Προς το περιεχόμενο

Crazy Sundays 20/1/2013


Carrion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω πως το ψειριζετε περισσοτερο απο οσο θα επρεπε! Μιλαμε εξ αρχης για ενα laptop σε προσφορα, στα 520 ευρο λοιπον που το δεινουν αυτην την εβδομαδα, βρισκεις i3 και οχι i5. Επομενος, αν μπορει να συγκριθει με i5 ειναι ηδη κερδισμενος ενας χρηστης που θα τον αγορασει 100 ευρο κατω απο οτι θα εδεινε για εναν i5. 

Επισης λετε για συγκεκριμενα μοντελα του i5 για τα ταδε i7... Ποσα απο αυτα ομως μπορεις να βρεις σε ενα παραπλησιο τιμολογιακα laptop; 

Και περα απο τα νουμερα, οπου μπορει να υπερεχει ενας εκ των δυο, στην χρηση πια διαφορα θα καταλαβει ο χρηστης; Δεν μιλαμε και για ιδιετερα ακριβο συστιμα που καποιος θα το βαλει να κανει μια πολυ συγκεκριμενει εργασια και θα εχει σχεδον εξωπραγματικες απαιτισεις. Πιστευω πως οποιος δεινει 500-600 ευρο για ενα laptop ζηταει φυσικα μια αξιοπρεπεια, αλλα δεν νομιζω να μπορει να διακρινει τοσο μεγαλη διαφορα ωστε να θεωρισει την αγορα του λαθος σε σχεση με ενα αλλο συστιμα παρομοιων προδιαγραφων με διαφορετικο ταμπελακι κατασκευαστη. 

Και μην ξεχναμε οτι δεν παιζει ρολο μονο ποοιος εχει πιο δυνατο επεξεργαστη... Ναι μπορει ο ταδε i5 να ειναι καλητερος απο τον συγκεκριμενο amd, σαν συστιμα ομως θα προσφερει την αποδοση που χρειαζομαι; και αν στα νουμερα ο επεξεργαστης η καρτα γραφικων ειναι λιγο χαμηλωτερη ή αν στην τελικη παιξω ενα παιχνιδι με 80 fps με το εναν συστιμα και με 75 fps στο αλλο συστιμα, δεν νομιζω οτι εχει νοημα να βαζω κατω τις διαφορες... Αμα τα 75fps τα πειρα 100 ευρο φθηνοτερα αξιζανε...

 

Ιδικα οταν εχει μεγαλητερο σκληρο απο τα περισσοτερα, αν οχι ολα, στο price range του αλλα και περισσοτερη RAM. 

 

Μπορει ο επεξεργαστης του να μην ειναι ο καλητερος, το ιδιο και η καρτα γραφικων, δεν βλεπω ομως σε συγκρισεις να βγαζουν τοσο τραγικα μεγαλητερα νουμερα απο τα αντοιστιχου βελινικους της intel/nvidia ωστε να επιρεασουν την καθημερινη χρηση σε σημειο που να το προσεξει καποιος... Στα νουμερα τωρα... ας μην εχω το καλητερο συστιμα, αν κανω την ιδια δουλεια με την ιδια ανεση και λιγοτερα λεφτα, ειμαι μια χαρα ευτιχισμενος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ειπε κανεις πως προκειται για υπερυπολογιστες τεραστιας αξιας, απλα κάναμε μια συζήτηση σχετικα με τα δυο στρατόπεδα και τον "ρατσισμο" που υπάρχει μεταξυ AMD και Intel στα laptop... Αφορμή ηταν το συγκεκριμένο μηχάνημα, και καθώς πρόκειται για συζήτηση σε τεχνολογικό forum πρεπει να παραθέτουμε στοιχεία για να κάνουμε κριτική ή να προτείνουμε ενα προιον και να μην βασιζόμαστε μονο στην τιμή!Για αυτο, υπάρχει το skroutz...  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και θα παραθετουμε στοιχεια και δοκιμες και απ'ολα, το θεμα ειναι να μην κολαμε σε δυο νουμερα και να μην γινομαστε fanboys ωστε να μην υπαρχει αυτος ο ρατσισμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν ξέρω για ποιον λόγο -όχι μόνο εσύ αλλά και άλλοι- προσπαθούν να θάψουν την AMD και να εκθειάσουν την intel.

Μας δουλευεις ετσι; Δε διαβασες απολυτως τιποτα απο οσα quot-αρες και δεν ειδες τιποτα απο οσα εδειξα; Μιλησα χωρις στοιχεια ή εθελοτυφλεις;

Παρτε ο,τι θελετε και δειτε ο,τι review θελετε (σαν αυτα που βγαζουν 4πυρηνα για λαπτοπ καλυτερα απο συγχρονα 4πυρηνα για desktop ή core i3 καλυτερους απο core i5 κ.ο.κ.), αν νομιζετε οτι ο 4600Μ και η 7670 ειναι καλυτερος συνδιασμος απο τον i5 3210M + GT650M που εχω προτεινει τον τελευταιο 1,5 μηνα σε καμια 10αρια θεματα εδω μεσα με ~50 ευρω παραπανω με γεια σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας δουλευεις ετσι; Δε διαβασες απολυτως τιποτα απο οσα quot-αρες και δεν ειδες τιποτα απο οσα εδειξα; Μιλησα χωρις στοιχεια ή εθελοτυφλεις;

Παρτε ο,τι θελετε και δειτε ο,τι review θελετε (σαν αυτα που βγαζουν 4πυρηνα για λαπτοπ καλυτερα απο συγχρονα 4πυρηνα για desktop ή core i3 καλυτερους απο core i5 κ.ο.κ.), αν νομιζετε οτι ο 4600Μ και η 7670 ειναι καλυτερος συνδιασμος απο τον i5 3210M + GT650M που εχω προτεινει τον τελευταιο 1,5 μηνα σε καμια 10αρια θεματα εδω μεσα με ~50 ευρω 

 

Παίζει Ελλάδα laptop με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικα και 600E;  :huh: 

Τα περισσότερα εως αυτη την τιμή είναι i3 ή στην καλυτερη i5 με την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών απ' οτι έχω δει...  :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάλι τα ίδια. ναι στο εξωτερικό βρίσκεις καλύτερα προϊόντα σε καλύτερες τιμές. αλλα ας υποθέσουμε ότι εγώ είμαι προκατειλημμένος και δε θέλω να ψωνίσω απο γερμανικό καταστημα (και του εξωτερικού γενικότερα) και θέλω να ψωνίσω μόνο από ελλάδα, η ερώτηση είναι : για τα ελληνικά δεδομένα είναι καλή η τιμή? κατα τη γνώμη μου ναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λαθος φορουμ εκανες το παραπανω σχόλιο... αν και απο ελληνικο μαγαζι εχουμε τσιμπησει i3 sandy + gt540m στα 399 ευρω που ειναι πολυ πιο κοντα στο του θεματος απο το κατα πολυ καλυτερο που ανεφερα πριν...!

Η μοναδικη ισως σωστη ερωτηση που θα μπορουσες να κανεις ειναι: "για τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ δεδομενα, ειναι καλη τιμη;" εφοσον ρωταει κανεις γνωμες 3ων να ειναι ετοιμος να τις (απο)δεχθει κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από σήμερα έχω στα χέρια μου τον σκληρό seagate 2TB!!!

 

Kάποιος ανέφερε ότι κάνει θόρυβο, εμένα νορμάλ μου φαίνεται.Για να μην πω οτι δεν κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα απο 24 δεν εγραφε οτι θα ερθουν?????εξαντλημενο τον βλεπω τωρα κ αρχιζω κ ανησυχω.πιστευω να παραλαβουμε κ οι υπολοιποι

 

Eγω ειχα κανει την παραγγελία όταν ακομα εγραφε αμεσα διαθεσιμο και πριν βαλουν την προσφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μοναδικη ισως σωστη ερωτηση που θα μπορουσες να κανεις ειναι: "για τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ δεδομενα, ειναι καλη τιμη;" εφοσον ρωταει κανεις γνωμες 3ων να ειναι ετοιμος να τις (απο)δεχθει κιολας.

Μα αυτη είναι και η ερώτηση που έκανα. για τα δικά μου δεδομένα. Δεδομένο 1 ψωνίζω απο ελλάδα. δεδομένο 2 υπάρχει τίποτα αντίστοιχο σε τιμή και απόδοση στην ελλάδα ? απο ότι βλέπω όχι. συμφωνώ ότι παλαιότερα είχε παίξει και η προσφορά με το packard bell αν θυμαμαι καλα,που ήταν πολύ καλή προσφορά, όμως παλιά παίρναμε και σκληρούς δίσκους στη μισή τιμή απο σήμερα. τα ίδια λέγαμε και στον alienware... δε σου είπα, ούτε σε εσένα ούτε σε κάποιον άλλο παρτε απο ελλάδα. προσωπικά συνεχίζω να ψωνίζω  από εδώ,αλλα είναι δική μου επιλογή, με τα λεφτά των άλλων ουδέποτε προσπάθησα να κάνω κουμάντο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας δουλευεις ετσι; Δε διαβασες απολυτως τιποτα απο οσα quot-αρες και δεν ειδες τιποτα απο οσα εδειξα; Μιλησα χωρις στοιχεια ή εθελοτυφλεις;

Παρτε ο,τι θελετε και δειτε ο,τι review θελετε (σαν αυτα που βγαζουν 4πυρηνα για λαπτοπ καλυτερα απο συγχρονα 4πυρηνα για desktop ή core i3 καλυτερους απο core i5 κ.ο.κ.), αν νομιζετε οτι ο 4600Μ και η 7670 ειναι καλυτερος συνδιασμος απο τον i5 3210M + GT650M που εχω προτεινει τον τελευταιο 1,5 μηνα σε καμια 10αρια θεματα εδω μεσα με ~50 ευρω παραπανω με γεια σας!

 

Τελικά είχες δίκιο!!!Αυτό με το Vaio και τον i5 με την ανεξάρτητη gpu και τα 550E ήταν πράγματι πολύ καλή προσφορά!  :-)  Και σε τιμή αλλά και σε επιδόσεις, καμία σχεση με το Hp και τον Α10...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από σήμερα έχω στα χέρια μου τον σκληρό seagate 2TB!!!

 

Kάποιος ανέφερε ότι κάνει θόρυβο, εμένα νορμάλ μου φαίνεται.Για να μην πω οτι δεν κάνει

Για πες φιλε..τι λεει ο δισκος?Τον ανοιξες μηπως καθολου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...