Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αυτό με παραπέμπει όταν πατάω τον αριθμό tracking.Ομως μου δείχνει πως δεν υπάρχει το δέμα που ψάχνω.

Όταν το δέμα είναι από Κίνα, ανάλογα πάντα και με τον μεταφορέα, συνήθως θέλει μερικές μέρες για να εμφανιστούν οι πληροφορίες του tracking στο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα.

Ξέρει κανείς πως κάνουμε track προιόντα απο banggood.?

Πάω στις παραγγελίες μου και στο tracking info κάνω κλίκ στον αρθμό αλλά με πάει σε μια σελίδα όπου δεν λέει πως το δέμα δεν βρέθηκε.

 

Μπορείς να περιγράψεις τον αριθμό παρακολούθησης;

Αποτελείται από γράμματα και αριθμούς ή μόνο αριθμούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να περιγράψεις τον αριθμό παρακολούθησης;

ορίστε όλος ο αριθμός δεν έχω θέμα αρκεί να βοηθάει

RB002013829LA ορίστε όλος ο αριθμός δεν έχω θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποστολή έχει γίνει με το ταχυδρομείο από τη Λαϊκή Δημοκρατία του Λάος και φαίνεται να το συνηθίζει τώρα τελευταία το Bangood, οπότε θεωρητικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

EDIT: Τσεκάροντας λοιπόν στην επίσημα σελίδα του Link.png Site: laospost , εμφανίζονται κανονικά τα αποτελέσματα, οπότε μια χαρά! Και η αποστολή έχει φύγει κανονικά και η παραλήπτρια χώρα είναι η Ελλάδα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποστολή έχει γίνει με το ταχυδρομείο από τη Λαϊκή Δημοκρατία του Λάος και φαίνεται να το συνηθίζει τώρα τελευταία το Bangood, οπότε θεωρητικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

EDIT: Τσεκάροντας λοιπόν στην επίσημα σελίδα του Link.png Site: laospost , εμφανίζονται κανονικά τα αποτελέσματα, οπότε μια χαρά! Και η αποστολή έχει φύγει κανονικά και η παραλήπτρια χώρα είναι η Ελλάδα :)

Ευχαριστώ πολύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα κάτι θήκες για κινητό από aliexpress τις οποίες τις έστειλε 20/5 με tracking number (που πλήρωσα 1,99$).

 

Μέχρι τώρα δεν μπορώ να τρακάρω τον αριθμό που μου έδωσε ούτε στο

https://www.17track.net/en/

αλλά ούτε στο κινέζικο

intmail.183.com.cn/

 

Επικοινώνησα με τον πωλητή και μου λέει να μην ανησυχώ και τα έχει στείλει. Αυτός βλέπει από

http://xoms.4px.com/home/track/home_index?trackNums=RS088480865CN

τι γίνεται αλλά ούτε αυτό μου δείχνει τίποτα (ίσως να χρειάζεται να έχεις κάνει εγγραφή)

 

 

Θα περιμένω λίγο ακόμα και στις 40 μέρες θα κάνω dispute στο alipay αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ μου αυτό.

Η διαδικασία είναι ίδια με του paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Εστειλα e-mail για να δω αν μπορει να κοπει τιμολογιο για μια αγορα απο το γερμανικο site computeruniverse χρησιμοποιώντας την επιλογη οταν εισαι στο καλαθι "Order as Company" και μου απαντησαν θετικα.

http://prntscr.com/bjkslc

 

To λαπτοπ ειναι αξιας 539€ και ηθελα να σας ρωτησω αν χρειαζεται καποια εξτρα διαδικασια. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, έχουν γραφτεί διάφορα για το συγκεκριμένο μαγαζί και νομίζω ότι πρέπει να το ψάξεις πριν αγοράσεις.

 

Εάν θέλεις τιμολόγιο για να το περάσεις στα βιβλία σου, πρέπει πρώτα να συνεννοηθείς με το λογιστή σου για να ανοίξει στην Εφορία τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη,

επικοινώνησα  σήμερα με το amazon.co.uk για την χρέωση Φ.Π.Α. που μου κάνουν σε κάποια προϊόντα (παιδικά ρούχα π.χ.) όπου η Αγγλία έχει μηδέν Φ.Π.Α και η Ελλάδα 24%. (χρεώνουν το ΦΠΑ της Ελλάδας). Στο τέλος της συζήτησης μου είπαν να εισάγω το Α.Φ.Μ. μου στο account μου και για αυτά τα προϊόντα θα μου επιστρέφουν το Φ.Π.Α.

1. ''Please update your VAT registration number'', '2. 'This will be the prove that you are the VAT registered on our account and then our billing team will refund your all the VAT from your orders''. 

Τους διευκρίνισα πως δεν είναι εταιρικές αγορές αλλά απλά σαν πολίτης και επέμεναν πως με το που το κάνω θα μου επιστρέψουν το Φ.Π.Α. που μου είχαν κρατήσει.

Ισχύει κάτι τέτοιο μήπως ξέρετε?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που είναι γνωστά για το αγγλικό Amazon είναι ότι:

1. έχει Ελληνικό ΑΦΜ και στους Έλληνες πελάτες χρεώνει τον Ελληνικό ΦΠΑ και όχι τον Αγγλικό.

2. για επαγγελματικές αγορές αφαιρείται ο Αγγλικός ΦΠΑ, αλλά ο (Έλληνας) πελάτης πρέπει να έχει ενεργοποιήσει στην Εφορία του τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, έχουν γραφτεί διάφορα για το συγκεκριμένο μαγαζί και νομίζω ότι πρέπει να το ψάξεις πριν αγοράσεις.

 

Εάν θέλεις τιμολόγιο για να το περάσεις στα βιβλία σου, πρέπει πρώτα να συνεννοηθείς με το λογιστή σου για να ανοίξει στην Εφορία τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές.

Σ' ευχαριστώ. Θα το ψαξω. Υπαρχει καποιο αλλο αξιοπιστο site εξωτερικου με λαπτοπ σε εξισου φιλικες τιμες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει την ερευνα μου, δεν το αποκλειω κιολας να καταληξω σε αγορα απο Ελλαδα.

Για να μην βγω και oφ τοπικ αν εχετε την καλοσυνη προτεινετε μου καποια αξιοπιστα καταστηματα εξωτερικου για είδη υπολογιστη για να εχω το νου μου. Ευχαριστω και παλι makfil.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...