Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, DimitrisCSD είπε

Έφτασε επιτέλους και το δικό μου δέμα από Αυστραλία στο αεροδρόμιο κ μου δείχνει "αντικείμενο προς εκτελωνισμο ΚΑΤ"

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν το παραπάνω σημαίνει ότι σίγουρα θα μου ζητήσουν να πληρώσω ή εάν είναι νωρίς ακόμα και πρέπει να περιμενω επόμενη ένδειξη.

Επενθυμιζω την περίπτωσή μου: Πρόκειται για αντικατάσταση προϊόντος (όχι ηλεκτρολογικού) στην εγγυηση. Το βάρος είναι κάτω από 3 κιλά αλλά το κουτί είναι κάπως ογκώδες. Στο κουτί υπάρχει συνημμένη η απόδειξη που αναφέρει ως αξία 10 δολλάρια Αυστραλίας και επίσης αναφέρει ότι είναι προϊόν αντικατάστασης σε εγγύηση οπότε δεν χρειάζεται δασμούς.

Έχω την απόδειξη της αγοράς αλλά είναι πληρωμή από αγγλική τράπεζα αφού ζω εδώ και πρόκειται να μετακομισω Ελλάδα σε 5 μέρες. Επίσης η απόδειξη αφορά την αγορά του αρχικού, ελαττωματικού προϊόντος, και η ημερομηνία είναι μια βδομάδα πριν την ημερομηνία αποστολής του δέματος αντικατάστασης.

Κατα πασα πιθανοτητα θα σου ζητησουν αποδειξη αγορας για να στο εκτελωνισουν (εφοσον δεν εχεις χαρτι απο Ελλαδα οτι εστειλες κατι πισω για επισκευη - αντικατασταση δυσκολο να δεχτουν κατι τετοιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παντως τωρα τελευταια στα δεματα μου πανω εχει την πρασινη ετικετα " τελωνειακως ελευθερο". Παλαιοτερα δεν την ειχε. Οποτε οι ελεγχοι εντεινονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DimitrisCSD

Είναι αναμενόμενη αυτή η εξέλιξη, αφού το δέμα μπαίνει για 1η φορά στην Ελλάδα.

Είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα σου ζητήσουν απόδειξη αγοράς, που δεν έχεις, θα στείλεις αυτά που έχεις με σχετικές επεξηγήσεις, και ... θα περιμένεις το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/6/2018 στις 1:06 ΠΜ, Salvation81 είπε

Υπαρχει Ευρωπαικη οδηγια για τις μπαταριες οσο αφορα μεταφορα με αεροπλανο. Το οτι καποιες φορες περνανε δεν σημαινει κατι, ειδα καροτσακι ηλεκτρικο με μπαταρια αυτοκινητου που στην αρχη δεν αφηναν να μπει στις αποσκευες αεροπλανου και με τα χιλια ζορια τελικα το εβαλαν.

Ξέρεις, άλλο πράγμα το x-ray, που βλέπεις κάτι και λες, είναι; δεν είναι;  δεν είμαι σίγουρος, ας μην ανοίγω τον σάκο με χιλιάδες αντικείμενα μέσα, θα με κυνηγάει και ο προϊστάμενος μετά, αν τελικά δεν είναι..
ή δεν το βλέπεις καν γιατί καλύπτεται από άλλα αντικείμενα

και άλλο πράγμα το αμπάρι του αεροπλάνου, που αν βάλεις κάτι που ρητά απαγορεύεται (πχ χύμα λάδι σε μπουκάλια ή νταμιτζάνες), στο αεροδρόμιο προορισμού που θα το βγάλουν και θα το δουν, έχει φάει κατευθείαν αναφορά η εταιρεία σου και ο πισταδόρος που έχει υπογράψει την εκφόρτωση του αεροπλάνου απολύεται πάραυτα.

Αυτό που είδες και εσύ ερμήνευσες ότι με χίλια ζόρια το έβαλαν ήταν κάτι πολύ συνηθισμένο, να ζητάνε οδηγίες από τον επιβάτη για να αποσυνδέσουν την μπαταρία του αμαξιδίου για να το βάλουν στο αμπάρι. Πάντα έτσι γινότανε. Ή θεωρείς ότι αντικείμενο τέτοιου όγκου και χωρίς περιτύλιγμα, έχει περάσει μπροστά από δεκάδες εργαζόμενους και πιθανόν διευθυντάδες, έχει περάσει 2 ελέγχους security, αεροδρομίου και εταιρείας και κανείς δεν είπε, ρε σεις, που πάει αυτό; απαγορεύεται να μπει στο αεροπλάνο!

Έχω δουλέψει 4 χρόνια στον έλεγχο cargo και καλύτερα θα ήταν να μην επιμένεις γράφοντας ανακρίβειες.

Αν υπήρχε καθολική απαγόρευση στις μπαταρίες,

  1. Κάποιος θα είχε βρει την πανευρωπαϊκή οδηγία
  2.  Θα ήταν άμεσα ενήμερες όλες οι εταιρίες αεροπορικών μεταφορών (πχ, FedEx, DHL, ΕΛΤΑ)

Παρόλαυτα, επειδή κάθε μέρα βλέπουμε και κάτι νέο και υπάρχει και μαρτυρία φορουμίτη ότι του επιστρέψανε αντικείμενο γράφοντας Μπαταρία, από την άλλη βδομάδα που ξεκινάω μετά από 3 χρόνια και πάλι δουλειά στο αεροδρόμιο Ηρακλείου (σε άλλο πόστο όμως), θα περάσω από τους συναδέλφους στο cargo να ρωτήσω τι τρέχει.

Μπορεί αυτά που έχουν καταγραφεί στο φόρουμ μέχρι τώρα να είναι ΤΟΑ (και αφήνω εσένα που είσαι τζιμάνι να ψάξεις στην ΣΠΟΑ τι είναι η ΤΟΑ) ή ακόμα και εταιρική οδηγία.

Επεξ/σία από ekkli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ekkli είπε

Ξέρεις, άλλο πράγμα το x-ray, που βλέπεις κάτι και λες, είναι; δεν είναι;  δεν είμαι σίγουρος, ας μην ανοίγω τον σάκο με χιλιάδες αντικείμενα μέσα, θα με κυνηγάει και ο προϊστάμενος μετά, αν τελικά δεν είναι..
ή δεν το βλέπεις καν γιατί καλύπτεται από άλλα αντικείμενα

και άλλο πράγμα το αμπάρι του αεροπλάνου, που αν βάλεις κάτι που ρητά απαγορεύεται (πχ χύμα λάδι σε μπουκάλια ή νταμιτζάνες), στο αεροδρόμιο προορισμού που θα το βγάλουν και θα το δουν, έχει φάει κατευθείαν αναφορά η εταιρεία σου και ο πισταδόρος που έχει υπογράψει την εκφόρτωση του αεροπλάνου απολύεται πάραυτα.

Αυτό που είδες και εσύ ερμήνευσες ότι με χίλια ζόρια το έβαλαν ήταν κάτι πολύ συνηθισμένο, να ζητάνε οδηγίες από τον επιβάτη για να αποσυνδέσουν την μπαταρία του αμαξιδίου για να το βάλουν στο αμπάρι. Πάντα έτσι γινότανε. Ή θεωρείς ότι αντικείμενο τέτοιου όγκου και χωρίς περιτύλιγμα, έχει περάσει μπροστά από δεκάδες εργαζόμενους και πιθανόν διευθυντάδες, έχει περάσει 2 ελέγχους security, αεροδρομίου και εταιρείας και κανείς δεν είπε, ρε σεις, που πάει αυτό; απαγορεύεται να μπει στο αεροπλάνο!

Έχω δουλέψει 4 χρόνια στον έλεγχο cargo και καλύτερα θα ήταν να μην επιμένεις γράφοντας ανακρίβειες.

Αν υπήρχε καθολική απαγόρευση στις μπαταρίες,

  1. Κάποιος θα είχε βρει την πανευρωπαϊκή οδηγία
  2.  Θα ήταν άμεσα ενήμερες όλες οι εταιρίες αεροπορικών μεταφορών (πχ, FedEx, DHL, ΕΛΤΑ)

Παρόλαυτα, επειδή κάθε μέρα βλέπουμε και κάτι νέο και υπάρχει και μαρτυρία φορουμίτη ότι του επιστρέψανε αντικείμενο γράφοντας Μπαταρία, από την άλλη βδομάδα που ξεκινάω μετά από 3 χρόνια και πάλι δουλειά στο αεροδρόμιο Ηρακλείου (σε άλλο πόστο όμως), θα περάσω από τους συναδέλφους στο cargo να ρωτήσω τι τρέχει.

Μπορεί αυτά που έχουν καταγραφεί στο φόρουμ μέχρι τώρα να είναι ΤΟΑ (και αφήνω εσένα που είσαι τζιμάνι να ψάξεις στην ΣΠΟΑ τι είναι η ΤΟΑ) ή ακόμα και εταιρική οδηγία.

Αυτο που δεν καταλαβαινεις προφανως ειναι πως δεν λεω οτι υπαρχει Ευρωπαικη οδηγια για τις μπαταριες απο το πουθενα η επειδη καποιοι εδω ειχαν θεμα. Το λεω γιατι ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ (και αναφερομαι και σε εταιρειες με εδρα την Ευρωπη) ειχαν πολλες φορες θεμα στο να μου στειλουν προιοντα που περιειχαν μπαταριες λογο αυτης της οδηγιας.
Τωρα αν ολες αυτες οι εταιρειες δεν ξερουν τι λενε αυτο ειναι ενα διαφορετικο θεμα εντελως, δεν ειπα εξαλλου ποτε πως Εγω ειχα θεμα να στειλω κατι εξω με μπαταρια, το θεμα το ειχαν τοσο απο εντος Ευρωπης οσο και απο Ταιβαν και Κινα να μου στειλουν προιοντα με μπαταριες (λιθιου κυριως).
Απο εκει και περα εχω μαθει πως 1 + 1 κανουν 2 οποτε οταν ειχα αυτες τις περιπτωσεις ΚΑΙ εχουν αναφερθει και παρομοιες περιπτωσεις εδω μεσα δεν ξερω κατα ποσο υπαρχει περιθωριο του να πουμε οτι τετοια οδηγια δεν υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλος προχθες αγόρασε ενα ρολοι από ebay στα 88€. Το προϊόν ήταν στην Κίνα. Σταλθηκε την ίδια μερα με DHL, σήμερα το πρωί φαίνόταν τελωνείο και τώρα είναι στον μεταφορέα για παραδοση.

 

Εφόσον είναι το ποσό αυτό και είναι DHL δεν θα χρεωθεί τελωνείο; Δεν θα επρεπε να τον καλέσουν σχετικά; Παίρνει πολλες φορές απο ebay αλλα 1η φορά με DHL και εχει αγχωθεί.

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα 

Εχει εδω και 8 μερες που το πακετο μου αξιας 20$ εχει φτασει τελωνειο και εχει μεινει σταθερο εκει χωρις να ενημερωσουν. 

Εννοειτε πως στο τηλεφωνο δεν απαντανε το ιδιο και στο email.

Υπαρχει περιπτωση να γλυτωσω την χρεωσει;

 

Number: RG950407508CN
Package status: In transit
Destination: Greece
2018-06-20 06:12 Αεροπορικό Κέντρο Αθήνας, ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ Ταχ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ-ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ στο ΤΕΛΩΝΕΙΟ
2018-06-16 13:04 Κίνα, αναχώρηση από το εξωτερικό γραφείο του Χρηματιστηρίου
2018-06-16 12:10 Κίνα, αναχώρηση από το εξωτερικό γραφείο του Χρηματιστηρίου
2018-06-15 14:54 Κίνα, απόσπαση/συλλογή
Origin: China
2018-06-18 14:08 Παραδίδονται από τις αεροπορικές μεταφορές
2018-06-17 06:22 Παραδίδονται από τις αεροπορικές μεταφορές
2018-06-16 22:03 Πεκίνο κέντρο επεξεργασίας, φθάνοντας
2018-06-16 12:55 Πεκίνο κέντρο επεξεργασίας, έχει εξαχθεί ευθεία σφραγίδα
2018-06-16 08:19 Πεκίνο, η εξαγωγή έχει ανοιχθεί και αποσυναρμολογηθεί
2018-06-15 19:33 Πεκίνο που λαμβάνει και που προωθεί το κέντρο, έχει αφήσει, το επόμενο κέντρο επεξεργασίας σταθμών
2018-06-15 19:30 Το κέντρο παραλαβής και προώθησης του Πεκίνου, έχει σφραγιστεί
2018-06-15 14:54 Πεκίνο συλλέγουν και να στείλετε το κέντρο, έχει λάβει το ταχυδρομείο
======================================
Powered by www.17track.net
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MrJulius είπε

Καλησπερα 

Εχει εδω και 8 μερες που το πακετο μου αξιας 20$ εχει φτασει τελωνειο και εχει μεινει σταθερο εκει χωρις να ενημερωσουν. 

Εννοειτε πως στο τηλεφωνο δεν απαντανε το ιδιο και στο email.

Υπαρχει περιπτωση να γλυτωσω την χρεωσει;

Number: RG950407508CN
Package status: In transit
Destination: Greece
2018-06-20 06:12 Αεροπορικό Κέντρο Αθήνας, ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ Ταχ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ-ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ στο ΤΕΛΩΝΕΙΟ
2018-06-16 13:04 Κίνα, αναχώρηση από το εξωτερικό γραφείο του Χρηματιστηρίου
2018-06-16 12:10 Κίνα, αναχώρηση από το εξωτερικό γραφείο του Χρηματιστηρίου
2018-06-15 14:54 Κίνα, απόσπαση/συλλογή
Origin: China
2018-06-18 14:08 Παραδίδονται από τις αεροπορικές μεταφορές
2018-06-17 06:22 Παραδίδονται από τις αεροπορικές μεταφορές
2018-06-16 22:03 Πεκίνο κέντρο επεξεργασίας, φθάνοντας
2018-06-16 12:55 Πεκίνο κέντρο επεξεργασίας, έχει εξαχθεί ευθεία σφραγίδα
2018-06-16 08:19 Πεκίνο, η εξαγωγή έχει ανοιχθεί και αποσυναρμολογηθεί
2018-06-15 19:33 Πεκίνο που λαμβάνει και που προωθεί το κέντρο, έχει αφήσει, το επόμενο κέντρο επεξεργασίας σταθμών
2018-06-15 19:30 Το κέντρο παραλαβής και προώθησης του Πεκίνου, έχει σφραγιστεί
2018-06-15 14:54 Πεκίνο συλλέγουν και να στείλετε το κέντρο, έχει λάβει το ταχυδρομείο
======================================
Powered by www.17track.net
 

περιμενε ρε φιλε. αυτα τα πραγματα θελουν υπομονη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται ότι δεν παρακολουθείς το νήμα, αφού έχει αναφερθεί πολλές φορές ότι όταν το δέμα μπαίνει στο ΓΕΤΑ και βγαίνει σε 2 ώρες ακριβώς, τότε δεν χρεώνεται με έξοδα εκτελωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, makfil είπε

Φαίνεται ότι δεν παρακολουθείς το νήμα, αφού έχει αναφερθεί πολλές φορές ότι όταν το δέμα μπαίνει στο ΓΕΤΑ και βγαίνει σε 2 ώρες ακριβώς, τότε δεν χρεώνεται με έξοδα εκτελωνισμού.

Το παρακολούθησα μια χαρά. :)

Αυτό που με παραξένεψε δεν είναι φυσικά αυτό, αλλά η Ημερήσια+ παραμονή στο τελωνείο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Το παρακολούθησα μια χαρά. :)

Αυτό που με παραξένεψε δεν είναι φυσικά αυτό, αλλά η Ημερήσια+ παραμονή στο τελωνείο. ;)

Μα καλα και εσυ, 1 το μεσημερι το παρελαβαν οι τελωνειακοι, περιμενες να κατσουν να στο εκτελωνισουν; Δημοσιο ειναι, γιαυτο πηγε την επομενη μερα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνώμη παιδιά, αλλά ρωτήθηκε πρόσφατα παρόμοια απορία, χωρίς απάντηση...
 

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

 

Σημαίνει οτι περνάει τελωνείο? Είχα δύο δέματα, τα οποία και τα δύο μου βγάζουν την ίδια ενημέρωση. 
Το ένα είναι τιμόνι ποδηλάτου στα 8$ και το άλλο φρένα και λεβιέδες ποδηλάτου 37$...

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Επεξ/σία από vagosofron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, re4male είπε

περιμενε ρε φιλε. αυτα τα πραγματα θελουν υπομονη. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση / ποστ

απλα ρωτάω άμα τυχόν έγινε ποτέ σε κάποιον να το γλυτώσει. 

2 ώρες πριν, vagosofron είπε

Συγγνώμη παιδιά, αλλά ρωτήθηκε πρόσφατα παρόμοια απορία, χωρίς απάντηση...
 

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Σημαίνει οτι περνάει τελωνείο? Είχα δύο δέματα, τα οποία και τα δύο μου βγάζουν την ίδια ενημέρωση. 
Το ένα είναι τιμόνι ποδηλάτου στα 8$ και το άλλο φρένα και λεβιέδες ποδηλάτου 37$...

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Φίλε μου και εμένα ένα ρολόι μου είναι εκεί από τις 20 του μήνα και δεν έλαβα καμία απάντηση όταν πήρα τηλέφωνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...