Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, makfil είπε

Έχει πολύ καιρό να αναφερθεί στο forum περιστατικό που ζήτησαν στο ταχυδρομείο να πληρωθεί το τέλος αυτό.

Πάντα ήταν γραμμένο το τέλος στις ανακοινώσεις των ΕΛΤΑ αλλά με κάποιο εσωτερικό έγγραφο δεν το εισέπρατταν.

Εχω παραλαβει 3 δεματα τελευταια που πληρωσα το 3ευρω σε ολα. Λαμογιες για να εισπρατουν παραπανω χρηματα απο το πουθενα.

2 ώρες πριν, giannisww είπε

A εντάξει μικρο είναι

OBS-1.jpg

Μην εισαι 100% σιγουρος οτι θα στο φερει ο ταχυδρομος, εμενα ποτε δεν μου εχει φερει τοσο μεγαλο κουτι (με δυσκολια φερνει κατι κουτακια που ειναι μισα στο μεγεθος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 hours ago, marsele said:

καλημέρα, θα ήθελα κάποιος να μου προτείνει ένα κατάστημα από Κίνα (χωρίς τελωνείο) για αγορά ταινίας led (σε άσπρο χρώμα και RGB ). 

Κάποιος για βοήθεια;;;;:rolleyes::rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2018 στις 2:17 ΜΜ, isay είπε

Καλημερα μου εστειλαν ενα ταμπλετ(40Ε) απο ebay RF5********SG,απ'οτι βλεπω ειναι με Singapore post.

Πρωτη φορα μου στελνουν με SG,εχει πολλες πιθανοτητες για τελωνειο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2018 στις 6:17 ΜΜ, makfil είπε

Το θέμα της πληρωμής σε νόμισμα εκτός € είναι μεγάλο και έχει συζητηθεί πολλές φορές.

Εάν έχεις αφήσει το paypal να κάνει τη μετατροπή, τότε η ισοτιμία του είναι από τις χειρότερες.

Εάν έχεις απαγορέψει στο paypal να κάνει τη μετατροπή και αυτή να γίνεται από την τράπεζα με την ισοτιμία του οργανισμού (Visa/MasterCard) που έχει εκδώσει την κάρτα σου, αυτή είναι καλλίτερη, αλλά και στις 2 περιπτώσεις χρεώνεσαι προμήθεια της τράπεζας για αγορά σε συνάλλαγμα.

Για να λυθούν οι απορίες σου, γράψε 1) αν έχεις ήδη πληρώσει, 2) πως έχεις ρυθμίσει τις συναλλαγές σου στο paypal, και 3) την τράπεζα και την κατηγορία της κάρτας (χρεωστική, πιστωτική, προπληρωμένη) που έχεις βάλει στο paypal.

Πάντως, για τόσο μικρή απόκλιση από το όριο της ατέλειας, δεν νομίζω ότι ο τελωνειακός θα χρεώσει 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!Δεν έχω πληρώσει ακόμα. Μόλις άλλαξα τις ρυθμίσεις του paypal να μη κάνει τη μετατροπή κ στο checkout εμφανίζονται πλέον μόνο τα δολάρια οπότε υποθέτω πως πλέον δε θα υπάρχει θεμα. Η κάρτα μου χρεωστική της eurobank.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Soprano13 είπε

Καλημερα μου εστειλαν ενα ταμπλετ(40Ε) απο ebay RF5********SG,απ'οτι βλεπω ειναι με Singapore post.

Πρωτη φορα μου στελνουν με SG,εχει πολλες πιθανοτητες για τελωνειο; 

Πάρα πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες θελω να παραγγείλω απο banggood με priority direct mail που εχω ακούσει οτι αποφευγεις 100% τελωνείο , στο check out με ρωτά αν θελω να αφαιρεθεί το logo της banggood απο το δέμα , τι να πράξω; Δεν εχω ξαναπάρει απο αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Oulianov είπε

Παίδες θελω να παραγγείλω απο banggood με priority direct mail που εχω ακούσει οτι αποφευγεις 100% τελωνείο , στο check out με ρωτά αν θελω να αφαιρεθεί το logo της banggood απο το δέμα , τι να πράξω; Δεν εχω ξαναπάρει απο αυτούς.

Είτε το βάλεις είτε όχι δεν έχει σημασία. Και με τους 2 τρόπους, εφόσον έχεις επιλέξει priority direct mail, είναι ασφαλές (οι τελευταίες 2 παραλαβές μου ήταν η μία με λογότυπο ή άλλη οχι, και οι δυο ήρθαν κανονικά χωρίς χρεώσεις με τόπο αποστολής Ολλανδία, αν και πρακτικά ήρθαν από Κίνα).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vaso90 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!Δεν έχω πληρώσει ακόμα. Μόλις άλλαξα τις ρυθμίσεις του paypal να μη κάνει τη μετατροπή κ στο checkout εμφανίζονται πλέον μόνο τα δολάρια οπότε υποθέτω πως πλέον δε θα υπάρχει θεμα. Η κάρτα μου χρεωστική της eurobank.

1. Ξεκινάμε από την κάρτα, γιατί πρέπει να γνωρίζεις ότι η τράπεζα χρεώνει προμήθεια 2% στις αγορές σε συνάλλαγμα. Επομένως, εάν αγοράζεις φτηνοπράγματα η προμήθεια είναι λεπτά του € και δεν θα σε προβληματίζει, αλλά εάν θέλεις να αγοράσεις κάτι ακριβό τότε η προμήθεια είναι σημαντική και καλό θα είναι να αγοράζεις σε € (ακόμη και με τη δυσμενή ισοτιμία του πωλητή), για να γλυτώσεις την προμήθεια της τράπεζας.

2. Για την αγορά του τρίποδου δεν θα έχεις πρόβλημα με το τελωνείο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vicky_g είπε

Είτε το βάλεις είτε όχι δεν έχει σημασία. Και με τους 2 τρόπους, εφόσον έχεις επιλέξει priority direct mail, είναι ασφαλές (οι τελευταίες 2 παραλαβές μου ήταν η μία με λογότυπο ή άλλη οχι, και οι δυο ήρθαν κανονικά χωρίς χρεώσεις με τόπο αποστολής Ολλανδία, αν και πρακτικά ήρθαν από Κίνα).

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/4/2018 στις 12:41 ΠΜ, kostasgiann είπε

Φιλε μου η global εκδοση δεν εχει βγει ακομα, προσεχε μην αγορασεις κανα κινεζικο μη-global και δεν εχει την 800αρα band για 4g, απλα περιμενε να το φερει το banggood

όντως απλά στο bangood εξαφανίζονται σε δευτερόλεπτα

Στις 26/4/2018 στις 7:03 ΜΜ, elpoko95 είπε

Καλησπερα σας! Θελω να αγορασω το συγκεκριμενο κινητο:

https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-5-Global-Version-5_99-inch-3GB-RAM-32GB-ROM-Snapdragon-636-Octa-core-4G-Smartphone-p-1268373.html?rmmds=search&ID=232&cur_warehouse=HK

απλα δεν ειναι διαθεσιμο και ψαχνω αλλο site οπου μπορω να το αγορασω χωρις να πληρωσω τελωνειο....ελεγα να αγορασω απο gearbest και οτι σου πληρωνουν το τελωνειο αλλα μου ειπαν οτι δεν ισχυει...υπαρχει καποιο αλλο site ή καποιος τροπος να αποφυγω το τελωνειο?

Ευρωπαϊκή αποθήκη από Γερμανία με εγγύηση 2 χρόνια πάλι μέσω Γερμανίας. Αποστολή με ups 4,7€ και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

https://www.geekmaxi.com/en/smartphones-global-version-xiaomi-redmi-note-5-4gb-64gb-599-full-screen-dual-camera-mobile-phone-snapdragon-636-octa-core-4000mah-717.html?utm_source=john boul

Επεξ/σία από termitiss
Διόρθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 09.05.2018 στις 3:10 ΜΜ, Adrastus είπε

Απορία αν και θα είναι μάλλον για ειδήμονες!

Αντικείμενο σχετικά μεγάλης αξίας έρχεται από Ουκρανία. Από γοογλάρισμα που έκανα και πριν την αγορά, προκύπτει πως η Ουκρανία αν και δεν είναι μέλος της ΕΕ έχει μπει στη τελωνειακή ένωση(απ το 2016?) όπως και πχ η Ελβετία αν δε κάνω λάθος. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? 

Ουκρανια ουτε μελοσ ΕΕ, ουτε  και πχ η Ελβετία. Ειναι λαθοσ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ανέφερα στο αρχικό μου μήνυμα δεν έχει να κάνει με τις χώρες της  ΕΕ όσο με τα μέλη της ευρωπαϊκής τελωνειακής ένωσης στην οποία ανήκουν και κάποιες άλλες χώρες μη-μέλη της ΕΕ κατ'εξαιρεση.

Πράγματι, για να κάνω και το update, το δέμα μου(αξίας 400) από Ουκρανία, μπήκε τελωνείο και βγήκε την ίδια μέρα ως "τελωνειακώς ελεύθερο" :) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω κάτι από το aliexpress κάτω των 20€,κάνω αγορά άφοβα ή παίζει κάποιο πρόβλημα με το συγκεκριμένο κατάστημα που δεν το έχω πάρει χαμπάρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...