Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν,

επειδή πρέπει να είχα αναφέρει πρώτος στο forum τη μέθοδο expedited global του Lightinthebox, η οποία σαν το priority mail του Banggood, είπα να τη δοκιμάσω και πρώτος για να μη κάνω κάποιον άλλο πειραματόζωο. Έτσι με ρίσκο αγόρασα ένα Xiaomi Pro Notebook για φίλη. 

Εστάλη με DHL και ευτυχώς για τη σωματική μου ακεραιότητα δεν είχε τελωνείο  😁

Έτσι και πέρναγε μιλάμε κοντά στα 300€ δασμοί και αμοιβή εκτελωνισμού DHL. Στο tracking number χώρα αποστολής φαίνεται η Γερμανία.

Όλα θα ήταν τέλεια αν δε μας απαύτωνε το Lightinthebox. Έδωσε το δέμα στη DHL 35 ημέρες μετά. Δε ξέρω αν είχαν stock κλπ Και μετά μας απαύτωσε λίγο και η DHL. Στο tracking είδαμε ότι το είχαν στείλει σε λάθος διεύθυνση. Το ξαναέστειλαν και παραλάβαμε σήμερα.

Αν αυτό το πράγμα συνεχίσει να δουλεύει θα είναι πολύ καλό. Για το χρόνο αποστολής, έκανα το καλοκαίρι ακόμα δύο μικρές αγορές των 10€ από το Lightinthebox με free μέθοδο αποστολής και έφτασαν σε 10 ημέρες. Τώρα αν στο expedited global υπάρχει μεγαλύτερη καθυστέρηση ή το θέμα ήταν με το συγκεκριμένο είδος (πιστεύω το δεύτερο), θα δούμε.

ΥΓ. Το notebook τζάμι αλλά βαρύ για τα γούστα μου. Προτιμώ το air.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας, θελω να παραγγειλω οθονη lcd για κινητο απο κινα (aliexpress) που μαζι με τα μεταφορικα κοστιζει 18€. Υπαρχει περιπτωση τελωνειου? Ευχαριστω πολυ!

Επεξ/σία από GeorgeSmirlis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα την δεύτερη αγορά μου από το εξωτερικό που ηταν και η πρώτη από το amazon.uk.

Σήμερα το μεσημέρι βρήκα την παραγγελία μου (ένα ρολόι) πεταμένη μαζι με γράμματα και λογαριασμούς στην είσοδο της πολυκατοικίας που μένω.:wacko:

Η συσκευασία ήταν ένα χαρτόνι διπλωμένο που όποιος ήθελε μπορούσε να αφαιρέσει από το πλάι το κουτάκι με το ρολόϊ. Φυσικά θα μπορούσε να πάρει και ολόκληρη τη συσκευασία.

Εκτος από τη συσκευασία που ήταν τραγική, ετσι έρχονται και πετάνε τις παραγγελίες από amazon; ποιος έχει ευθύνη αν χαθεί κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, thant είπε

Καλησπέρα. Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα την δεύτερη αγορά μου από το εξωτερικό που ηταν και η πρώτη από το amazon.uk.

Σήμερα το μεσημέρι βρήκα την παραγγελία μου (ένα ρολόι) πεταμένη μαζι με γράμματα και λογαριασμούς στην είσοδο της πολυκατοικίας που μένω.:wacko:

Η συσκευασία ήταν ένα χαρτόνι διπλωμένο που όποιος ήθελε μπορούσε να αφαιρέσει από το πλάι το κουτάκι με το ρολόϊ. Φυσικά θα μπορούσε να πάρει και ολόκληρη τη συσκευασία.

Εκτος από τη συσκευασία που ήταν τραγική, ετσι έρχονται και πετάνε τις παραγγελίες από amazon; ποιος έχει ευθύνη αν χαθεί κάτι;

Προφανώς η παραγγελία σου δεν ήταν συστημένη και για αυτό στην άφησαν μαζί με τα γράμματα. Οι παραγγελίες αυτές δεν έχουν καμία ασφάλεια και ούτε μπορεί να σε βοηθήσει η Paypal σε περίπτωση στραβής,μιας και δεν μπορεί να αποδειχθεί αν παρέλαβες ή όχι(αν και θυμάμαι πως διάβασα ότι σου αποζημιώνουν το 50% του ποσού,δεν είμαι σίγουρος βέβαια για αυτό). Θα μπορούσες άνετα να παραλάβεις και να ανοίξεις Dispute πως δεν παρέλαβες εφόσον δεν μπορεί να αποδειχθεί αυτό. Υπάρχει επίσης και η περίπτωση να στο πάρει κάποιος από πολυκατοικία ή υπάλληλος ΕΛΤΑ ή γενικώς να χαθεί. Για αυτό τα Unregistered-Μη συστημένα είναι κορώνα-γράμματα και μόνο σε χαμηλού κόστους παραγγελίες ή αν ξέρεις τον ταχυδρόμο συστύνονται. Μόνο συστημένα λοιπόν, σε παραγγελίες ώστε να έχεις Tracking παντού και κατά την παραλαβή να πρέπει να υπογράψεις. Τώρα πως θα μπορούσε να αποτραπεί αυτό με το Amazon δεν ξέρω, μιας και αγορά δεν έχω κάνει πρόσφατα. Καλό είναι βέβαια να ρωτάμε τον πωλητή πρώτα. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thant είπε

Καλησπέρα. Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα την δεύτερη αγορά μου από το εξωτερικό που ηταν και η πρώτη από το amazon.uk.

Σήμερα το μεσημέρι βρήκα την παραγγελία μου (ένα ρολόι) πεταμένη μαζι με γράμματα και λογαριασμούς στην είσοδο της πολυκατοικίας που μένω.:wacko:

Η συσκευασία ήταν ένα χαρτόνι διπλωμένο που όποιος ήθελε μπορούσε να αφαιρέσει από το πλάι το κουτάκι με το ρολόϊ. Φυσικά θα μπορούσε να πάρει και ολόκληρη τη συσκευασία.

Εκτος από τη συσκευασία που ήταν τραγική, ετσι έρχονται και πετάνε τις παραγγελίες από amazon; ποιος έχει ευθύνη αν χαθεί κάτι;

Δεν μου εχει ερθει ΠΟΤΕ αγορα απο Αμαζον που να ΜΗΝ ηταν συστημενη. Μηπως ηταν απο 3ο πωλητη;

Αν ναι λογικο που το πεταξε στην πορτα, Ελλαδα βρισκομαστε. Βεβαια μπορεις να του κανεις μια ωραια καταγγελια αλλα δυστυχως δεν ασχολουμαστε με αυτα σε αυτη την χωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Δεν μου εχει ερθει ΠΟΤΕ αγορα απο Αμαζον που να ΜΗΝ ηταν συστημενη. Μηπως ηταν απο 3ο πωλητη;

Αν ναι λογικο που το πεταξε στην πορτα, Ελλαδα βρισκομαστε. Βεβαια μπορεις να του κανεις μια ωραια καταγγελια αλλα δυστυχως δεν ασχολουμαστε με αυτα σε αυτη την χωρα.

Όχι δεν ήταν από συνεργαζόμενο πωλητη. Δυστυχώς αν είναι τόσο χύμα η κατάσταση θα το σκεφτώ πολλές φορές αν θα αγοράσω ξανά. 

2 ώρες πριν, stavros750 είπε

Προφανώς η παραγγελία σου δεν ήταν συστημένη και για αυτό στην άφησαν μαζί με τα γράμματα. Οι παραγγελίες αυτές δεν έχουν καμία ασφάλεια και ούτε μπορεί να σε βοηθήσει η Paypal σε περίπτωση στραβής

Φίλε το amazon δεν δέχεται paypal οπότε η πληρωμή έγινε με κάρτα.

Τι πάει να πει δεν ήταν συστημένη; Πλήρωσα 7€ μεταφορικά για στάνταρ παράδοση, δηλαδή όχι κούριερ. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να πληρώνω 15€ για να μην ρισκάρω την αγορά μου;

Παντως Θέλω να πιστεύω πως ότι έγινε έγινε από λάθος και όχι επειδή έτσι είναι τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

9 λεπτά πριν, thant είπε

Παντως Θέλω να πιστεύω πως ότι έγινε έγινε από λάθος και όχι επειδή έτσι είναι τα πράγματα.

Εμένα πάντως όσες φορές έχω πάρει από amazon με unregistered (τις περισσότερες φορές δλδ) και το δέμα είναι μικρό, έτσι μου το αφήνουν τα ΕΛΤΑ...
Αν το δέμα είναι πιο μεγάλο σε όγκο και δεν θέλει/μπορεί να το φέρει ο ταχυδρόμος μου αφήνει χαρτάκι να πάω να το παραλάβω από το ταχυδρομείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, soiramk είπε

Εμένα πάντως όσες φορές έχω πάρει από amazon με unregistered (τις περισσότερες φορές δλδ) και το δέμα είναι μικρό, έτσι μου το αφήνουν τα ΕΛΤΑ...
Αν το δέμα είναι πιο μεγάλο σε όγκο και δεν θέλει/μπορεί να το φέρει ο ταχυδρόμος μου αφήνει χαρτάκι να πάω να το παραλάβω από το ταχυδρομείο.

Σου εχει ερθει δεμα με πωλητη το Αμαζον unregistered και μικρο σε μεγεθος;

Απο το 2006 αγοραζω και δεν μου εχει συμβει ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ αγοράζω από το 2009 από το amazon.co.uk και σχεδόν τα πάντα  έρχονταν unregister, βέβαια επειδή ο εκάστοτε ταχυδρόμος καταλάβαινε βλέποντας amazon ότι μπορεί να προκύψει θέμα πολλές φορές μου ζήτησαν να υπογράψω. Έχω φύγει διακοπές Χριστούγεννα και έμεινε 15 μέρες στην είσοδο της πολυκατοικίας δέμα με δύο balance board για wii.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20/9/2018, 05:59:04 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Καλησπέρα,

Νομίζω το παραπάνω έχει ξανα συζητηθεί, δεν μπορώ να βρω το post, αν το έχει κάποιος εύκαιρο. Δύο δεματάκια είναι κολλημένα εδώ και μια βδομάδα στην παραπάνω κατάσταση. Ξέρει κανείς τι παίζει;

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Σου εχει ερθει δεμα με πωλητη το Αμαζον unregistered και μικρο σε μεγεθος;

Απο το 2006 αγοραζω και δεν μου εχει συμβει ποτε.

Ναι. Αρκετές φορές κιόλας. Π.χ. τα paperback βιβλία, αν είναι και μικρά πάντα μου τα αφήνουν στην πολυκατοικία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, georgep800 είπε
20/9/2018, 05:59:04 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Καλησπέρα,

Νομίζω το παραπάνω έχει ξανα συζητηθεί, δεν μπορώ να βρω το post, αν το έχει κάποιος εύκαιρο. Δύο δεματάκια είναι κολλημένα εδώ και μια βδομάδα στην παραπάνω κατάσταση. Ξέρει κανείς τι παίζει;

Thanks!

Ναι θα περιμένεις να το κοιτάξουν στο τελωνειο, πιθανον να σου ζητησουν αποδεικτικά πληρωμης και αν ειναι πάνω απο 22ευρω CIF να πληρώσεις ταρίφα στο τελωνειο οταν παραλάβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, isay είπε

Ναι θα περιμένεις να το κοιτάξουν στο τελωνειο, πιθανον να σου ζητησουν αποδεικτικά πληρωμης και αν ειναι πάνω απο 22ευρω CIF να πληρώσεις ταρίφα στο τελωνειο οταν παραλάβεις

Isay έχει πάψει το 3ευρω χρεωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...