Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού ταξιδεύει με το ταχυδρομείο, θα παραλάβεις από τα ΕΛΤΑ courier.

Το διάστημα από 24/6 είναι σχετικά μικρό και μάλλον δεν έχει φτάσει ακόμη στην Ελλάδα.

Υπομονή και μέσα στη βδομάδα θα έχεις νεώτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ φίλε μου,

Εντάξει δεν έχω ούτε ανησυχία ούτε βιασύνη, απλά δεν είμαι εξοικειωμένος με τις αποστολές από το εξωτερικό και είπα να ρωτήσω εδώ αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω..

Υποτίθεται ότι θα έπαιρνε 6 εργάσιμες η παράδοση με αυτό το τρόπο και την πλήρωσα αρκετά χρήματα, οπότε θα ήθελα να είναι στην ώρα της. Παρασκευή θα πρέπει να παραδοθεί με βάση τα χρονικά περιθώρια που δίνουν αυτοί.

Οπότε ακόμα αναμονή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν περιμένω τρία πακέτα από κινά στις 7 /6/ έγραψε ότι έφτασε Ελλάδα αλλά ακόμα δεν έχω παραλάβει ακόμα αλλά ούτε φαίνονται στο σύστημα των ΕΛΤΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε μου,

Εντάξει δεν έχω ούτε ανησυχία ούτε βιασύνη, απλά δεν είμαι εξοικειωμένος με τις αποστολές από το εξωτερικό και είπα να ρωτήσω εδώ αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω..

Υποτίθεται ότι θα έπαιρνε 6 εργάσιμες η παράδοση με αυτό το τρόπο και την πλήρωσα αρκετά χρήματα, οπότε θα ήθελα να είναι στην ώρα της. Παρασκευή θα πρέπει να παραδοθεί με βάση τα χρονικά περιθώρια που δίνουν αυτοί.

Οπότε ακόμα αναμονή..

 

Τώρα λες ότι πλήρωσες αρκετά για μεταφορικά.

Αυτά προστίθενται στο κόστος για να βγει η αξία CIF στην οποία υπολογίζονται τα έξοδα εκτελωνισμού.

Ίσως παίξει ρόλο για το τελωνείο αλλά θα περιμένεις την εξέλιξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα λες ότι πλήρωσες αρκετά για μεταφορικά.

Αυτά προστίθενται στο κόστος για να βγει η αξία CIF στην οποία υπολογίζονται τα έξοδα εκτελωνισμού.

Ίσως παίξει ρόλο για το τελωνείο αλλά θα περιμένεις την εξέλιξη.

Έβδομη μερα ταξιδιού και ακόμα γράφει το ίδιο.. Τι είναι τελικά αυτό το GRATHD?? Επεξ/σία από sardelisp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πόσες μέρες θέλει να διακινηθει από εκεί που είναι; Ρητορική η ερώτηση που να ξέρεις;;..

μα από τις 24 δεν έχει ανανεωθεί το tracking..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται από Κίνα σε Ελλάδα να στέλνουν με PostNL? Θα ήταν ένα πράμα σα να στέλνω εγώ από Ελλάδα σε Κίνα με ταχυδρομίο άλλης χώρας... Πως είναι δυνατόν αυτό; Και πως βγάζεις άκρη με το tracking number της Ολλανδίας; 

 

Στα ΕΛΤΑ φαίνεται μόνο:

Ημερομηνία & Ώρα                   Περιοχή                            Κατάσταση

17/6/2017, 21:01:00               ΟΛΛΑΝΔΙΑ            ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

ενώ στο PostNL το βλέπετε στην παρακάτω φωτό.

 

Που στο διάολο είναι το δέμα μου; :P Πως γίνεται να λέει στο ξένο site ότι το δέμα έφτασε Ελλάδα, ενώ στην Ελλάδα δεν το δείχνουν; Υπάρχει περίπτωση να έμεινε τελωνείο ή να το στείλουν πίσω, και για αυτό "πάγωσε" στη σελίδα των ΕΛΤΑ χωρίς ενημέρωση;

post-121105-0-84518800-1498704244_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η ερώτηση έχει απαντηθεί τόσες πολλές φορές που θα έπρεπε να τη γνωρίζουν όσοι αγοράζουν από το εξωτερικό.

 

Τα δέματα που φτάνουν στο αεροδρόμιο με ττο ταχυδρομείο πρέπει να σκαναριστούν ώστε να καταγραφεί επίσημα η άφιξή τους.

Το πρόβλημα με την έλλειψη υπαλλήλων στα ΕΛΤΑ είναι γνωστό και οι σάκοι με τα δέματα καθυστερούν να ανοιχτούν με αποτέλεσμα να περνάει και μήνας.

 

Χρειάζεται υπομονή και θα παραλάβεις το δέμα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την απάντηση που δίνεις την γνωρίζω αλλά μάλλον δε πρόσεξες ότι λέω πως το ξένο site δείχνει ότι έφτασε Ελλάδα πράγμα που σημαίνει ότι το αντικείμενο το σκανάρανε (αλλιώς πως θα το ξέρει η ξένη υπηρεσία; ).

Ξέρω πως το τελευταίο πράγμα που βλεπεις στο tracking ειναι το: αποστολή στη χώρα προορισμού και απλά περιμένεις να ανοίξουν τον σάκο. Αλλά τώρα λέει Arrived που σημαίνει το είδαν το δέμα άρα ανοίχτηκε ο σάκος αλλά στα ΕΛΤΑ δεν το λένε...

 

Το άλλο που ρωτάω έχει κάποια λογική εξήγηση; Γίνεται ο Κινέζος να στείλει από την χώρα του με ταχυδρομείο άλλης χώρας; Μπορούμε για παράδειγμα κι εμείς να το κάνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

 

Να προσθέσω και εγώ μια πληροφορία, γιατι με ρώτησαν 4-5 δικοί μου άνθρωποι τελευταίακαι νομίζω οτι θα το έχουν πάθει αρκετοί.

 

Τα πακέτα απο Royal Mail, πλέον μπορεί να παραδίδονται και απο την ACS, μέσω GLS, χωρίς ομως να υπάρχουν τηλέφωνα και διεύθυνση στο πακέτο, με αποτέλεσμα να πρέπει να το ψάξετε εσείς.

 

Πήρα κάτι απο Ebay, και το έστειλε ο άνθρωπος με Royal Mail. Το Tracking Code είναι trackable του τύπου RSxxxxxxxxxGB

 

Κάνοντας το search απο το Track and trace της Royal Mail, το πακέτο φαίνεται οτι έφτασε ελλάδα, αλλα έχει λανθασμένη διεύθυνση 

28/06/17 16:55 UNDELIVEREDINCORRECT ADDRESS GREECE

 

Στα ΕΛΤΑ δε φαίνεται πουθενά το πακέτο, αφού οπως σας είπα, απο την είσοδο στη χώρα,θα πρέπει να απευθυνθείτε στην ACS.

 

Κάνοντας Search το track code στη σελίδα της GLS (https://gls-group.eu/EU/en/parcel-tracking) θα εμφανιστεί ο κωδικός αποστολής που έχει πάρει το πακέτο απο την ACS,με το οποίο θα πρέπει να το ψάξετε να το βρείτε.

 

http://prntscr.com/fpljdb

 

Δεν ξέρω αν είναι κάτι μόνιμο, αλλα αν είστε σε αναμονή πακέτου απο Αγγλία, έχετε το στο νού σας.

 

Αν έχει αναφερθεί πιο πίσω ζητώ συγνώμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την απάντηση που δίνεις την γνωρίζω αλλά μάλλον δε πρόσεξες ότι λέω πως το ξένο site δείχνει ότι έφτασε Ελλάδα πράγμα που σημαίνει ότι το αντικείμενο το σκανάρανε (αλλιώς πως θα το ξέρει η ξένη υπηρεσία; ).

Ξέρω πως το τελευταίο πράγμα που βλεπεις στο tracking ειναι το: αποστολή στη χώρα προορισμού και απλά περιμένεις να ανοίξουν τον σάκο. Αλλά τώρα λέει Arrived που σημαίνει το είδαν το δέμα άρα ανοίχτηκε ο σάκος αλλά στα ΕΛΤΑ δεν το λένε...

 

Το άλλο που ρωτάω έχει κάποια λογική εξήγηση; Γίνεται ο Κινέζος να στείλει από την χώρα του με ταχυδρομείο άλλης χώρας; Μπορούμε για παράδειγμα κι εμείς να το κάνουμε;

 

Στην Ελλάδα έφτασε το κοντέινερ / σάκος / πες το όπως θες και αυτό είναι που ξέρει το PostNL. Δεν σκανάρανε το αντικείμενό σου αλλά όλη την αποστολή που περιέχει και άλλα αντικείμενα. Από εκεί και πέρα, το άνοιγμα και η διακίνηση του δικού σου αντικειμένου μπορεί να πάρει χρόνο. Πρόσφατα είχα μια παραγγελία από Κίνα που έφυγε με Singapore Post. Στο σύστημα τους φαινόταν ότι έφτασε στην χώρα προορισμού σε 3 μέρες. Στα ΕΛΤΑ άρχισαν να το διαχειρίζονται μετά από 3 βδομάδες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα έφτασε το κοντέινερ / σάκος / πες το όπως θες και αυτό είναι που ξέρει το PostNL. Δεν σκανάρανε το αντικείμενό σου αλλά όλη την αποστολή που περιέχει και άλλα αντικείμενα. Από εκεί και πέρα, το άνοιγμα και η διακίνηση του δικού σου αντικειμένου μπορεί να πάρει χρόνο. Πρόσφατα είχα μια παραγγελία από Κίνα που έφυγε με Singapore Post. Στο σύστημα τους φαινόταν ότι έφτασε στην χώρα προορισμού σε 3 μέρες. Στα ΕΛΤΑ άρχισαν να το διαχειρίζονται μετά από 3 βδομάδες

Ευχαριστώ, απλά δε θυμάμαι να μου είχε ξανατύχει κάτι παρόμοιο. Θυμάμαι πως η μοναδική φάση που φαινόταν το δέμα ότι έφτασε στον προορισμό, ήταν και η στιγμή που φαινόταν στα ΕΛΤΑ και ξεκίναγε την πορεία του στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την απάντηση που δίνεις την γνωρίζω αλλά μάλλον δε πρόσεξες ότι λέω πως το ξένο site δείχνει ότι έφτασε Ελλάδα πράγμα που σημαίνει ότι το αντικείμενο το σκανάρανε (αλλιώς πως θα το ξέρει η ξένη υπηρεσία; ).

Ξέρω πως το τελευταίο πράγμα που βλεπεις στο tracking ειναι το: αποστολή στη χώρα προορισμού και απλά περιμένεις να ανοίξουν τον σάκο. Αλλά τώρα λέει Arrived που σημαίνει το είδαν το δέμα άρα ανοίχτηκε ο σάκος αλλά στα ΕΛΤΑ δεν το λένε...

 

Το άλλο που ρωτάω έχει κάποια λογική εξήγηση; Γίνεται ο Κινέζος να στείλει από την χώρα του με ταχυδρομείο άλλης χώρας; Μπορούμε για παράδειγμα κι εμείς να το κάνουμε;

 

Το "ξένο site" δείχνει την πληροφορία που πήρε από τον μεταφορέα, δηλαδή ότι το δέμα έφτασε στην Ελλάδα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το δέμα σκαναρίστηκε από τα ΕΛΤΑ για να περάσει και αυτή η πληροφορία στα ξένα sites που δείχνουν την πορεία κάθε δέματος. 

 

Στην Κίνα δραστηριοποιούνται ταχυδρομεία πολλών ευρωπαικών και άλλων χωρών και οι κινέζοι πωλητές έχουν τη δυνατότητα να τα επιλέγουν, εκτός από το εθνικό τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω ενα δέμα απο Κινα και η αποστολη του εγινε με ems.

Tο δεμα ηρθε την προηγουμενη εβδομαδα αλλα δεν παρελαβα τιποτα.

Μετα απο επικοινωνια που ειχα με την ems μου ειπαν οτι ο λογος που δεν μου ηρθε το δεμα ειναι οτι εχουν καποιο προβλημα μηχανογραφησης στο τελωνείο σε δεματα εκτος ευρωπης (ΚΙΝΑ-ΑΜΕΡΙΚΗ κ.α.) και δεν ξέρουν ποσο χρονο θα παρει ωστε να αρχισουν να φευγουν τα δεματα απο το τελωνειο.

Οποτε οσοι περιμενετε δεματα απο εξω,(εκτος ευρωπαικης ένωσης)θα χρειαστει να κανετε υπομονη εκτος αν εχετε καποια καλυτερη ενημερωση σχετικα με τις καθυστερησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...