Προς το περιεχόμενο

The Witcher 3: Wild Hunt


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέλος από εμένα. 50 ώρες συνολικά για τα περισσότερα side quest.

 

Προσωπικά, ακολούθησα την κυρία ιστορία χωρίς εξερεύνηση και χαίρομαι που το έκανα. Διαφορετικά θα το παρατουσα πριν το τερματίσω,οπως και έριξα το επίπεδο δυσκολίας για να απολαύσω την ιστορία. Είναι πολύ μεγάλο παιχνίδι να το εξερευνισεις όλο ή να χάνεις χρόνο σε μάχες.

 

Επίσης δεν έκανα σχεδόν κανένα κανένα Contract, treasure hunting, αγώνες με άλογα, χαρτιά και μπουνιές. Επίσης είναι πάγια τακτική μου να μην μπλεκω ποτέ με crafting, φίλτρα κτλ. Τα βαριέμαι απίστευτα. Έκανα όμως όλα τα side quest, τουλάχιστον όσα βρήκα.

 

Διάφορες σκέψεις μου για το παιχνίδι. Με μια λέξη είναι έπος. Σπάνια τα side quest έχουν τόσο ενδιαφέρουσα ιστορία, συνήθως είναι fetch. Επίσης ο κόσμος είναι απίστευτα αληθοφανης και ζωντανός, άνθρωποι πχ δουλεύουν σε χωράφια ή ψαρευουν, μεθυσμένοι στις πόλεις.... Όμως η συνολική ιστορία δεν είναι πολύ καλή.

 

Θα κάνω όμως και λίγη κριτική. Δύο πράγματα δεν με ενθουσιασαν. Πρώτο ο geralt, δεν μπορείς να τον διαμορφώσεις όπως θες. Δεύτερο και πιο σημαντικό για εμένα, είναι ότι δεν κατάφερα να δεθω με τους npc (όπως πχ έκανα με το mass effect). Έχουν όμορφες ιστορίες ο καθένας, αλλά δεν ξέρω, κάτι του λείπει. Δεν ταιριάζουν/κολλάνε με την κυρια ιστορία. Μπορεί φυσικά να φταίει ότι ξεκίνησα από το 3 χωρίς να έχω παίξει καθόλου τα δύο πρώτα.

 

 

ΥΓ

Για κάποιο ανεξηγητο λόγο, το dragon age inquisition μου άρεσε περισσότερο. Αφήνω έξω το Fallout, το οποίο είναι ένα έπος από μόνο του.

Καλα αυτο πια εχει γινει μοδα τωρα τελευταια και οταν τα ελεγα εγω ημουν ο κακος της παρεας,οτι κατευθειαν κοσμος παει και μου παιζει το τελευταιο παιχνιδι της σειρας λογω μοδας/δημοφιλες παιχνιδι/hype/βραβεια κλπ.

 

Να πω λοιπον και γω,πως γινεται και χαρακτηριζεις ενα παιχνιδι σαν επος οταν δεν εχεις ασχοληθει με τα περισσοτερα πραγματα που εχει να προσφερει και επισης οταν θεωρεις την ιστορια του(σε action rpg στο οποιο παιζεις κυριως για την ιστορια του)ως μετρια στην ουσια?????

 

οσο για το Fallout αν εννοεις για το 4 οτι ειναι επος απο μονο του τοτε μαλλον νομιζω οτι καταλαβαινουμε γιατι απλα...Δεν.

 

Ειναι ενα παιχνιδι επος που αν εκανες εξερευνηση(σε open world παιχνιδι τι περιεργο.....)θα το παραταγες????

 

Ξερω οτι το παραπανω ειναι γνωμη σου αλλα ψιλο οτι να ναι γραφεις που δεν βγαζουν νοημα και πιο πολυ μου δινει την εντυπωση οτι βιαστηκες να το τερματησεις ή καλυτερα να ξεμπερδευεις με αυτο.

 

Σε παιχνιδια που πραγματικα ειναι επος(και οχι να χαρακτηριζουμε επος σχεδον οτι παιχνιδι υπαρχει)ειναι μετρημενα στα δακτυλα και ειναι αυτο που λεμε οτι θες να δεις/κανεις τα παντα και δεν θες να τελειωσουν....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παλικάρι μου, τα βιβλία καθορίζουν το περιβάλλον (πχ παιχνίδια με θέμα Lord of The Rings, ή Walking Dead). Όλα τα άλλα είναι προαιρετικά. 

 

Είναι άκαιρο να συγκρίνεις ένα βιβλίο με ένα παιχνίδι. Μιλάμε για ουσιώδη διαφορά, στο ένα είσαι παθητικός αναγνώστης που ακολουθείς την ιστορία, ενώ στο παιχνίδι την φτιάχνεις μόνος σου. 

 

Και τέλος, δεν είναι προαπαιτούμενο να διαβάσεις τα βιβλία για να παίξεις ένα παιχνίδι. 

 

Πάντως, την άλλη φορά θα σε ρωτήσω πώς πρέπει να παίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικάρι μου, τα βιβλία καθορίζουν το περιβάλλον (πχ παιχνίδια με θέμα Lord of The Rings, ή Walking Dead). Όλα τα άλλα είναι προαιρετικά. 

 

Είναι άκαιρο να συγκρίνεις ένα βιβλίο με ένα παιχνίδι. Μιλάμε για ουσιώδη διαφορά, στο ένα είσαι παθητικός αναγνώστης που ακολουθείς την ιστορία, ενώ στο παιχνίδι την φτιάχνεις μόνος σου. 

 

Και τέλος, δεν είναι προαπαιτούμενο να διαβάσεις τα βιβλία για να παίξεις ένα παιχνίδι. 

 

Πάντως, την άλλη φορά θα σε ρωτήσω πώς πρέπει να παίζω.

Δεν ειπε κανεις να ρωτησεις τον αλλο πως να παιζεις ενα παιχνιδι,απλα στους χαρακτηρισμους ειναι που κολλαει το θεμα. 

 

Οταν λοιπον με βαση τα παραπανω που γραφεις για τους δικους σου λογους δεν εκανες πολλα πραγματα στο παιχνιδι,δεν σου αρεσε η ιστορια του και καποια αλλα που αναφερεις για τους χαρακτηρες,ε δεν γινεται μετα να το λες αυτο ΕΠΟΣ,ειναι παρα πολυ απλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να πω λοιπον και γω,πως γινεται και χαρακτηριζεις ενα παιχνιδι σαν επος οταν δεν εχεις ασχοληθει με τα περισσοτερα πραγματα που εχει να προσφερει και επισης οταν θεωρεις την ιστορια του(σε action rpg στο οποιο παιζεις κυριως για την ιστορια του)ως μετρια στην ουσια?????

 

 

 

 

Ασχολήθηκα 50 ώρες. Τόσο χρόνο έχω. Η γενική ιστορία ΔΕΝ είναι ΠΟΛΥ ενδιαφέρουσα. Δεν είναι και κακή όμως. 

 

Μπα με τους φανατισμένους...

 

Επος μπορεί να χαρακτηριστεί ένα παιχνίδι που έχει

1) Όμορφα γραφικά

2) Λεπτομερή, ποικιλόμορφο και ζωντανό κόσμο

3) Πολλά πράγματα να κάνεις, από χαρτιά μέχει μπουνιές

4) Ωραίους διαλόγους

....

Σου φτάνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολήθηκα 50 ώρες. Τόσο χρόνο έχω. Η γενική ιστορία ΔΕΝ είναι ΠΟΛΥ ενδιαφέρουσα. Δεν είναι και κακή όμως. 

 

Μπα με τους φανατισμένους...

Μα απο την στιγμη που δεν σου αρεσε η ιστορια του παιχνιδιου πως βρηκες ενδιαφερουσα την ιστορια των side quest που στην ουσια συμπληρωνουν την ιστορια του κεντρικου παιχνιδιου???

 

Δεν ειναι θεμα φανατισμενου αλλα απλα οτι οπως ειχα αλλα λες στην μια προταση και αλλα στην αλλη.Προφανως και δεν το καταλαβαινεις αυτο(γιαυτο και σου το λεει τριτος)αλλιως δεν θα το εγραφες καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτο πια εχει γινει μοδα τωρα τελευταια και οταν τα ελεγα εγω ημουν ο κακος της παρεας,οτι κατευθειαν κοσμος παει και μου παιζει το τελευταιο παιχνιδι της σειρας λογω μοδας/δημοφιλες παιχνιδι/hype/βραβεια κλπ.

 

 

Αυτή η πρόταση είναι τόσο εξοργιστική, που δεν ξέρω από που να αρχίσω. Είναι αλήθεια, ότι μόνο μερικά εκλεκτά άτομα, διαλεγμένα στο ένα ένα, επιτρέπεται να παίζουν αυτό το παιχνίδι. Άτομα που δεν παρασήρονται από δημοφιλίες, βραβεία κτλ. Ατομα που ξέρουν την αλήθεια, αλλά δεν θέλουν να την μοιραστούν.

 

Άντε καλό μου, ηρέμισες τώρα;

Μα απο την στιγμη που δεν σου αρεσε η ιστορια του παιχνιδιου πως βρηκες ενδιαφερουσα την ιστορια των side quest που στην ουσια συμπληρωνουν την ιστορια του κεντρικου παιχνιδιου???

 

 

 

Γιατί, όπως προείπα, τα sidequest έχουν πολύ ωραία ιστορία (για sidequest, έτσι) που δεν δένει με την κύρια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μοδα/γεγονος αυτο που γραφω και το ειδαμε και στο Dark Souls 3 καλη ωρα,βεβαια εκει τουλαχιστον ειναι πιο τυχεροι οσοι θελαν να το παιξουν αυτο σαν πρωτο παιχνιδι(μαντεψε τον λογο αφου δεν ειχαν παιξει τα προηγουμενα τοσο καιρο)καθως δεν χανουν τιποτα απο ιστορια. Εδω λοιπον το ξαναλεω,το Witcher 2 παιζει σε καθε προσφορα του steam στα 4-5ευρω και κραταει πολυ καλα απο θεματος γραφικων εν ετη 2016 αρα οταν καποιος μου παει κατευθειαν στο 3 προφανως και ειναι για τους λογους που αναφερω,ειτε θελει να το παραδεχτει ειτε οχι.

 

Γιαυτο αλλωστε και γραφεις οτι σε χαλασε που δεν μπορεις να αλλαξεις το φυλο του κεντρικου σου χαρακτηρα.......


Δεν μορείς να διαλέξεις κλάση, φύλο, χαρακτήρα κτλ. Πχ στο skyrim μπορείς να γίνεις ήρωας, λυκάνθρωπος, κλέφτης δολοφόνος κτλ. Εδώ είναι προκαθορισμένος ο χαρακτήρας. 

Σε οποιο forum Ελλαδας ή εξωτερικου και να πας να γραφεις την γνωμη σου οταν γραψεις πραγματα οπως το παραπανω ειναι λογικο να εχεις και αναλογες απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα οταν καποιος μου παει κατευθειαν στο 3 προφανως και ειναι για τους λογους που αναφερω,ειτε θελει να το παραδεχτει ειτε οχι.

 

 

 

Εμείς που τα έχουμε και τα τρία, αλλά παίξαμε μόνο το τρίτο, σε ποια κατηγορία ανήκουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς που τα έχουμε και τα τρία, αλλά παίξαμε μόνο το τρίτο, σε ποια κατηγορία ανήκουμε;

Δηλαδη εχεις και τα 3 witcher και επελεξες να παιξεις πρωτα απο το τελευταιο????Τι απαντηση σοβαρη(που να μην παρεξηγηθεις)περιμενεις να ακουσεις/διαβασεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εχεις και τα 3 witcher και επελεξες να παιξεις πρωτα απο το τελευταιο????Τι απαντηση σοβαρη(που να μην παρεξηγηθεις)περιμενεις να ακουσεις/διαβασεις??

 

 

Χμμμ, έχω πολλά να μάθω φαίνεται. Δεν θα πρέπει να παίξω κάποιο παιχνίδι, αν δεν έχω πρώτα ολοκληρώσει όλα τα προηγούμενα. Και επειδή παιχνίδια υπάρχουν εδώ και 50 χρόνια, δεν θα πρέπει να πάιζεις τίποτα, καθώς κάθε παιχνίδι έχει ένα προκάτοχο. Άρα πάμε για ping pong και τρίλιζα όλοι.

 

Έτσι δεν θα κάνω χαζές ερωτήσεις, όπως γιατί ένας witcher πρέπει να είναι άντρας (και η Ciri κύριε;  ).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, έχω πολλά να μάθω φαίνεται. Δεν θα πρέπει να παίξω κάποιο παιχνίδι, αν δεν έχω πρώτα ολοκληρώσει όλα τα προηγούμενα. Και επειδή παιχνίδια υπάρχουν εδώ και 50 χρόνια, δεν θα πρέπει να πάιζεις τίποτα, καθώς κάθε παιχνίδι έχει ένα προκάτοχο. Άρα πάμε για ping pong και τρίλιζα όλοι.

 

Έτσι δεν θα κάνω χαζές ερωτήσεις, όπως γιατί ένας witcher πρέπει να είναι άντρας (και η Ciri κύριε;  ).  

Δεν σου ειπα να παιξεις το πρωτο Witcher που τα γραφικα του πλεον δεν βοηθανε και πολυ για καποιο που θελει να ξεκινησει την σειρα αλλα εστω το 2. Το σχολιο σου περι παιχνιδιων γενικα ασχετο .

 

Η Ciri ειναι κυριως χαρακτηρας του witcher 3 αρα που κολλαει αυτο με αυτο που γραφω εγω για τα προηγουμενα της σειρας???

 

Τεσπα επειδη το κουραζουμε και δεν βγαινει και κατι οτι ειχα να πω το ειπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το συναίσθημα αφού τελειώσεις το game να νιώθεις άδειος ελάχιστα games το κατάφεραν tbh...

 

Mass Effect 3. :P

 

"Όλα αυτά που έκανα...γι' αυτό...;"

 

(εκτός αν εννοείς το "άδειος" σαν καλό πράγμα :P)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάριε αυτο που προσπαθούσαν να σου πουν οι από πάνω είναι οτι στα παιχνίδια witcher παίζεις την ιστορία του gerald όχι ενός generic χαρακτήρα. 

Υ.Γ. fulgore μην ψάχνεσαι να τσακωθείς με τον κόσμο (όσο και να διαφωνείς με την άποψη του )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικάρι μου, τα βιβλία καθορίζουν το περιβάλλον (πχ παιχνίδια με θέμα Lord of The Rings, ή Walking Dead). Όλα τα άλλα είναι προαιρετικά. 

 

Είναι άκαιρο να συγκρίνεις ένα βιβλίο με ένα παιχνίδι. Μιλάμε για ουσιώδη διαφορά, στο ένα είσαι παθητικός αναγνώστης που ακολουθείς την ιστορία, ενώ στο παιχνίδι την φτιάχνεις μόνος σου. 

 

Και τέλος, δεν είναι προαπαιτούμενο να διαβάσεις τα βιβλία για να παίξεις ένα παιχνίδι. 

 

Πάντως, την άλλη φορά θα σε ρωτήσω πώς πρέπει να παίζω.

 

Εισαι ο ανθρωπος που θα διαμαρτυροταν επειδη ενα παιχνιδι Lord of the Rings σε βαζει να παιξεις χαρακτηρες οπως ο Frodo,Aragorn και Gandalf.Δεν χρειαζεται να ειπωθει τιποτα παραπανω φιλε μου.Καλη σου μερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...