Προς το περιεχόμενο

Thinkpad L520 Free-dos-328ευρω


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

e-lenovo, εκτός κι αν παίζουν από αλλού.

 

Ναι νομίζω πώς γίνεται μιας και πρίν την αγορά σε παραπέμπει στη σελίδα της Τράπεζας με την οποία συνεργάζεται.

Αν θυμάμαι καλά eurobank. (Για αγορά με πιστωτική αναφέρομαι). Όμως για μεγαλύτερα ποσά απο αυτό, οπότε μάλλον δεν μπορείς.

(Αν δεν το μπερδεύω με άλλη παραγγελία, είχα κάνει τα βήματα δοκιμαστικά αλλά δεν το παρήγειλα απο εκεί μιας και το πήρα τελικά απο Makro)

Anyway για να μην σε πάρω στο λαιμό μου διότι πιθανόν να το μπερδεύω με αλλες παραγγελίες, κάνε μια δοκιμή να δείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω οτι γινεται ρωταω αν κραταει η μπαταρια καιρο με αυτη τη μεθοδο..

Η μπαταρία δεν γράφει κύκλους στα χαζά, ούτε είναι συνέχεια στην μπρίζα (καταστροφή!), μένει "αποθηκευμένη" στο 40% της ισχύος της. Αν της κάνεις μιά φόρτιση-αποφόρτιση το μήνα, παραμένει ζωντανή για χρόνια χωρίς να χάνει χωρητικότητα. Υπόψην, οι Li-ion έχουν διάρκεια ζωής 400-600 πλήρεις κύκλους φόρτισης - αποφόρτισης. Η πιό χρησιμοποιημένη μπαταρία μου σε έξι χρόνια έχει χάσει 10% χωρητικότητα και έχει γράψει λιγότερους από 200 πλήρεις κύκλους μ'αυτή τη μέθοδο.

 

 

καπως ετσι ισως και ακριβως ετσι οπως τα λες τραμπα νο1 και μετα ξανα τραμπα και ολα καλα

κι εγω θα ηθελα να μαθω ποιους ι3 ι5 ι7 παιρνει πανω

εχουμε τοσους επιστημονες εδω μεσα και δεν μιλαει κανεις

 

 

Παίρνει όλους τους Sandy Bridge σίγουρα, πιθανόν και όλους τους Ivy*.

Aν κάποιος θέλει περισσότερη ισχύ, η οικονομική λύση είναι ένας i5 2410M από ebay. Αν είσαι τυχερός κάτω από $60.

Κάποιος έδειξε επεξεργαστές BGA (ball grid array) οι οποίοι δεν κάνουν, είναι για να κολλάνε στη μητρική. Αυτοί που θέλουμε έχουν κανονικά πινάκια. To socket λέγεται G2 ή αλλιώς rPGA988B. Η διαδικασία αλλαγής επεξεργαστή, ακόμα και για τους έμπειρους τεχνικούς, αφήνει ίχνη. Αν χρειαστείτε service μπορεί να σας το αρνηθούν λόγω παρέμβασης στο hardware. Η lenovo ορίζει ποιά εξαρτήματα είναι CRU (customer replaceable unit) και ποιά όχι, και οι επεξεργαστές δεν είναι CRU. Προσοχή λοιπόν, μέρος της εξαιρετικής αξίας του L520 είναι η τριετής εγγύηση, μην την ακυρώσετε για πλάκα.

 

*Υπόψην επίσης, τα thinkpad έχουν whitelists μέσω bios. Κοινώς, δε μπορείς να βάλεις ότι γουστάρεις επάνω. Δείτε τι έχουν τα μοντέλα L520 από το Hardware maintenance manual και περιοριστείτε εκεί για σιγουριά. Μπορείς να βάλεις άνετα μνήμες και ssd, τα υπόλοιπα πρέπει να είναι από τη λίστα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Προσοχή λοιπόν, μέρος της εξαιρετικής αξίας του L520 είναι η τριετής εγγύηση, μην την ακυρώσετε για πλάκα.

 

*Υπόψην επίσης, τα thinkpad έχουν whitelists μέσω bios. Κοινώς, δε μπορείς να βάλεις ότι γουστάρεις επάνω. Δείτε τι έχουν τα μοντέλα L520 από το Hardware maintenance manual και περιοριστείτε εκεί για σιγουριά. Μπορείς να βάλεις άνετα μνήμες και ssd, τα υπόλοιπα πρέπει να είναι από τη λίστα.

 

Μνήμες και SSD και είναι κομπλέ, τώρα άμα κάποιος σκεφτεται για επεξεργαστή μάλλον πείρε λάθος Laptop! Η εγγύηση μετράει πιο πολύ για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάκρο Κηφισού τέλος..

To ίδιο και Ανθουσας.

Τηλεφώνησα και στα 2 αλλά στην Ανθούσα μου άφησαν ενδεχόμενο να ξαναφέρουν από Παρασκευή

 

Πάντως το Infoworld το έχει με την HD+ οθόνη στα €339

 

http://www.info-world.gr/pegasus/products01/show00.php?code=56074&pcode=SHOW_PROD56074

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι πριν λίγες ώρες έλεγε 1366*768.

 

Τρέχα βγάλε άκρη..

Επειδή μίλησα με το κατάστημα μου ανέφεραν ότι πουλάει και τα 2 (1366 και 1600), έχει δε και 2 διαφορετικές καταχωρίσεις το σύστημα του .. το 1366 κάνει 319 και το 1600 κάνει 339....

 

Με την ευκαιρία ποιο είναι το προγραμματάκι της lenovo που κατεβάζει αυτόματα drivers γιατί λίγο που κοίταξα πρέπει να κατεβάσεις ένα σωρό επιμέρους αρχειάκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με την ευκαιρία ποιο είναι το προγραμματάκι της lenovo που κατεβάζει αυτόματα drivers γιατί λίγο που κοίταξα πρέπει να κατεβάσεις ένα σωρό επιμέρους αρχειάκια...

System Update. Εκεί που λέει Thinkvantage Technology

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν εγκαταστήσεις τον power manager της lenovo, σου δίνει επιλογή να μην φορτίζεται η μπαταρία. Την κρατάς στο μηχάνημα, στο 40% της φόρτισης και τη ρυθμίζεις να ξαναφορτίσει μόνο αν κατέβει κάτω από το 30%. Έχω 6 μπαταρίες από διάφορα μοντέλα thinkpad (το παλιότερο ένα z60m) και καμία δεν έχει πέσει κάτω από το 90% της χωρητικότητας της μ'αυτή τη μέθοδο.

 

Μιά φορά το μήνα, της κάνεις και μιά πλήρη φόρτιση-αποφόρτιση, και πάλι την κρατάς στο 40%.

 

Φιλε μου να σε ρωτησω κατι αν καταλαβα καλα...

Ενεργοποιεις απο το power manager οταν βαζεις τον φορτιστη να φορτωνει την μπαταρια μονο οταν πεσει κατω του 30% και να σταματησεις οταν φτασει στο 40%????

Αν ειναι ετσι τοτε οταν το παιρνεις μαζι χωρις φορτιστη θα εχεις μπαταρια φορτισμενη μεχρι 40% εκτος και αν ξερεις οτι θα φυγεις και αλλαξεις την ρυθμιση για πληρη φορτιση???

Καπως ετσι ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...