Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω κάτι που μπορεί να ακουστεί αφελές; Αν απλά γράψεις στην απόδειξη του Paypal το ποσό που λέει πάνω στο κουτί, τι θα σου ζητήσουν; Πως μπορούν να βρουν την πραγματική αξία του προϊόντος? Πως μπορούν να βασίζονται στην απόδειξη του PAYPAL αν αυτή μπορεί τόσο εύκολα να πλαστογραφηθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ΦΠΑ πλήρωσα επί του πραγματικού συνολικού ποσού μαζί με τα μεταφορικά. Το σύνολο δηλαδή του paypal. Στο τιμολόγιο της συσκευασίας έγραφαν μικρότερη αξία (σχεδόν την μισή) και τον χαρακτηρισμό gift. Μάλλον λόγω της ασυμφωνίας αυτής (αξία και δώρο) ζήτησαν paypal ή το ζητάνε standard. Δεν ξέρω.

Τελικά πιστεύω ότι μάλλον θα με συνέφερε καλύτερα να το παραγγείλω από Ευρώπη. Νομίζω ότι την διαφορά την πλήρωσα στο τελωνείο και έχασα και μια μέρα από το γραφείο.

 

Σαν συμβουλή προτείνω να υπολογίζει κάποιος εκτός από το κόστος, και το πιθανό ΦΠΑ που θα πληρώσει συν τα έξοδα αποθήκευσης και διατακτικής ώστε να ξέρει αν τον συμφέρει τελικά.

 

 

Παρέλειψα να προσθέσω στις επιβεβαιώσεις, στο προηγούμενο post, ότι κάθε δέμα που μπαίνει στον ελληνικό χώρο με courier περνάει υποχρεωτικά από τελωνείο. Εάν το δέμα σου είχε σταλεί με ταχυδρομείο και με την αναγραφή που είχε, ενδεχομένως, θα πλήρωνες το πολύ 3 ευρώ στα ΕΛΤΑ. Αλλά αυτή η διαδικασία εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που κρίνει κάθε αγοραστής.

 

Άλλο ένα συμπέρασμα που βγαίνει από την "περιπέτειά" σου είναι η αναγραφή "gift" πάνω στο δέμα, την οποία, όπως αναφέρεις, δεν είχες ζητήσει από τον πωλητη. Προφανώς, ο κινέζος πωλητής το έγραψε επειδή πάρα πολλοί έλληνες αγοραστές το έχουν ζητήσει. Είναι σαφές πλέον ότι η αναγραφή αυτή, σε συνδυασμό με την αναγραφή μιας οποιασδήποτε αξίας πάνω στο δέμα, δεν θεωρούνται αρκετά στοιχεία για να γλυτώσει κάποιος είτε τον ΦΠΑ και κάποια μικρά έξοδα είτε αυτά και τον δασμό εάν πρόκειται για αντικείμενο μεγαλύτερης αξίας. Γιαυτό και επιμένω πάντα ότι όταν αποφασίζουμε να αγοράσουμε από τρίτες χώρες πρέπει να έχουμε στο νου ότι θα πληρώσουμε, τουλάχιστον, ΦΠΑ και κάποια έξοδα.

 

 

 

Να ρωτήσω κάτι που μπορεί να ακουστεί αφελές; Αν απλά γράψεις στην απόδειξη του Paypal το ποσό που λέει πάνω στο κουτί, τι θα σου ζητήσουν; Πως μπορούν να βρουν την πραγματική αξία του προϊόντος? Πως μπορούν να

βασίζονται στην απόδειξη του PAYPAL αν αυτή μπορεί τόσο εύκολα να πλαστογραφηθεί;

 

Κατ' αρχάς, δεν ξέρω εάν ζητάνε την απόδειξη σε κάθε περίπτωση ή μόνο σε περιπτώσεις όπως η συγκεκριμένη, δηλαδή με αναγραφή κάποιας αξίας και την ένδειξη "δώρο".

 

Θεωρώ, όμως, ότι η σκέψη που λες είναι παρακινδυνευμένη και πολύ αμφιβάλω αν θα την έκανες και εσύ που τη σκέφτηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, δεν ξέρω εάν ζητάνε την απόδειξη σε κάθε περίπτωση ή μόνο σε περιπτώσεις όπως η συγκεκριμένη, δηλαδή με αναγραφή κάποιας αξίας και την ένδειξη "δώρο".

 

Θεωρώ, όμως, ότι η σκέψη που λες είναι παρακινδυνευμένη και πολύ αμφιβάλω αν θα την έκανες και εσύ που τη σκέφτηκες.

Σε καμία περίπτωση δεν θα έκανα κάτι τέτοιο, και σε καμία περίπτωση δεν προτείνω σε κανέναν να το κάνει, γιατί είναι παράνομο.

Απλά ένα υποθετικό σενάριο λέω.

Μου φαίνεται όμως παράλογο να βασίζονται οι εκτελωνιστές σε κάτι που πλαστογραφείται τόσο εύκολα. Είναι σαν να σου λένε, πες μου, πόσα θες να μας πληρώσεις. Δεν είναι πολύ πιθανό, κάποιος κακόβουλος να βάλει τιμή πολύ χαμηλότερη από το προϊόν που έχει πάρει; Και πως ελέγχεται αυτό;

 

Πάλι σε καμία περίπτωση δεν θα το δοκίμαζα, ούτε θα το πρότεινα σε κανέναν να το δοκιμάσει. Απλά προσπαθώ να καταλάβω αν η διαδικασία του εκτελωνισμού έχει όντως τέτοιες τρύπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι βέβαιος ότι έχουν τη δυνατότητα και τα μέσα να ελέγχουν, εάν θέλουν, την αξία των αντικειμένων που εισάγονται.

Η αναζήτηση της απόδειξης στις περιπτώσεις, όπως η συγκεκριμένη, υποθέτω ότι ζητιέται επειδή είχε την αναγραφή "gift".

Εάν ο αγοραστής εμφανίσει απόδειξη PayPal με το ίδιο ακριβώς ποσό της αξίας του αντικειμένου και των μεταφορικών, και εξακολουθούν να έχουν αμφιβολιες, ίσως προχωρήσουν στο άνοιγμα του δέματος, δεδομένου ότι έχουν το δικαίωμα, οπότε η κατάσταση μπορεί να περιπλέκεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γνωρίζει κάποιος και μπορεί να βοηθήσει, θα ήθελα κάποιες πρακτικές διευκρινίσεις σχετικά με την απαλλαγή καταβολής ΦΠΑ με αγορά απο "επαγγελματικό" ΑΦΜ.

 

Το "επαγγελματικό" είναι σε εισαγωγικά καθώς πρόκειται για απλή παροχή υπηρεσιών με μπλοκάκι. Ο ενδιαφερόμενος εμφανίζεται κανονικά στην βάση δεδομένων του VIES. Οι αγορές θα γίνουν απο το αγγλικό και το γερμανικό Amazon. 

 

Αν κατάλαβα καλά,

α. δηλώνεις το ΑΦΜ σου στον λογαριασμό του Amazon [δεν εχω ψαξει ακόμα που το δηλώνεις]

β. φροντίζεις να εμφανίζεται το ΑΦΜ σου στο VIES (λογικά αυτό γίνεται όταν έχεις δηλώσει οτι πραγματοποιείς Ενδοκοινοτικες Συναλλαγές στο Μ2 της εφορίας?????). [Στην περίπτωσή μας αυτό ήδη εμφανίζεται κανονικά]

γ. κάνεις την αγορά με τον παραπάνω λογαριασμό, και στο checkout σου αφαιρείται το αναγραφόμενο αγγλικό (19%) φπα [πχ για μια αγορα 100 λιρών θα πληρώσεις 81 λίρες]. Δεν πληρωνεις ΦΠΑ και δεν μπλέκεις με επιστροφή ΦΠΑ όπως στις αγορες απο Ελλαδα.

δ. δηλώνεις το τιμολόγιο αγοράς στην τριμηνιαία περιοδική δήλωση ΦΠΑ και στην ετήσια δήλωση ΦΠΑ, για να είσαι και τυπικά σωστός για την ελληνική εφορία [αυτό το τελευταίο δεν γνωρίζω πως θα γίνει, μιας και ουσιαστικα δεν εχει πληρωθεί κάποιο ΦΠΑ!!!]

 

Άν κάποιος έχει τις (λογιστικές) γνώσεις να μας δώσει κάποια διευκρίνιση ή διόρθωση στα παραπάνω βήματα, θα το εκτιμούσα πάρα πολύ. Αν και καταλαβαίνω οτι θα έπρεπε να απευθυνθούμε σε κάποιον επαγγελματία, τα χρήματα είναι περιορισμένα και γίνεται μια προσπάθεια εξοικονόμησης πόρων σε στυλ Τροικας-Τομσεν  :X

 

Ευχαριστώ κι εγώ τον makfil για την μελετημένη και πλήρη προσπάθεια οργάνωσης των διαδικτυακών αγορών. Μακάρι να υπήρχε κάτι τετοιο όταν έκανα τις πρώτες μου γκάφες στις αγορές εξωτερικου!

 

Έψαξα να βρω σχετικό θέμα για την ερώτηση μου, αλλα δεν βρήκα ολοκληρωμένη απάντηση. Νομίζω οτι το καταλληλότερο θέμα για να απαντηθεί είναι εδώ. Ίσως αξίζει να ενσωματωθεί και στην σχετική παράγραφο του οδηγού του @makfil

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ρωτήσει τον λογιστή μου σχετικά και μου είχε πει πως πρέπει να γίνει κάποια δήλωση στην εφορία τον ίδιο μήνα με αυτόν της αγοράς, και όχι κατά την τριμηνιαία δήλωση του ΦΠΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και εσένα για τα καλά σου λόγια, για τον οδηγό. Στόχος μου είναι να τον διαβάσουν και να ενημερωθούν, εκ των προτέρων, όσοι σκέφτονται να κάνουν αγορές από το εξωτερικό, για να μειωθούν στο ελάχιστο τα λάθη και οι βιαστικές κινήσεις. Δυστυχώς, δεν μπορώ να επέμβω πλέον στο αρχικό κείμενο, ενώ έχουν επισημανθεί συμπληρώσεις και βελτιώσεις, όπως η συγκεκριμένη που αναφέρεις, αν και αφορά σε περιορισμένο αριθμό ενδιαφερομένων.

1. Καλό είναι να τους στείλεις πρώτα, με email, τον ΑΦΜ σου για να τον πιστοποιήσουν και να βγαίνει ο λογαριασμός σου χωρίς το VAT. Η εγγραφή σου ως επαγγελματία στο Amazon, δηλαδή η καταχώρηση του ΦΠΑ γίνεται στην επιλογή Your Account/Settings/Manage VAT Registration Number.

2. Θεωρητικά και τυπικά, πρέπει να προηγηθεί η δήλωση έναρξης ενδοκοινοτικών συναλλαγών στην εφορία, αλλά μερικοί δεν την κάνουν.

3. Εννοείται ότι, τα τιμολόγια αυτών των αγορών πρέπει αφενός να δικαιολογούνται από την επαγγελματική δραστηριότητά σου αφετέρου να περαστούν κανονικά στα έξοδά σου καθώς και στις αντίστοιχες περιοδικές και συγκεντρωτικές δηλώσεις. Καλό, όμως, είναι να συμβουλευόμαστε πάντα το λογιστή μας γι' αυτού του είδους τις κινήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Είναι ίσως και ακατάλληλο το φόρουμ για περισσότερες λογιστικές λεπτομέρειες, αλλα νομίζω οτι ενδιαφέρει πολύ κόσμο που εργάζεται με μπλοκάκι (ειδικά οι πληροφορικάριοι/προγραμματιστές κτλ). Οπότε καλό θα ήταν να το απομυθοποιήσουμε σαν διαδικασία για να μπορούμε να προμηθευόμαστε τα απαραίτητα για την δουλειά μας εκμεταλλευόμενοι μια ευνοική φορολογική ρύθμιση (απο τις λίγες που υπάρχουν).

 

@makfil κι εγώ αναγνωρίζω την αναγκαιότητα συμβουλών απο επαγγελματία λογιστή (το επαγγελμά σου αν καταλαβαίνω σωστα;; ). Αλλά ένας επαγγελματίας λογιστής ζητάει κάποια μηνιαία αποζημίωση για τις υπηρεσίες του, στην οποία ένας απλός εργαζόμενος με μπλοκάκι (η νέα μόδα πρόσληψης) δεν μπορεί να ανταπεξέλθει εύκολα. Άρα προσπαθούμε να βγάλουμε μια άκρη μόνοι μας, μιας και θα κόβει ουσιαστικα 12 τιμολόγια παροχής υπηρεσιών ετησίως και ο όγκος και η πολυπλοκότητα των φορολογικών του θα είναι αντίστοιχα μικρά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρασύρθηκες από αυτά που έγραψα στο προηγούμενο post, αλλά η προτροπή για συμβουλές από τον υπεύθυνο λογιστή οφείλονται στο ότι, μπορεί να γνωρίζουμε αρκετά στη ζωή μας, αλλά ποτέ όλα όσα γνωρίζει κάθε επαγγελματίας στο αντικείμενό του.

 

Δεν έχω σχέση με το επάγγελμα του λογιστή αλλά, παρά το ότι το δικό μου, επέτρεπε να διαχειριστώ μόνος μου τα βιβλία μου, προτίμησα να πληρώνω την αμοιβή του σωστού λογιστή που γνωρίζει, πολύ καλλίτερα από μένα, τη σχετική, με το επάγγελμά μου, νομοθεσία. Το να γλυτώσουμε μια μικρή μηνιαία αμοιβή, είναι ενδεχόμενο να μας στοιχίσει πολύ ακριβότερα σε μπλεξίματα με την εφορία κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω σκεφτεί κι εγώ αυτά που αναφέρεις, αλλα δυστυχώς οι επιλογές μας περιορίζονται απο τις δυνατότητες μας (τις οικονομικές).

Ή αν το δεις απο την θετική του πλευρα, οι δυνατότητές μας (οι εγκεφαλικές) μας επιτρέπουν να έχουμε περισσότερες επιλογές...  :-D 

Λογιστές δε θα γίνουμε, αλλά δες το κι απο μια άλλη οπτική γωνία: κι εμένα δε με καλεί ο λογιστής μου για να του εγκαταστήσω το winrar!!! 

 

Βρήκα άκρη διαβάζοντας κάποια φορολογικά κείμενα και σκοπευω να απεθυνθώ σε κάποια εφορία για διαφώτιση, μιας και είναι υποχρεωμένοι να μας ενημερώνουν (θεωρητικά).

 

Για τους ενδιαφερόμενους "ελευθερους επαγγελματίες" (σε πολλά εισαγωγικά) που προσπαθούν να κουμαντάρουν τα λογιστικά τους:

ΠΙΘΑΝΟΝ να υπάρχει μηνιαία υποχρέωση συμπλήρωσης του εντυπου Φ5, το οποίο υπάρχει διαθέσιμο προς συμπλήρωση και ηλεκτρονικα απο το http://www.gsis.gr/gsis_site/ στις Υπηρεσίες προς επιχειρήσεις-> ΦΠΑ VIES. Το έντυπο Φ5 ονομάζεται Ανακεφαλαιωτικός πίνακας Ενδοκοινοτικών Αποκτήσεων Αγαθών και Λήψεων Υπηρεσιών και προς το παρόν δεν έχω ασχοληθεί μαζί του.

 

Αυτό που ανέφερε ο @unforgiven ίσως είναι ακριβές. Περισσότερα όταν βγάλω άκρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς τι συμβαίνει σε περίπτωση που κάτι που αγοράστηκε από το αμερικάνικο amazon ή το newegg παρουσίασει πρόβλημα εντός εγγύησης; Υπάρχει η δυνατότητα να μου φέρει φίλος που μένει εκεί κάποια πράγματα (gpu και cpu) και το σκέφτομαι σοβαρά γιατί η διαφορά στην τιμή είναι σημαντική. Σε περίπτωση που χρειαστώ service θα μπορέσω να απευθυνθώ στις ευρωπαϊκές αντιπροσωπίες των εταιριών (πχ gigabyte, sapphire , intel) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι βέβαιος ότι έχουν τη δυνατότητα και τα μέσα να ελέγχουν, εάν θέλουν, την αξία των αντικειμένων που εισάγονται.

Η αναζήτηση της απόδειξης στις περιπτώσεις, όπως η συγκεκριμένη, υποθέτω ότι ζητιέται επειδή είχε την αναγραφή "gift".

Εάν ο αγοραστής εμφανίσει απόδειξη PayPal με το ίδιο ακριβώς ποσό της αξίας του αντικειμένου και των μεταφορικών, και εξακολουθούν να έχουν αμφιβολιες, ίσως προχωρήσουν στο άνοιγμα του δέματος, δεδομένου ότι έχουν το δικαίωμα, οπότε η κατάσταση μπορεί να περιπλέκεται.

Να σημειώσω εδώ ότι την απόδειξη του paypal την κράτησαν και την επισύναψαν πίσω από το πακέτο των χαρτιών που μαζεύτηκαν. Η απόδειξη έχει επάνω έναν κωδικό σαν χρονοσφραγίδα. Δεν ξέρω σε τι βαθμό μπορούν να επιβεβαιώσουν τα στοιχεία αλλά σε κάθε περίπτωση πρόκειται για πλαστογραφία.

Επίσης πιστεύω ότι μπορούν πολύ εύκολα να κάνουν μια αναζήτηση στο internet να βρουν την αξία των προϊόντων σε περίπτωση που επιθυμούν. Δεν νομίζω ότι με το να ανοίξουν το πακέτο μπορούν να κρίνουν για την αξία του προϊόντος. Μου είπαν ότι χωρίς την απόδειξη πληρωμής δεν μπορούν να κρίνουν (δεν ξέρω και αν θα είναι προς το συμφέρον μου αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω πάνω γράφει: Express Checkout Payment Sent (Unique Transaction ID #XXXXXXXXXXXXXXXXX). Το βρήκα από το αρχείο των συναλλαγών του Paypal στις λεπτομέρειες κάποιας συναλλαγής (Transaction Details)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα.

Ο ίδιος αριθμός αναγράφεται και στο ενημερωτικό μήνυμα που στέλνει το PayPal μετά την ολοκλήρωση μιας πράξης, αλλά πίστευα ότι είναι κωδικός της συναλλαγής και όχι χρονοσφραγίδα.

 

Τέλος πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...