Προς το περιεχόμενο

Ποια είναι η γνώμη σας για την απεργία;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα προσωπικά ναι. Έτσι όπως εγώ αναγκάζομαι να δουλεύω έτσι και οι υπόλοιποι, ειδικά γιατροί όπως λέει ο θρες.

 

Υπάρχουν και πιο δραστικά μέσα από την απεργία.

 

Πες οτι ειμαι παρτακιας τοση ωρα να τελειωνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 χωρίς προσωπικό ασφαλείας ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ ΕΣΥ?

 

δεν λέω ότι γίνεται έτσι, αλλά να γίνει έτσι για να δούμε την γλύκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες οτι ειμαι παρτακιας τοση ωρα να τελειωνουμε

Όχι. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχουν και καλύτεροι μέθοδοι από τις απεργίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δεν λέω ότι γίνεται έτσι, αλλά να γίνει έτσι για να δούμε την γλύκα...

 

 να γινει ετσι για να αποδειξεις το point σου επειδη αλλιως δε μπορεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα προσωπικά ναι. Έτσι όπως εγώ αναγκάζομαι να δουλεύω έτσι και οι υπόλοιποι, ειδικά γιατροί όπως λέει ο θρες.

 

Υπάρχουν και πιο δραστικά μέσα από την απεργία.

Οι γιατροι ας κανουν τα πιο δραστικα μεσα. Βασικα αν ειχαμε αλληλεγγυη τοτε θα κατανοουσαμε το προβλημα τους οτι δεν μπορουν να απεργησουν και θα απεργουσαμε εμεις για εκεινους. Στην χωρα του παρτακισμου μην περιμενεις κατι τετοιο ουτε σε 1000 χρονια. Συνεπως το προβλημα σου ειναι η ελλειψη αλληλεγγυης και οχι το να διογκώσεις τον παρτακισμο που εχεις μεσα σου λεγοντας "εμεις μαλακες ειμαστε"? Ε, αμα τα δεχομαστε ολα, σορρυ κιολας, μαλλον ειμαστε. Πρεπει να αρχισεις να εξεταζεις και αυτο το ενδεχομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι οι γιατροί, να πηγαίνεις στο νοσοκομείο και να σου λένε ΨΟΦΑ, απεργούμε...

 

χωρίς προσωπικό ασφαλείας, όχι φλωριές...

πολλοί γιατροί στα νοσοκομεία είναι απλήρωτοι μήνες και σε επίσχεση εργασίας... επίσης δουλεύουν σε άθλιες συνθήκες εργασίας και με πενιχρά μέσα ενώ σε πολλά νοσοκομεία δεν έχουν καν γάντια για εξέταση. ωραία η προσπάθεια εξίσωσης του λειτουργήματος του ιατρού με τους εργαζόμενους στα Μ.Μ.Μ για τη δημιουργία εντυπώσεων αλλά πείθει μόνο αφελείς και όσους δεν έχουν επίγνωση της κατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γιατροι ας κανουν τα πιο δραστικα μεσα. Βασικα αν ειχαμε αλληλεγγυη τοτε θα κατανοουσαμε το προβλημα τους οτι δεν μπορουν να απεργησουν και θα απεργουσαμε εμεις για εκεινους. Στην χωρα του παρτακισμου μην περιμενεις κατι τετοιο ουτε σε 1000 χρονια. Συνεπως το προβλημα σου ειναι η ελλειψη αλληλεγγυης και οχι το να διογκώσεις τον παρτακισμο που εχεις μεσα σου λεγοντας "εμεις μαλακες ειμαστε"? Ε, αμα τα δεχομαστε ολα, σορρυ κιολας, μαλλον ειμαστε. Πρεπει να αρχισεις να εξεταζεις και αυτο το ενδεχομενο.

Οκ πες ότι εμένα δεν με νοιάζει να χάσω την δουλειά μου λόγω απεργίας. Οι ιδιωτικοί υπάλληλοι τι θα απογίνουν; Νομίζεις ότι θα τους αφήνουν έτσι να απεργούν (διότι όταν μιλάμε για μαζική απεργία μιλάμε και για ιδιωτικό αλλά και για δημόσιο τομέα);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ πες ότι εμένα δεν με νοιάζει να χάσω την δουλειά μου λόγω απεργίας. Οι ιδιωτικοί υπάλληλοι τι θα απογίνουν; Νομίζεις ότι θα τους αφήνουν έτσι να απεργούν (διότι όταν μιλάμε για μαζική απεργία μιλάμε και για ιδιωτικό αλλά και για δημόσιο τομέα);

Oταν απεργεις το προβλημα σου ειναι ο απεργοσπαστης που παει να σου φαει την θεση. Για αυτο μιλαω για αλληλεγγυη. Εσυ ομως με την συμπεριφορα σου (και ο καθε εσυ), με την οποια εισαι καχυποπτος απεναντι στις απεργιες και θεωρεις φυσιολογικο το να σου φερονται σαν δουλο, θρεφεις απεργοσπαστες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν απεργεις το προβλημα σου ειναι ο απεργοσπαστης που παει να σου φαει την θεση. Για αυτο μιλαω για αλληλεγγυη. Εσυ ομως με την συμπεριφορα σου (και ο καθε εσυ), με την οποια εισαι καχυποπτος απεναντι στις απεργιες και θεωρεις φυσιολογικο το να σου φερονται σαν δουλο, θρεφεις απεργοσπαστες. 

Όχι φίλε μου, μάλλον δεν με έχεις καταλάβει καλά. Εμένα προσωπικά δεν πρόκειται να μου φάει κανείς την θέση, απλά θα χάσω την δουλειά μου (δουλεύω σε ειδικό τομέα). Εάν θες την γνώμη μου, την στιγμή που έξω υπάρχουν πόσοι άνεργοι, ακόμα και ένας παραπάνω είναι πολύ άσχημο! Το να σταματήσουν να λειτουργούν τα πάντα (ουσιαστικά το να γίνουμε μια νεκρή χώρα χωρίς παραγωγή και τίποτα) μόνο καλύτερη δεν θα κάνει την κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...