Προς το περιεχόμενο

ssd sandisk 50 λιρες amazon uk 128 gb ssd


Captain Nemo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

[off topic on]

Μου τους θαβατε στο thread που ειχα ανοιξει, οτι δεν ειναι και καλα προσφορα αλλα τωρα αγοραζετε ολοι :P

[off topic off]

 

Τελικα ο δισκος αξιζει για εναν Q6600 πουσαρισμενο στα 3,2 ή οχι?? Το μηχανημα ειναι το βασικο μου στο σπιτι και τρεχει και για gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο agility 3 που λες φίλε έχει 40€ παραπάνω όχι 20€, η πιο φτηνή τιμή για Ελλάδα είναι στα 85€ ο Crucial v4  οποίος βιάζεται πάει σε κάτι τέτοιο, αν βρεθεί χαμηλότερη τιμή μέχρι τότε απλά τον ακυρώνεις χωρίς καμία χρέωση και παίρνεις άλλο, που δεν νομίζω να δούμε σύντομα 128gb στα 62€

 

 

Καποιουνου τα μαθηματικα ειναι λαθος...και ειμαι σιγουρος πως τα δικα μου δεν ειναι παντως...

 

Ο δισκος του νηματος κοστιζει 50 λιρες, δηλαδη 63 ευρω περιπου

Με τον Agility στα 85 (με την τιμη που αναφερεις εσυ), πως προκυπτει η διαφορα των 40 ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιουνου τα μαθηματικα ειναι λαθος...και ειμαι σιγουρος πως τα δικα μου δεν ειναι παντως...

 

Ο δισκος του νηματος κοστιζει 50 λιρες, δηλαδη 63 ευρω περιπου

Με τον Agility στα 85 (με την τιμη που αναφερεις εσυ), πως προκυπτει η διαφορα των 40 ευρω?

Που βρήκατε agility 3 120 gb τόσο χαμηλά;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

80 παντως εχει στο αμαζον εδω και λιγες μερες, για μενα ομως φυσικα και δεν ειναι τρομερη τιμη ουτε τα 80 για τον agility3

 

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B004Z0S6SO/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A3P5ROKL5A1OLE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

80 παντως εχει στο αμαζον εδω και λιγες μερες, για μενα ομως φυσικα και δεν ειναι τρομερη τιμη ουτε τα 80 για τον agility3

 

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B004Z0S6SO/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A3P5ROKL5A1OLE

Κοίταξε έχω τον corsair force 3 που και αυτός sandforce είναι και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Οταν τον αγόρασα είχανε λυθεί όλα τα προβλήματα του. Τώρα δεν ξέρω τι έκανε η ocz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιουνου τα μαθηματικα ειναι λαθος...και ειμαι σιγουρος πως τα δικα μου δεν ειναι παντως...

 

Ο δισκος του νηματος κοστιζει 50 λιρες, δηλαδη 63 ευρω περιπου

Με τον Agility στα 85 (με την τιμη που αναφερεις εσυ), πως προκυπτει η διαφορα των 40 ευρω?

85€ φίλε γράφω για τον crucial οχι τον agility σορρυ αν δεν ηταν απολυτα κατανοητο, ο agility εχει ελλάδα γυρω στο 103-110€ οπότε απο τα 63€  προκύπτει η διαφορά των 40€ μιλάμε πάντα για άμεση αγορά,  Ο agility του amazon.co.uk έχει γυρω στα 80€ αλλά πάλι με αναμονη μηνών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

... ο agility εχει ελλάδα γυρω στο 103-110€ οπότε απο τα 63€  προκύπτει η διαφορά των 40€ μιλάμε πάντα για άμεση αγορά,  Ο agility του amazon.co.uk έχει γυρω στα 80€ αλλά πάλι με αναμονη μηνών.

 

Σπυρο, η τιμη που αναφερεις για τον agility3 ειναι περα απο Ελληνικη και εξωπραγματικη και απαραδεκτη. Με αυτα τα λεφτα παιρνει κανεις αν δεν φοβαται την OCZ, τον (και) Vertex (και) 4, http://www.amazon.co.uk/gp/product/B004Z0S6SO/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A3P5ROKL5A1OLE και δεν περιμενει κι ολας. Ο agility μην ξεχναμε οτι ειναι το αργο μοντελο της ocz και ο 3 ειναι η 2ετιας σχεδον σειρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα δεν με ενδιαφέρει ο agility καθόλου απλά ανέφερα την τιμή γιατί κάποιος έλεγε παραπάνω ότι έχει 20€ διαφορά μόνο και οτι μπορείς να τον έχεις πιο άμεσα. Την τιμή την βρήκα από εδώ http://www.skroutz.gr/s/339586/OCZ-Agility-3-120GB-2-5-SSD.html

 

Εγώ τώρα ψάχνω να δω αν το λαπτοπ που θέλω να βάλω τον sandisk έχει τουλάχιστον sata2 controller αλλιώς δεν ξέρω αν αξίζει η αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμη του drive πολυ χαμηλη για τα 120 γιγα (ειναι περιπου μισο ευρω/γιγα), αλλα εχετε υποψιν σας οσοι τον εχετε παραγγειλει ή ενδιαφερεστε να τον παρετε, πως απο πλευρας επιδοσεων ειναι ψιλο τραγικος

 

Και αναφερομαι σε καθημερινη χρηση και οχι σε benchmarks

εχει πολυ χαμηλα random read/write

 

Εαν καποιος ψαχνει ssd για κανα laptop ή το απολυτως φθινοτερο για να αλλαξει εναν μηχανικο απλως, καλος ειναι

Δεν θα δειτε ομως ουτε την αισθηση αλλα ουτε και την σβελταδα που εχουν τα drives που ειναι 20 ευρω ακριβοτερα οπως ο Agility 3 για παραδειγμα

 

 

Φιλε μου εχεις κανει ενα λαθος επετρεψε μου να σου πω.

 

Το λινκ που παραθετεις απο το review ειναι για τον SanDisk Ultra Solid State Drive 120gb και οχι γιαυτον που αγορασαμε ο οποιος ειναι ο SanDisk Solid State Drive 128gb

 

H διαφορα τους σε επιδοσεις ειναι μεγαλη:

ssd-sdssdp-128g-small.png SanDisk SSD 128GB - Read 490MB/s - Write 350MB/s - SATA 6 Gbits/s

ssd-sdssdh-120g-small.png SanDisk Ultra Solid State Drive 120GB - Read 280MB/s - Write 270MB/s - SATA 3 Gbits/s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόσεξα και εγώ αυτό αλλά δεν είπα τίποτα, ούτε καν review δεν ήταν ένας άσχετος που είχε ανεβάσει ένα screenshot από το everest και λέει ότι είναι αργός ο δίσκος. Και βέβαια αυτό το μοντέλο είναι αργό για sata3 αφού οι ταχύτητες του δεν αγγίζουν ουτε τα όρια του sata2, βέβαια δεν έχει καμία σχέση με αυτόν της παρούσας προσφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σπυρο, η τιμη που αναφερεις για τον agility3 ειναι περα απο Ελληνικη και εξωπραγματικη και απαραδεκτη. Με αυτα τα λεφτα παιρνει κανεις αν δεν φοβαται την OCZ, τον (και) Vertex (και) 4, http://www.amazon.co.uk/gp/product/B004Z0S6SO/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A3P5ROKL5A1OLE και δεν περιμενει κι ολας. Ο agility μην ξεχναμε οτι ειναι το αργο μοντελο της ocz και ο 3 ειναι η 2ετιας σχεδον σειρα.

 

Δεν ξερω γιατι αλλα ειναι το μονο μηνυμα μου που δεν μπαινει σε φαση εντιτ! Με ολους τους browsers μαλιστα.

 

Εχω λαθος λινκ οπως μου επισημανε το μελος teisos, αντι για τον vertex 4 εβαλα παλι το λινκ του ag3.

 

http://www.amazon.co.uk/OCZ-VTX4-25SAT3-128G-Vertex-III-6Gb-Internal/dp/B007R1FH3K

Order summary Items: £88.00 Postage & Packing: £0.00 Total before VAT: £88.00 VAT: £0.00 Order Total: £88.00

 

Κατι λιγοτερο απο 106 ευρω δλδ.

 

Χωρις να τον προτεινω, απλα κολλαει στο "ο agility3 ειναι 40 ευρω ακριβοτερος απο τον απλο sandisk". 20 (17) ειναι οπως ειπε σωστα ο fantakola. Παρολα αυτα ειναι πιο VFM ο sandisk οπως και να το κανουμε. Μπορει "αυριο" να υπαρχει καλυτερο VFM, σημερα δυστυχως ειναι φτωχα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόλαβα και καπάρωσα ένα στην τιμή των 49,99 που διαμορφώνεται στις 51,24 λίρες με το ΦΠΑ.

Αυτό το ανεβοκατέβασμα της τιμής, ειλικρινά, δεν το καταλαβαίνω και ειδικά όταν συμβαίνει μόνο σ' αυτό το δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...