Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, soiramk είπε

Ναι. Αρκετές φορές κιόλας. Π.χ. τα paperback βιβλία, αν είναι και μικρά πάντα μου τα αφήνουν στην πολυκατοικία...

Δεν εχω παραγγειλει βιβλια αλλα οπως και να εχει ποτε δεν εχω βρει δεμα του Αμαζον στην πορτα πεταμενο. Ακομα και ρολογια που αγοραζα αερα πριν χρονια παντα μου ερχοταν χαρτι να παω να παραλαβω.

6 ώρες πριν, stavros750 είπε

Isay έχει πάψει το 3ευρω χρεωση;

Εμενα το 3ευρω παντως εχει κανει την εμφανιση του 2 φορες το τελευταιο 3μηνο.

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Shippment απο Banggood (priority) 3/9. LXxxxNL κωδικος.

Ακομη στο status ειναι στο πρωτο σταδιο (pre-adviced). 24 μερες.

Δηλαδή δεν εχει φτασει καν NL. Είναι συνηθης αυτος ο χρόνος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι, θα δεις κινηση οταν το ειδος φτάσει Ολλανδια

EDIT : Μολις προσεξα ημερομηνία αποστολής. Δεν ειναι συνηθισμένο εκτός αν ειχες κάνει pre-order οπου η αποστολή θα γινονταν σε αλλη ημερομηνίαπου θα σου εγραφε εκει. Το banggoood ειναι τυπικο σε αυτα, δηλαδη αμα λεει preorder με αποστολή πχ 3/10, στη χειροτερη θα φυγει 3/10

Σμφωνω με τον pappou παρακατω να τους στειλεις ενα μηνυμα

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Readiness είπε

Shippment απο Banggood (priority) 3/9. LXxxxNL κωδικος.

Ακομη στο status ειναι στο πρωτο σταδιο (pre-adviced). 24 μερες.

Δηλαδή δεν εχει φτασει καν NL. Είναι συνηθης αυτος ο χρόνος?

Όχι 24 μέρες pre-adviced για Priority direct mail, μόνο συνηθισμένο δεν είναι. Στείλτους ένα μήνυμα να δεις τι έχει συμβεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To pre-order υποτιθεται ηταν για 10/9 (το εκανα 28/8). Παρολα αυτα αυτοι το κανανε ship στις 3/9 και πηρα reference εκεινη την ημερα.

Τις πρωτες μερες μιλησα μαζί τους και μου ειπαν οτι οντως εχει γινει ship, εχει φυγει στον courier τους. Το διωξανε δηλαδη.

Χτες τους ξανα ενοχλησα και απλα μου ειπαν το κλασσικο, να περιμενω, και οτι θα γινει refresh μολις φτασει στον ενδιαμεσο προορισμο (ΝL).

Αλλα εδω μεσα εχω δει απο 5max..ως και 1 μερα απο Κινα σε NL...

Επεξ/σία από Readiness
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Readiness είπε

To pre-order υποτιθεται ηταν για 10/9 (το εκανα 28/8). Παρολα αυτα αυτοι το κανανε ship στις 3/9 και πηρα reference εκεινη την ημερα.

Τις πρωτες μερες μιλησα μαζί τους και μου ειπαν οτι οντως εχει γινει ship, εχει φυγει στον courier τους. Το διωξανε δηλαδη.

Χτες τους ξανα ενοχλησα και απλα μοy ειπαν το κλασσικο, να περιμενω, και οτι θα γινει refresh μολις φτασει στον ενδιαμεσο προορισμο (ΝL).

Αλλα εδω μεσα εχω δει απο 5max..ως και 1 μερα απο Κινα σε NL...

Τι παραγγειλες αν επιτρεπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπιασα τον ταχυδρόμο και μου επιβεβαίωσε οτι αυτα που δεν ειναι συστημένα έχουν εντολή να τα αφήνουν στην είσοδο, με οτι αυτο συνεπάγεται.

Μου πρότεινε σε μελλοντικές αγορές να τον ενημερώνω ώστε να μου αφήνει ειδοποίηση για να παραλάβω απο ταχυδρομείο.

Με την παραπάνω εξήγηση λύθηκε το πρόβλημα με τα ΕΛΤΑ. Αυτο που εξακολουθεί να με προβληματίζει όμως ειναι  η απαράδεκτη συσκευασια του amazon. Ενα χαρτόνι διπλωμένο που όποιος ήθελε έβαζε το χέρι του απο το πλάι για να αφαιρέσει το ρολόι, έτσι απλά..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συσκευασία/χαρτόνι μπορεί να είχε γίνει έτσι από τη μεταφορά θεωρώ.. Συνήθως ή συσκευασίες του amazon είναι καλές. Μου έχει τύχει βέβαια κ αυτό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, είχα αγοράσει από το ευρωπαικό κατάστημα της evga μια καρτα γραφικών. Να μην τα πολυλογώ, η κάρτα εμφάνισε πρόβλημα και μετά από επεικοινωνία μαζί τους μου είπαν να τη στείλω πίσω για να γίνει τεχνικός έλεγχος και αντικατάσταση. Όμως μου είπαν ότι το κόστος αποστολής επιβαρύνει εμένα και με μια γρήγορη ματιά είδα ότι είναι αρκετό, πχ κυμαίνεται από 75 μέχρι 150+ ευρώ ανάλογα την εταιρία. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια αξιόπιστη και φθηνή εταιρία για να στείλω το δέμα, είναι 40χ30χ10 και βάρος περίπου 4 κιλά. Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από giorgos_di
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, giorgos_di είπε

Καλησπέρα, είχα αγοράσει από το ευρωπαικό κατάστημα της evga μια καρτα γραφικών. Να μην τα πολυλογώ, η κάρτα εμφάνισε πρόβλημα και μετά από επεικοινωνία μαζί τους μου είπαν να τη στείλω πίσω για να γίνει τεχνικός έλεγχος και αντικατάσταση. Όμως μου είπαν ότι το κόστος αποστολής επιβαρύνει εμένα και με μια γρήγορη ματιά είδα ότι είναι αρκετό, πχ κυμαίνεται από 75 μέχρι 150+ ευρώ ανάλογα την εταιρία. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια αξιόπιστη και φθηνή εταιρία για να στείλω το δέμα, είναι 40χ30χ10 και βάρος περίπου 4 κιλά. Ευχαριστώ.

Οτιδηποτε ΕΚΤΟΣ ταχυδρομειου θα σου κοστισει ακριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, giorgos_di είπε

Μπορώ να εμπιστευτώ τα ΕΛΤΑ ή θα φτάσει κομμάτια?

Με οποιαδήποτε μεθοδο/εταιρεία το στειλεις έχεις ακριβώς τις ιδιες πιθανοτητες να φτάσει κουδουνιστρα. Αυτό σημαίνει οτι εσυ πρεπει να μεριμνήσεις για ολο καλυτερη συσκευασία μεταφορας. Οταν το συσκευάζεις θα σκεφτεσαι οτι το πακέτο σου θα μεταχειρίζεται σαν μπαλα του μπασκετ και σκαλοπατι να ανεβει κάποιος. Ετσι μονο θα εισαι σιγουρος οτι θα φτάσει ασφαλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως τα 4 κιλά είναι υπερβολή, βρες κάτι να την συσκευάσεις χωρίς το κουτί και τα παρελκόμενά της, 1,5 κιλό άντε 2 το πολύ πρέπει να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...