Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τηλεχειριστήριο Air condition από Aliexpress με κόστος 3€.

Ύστερα από μια εβδομάδα στο Ελ. Βενιζέλος εμφάνισε ένδειξη:

"Item presented to Import Customs"

Τι παίζει???

Το κόστος είναι αστείο για τελωνείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, ekkli είπε

το έχω καταλάβει αυτό και εκεί αποσκοπούσε η απάντηση μου, στην έκθεση αυτών των μπερδεψιάρικων (για να χρησιμοποιήσω κομψούς όρους) απόψεων και στην εν τέλει απόρριψη τους

Υπαρχει Ευρωπαικη οδηγια για τις μπαταριες οσο αφορα μεταφορα με αεροπλανο. Το οτι καποιες φορες περνανε δεν σημαινει κατι, ειδα καροτσακι ηλεκτρικο με μπαταρια αυτοκινητου που στην αρχη δεν αφηναν να μπει στις αποσκευες αεροπλανου και με τα χιλια ζορια τελικα το εβαλαν.

Επισης εχουμε παρα πολλα παραδειγματα που αποδεικνυουν πως αυτη η οδηγια υπαρχει, προφανως καποιοι η δεν διαβαζετε η απλα κανετε οτι δεν τα διαβαζετε (δεν τρεχει κατι, οπως λετε και εσεις ο καθενας γραφει οτι θελει).

Απο εκει και περα επειδη μερικοι εχετε ορεξη για να αρπαζεστε με ατομα που δεν γνωριζετε (ειμαι σιγουρος πως καπως καποιοι μαλλον νιωθετε "καλα" οταν το κανετε αυτο) μπορειτε απλα να παραγγελνετε οτι θελετε Χωρις να δινετε βαση σε αυτα που δεν θεωρειτε οτι ισχυουν, ευκολο ειναι.

2 ώρες πριν, Spiros2332 είπε

Τηλεχειριστήριο Air condition από Aliexpress με κόστος 3€.

Ύστερα από μια εβδομάδα στο Ελ. Βενιζέλος εμφάνισε ένδειξη:

"Item presented to Import Customs"

Τι παίζει???

Το κόστος είναι αστείο για τελωνείο...

Μπορει απλα να μην δεχονται την αξια και να σου ζητησουν αποδειξη πληρωμης.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, makfil είπε

Πριν λίγες μέρες είχες αναρτήσει την ίδια ερώτηση και πήρες απάντηση.

Είχα ποσταρει στο αγορές από το εξωτερικό, αλλά πήρα μια απάντηση σαν να μην ήξερε αυτός που πόσταρε συγκεκριμένα για το Ισραήλ. Τον γενικό κανόνα μου είπε που προφανώς τον γνώριζα. Το θεμα είναι οτι ενδεχεται να υπάρχει συγκεκριμένη διακρατική συμφωνία του Ισραήλ με χώρες όπως ΗΠΑ ή την ΕΕ με βάση κάποια site που διάβασα, αλλά τα αγγλικά μου δεν είναι τόσο καλά για να αντιληφθώ οικονομική ορολογία. Για αυτο το έβαλα κι εδώ, ώστε αν κάποιος έχει εμπειρία με αγορά από τη χώρα και με αξία άνω των 22 ευρώ, να μου πει. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Everest είπε

Είχα ποσταρει στο αγορές από το εξωτερικό, αλλά πήρα μια απάντηση σαν να μην ήξερε αυτός που πόσταρε συγκεκριμένα για το Ισραήλ. Τον γενικό κανόνα μου είπε που προφανώς τον γνώριζα. Το θεμα είναι οτι ενδεχεται να υπάρχει συγκεκριμένη διακρατική συμφωνία του Ισραήλ με χώρες όπως ΗΠΑ ή την ΕΕ με βάση κάποια site που διάβασα, αλλά τα αγγλικά μου δεν είναι τόσο καλά για να αντιληφθώ οικονομική ορολογία. Για αυτο το έβαλα κι εδώ, ώστε αν κάποιος έχει εμπειρία με αγορά από τη χώρα και με αξία άνω των 22 ευρώ, να μου πει. Ευχαριστώ.

Αν μπορουσε να γινει διακρατικη συμφωνια τετοια με κρατος εκτος της Ε.Ε δεν νομιζω να εμενε μονο στο Ισραηλ οποτε στο τελος θα χανοταν λιγο το νοημα της Ε.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Everest είπε

Είχα ποσταρει στο αγορές από το εξωτερικό, αλλά πήρα μια απάντηση σαν να μην ήξερε αυτός που πόσταρε συγκεκριμένα για το Ισραήλ. Τον γενικό κανόνα μου είπε που προφανώς τον γνώριζα. Το θεμα είναι οτι ενδεχεται να υπάρχει συγκεκριμένη διακρατική συμφωνία του Ισραήλ με χώρες όπως ΗΠΑ ή την ΕΕ με βάση κάποια site που διάβασα, αλλά τα αγγλικά μου δεν είναι τόσο καλά για να αντιληφθώ οικονομική ορολογία. Για αυτο το έβαλα κι εδώ, ώστε αν κάποιος έχει εμπειρία με αγορά από τη χώρα και με αξία άνω των 22 ευρώ, να μου πει. Ευχαριστώ.

Εάν έκανες αναζήτηση στο forum με τη λέξη "Ισραήλ" θα εύρισκες πολλές απαντήσεις για το ίδιο θέμα, εκτός από τις πρόσφατες.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανανέωση :

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
25/6/2018, 19:43:32 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
25/6/2018, 17:24:16 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)
25/6/2018, 15:24:16 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ
25/6/2018, 14:08:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
17/6/2018, 00:31:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Έρχεται η παραγγελία μου ή καμμία ειδοποίηση από το τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Spiros2332 είπε

Τηλεχειριστήριο Air condition από Aliexpress με κόστος 3€.

Ύστερα από μια εβδομάδα στο Ελ. Βενιζέλος εμφάνισε ένδειξη:

"Item presented to Import Customs"

Τι παίζει???

Το κόστος είναι αστείο για τελωνείο...

Μπηκε τελωνειο τελικα και ζητανε αποδειξη πληρωμης....

Και όλα αυτά για ένα τηλεχειριστηριο κλιματιστικου 15ετιας.

Κοστος 2,92$....

Με ένα screenshot της prepaid είμαι ενταξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Spiros2332 είπε

Μπηκε τελωνειο τελικα και ζητανε αποδειξη πληρωμης....

Και όλα αυτά για ένα τηλεχειριστηριο κλιματιστικου 15ετιας.

Κοστος 2,92$....

Με ένα screenshot της prepaid είμαι ενταξει?

Εγω θα σου ελεγα να βαλεις και ενα screenshot της παραγγελιας ωστε να δουν οτι κοστιζει οντως τοσο στο μαγαζι. Ισως βεβαια να μην χρειαζεται και τοσο αλλα εγω αυτο κανω παντα ωστε να εχουν και τα 2 screenshot διπλα διπλα και να βλεπουν αμεσα ποσο κοστισε κατι και ποσο με χρεωσαν (ιδια ποσα δλδ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Βρήκα και στα ελληνικά κάποια πράγματα. Οι όροι "προτιμησιακό καθεστώς" και "πανευρωμεσογειακή ζώνη ελεύθερων συναλλαγών" ενδέχεται να δίνουν ατέλεια στα προϊόντα Ισραήλ σαν να είναι κοινοτικά. Θα το ψάξω κι άλλο κι αν βρω κάτι θα το σημειώσω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτασε επιτέλους και το δικό μου δέμα από Αυστραλία στο αεροδρόμιο κ μου δείχνει "αντικείμενο προς εκτελωνισμο ΚΑΤ"

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν το παραπάνω σημαίνει ότι σίγουρα θα μου ζητήσουν να πληρώσω ή εάν είναι νωρίς ακόμα και πρέπει να περιμενω επόμενη ένδειξη.

 

Επενθυμιζω την περίπτωσή μου: Πρόκειται για αντικατάσταση προϊόντος (όχι ηλεκτρολογικού) στην εγγυηση. Το βάρος είναι κάτω από 3 κιλά αλλά το κουτί είναι κάπως ογκώδες. Στο κουτί υπάρχει συνημμένη η απόδειξη που αναφέρει ως αξία 10 δολλάρια Αυστραλίας και επίσης αναφέρει ότι είναι προϊόν αντικατάστασης σε εγγύηση οπότε δεν χρειάζεται δασμούς.

 

Έχω την απόδειξη της αγοράς αλλά είναι πληρωμή από αγγλική τράπεζα αφού ζω εδώ και πρόκειται να μετακομισω Ελλάδα σε 5 μέρες. Επίσης η απόδειξη αφορά την αγορά του αρχικού, ελαττωματικού προϊόντος, και η ημερομηνία είναι μια βδομάδα πριν την ημερομηνία αποστολής του δέματος αντικατάστασης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...