Προς το περιεχόμενο

Ποια είναι η γνώμη σας για την απεργία;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια δεν εχω καταλαβει.... αυριο θα χει ή δε θα χει μετρο τελικα???

 

Θα εχει για λιγο, ωστε να καλυφθει η προτεραιοτητα του ρικου, για να μου μεταφερει το κουλουρι που μου υποσχεθηκε, μετα θα θεσει αλλες προτεραιοτητες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν μπορώ να διαβασω ολες τις σελίδες , αλλά ...

 

Ο λόγος της απεργίας αν κατάλαβα καλά , είναι πως δεν θέλουν να μπουν στο Ενιαίο Μισθολόγιο ;;

Δηλαδή να μην περιληφθούν σε αυτό ως τι ??

Τι είναι αυτό που τους κάνει διαφορετικούς και που δεν πρέπει να περιληφθούν σε αυτό ;;;

Μαλάκες είναι ολοι οι άλλοι που τους έβαλαν ;;

 

Μα από το 81 και μετά έχουμε 100άδες χιλιάδες γαλαζοαίματους, ενώ στην περίοδο της Βασιλείας άντε να είχαμε 2-3 άτομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εχει για λιγο, ωστε να καλυφθει η προτεραιοτητα του ρικου, για να μου μεταφερει το κουλουρι που μου υποσχεθηκε, μετα θα θεσει αλλες προτεραιοτητες.

Για σενα ερχομαι και με τα ποδια. Τοσο καλο παιδι και να μην εχει το κουλουρι του....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 


Καλά μην τρελαίνεσαι γιατί έτσι κι αλλιώς εδώ και 35+ χρόνια δεν παράγεις τίποτα επειδή είσαι σοβιέτ.Το ότι βλέπεις ανθρώπους να κινούνται στο δρόμο δεν σημαίνει ότι παράγεις κάτι. Το ίδιο ακριβώς ισχύει και στον στρατό που ανήκεις.Δεν έχει παράξει ποτέ τίποτα, αντίθετα με άλλους στρατούς.

Επειδή δεν έχεις ιδέα σε τι σώμα ανήκω και που έχω πάει, καλύτερα να μην μιλάς.

 

 

 

Κατά τα άλλα, όσοι δεν μπορούν να πάρουν το μετρό, γιατί δεν παίρνουν τώρα προσωρινά κάνα λεωφορείο, κάνα ταξί ή το αυτοκινητάκι τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή ακομα καλυτερα, γιατι δεν κανουν κανονικα τα δρομολογια αλλα να μην αφηνουν κανενα να χτυπαει εισητηριο?

Και δεν θα ταλαιπωρησουν κανεναν, και θα χτυπησουν εκει που ποναει.

 

-Εχετε σκεφτεί αντί για απεργία να σηκώσετε τις «μπάρες» και να αφήσετε τους επιβάτες να ταξιδέψουν δωρεάν; Θα ήταν επώδυνο για την κυβέρνηση…

 

«Το έχουμε σκεφτεί και το έχουμε κάνει για δύο ημέρες σε απεργία του 2011. Ομως υπάρχει νομικό θέμα και η προηγούμενη διοίκηση άσκησε δίωξη σε βάρος του σωματείου μας. Εχει καταθέσει αγωγή σε βάρος του προέδρου μας Αντώνη Σταματόπουλου, που καλείται να πληρώσει στην εταιρεία 70 εκατ. ευρώ για… διαφυγόντα χρέη»!

 

http://www.efsyn.gr/?p=16654

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

brickoman : Εγώ γενικά μίλησα. Δεν αναφέρθηκα σε εσένα προσωπικά. Όχι ότι αναφέρθηκες σε τίποτα από αυτά που λέω , οπότε το reply με παράθεση δεν έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεξάρτητα με την άποψή μου, πως θεωρώ δηλαδή λάθος τη συγκεκριμένη απεργειακή κινητοποίηση, η όλη φάση αποτελεί ακόμα μια γελοιότητα της σημερινης κυβέρνησης. Μια εβδομάδα πριν, έκαναν απεργία οι δικαστικοι. Η απεργία τους φυσικά δεν ηταν παράνομη (ποιος να την κάνει?)

Αυτη των ΜΜΜ είναι. Γελάω!!!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

brickoman : Εγώ γενικά μίλησα. Δεν αναφέρθηκα σε εσένα προσωπικά.

Εντάξει, γενικά σε όλες τις δουλειές (τουλάχιστον στις περισσότερες) υπάρχουν άτομα που απλά κάθονται και κάποια άλλα που τραβάνε όλο το λούκι. Σε κάποιες περισσότερα ενώ σε άλλες λιγότερα. Το να τους βάζουμε όμως όλους στο ίδιο τσουβάλι δεν είναι συνετό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

brickoman : Πάντως τα πτητικά αντί να τα παίρνουν 50-100 άτομα μόνο που είναι στα f-16 τα παίρνουν καμιά 12000 άτομα.

Οπότε συμφωνώ και εγώ ότι δεν πρέπει να γίνεται τσουβάλιασμα ούτε από εμάς αλλά ούτε από τις αρχές.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 


-Εχετε σκεφτεί αντί για απεργία να σηκώσετε τις «μπάρες» και να αφήσετε τους επιβάτες να ταξιδέψουν δωρεάν; Θα ήταν επώδυνο για την κυβέρνηση…

«Το έχουμε σκεφτεί και το έχουμε κάνει για δύο ημέρες σε απεργία του 2011. Ομως υπάρχει νομικό θέμα και η προηγούμενη διοίκηση άσκησε δίωξη σε βάρος του σωματείου μας. Εχει καταθέσει αγωγή σε βάρος του προέδρου μας Αντώνη Σταματόπουλου, που καλείται να πληρώσει στην εταιρεία 70 εκατ. ευρώ για… διαφυγόντα χρέη»!
 
http://www.efsyn.gr/?p=16654

Αν δεν ειναι λογικο (που οκ, ετσι οπως το εξηγεις και εσυ και ο DrLo, δεν ειναι), να ψαξουν να βρουνε καποια αλλη λυση.
Εγω προτεινα το πρωτο που μου ηρθε στο μυαλο οταν διαβασα την προταση του Τουφα.
Ουτε εγω, ουτε ο Τουφας ειμαστε ειδικοι.
Αυτοι λοιπον που θελουν να κανουν την απεργια, οφειλουν να βρουνε αυτην την λυση, αν θελουν αλληλεγγυη και υποστηριξη.


Σε προλαβαν αλλοι :-)

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...