Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισχύει ότι πράγματι δεν είναι ότι καλύτερο σαν κατάστημα,εγώ που έχω αγοράσει από εκεί 4 φορές και όπου η κάθε παραγγελία είχε 4-5 διαφορετικά πράγματα δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

Τώρα βέβαια εγώ δεν μπορώ να εκφράσω κάποια γνώμη για αυτό το κατάστημα λόγο τον λίγων αγορών που έχω κάνει,ελπίζω να μην μου τύχει κάποια "στραβή" στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά΄.

Ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτό;

2/1/2019,    Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ    ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΝΟΜΕΑ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ
2/1/2019,    Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ    ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ
2/1/2019,    Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ    ΑΦΙΞΗ ΣΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα καλή χρονια και χρόνια πολλά σε όλους.

Θα ήθελα την βοήθεια σας σήμερα μπήκα να δω που βρίσκετε μια παραγγελία μου και μου εμφάνισε ότι στης 22 του μήνα αναμονή τελωνείο η κάτι τέτοιο σας βάζω και printscreen.

 

Capture.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2018 στις 5:21 ΜΜ, makfil είπε

Εμφανίζεται στο site της DHL και τα ΕΛΤΑ δεν αναγνωρίζουν τον κωδικό. 

Γενικά, τα δέματα που περνάνε από Feucht ταξιδεύουν οδικώς και ίσως αυτή είναι η αιτία καθυστέρησης.

Εγώ παιδιά πιστεύω ότι παίζει άλλη απατεωνιά και φταίνε οι κινέζοι. Κατηγορούμε τόσα χρόνια τους έλληνες ή άλλους αλλά απλά νομίζω ότι κάνουν κομπίνες οι κινέζοι με τα tracking ενώ απλά τα στέλνουν με τον πιο αργό τρόπο που υπάρχει, το ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΟ καράβι άσχετα με το τι βλέπεις στα tracking για λίγο καιρό.

Όπως έγραψα και στο άλλο θρεντ, αλλά εδώ έχω καλύτερο παράδειγμα: 

image.png.5ab4ff98ee5e0387682f5446fab4d01f.png

Όπως βλέπουμε για να στείλεις κάτι από hong kong με κυριολεκτικό καράβι κάνει σχεδόν ακριβώς 31 με 42 μέρες. Που είναι σχεδόν ακριβώς το περίμενε των περισσότερων.

Αυτό δεν είναι ελληνικό φαινόμενο, όλες οι χώρες το ίδιο περιμένουν αν διαβάσεις σχόλια αγοραστών στα σάιτ πωλήσεων.

Άρα οι κινέζοι μας δουλεύουν κανονικά και όταν καθυστερούν παραπάνω, πιθανόν να προσπαθούν να δουλέψουν τελωνεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις μεγάλο λάθος σ' αυτή τη σκέψη.

Τα ταχυδρομικά δέματα δεν ταξιδεύουν με πλοίο από την Κίνα, αλλά με τα εθνικά ταχυδρομεία που επιλέγει ο πωλητής (κινέζος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, makfil είπε

Κάνεις μεγάλο λάθος σ' αυτή τη σκέψη.

Τα ταχυδρομικά δέματα δεν ταξιδεύουν με πλοίο από την Κίνα, αλλά με τα εθνικά ταχυδρομεία που επιλέγει ο πωλητής (κινέζος).

Δεν πρόσεξες τι είπα. Ισχυρίζομαι ότι ενώ αυτό που λες είναι η θεωρία πολλές φορές μας δουλεύουν κανονικά διότι μάλλον κάνουν κομπίνες με τα tracking για να πληρώνουν λιγότερα οι ίδιοι (ή ενίοτε οι αγοραστές τους).

π.χ. είμαι πλέον σχεδόν σίγουρος ότι πολλά tracking με "είναι γερμανία" (ή άλλη ευρωπαϊκή) είναι κανονική ψευτιά με το δέμα να είναι ακόμα κίνα και το tracking να έχει καταγραφεί πρόωρα.

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα πολύ καλά τι έγραψες και επαναλαμβάνω ότι κάνεις μεγάλο λάθος.

Δεν έχεις καμία απόδειξη για τον ισχυρισμό σου, ότι τα ταχυδρομικά δέματα από την Κίνα ταξιδεύουν με πλοίο, ενώ όλοι γνωρίζουμε, από τους κωδικούς παρακολούθησης, ότι ταξιδεύουν με τα ταχυδρομεία της χώρας (συνήθως της ΕΕ) που επιλέγει ο πωλητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, makfil είπε

Δεν έχεις καμία απόδειξη για τον ισχυρισμό σου

Τεράστιες αποδείξεις έχω, σοβαρότατες χώρες που δεν καθυστερούν σε τίποτα περιμένουν πάλι 30-40 μέρες για ένα δέμα. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να διαβάσεις σχόλια αγοραστών στα σάιτ αγορών.

Άρα δεν υπάρχει αργοπορία κανενός ανθρώπινου παράγοντα. Τα δέματα είναι απλά κυριολεκτικά σε βαπόρι.

ΥΓ. Τώρα σοβαρές περαιτέρω καθυστερήσεις (άνω των 30-40 ημερών) πιθανόν να είναι είτε από αργοπορία τοπικών παραγόντων αλλά είτε και από περαιτέρω ελιγμούς κινέζων.

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε μα κάτσε, ο κινέζος δεν άργησε, ο γερμανός (και κάθε σοβαρός δυτικός) δεν άργησε, ε τότε ποιος άργησε όταν τα σχόλια δηλώνουν όλα 30 και 40 μέρες ως τυπική καθυστέρηση; Ανθρώπινο χέρι δεν μπήκε, άρα το μέσο μεταφοράς είναι απλά χελώνα και άρα είναι κυριολεκτικό freighter.

ΥΓ. Τα tracking data είναι ακατανόητα και συστηματικά δε βγάζουν νόημα άρα δεν είναι αξιόπιστα.

 

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά κάνεις απίστευτα μεγάλο λάθος. Και μπορώ να σου πω και γιατί. Είχα κάνει παραγγελία από GearBest τον Σεπτέμβριο και ερχόταν με DHL. Είχε κολλήσει 10-13 μέρες το tracking Γερμανία. Μιλάω με DHL Ελλάδα και μου λένε ή χάθηκε ή δε το έστειλαν ποτέ γιατί δεν κάνει ποτέ τόσες μέρες να έρθει. Την επόμενη μέρα έσκασε το tracking στο dhl.gr και παρέλαβα. Στην προκειμένη περίπτωση ποιος είναι ο κάθε σοβαρός δυτικός;

Άλλες περιπτώσεις και μελών εδώ. Κολλημένο στο site των ΕΛΤΑ σε Αερολιμένα Αθηνών για ένα μήνα. Πώς κάνει ο Κινέζος κομπίνα με το tracking των ΕΛΤΑ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dkmaster είπε

Πραγματικά κάνεις απίστευτα μεγάλο λάθος. Και μπορώ να σου πω και γιατί. Είχα κάνει παραγγελία από GearBest τον Σεπτέμβριο και ερχόταν με DHL. Είχε κολλήσει 10-13 μέρες το tracking Γερμανία. Μιλάω με DHL Ελλάδα και μου λένε ή χάθηκε ή δε το έστειλαν ποτέ γιατί δεν κάνει ποτέ τόσες μέρες να έρθει. Την επόμενη μέρα έσκασε το tracking στο dhl.gr και παρέλαβα. Στην προκειμένη περίπτωση ποιος είναι ο κάθε σοβαρός δυτικός;

Άλλες περιπτώσεις και μελών εδώ. Κολλημένο στο site των ΕΛΤΑ σε Αερολιμένα Αθηνών για ένα μήνα. Πώς κάνει ο Κινέζος κομπίνα με το tracking των ΕΛΤΑ;

Ε μα κάτσε, εσύ τώρα μου μιλάς για εξαιρέσεις (έστω και αν δεν είναι τόσο μειονοτικές εξαιρέσεις). Και γω τον Οκτώβρη του 2017 και πολλοί άλλοι εδώ μέσα περιμέναμε ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΗΝΕΣ για δέμα. Εκεί ντάξει, κατηγορώ τον "ελληνικό παράγοντα" (ή όταν μιλάς για ένα δέμα σε σοβαρή εταιρία courier που κόλλησε μία στις 100). 

Αλλά όταν συστηματικά και για όλους τους δυτικούς επίσης το δέμα κάνει 30-40 μέρες (και το κατάστημα σου λέει "δεν γυρίζω χρήματα αν δεν περάσουν 2 μήνες) εκεί λες χ...ε μας, δεν μας στέλνεις με αεροπλάνο ολοφάνερα, σε βαπόρι τα έχεις βάλει γιατί "όλως τυχαίως" ακριβώς 30-40 μέρες κάνουν τα freighter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@tobindax Δεν κατηγορώ τον τρόπο σκέψης σου γιατί προφανώς δε γνωρίζεις πως λειτουργεί το όλο σύστημα. Θα σου δώσω άλλο παράδειγμα πολύ πρόσφατο πάλι. Από amazon.de κάνω παραγγελία τον 17-11-2018 από Ιαπωνία για Αυστρία. Στης 18-11-2018 κάνω την ίδια ακριβώς παραγγελία για Ελλάδα. Όλα με τον ίδιο τρόπο αποστολής και θα πήγαιναν στην κάθε διεύθυνση με το τοπικό ταχυδρομείο. Το δέμα για Αυστρία έφτασε 10-12-2018 και το amazon.de μου έλεγε ότι δε γίνεται να άργησε τόσο ενώ το tracking ανανεώθηκε στην Αυστρία στης 23-11-2018 και από εκεί και έπειτα τίποτα. Το δέμα για Ελλάδα παραδόθηκε 25-11-2018.

Τι προσπαθώ να σου πω. Δεν υπάρχει σοβαρός δυτικός και απατεώνας Κινέζος με την έννοια που το θέτεις. Απλά ο κόσμος πρέπει να καταλάβει ότι παίζουν και απεργίες πχ ταχυδρομεία Καναδά έκαναν απεργία 3 εβδομάδες. Παίζουν θέματα στη διαδρομή. Το ότι δεν ανανεώθηκε το tracking δε σημαίνει ότι δεν ταξιδεύει το πακέτο και έχει κολλήσει σε χώρα.

Κανένα μαγαζί δε θα σου δώσει τα λεφτά πίσω στις 20-25 εργάσιμες γιατί απλά ξέρει ότι παίζουν καθυστερήσεις και ότι αν παραλάβεις δε θα δώσεις πίσω τα λεφτά.

Αν όντως έχεις βαρβάτες αποδείξεις καλό θα ήταν να μας τις αναφέρεις ώστε να ενημερωθούμε.

4 λεπτά πριν, pavloa είπε

Παραγγελία απο gearbest κολλημένη απο της 24 Δεκεμβρίου.

Έφτασε και περιμένω να περάσει τελωνείο?

Χωρίς τίτλο.jpg

Εμ, δεν είναι κολλημένη. Από το site που δίνεις φαίνεται ότι επέλεξες unregistered mail. Αυτό σημαίνει ότι δε θα ξαναδείς update στο tracking. Απλά περιμένεις πότε θα στο αφήσει το δέμα ο ταχυδρόμος στο σπίτι σου.

Επεξ/σία από dkmaster
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...