Προς το περιεχόμενο

Ποια είναι η γνώμη σας για την απεργία;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια εικόνα χίλιες λέξεις. Το "ανένταχτο πολιτικά" (με δήλωση του) άτομο αυτό αποφασίζει για την τύχη του Μετρό, καληνύχτα μας. Αν θέλουν οι άχρηστοι κυβερνώντες να βάλουν το μαχαίρι στο κόκκαλο, ας ξυλώσουν πρώτα αυτούς τους κηφήνες, και όχι να κάνουν επιτάξεις κτλ.

590_a345e6febc841520d064765a74049cfa.jpg
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρίκο, θα μας πεις και γιατί τους υποστηρίζεις; Επίσης, τι δουλειά κάνεις; Ο πατέρας σου; Τουλάχιστον να ξέρουμε με τι μιλάμε.

Ειμαι δισεκατομμυριουχος

 

Ωραια υπεκφυγη.

Δεν πειθεις ομως.

 

Eπισης οσο και να προσπαθεις δεν θα κατσω να σχολιασω εδω το pm σου, ουτε φυσικα θα ασχοληθω να σου απαντησω μεσω pm.

Δεν ειναι υπεκφυγη. Απλα το βρισκω αστειο να βλεπω παρτακιδες να τους πνιγει το δικιο...Πηγαινε τωρα να διαβασεις τα μηνυματα μου να βρεις αντιφασεις, ορθογραφικα τονους ή οτιδηποτε τελοσπαντων σε εξιτάρει.... ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον έχεις ικανό να φέρει εις πέρας τη μάχη του εργατικού κινήματος και να αφυπνίσει τις υπόλοιπες εργατικές ομάδες να απαιτήσουν βασικό μισθό 1500;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πάει να πεί τα αιτήματα του στον ιδιωτικό που θα υποστεί νέα μείωση οσονούπω, για να μείνει απέπαφος αυτός ο τεμπελχανάς και οι όμοιοι του, πλάκα θα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

balander10 μια χαρά τα λες.Για να έρθουμε στα ίσια μας όμως πρέπει να συμβεί και εδώ ότι συμβαίνει και στον προηγμένο κόσμο.Δηλαδή ο ΔΥ να παίρνει το 1/3 ή το 1/4 για παράδειγμα του μισθού του ιδιωτικού τομέα.

Τώρα καταλαβαίνεις πόσο δρόμο έχουμε να διανύσουμε;

Μιλάμε για πολλές 10ετίες όχι αστεία.

 

Οχι δεν θα είναι δεκαετίες. Αυτό που πρέπει να συμβεί είναι να συμμαζευτεί το κράτος πάνω στο οποίο οργιάσαμε τα προηγούμενα χρόνια. Από τη στιγμή που θα γυρίσουμε στις αγορές ως υγειής και ευνομούμενη χώρα θα αρχίσει η ανάκαμψη. Αργα αλλα΄σταθερά.

 

Δεν μπορώ άλλο ρε παιδιά αυτή την κλάψα (γενικά δεν αναφέρομαι σε εσένα) είπα παραδείγματα αρκετά σε αυτό το thread άντε να ξαναπώ μερικά και κάποια άλλα που τα έχω πρόχειρα στο μυαλό μου.

 

^ ΟΓΑ επαρχιακής πόλης στην κεντρική ελλάδα απασχολούσε 80 άτομα. Αυτή τη στιγμή δουλεύει με 8 και βγάζει τον ίδιο όγκο εργασίας με απειροελάχιστη καθυστέρηση.

^ Ευάγγελος Βενιζέλος: Είχε 12 (!!!) οδηγούς που έπαιρναν 2,5-3 χιλιάρικα το μήνα έκαστος. Δούλευαν 2-3 φορές το μήνα σε βάρδιες.. Προσωπικός φίλος ήταν μεταξύ των οδηγών αυτών.

^ Οικογενειακός φίλος, Συνταξιούχος από ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ, οδηγός, απόφοιτος Λυκείου. 2.800 το μ'ήνα σύνταξη 180 χιλ ευρώ εφάπαξ βγήκε στη σύνταξη στα 52-53 κάπου εκεί. Και έβριζε την κυβέρνηση όταν του κατέβασε τη σύνταξη στα 2.400!

^ Πρώτος μισθός του αναπληρωτή εκπαιδευτικού ήταν στα 1400 ευρώ (δεν έπρεπε να πάει στα 840 φυσικά, αλλά έπρεπε να πέσει λίγο)

^ Κανέίς δεν άκοβε αποδείξεις,κανείς μας δεν ζήταγε αποδείξεις επί σειρά ετών και το κάναμε και σαν large μάγκες χωρίς να σκεφτόμαστε μακροπρόθεσμα.

^ Αγροτες με cabrio kai BMW και Mercedes. Πέρναν τις επιχορηγήσεις για να πάρουν τρακτέρ και βρίσκονταν με 2-3 νέα αυτοκίνητα. Απίστευτο σκάνδαλο οι αγροτικές επιχορηγήσεις και αποζημιώσεις.

^ Χρονίων παθήσεων στην περιοχή που ζω τώρα ακόμα και σήμερα απασχολεί 7 θυρωρούς, 8 νυχτοφύλακες και 6-7 μάγειρους. Αριθμός ασθενών κάτω από 50, το προσωπικό είναι περισσότερο.

* Αδερφικός φίλος, καραβανάς (5ετία) που υπηρετούσε στο σττρατό ξηράς 2 χιλιόμετρα από το σπίτι του στην κεντρική Ελλάδα καθάριζε πάνω από 20 χιλιάδες ευρώ το χρόνο από την υπηρεσία.

 

Μπορώ να γράψω και άλλα αλλά πραγματικά τσατίζομαι. Ασυδοσία, παντελής έλλειψη ντροπής, αισχρότητα σε όλο της το μεγαλείο. Και τώρα θελετε να υπερασπιστούμε τα εργατικά δικαιώματα των εργαζομένων στο ΜΕΤΡΟ. Αυτά δεν ήταν δικαιώματα αυτά ήταν κοινωνική πρόκληση στις εποχές που ζούμε.

 

Καλά τους κάνει και τους τα κόβει. καλά θα κάνει και να τους απολυσει. Απεχθάνομαι τη ΝΔ σαν ιδεολογία δεν τους έχω ψηφίσει ποτέ. Αν βρεθεί όμως μια κυβέρνηση με αρχ...  να συμμαζέψει τον τόπο και να απομακρύνει τα καρκινώματα και την ασυδοσία της μεταπολίτευσης που χαρακτήρισε όλους μας ανεξαιρέτως εμού συμπεριλαμβανομένου, θα τους ψηφίσω όχι μια αλλά χίλιες φορές.

 

Βάλαμε τα χεράκια μας και βγάλαμε τα ματάκια μας. Μπορεί όχι εμείς προσωπικά αλλά οι φίλοι μας οι οικογένειες μας, οι γνωστοί μας. Από τη στιγμή που ποτέ δεν τους είπαμε τίποτα έχουμε μερίδιο ευθύνης και πρέπει να το αναλάβουμε.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ενιάιο μισθολόγιο που θα μπει μειώνει τους υψηλόμισθους. αυτοί που παίρνανε 1000 και 1200 καθαρά, δεν έχουν θέμα.

 

αυτοί που μαζεύανε 2500 και 3500 και πέφτουν στο 1500 απεργούν. και τους κόψανε και τα επιδόματα, τους τσούζει.

 

σε όποιον αρέσει. σε όποιον δεν αρέσει να πάει να βρει αλλού καλύτερα.

 

Αλλα ο κανόνας είναι ένας. μην απολυθεί κανένας απο την ιερή αγελάδα του δημοσίου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως βολεμένους-ξεβολεμένους βλέπω επιτέλους κάποιους ν'αντιδρούν.
Κι αντί να είμαστε όλοι δίπλα τους, λέμε αφού μας έκοψαν εμάς, ας κόψουν σε όλους.
Δεν είναι έτσι όμως, πρώτα να αποδοθούν ευθύνες, να κατασχεθούν τα χρήματα από όσους έκλεψαν και μετά τακτοποιούμε και το δημόσιο. Έως τότε, όποιον είναι απέναντι στο σύστημα οφείλουμε να τον στηρίξουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να την κάνω από αυτήν εδώ την κωλοχωρα

3 βδομάδες το καλοκαίρι μόνο για διακοπές

Και επιστροφή αν ποτέ στρώσουν τα πράγματα

Μόνο στην Ελλάδα o δημόσιος υπάλληλος είναι προνομιούχα θέση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως βολεμένους-ξεβολεμένους βλέπω επιτέλους κάποιους ν'αντιδρούν.

Κι αντί να είμαστε όλοι δίπλα τους, λέμε αφού μας έκοψαν εμάς, ας κόψουν σε όλους.

Δεν είναι έτσι όμως, πρώτα να αποδοθούν ευθύνες, να κατασχεθούν τα χρήματα από όσους έκλεψαν και μετά τακτοποιούμε και το δημόσιο. Έως τότε, όποιον είναι απέναντι στο σύστημα οφείλουμε να τον στηρίξουμε.

Στου παρτακια την πορτα, οσο θελεις βροντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως βολεμένους-ξεβολεμένους βλέπω επιτέλους κάποιους ν'αντιδρούν.

Κι αντί να είμαστε όλοι δίπλα τους, λέμε αφού μας έκοψαν εμάς, ας κόψουν σε όλους.

Δεν είναι έτσι όμως, πρώτα να αποδοθούν ευθύνες, να κατασχεθούν τα χρήματα από όσους έκλεψαν και μετά τακτοποιούμε και το δημόσιο. Έως τότε, όποιον είναι απέναντι στο σύστημα οφείλουμε να τον στηρίξουμε.

Ε ναι, καργα επαναστατης ο ΔΥ. Αυτος και ο τσε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στου παρτακια την πορτα, οσο θελεις βροντα.

 

Άσε μας παιδάκι μου βραδιάτικο, έχει βουήξει ο τόπος και μας πουλάς συνδικαλιστικά ιδεώδη βυσματούχων που τρέχουν να σώσουν τομάρια τους. Λες και σηκώνεις από επιχειρηματολογία.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απέναντι στο σύστημα ο τεμπέλης Δ/Υ. Για την βόλεψη του "πολεμάει". Στο μοναδικό μετασοβιετικό κράτος όπου οι Δ/Υ αμείβονται πολλές φορές περισσότερο απο τους ιδιωτικούς υπάλληλους που παράγουν πλούτο. Και στους οποίους θα επέλθει και άλλη μείωση μισθού σύντομα για να μην ξεβολευτούν οι διορισμένοι χαραμοφάηδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κατι για μενα πρωτα, δανειζομενος λογια ενος μεγαλου κωμικου: Σε μερικα πραγματα ειμαι φιλελευθερος, σε αλλα ειμαι συντηρητικος.

 

Αρα ουτε δεξιο με λες, αλλα ουτε αριστερο.

 

Ε για τον rikos ομως θα τον πω οτι ειναι μαλλον ακομα σε καποια σχολη και ειναι χωμενος οσο δεν παει σε καποια αριστερη παραταξη και φωναζει ειμαστε ολοι προλεταριοι κλπ κλπ (φυσικα χρωσταει ολα τα μαθηματα που μπορει)

 

Ή

 

Ειναι βολεμενος ΔΥ πιο βυσματωμενος απο την ΔΕΗ.

 

Ανεργος ή ΙΥ δεν παιζει να τα λεει αυτα. Γιατι ατομο που εχει δουλεψει και εχει ψαξει για δουλεια δεν ειναι με την καμια.

 

http://www.youtube.com/watch?v=tqESAufUAMQ

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...