Προς το περιεχόμενο

Ποια είναι η γνώμη σας για την απεργία;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

brickoman : Πάντως τα πτητικά αντί να τα παίρνουν 50-100 άτομα μόνο που είναι στα f-16 τα παίρνουν καμιά 12000 άτομα.

Οπότε συμφωνώ και εγώ ότι δεν πρέπει να γίνεται τσουβάλιασμα ούτε από εμάς αλλά ούτε από τις αρχές.

Δεν μπορείς να βρεις περισσότερο σύμφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να απολυθούν όλα τα ρεμπελόσκυλα που μπήκαν από το παράθυρο, αφού πρώτα συρθούν σε δίκη αυτοί που τους προσέλαβαν - διόρισαν.

Βρε να απολυθούν τα κομματοσκυλα και εγω μαζί σου. Να δω ποιος θα τολμήσει να απολύσει δικαστικούς, δημοσιογράφους που απεργουσαν προσφατα, αλλά κανεις δε τους πείραξε....χεχεχεχεχεχεχε

 

Ασε που θα πρέπει να μπει μετά φυλακή ο Θοδωρής που παραδέχτηκε πως διόρισε και μαζί  τα φάγαμε...χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να απολυθούν όλα τα ρεμπελόσκυλα που μπήκαν από το παράθυρο, αφού πρώτα συρθούν σε δίκη αυτοί που τους προσέλαβαν - διόρισαν.

 

Εχεις ενα δικιο αλλα τουλαχιστον στο μετρο δουλεουν και με το παραπανω.

Σε κατι ΙΚΑ και εφοριες ναι να παρουν τον μπουλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επειδη μπηκε ο Lucifer και δεν ξερω τι μελλει γενεσθαι, οποιος καταλαβει το σκεπτικο να μου εξηγησει και εμενα.

E, τι περιμενεις. Μεγαλυτερα βυσματα απο αυτα, ειναι μονο αυτοι της βουλης. Ειδικα αυτοι που ειναι στο τραμ....ποδοσφαιρομανες. Γνωστος μου που δουλευει εκει μεσα, μου ελεγε οτι επειδη ειναι περισσοτεροι από οσοι χρειαζεται, με αποτελεσμα να μην φτανουν τα γραφεια για να τα ξυσουνε σαν ανθρωποι (ειναι προισταμενος τρομαρα του), πανε 4 ωρες την μερα εναλλάξ.  Καπου 2000 ευρουλακια καθαριζε τον μηνα αν θυμαμαι καλα.

 

Μη μιλας για τραμ....μιλαμε για μεγαλα βυσματα. Ολοι τους βαλτοι. ΟΛΟΙ. Καμια συμπαθεια στα βυσματα που κανανε το ρουσφετι επιστημη.

 

Το θεμα ειναι ενστικτωδώς να ταυτιζεσαι με εκεινον που εχει το μεγαλυτερο προβλημα διοτι αυριο μπορει να εισαι εσυ αυτος που εχει αυτο το μεγαλυτερο προβλημα.

 

Ολα αυτα στο ιδιο thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσιλ, όλα καλά είναι παιδιά.

 

Κατά τα άλλα, όχι απόλυση, απόλυση και καταναγκαστικά έργα. Διάβαζα τις προάλλες το pdf που είχε λινκάρει ο Κίλλικ και ακόμα και στα 500 ευρώ να τους πάει ο μισθός, α) πολύ τους είναι β) εγώ δούλευα για τόσα στο μετρό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μία ερώτηση τώρα σχετικά άσχετη. Διάβασα ότι κάνουν παράταση της στάσης εργασίας μέχρι το τέλος της βάρδιας το τραμ και ο ΗΣΑΠ. Για τα λεωφορεία ξέρουμε τι ισχύει;

 

Εν αναμονή των εξελίξεων μετά την απόφαση της κυβέρνησης να επιστρατεύσει τους εργαζόμενους στα μέσα σταθερής τροχιάς και μέχρι να επιδοθούν τα φύλλα πορείας, λεωφορεία, τραμ, τρόλεϊ και ΗΣΑΠ αποφάσισαν να μην επιστρέψουν σήμερα, Πέμπτη, στους δρόμους και να συνεχίσουν την στάση εργασίας μέχρι το τέλος της βάρδιας, συμπαραστεκόμενοι στους εργαζόμενους στο Μετρό.

 

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231232050

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα εχουν πει οτι το κλεινουν το μαγαζακι μεχρι τη τεταρτη+πεμπτη που το ειχαν πει εδω και μερες.τωρα γελαμε....

http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4784220

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι μπορει. την παρτη τους κοιτανε.

Εισαι  υπερβολικος και εσυ ,δεν θυμασαι τοσες απεργιες εγιναν απο τους βολεμενους για το 1.5 εκατομμυρια ανεργους σκιζαν τα ρουχα τους για αυτη την καταφορη αδικια .

Ε τωρα εαν κανουν πολυ σπανια  και μια απεργια βρε αδερφε για τα κεκτημενα τους και τα δικαια της συντεχνιας τους που μετραει ολος τυχαιως μηδενικη ανεργια μην το κανουμε θεμα σιγα, πανω απο ολα μετραει η αλληλεγγυη, μην χασουν αυτοι τον αγωνα τους για να μην μεινουν αυριο ανεργοι τοσοι ανθρωποι, oh wait...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλαμβάνομαι που το πας Luci.

 

Είναι γνωστό πως μεγάλο μέρος δ.υ, έχει μπει απ τη πίσω πόρτα στο δημόσιο. Προφανώς κάποιος τους έβαλε αυτούς τους ανθρώπους μέσα και φυσικά δεν είμαι ούτε εγώ, ούτε εσύ.

 

Επίσης για να γίνεις δικαστής, μεγαλοδημοσιογράφος, πολιτικός κτλ κτλ, πρέπει να εχεις βυσμα, λεφτά κτλ κτλ.

So what?

 

Γιατι να πάει στο 500ρικο ο μισθός και απλά να μην απολυθούν μαζί με αυτον που τους έβαλε? Είσαι βυσμα κύριε? Δε το άξιζες? Απόλυση.

Άμεση πρόσληψη με αξιοκρατική διαδικασία, άλλων υπαλλήλων (εφοσον υπάρχει η ανάγκη που προφανώς υπάρχει) που θα εργάζονται σωστά (χωρις να θεωρώ οτι αυτοι που ηδη εργάζονται δεν κάνουν καλή δουλειά, γιατι δοξα το Θεό, το μετρό ΟΤΑΝ λειτουργει, μια χαρά ειναι) με μισθούς ανάλογους με τις σπουδές και την εργασία τους.

 

Τι 500αρικα λέμε τώρα? Αντί να προσπαθούμε να κάνουμε το προφανές, να διώξουμε τις κλίκες, τα βυσματα και τα κομματόσκυλα από το δημόσιο ώστε να αντικατασταθούν απο ανθρωπους με όρεξη (λιγοτεροι φυσικά απο τους προυπάρχοντες) για δουλειά, βάζουμε ως προτεραιότητα τη μείωση των μισθων σε επίπεδα τριτοκοσμικών χωρών.

 

Μείωση εδώ, μείωση εκει, αύξηση φόρων, περισσότερα χαράτσια, ακρίβεια στο ένα, στο άλλο...ε δε βγαίνει ρε φίλε ομως έτσι. Δεν υπάρχει λογική σε αυτό.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

-Εχετε σκεφτεί αντί για απεργία να σηκώσετε τις «μπάρες» και να αφήσετε τους επιβάτες να ταξιδέψουν δωρεάν; Θα ήταν επώδυνο για την κυβέρνηση…

 

«Το έχουμε σκεφτεί και το έχουμε κάνει για δύο ημέρες σε απεργία του 2011. Ομως υπάρχει νομικό θέμα και η προηγούμενη διοίκηση άσκησε δίωξη σε βάρος του σωματείου μας. Εχει καταθέσει αγωγή σε βάρος του προέδρου μας Αντώνη Σταματόπουλου, που καλείται να πληρώσει στην εταιρεία 70 εκατ. ευρώ για… διαφυγόντα χρέη»!

 

http://www.efsyn.gr/?p=16654

 

 

 

πως γινεται να υπαρχουν 70 εκατομμυρια διαφυγοντα κερδη για 2 μερες οταν τα διαφυγοντα κερδη ανα ημερα λογω της απεργιας ειναι 800.000 ευρω? τα διαφυγοντα κερδη ειναι ιδια και στις 2 περιπτωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλαμβάνομαι που το πας Luci.

 

Είναι γνωστό πως μεγάλο μέρος δ.υ, έχει μπει απ τη πίσω πόρτα στο δημόσιο. Προφανώς κάποιος τους έβαλε αυτούς τους ανθρώπους μέσα και φυσικά δεν είμαι ούτε εγώ, ούτε εσύ.

 

Επίσης για να γίνεις δικαστής, μεγαλοδημοσιογράφος, πολιτικός κτλ κτλ, πρέπει να εχεις βυσμα, λεφτά κτλ κτλ.

So what?

 

Γιατι να πάει στο 500ρικο ο μισθός και απλά να μην απολυθούν μαζί με αυτον που τους έβαλε? Είσαι βυσμα κύριε? Δε το άξιζες? Απόλυση.

Άμεση πρόσληψη με αξιοκρατική διαδικασία, άλλων υπαλλήλων (εφοσον υπάρχει η ανάγκη που προφανώς υπάρχει) που θα εργάζονται σωστά (χωρις να θεωρώ οτι αυτοι που ηδη εργάζονται δεν κάνουν καλή δουλειά, γιατι δοξα το Θεό, το μετρό ΟΤΑΝ λειτουργει, μια χαρά ειναι) με μισθούς ανάλογους με τις σπουδές και την εργασία τους.

 

Τι 500αρικα λέμε τώρα? Αντί να προσπαθούμε να κάνουμε το προφανές, να διώξουμε τις κλίκες, τα βυσματα και τα κομματόσκυλα από το δημόσιο ώστε να αντικατασταθούν απο ανθρωπους με όρεξη (λιγοτεροι φυσικά απο τους προυπάρχοντες) για δουλειά, βάζουμε ως προτεραιότητα τη μείωση των μισθων σε επίπεδα τριτοκοσμικών χωρών.

 

Μείωση εδώ, μείωση εκει, αύξηση φόρων, περισσότερα χαράτσια, ακρίβεια στο ένα, στο άλλο...ε δε βγαίνει ρε φίλε ομως έτσι. Δεν υπάρχει λογική σε αυτό.

 

Δε με καίει η απόλυση γιατί όταν δουλεύουν, δουλεύουν σωστά. Από εκεί και πέρα, θέλω απλώς να πληρώνονται για αυτό που κάνουν. Δε με νοιάζει αν ο ένας έχει διδακτορικό στην εδαφομηχανική και ο άλλος έβγαλε γυμνάσιο, 2 μοχλούς τραβάνε και 20 εισιτήρια κόβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επειδη μπηκε ο Lucifer και δεν ξερω τι μελλει γενεσθαι, οποιος καταλαβει το σκεπτικο να μου εξηγησει και εμενα.

 

  

Ολα αυτα στο ιδιο thread.

To σκεπτικό ειναι οτι ειναι βυσματα και οτι σκεφτονται την παρτυ τους. Το ειπα και στην προηγουμενη σελιδα αυτο. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι η δικη τους επιτυχια δεν ανοιγει τον δρομο για μια δικια σου μελλοντικη επιτυχια. Τελικα με αυτο το δικιο τι εγινε? Ακομα σε πνιγει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω διαβασει τιποτα προηγουμενο. Αλλα δειτε λιγο τον τροπο που προσλαμβαναν τους υπαλληλους. Τους μισθους. Ας μην μιλησουμε για τον.. Σταματοπουλο!

 

Επισης. Προς τους υπερασπιστες της απεργειας ΟΛΩΝ των μεσων, μπορουν να μας αποζημιωσουν για τα λεφτα που θα χαλασουμε στα ταξι, στις βενζινες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...