Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, makfil είπε

διοικητικός ή άλλης κατηγορίας, υπάλληλος των ΕΛΤΑ

Ηρεμία. Κάνε λίγο googling τι σημαίνει cognitive dissonance γιατί το έχεις πολύ ισχυρά αυτή τη στιγμή.

Αυτό που λέω είναι ξεκαθαρισμένο (σε περιπτώσεις), δεν είναι απλή θεωρία. Όταν πολλοί δυτικοί και όχι μόνο έλληνες, σε όλες τις εποχές του έτους, όχι μόνο χριστούγεννα βλέπουν συγκεκριμένα 15-30 μέρες καθυστέρηση σε "αεροπορικά" tracking που πάνε Αμερική και συγκεκριμένα 20-40 μέρες σε πακέτα που πάνε Ελλάδα/Ευρώπη και γνωρίζεις ότι ακριβώς αυτός είναι ο χρόνος ενός sea freighter, τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια "φίλε" μου.

Όποτε πριν συνεχίσεις το screeching και το "οι οβραίοι φταίνε" και τα "είσαι υπάλληλος" βάλε λίγο τη λογική σου να δουλέψει. Ναι, κολλάνε στην Ελλάδα λόγω φόρτου αρκετά πράγματα, αλλά είναι μαγειρεμένα πολλά κινέζικα "αεροπορικά" πακέτα όταν όλοι οι δυτικοί όλο το χρόνο βλέπουν τις ίδιες - ελάχιστες - καθυστερήσεις συστηματικά.

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν καποιος φταιει τοτε ειναι μαλλον οποιος αποφασισε για περισσοτερα εσοδα στο κρατος μεσω εκτελωνισμου

και φορολογιας. Αν ειναι επαρκες το προσωπικο να διαχειριστει ολα τα εισερχομενα ταχυδρομικα αντικειμενα

ειναι αλλο μεγαλο θεμα.

 

Οι τ;χυδρομικες αποστολες γινονται συνηθως με 3 τροπους

1. Αεροπορικως

2. Συνδυασμο αεροπορικου και οδικου

3. Καραβι

(παιζει και μονο οδικως για σχετικα κοντινες χωρες)

 

Οι περισσοτερες χωρες σιγα-σιγα εγκαταλειπουν τον τριτο τροπο (που παραμενει για μεγαλα δεματα)

Ο 2ος ειναι πολυ πιο φθηνος και αν θελεις να αγοραζεις με το λιγοτερο κοστος λογικα με αυτον θα παρεις.

Επειδη σ' αρεσει να λες για τους Κινεζους, εγω εχω παρει με αυτον τον τροπο απο Ιαπωνια προ εφαρμογης

των τελευταιων τελωνειακων χρεωσεων σε τρεις μηνες!

Εχω παραλαβει απο κινα σε διαστημα απο βδομαδα ως 2μιση μηνες και δεν εχει χαθει τιποτε.

Δεν υπαρχουν αποδειξεις για καμια "θεωρια" συνομοσιας Κινεζων με καραβια.

Αντιθετα προσπσθησαν να βρουν τροπους να στελνουν ευρωπη χωρις να χρεωνεται ο παραληπτης τελωνειο

αλλα οι "εξυπνοι" Ελληνες που θελουν και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο εκαναν το refund και καλα μαγκια.

Οταν χρεωνει 10-15 ευρω ταχυδρομικα με EMS ομως ο Κινεζος κανεις δεν παραγγελνει αν και ειναι γρηγορος και ασφαλης τροπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Rpanagos είπε

Παίδες...αραχτε!

Από 12/12 είναι δεμα μου από κίνα στο τελωνείο

Εγώ έχω κάτι ακουστικά από 26/11 σε κατάσταση αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο! Και κάτι άλλο από 19/12. Αυτό πρώτη φορά το βλέπω! Έλεος. IMG_20190108_181318.jpg.5a34f5f0180cbbfb07fcda1c7c8e104c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, coxy13 είπε

Εγώ έχω κάτι ακουστικά από 26/11 σε κατάσταση αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο! Και κάτι άλλο από 19/12. Αυτό πρώτη φορά το βλέπω! Έλεος. IMG_20190108_181318.jpg.5a34f5f0180cbbfb07fcda1c7c8e104c.jpg

Ναι όντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εχει αλλαξει με τα ελτα απο φετος?Τωρα πια ο ταχυδρομος,ουτε τα μικρα δεματα χαμηλης αξιας δεν μου αφηνει οπως πριν.Μου αφηνει ειδοποιηση για ολα.Απο τη μια ειμαι σιγουρος οτι δεν θα φοβαμαι για πιθανοτητα κλοπης,αλλα απο την αλλη ειναι σπαστικο να τρεχω καθε μερα για πακετακια ευτελους αξιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, coxy13 είπε

Εγώ έχω κάτι ακουστικά από 26/11 σε κατάσταση αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο! Και κάτι άλλο από 19/12. Αυτό πρώτη φορά το βλέπω! Έλεος.

Παρε τηλεφωνο και πρηξε τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, risingsun είπε

Τι εχει αλλαξει με τα ελτα απο φετος?Τωρα πια ο ταχυδρομος,ουτε τα μικρα δεματα χαμηλης αξιας δεν μου αφηνει οπως πριν.Μου αφηνει ειδοποιηση για ολα.Απο τη μια ειμαι σιγουρος οτι δεν θα φοβαμαι για πιθανοτητα κλοπης,αλλα απο την αλλη ειναι σπαστικο να τρεχω καθε μερα για πακετακια ευτελους αξιας.

Εμενα μια χαρα μου αφηνει μικρα δεματα, θες αφησε 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μην παμε μακρυα, αλληλογραφια εσωτερικου κσι συγκεκριμενα λογ/ οι δεκο εφτασαν σημερα δυο μερες μετα τη ληξη τους...αν δεν λαμβανα και mail τωρα θα ετρεχα για πληρωμη στις ουρες.... τα ελτα βαρανε διαλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Εμενα μια χαρα μου αφηνει μικρα δεματα, θες αφησε 2.

Περιεργο....Θα πεταχτω να τους ρωτησω αυριο-μεθαυριο να δω τι συμβαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες στο ταχυδρομείο ειδα ενα σημείωμα για καποιον... ανυποψιαστο προφανώς για δασμους και τελη 180 ευρω. Μαλλον δεν πηρε χαμπάρι οτι αλλαξαν τα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, risingsun είπε

Περιεργο....Θα πεταχτω να τους ρωτησω αυριο-μεθαυριο να δω τι συμβαινει.

Οταν λεμε μικρα εννοω ρολογια οχι κατι μεγαλο (απλα το τονιζω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, grfurby είπε

Χτες στο ταχυδρομείο ειδα ενα σημείωμα για καποιον... ανυποψιαστο προφανώς για δασμους και τελη 180 ευρω. Μαλλον δεν πηρε χαμπάρι οτι αλλαξαν τα πράγματα. 

Η αληθεια ειναι οτι θελει προσοχη,πολλοι δε γνωριζουν τα ορια στις αγορες και στα τελωνεια...

2 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Οταν λεμε μικρα εννοω ρολογια οχι κατι μεγαλο (απλα το τονιζω).

Ναι για απλα δεματα μιλαω και γω τα οποια δεν ειναι συστημενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, risingsun είπε

Η αληθεια ειναι οτι θελει προσοχη,πολλοι δε γνωριζουν τα ορια στις αγορες και στα τελωνεια...

Ναι για απλα δεματα μιλαω και γω τα οποια δεν ειναι συστημενα!

Μηπως στα πεταει και στα βουτανε; Και μενα τα αφηνει στην πορτα αλλα εχω καμερα στραμενη στο χαλακι οποτε δεν μου εχει τυχει ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...