο αντικείμενο αξίας θα ζητήσουν αποδεικτικά στοιχεία κλπ (την είχα πάθει πριν από πολλά χρόνια με μια βιντεοκάμερα και από τότε κάθε φορά που έβγαινα τη δήλωνα στην έξοδο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα το δείχνεις στην έξοδο.

Τελωνείο με Τελωνείο δεν επικοινωνούν.

Και εδώ είναι θέμα τύχης. 

Φοβάμαι ο φακός δεν προσαρμόζεται στην μηχανή έτσι απλά (εκτός αν έχεις δει αθλητικούς ρεπόρτερ να προσγειώνονται έχοντας τα κανόνια φορεμένα...) Είναι μόνο χειραποσκευή ή στην βαλίτσα (αλλά δεν το ρισκάρω εκτός αν ασφαλίζεται, αλλά αν ασφαλίζεται φαντάζομαι τραβάς την προσοχή). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21.7.2011 εκδόθηκε διευκρινιστική εγκύκλιος της ΕΕΤΤ σχετικά με τα τέλη εκτελωνισμού ταχυδρομικών αντικειμένων, η οποία ερμηνεύτηκε εσφαλμένα από ορισμένους. Συγκεκριμένα, στην παρ. 1 αναφέρεται ότι:

"Η διαδικασία που εφαρμόζεται κατά τον εκτελωνισμό βασίζεται στην ευρωπαϊκή και ελληνική τελωνειακή νομοθεσία περί τριτοχωρικών εμπορευμάτων εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 22€, ή μη εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 45€"

και στην παρ. 2 ότι:

"Για αξίες από 22€ μέχρι 150€ επιβάλλεται μόνο ο ΦΠΑ. Αν η αξία του αντικειμένου είναι πάνω από 150€ τότε επιβάλλονται ΦΠΑ και δασμοί".

 

Από το συνδυασμό αυτών προκύπτει ότι α) για αντικείμενα εμπορικού χαρακτήρα, αξίας μέχρι 22€  και για αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα, αξίας μέχρι 45€, ισχύει ατέλεια και β) γενικά, για αντικείμενα αξίας από 22€ μέχρι 150€ επιβάλλεται μόνο ο ΦΠΑ, ενώ, αν η αξία του αντικειμένου υπερβαίνει τα 150€, τότε επιβάλλονται ΦΠΑ και δασμοί.

 Tι σημαίνει εμπορεύματα εμπορικού χαρακτήρα η μη?

Π.χ αν αγοράσω μέσω διαδυκτίου ένα ρολόι με cif 44 ευρώ είναι εμπορικού η μη εμπορικού χαρακτήρα?


Δηλαδή θα ήθελα να καταλήξω,θα πρέπει να περάσει τελωνείο η όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαυτο το εμπορικου και μη εμπορικου μπερδευομαι και γω.Πως μπορει το τελωνειο να καταλαβει με σιγουρια αν ειναι η δεν ειναι...

Προφανως δεν μπορει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Menelaos83 + civiathens

 

Προφανώς, μπορεί και το κάνει όποτε χρειαστεί. Εάν έκανες το κόπο να διαβάσεις την εγκύκλιο που σε οδηγεί το link, θα καταλάβαινες τη διαφορά, αφού σ' αυτήν εξηγείται ότι:

Ως εμπορεύματα μη εμπορικού χαρακτήρα θεωρούνται εκείνα που περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές που πραγματοποιούνται από ιδιώτη σε ιδιώτη, χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή και τα οποία, λόγω της φύσης τους και της ποσότητάς τους, (μικρή) προορίζονται, χωρίς καμία αμφιβολία, για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών.
 

 

@civiathens

 

Δεν καταλαβαίνω για ποιο αντικείμενο ρωτάς.

Τώρα διάβασα αυτό που ρωτάς αφού νόμιζα ότι ήταν συνέχεια του προηγούμενου κειμένου.

Με βάση τα παραπάνω, οτιδήποτε αγοράζουμε θεωρείται ως εμπορικού χαρακτήρα και αν έχει αξία CIF (κόστος+μεταφορικά) πάνω από 22 € θεωρητικά πληρώνουμε ΦΠΑ. Υπάρχουν, βέβαια περιπτώσεις, όπως πχ όταν το δέμα εισάγεται με ταχυδρομείο, που δεν ακολουθούνται πιστά οι διατάξεις αυτές και, ειδικά, όταν η δηλωμένη αξία πάνω στο αυτοκόλλητο είναι ακόμη και λίγο παραπάνω από 22€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ έχοντας διαβάσει τα παραπάνω.

Αγόρασα ένα ασημένιο νόμισμα από Αμερική 42.06 EUR/45 USD και θα έρθει με USPS First Class Mail Intl 

Θα έχω επιπρόσθετες χρεώσεις και ας μην είναι άνω των 45 ευρώ λόγω του ότι θα περάσει τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχει αναφερθεί κατ' επανάληψη, σ' αυτό το νήμα αλλά και στο νήμα του οδηγού της υπογραφής μου, η διαδικασία εκτελωνισμού στα ΕΛΤΑ είναι διαφορετική και συνήθως δεν εφαρμόζονται πιστά οι σχετικές διατάξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα επειδή αν και (θέλω να πιστεύω) έμπειρος ebayer αγοράζω συνήθως απο Ευρώπη, είναι η μόλις η δεύτερη αγορά μου από Αμερική και επειδή είδα στον οδηγό ότι η USPS αναφέρεται σαν εταιρία που οδηγεί σε αυστηρό έλεγχο. Μάλλον κατάλαβα λάθος... Σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...