Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, dkmaster είπε

Εμ, δεν είναι κολλημένη. Από το site που δίνεις φαίνεται ότι επέλεξες unregistered mail. Αυτό σημαίνει ότι δε θα ξαναδείς update στο tracking. Απλά περιμένεις πότε θα στο αφήσει το δέμα ο ταχυδρόμος στο σπίτι σου.

 αα οκ. απλά εγώ είδα οτι λέει ελλάδα και είπα οτι θα έφτασε απλά κόλλησε στο τελωνείο.

οπότε περιμένω να δω πότε θα το φέρουν.

ευχαριστώ.

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, dkmaster είπε

@tobindax Δεν κατηγορώ τον τρόπο σκέψης σου γιατί προφανώς δε γνωρίζεις πως λειτουργεί το όλο σύστημα. Θα σου δώσω άλλο παράδειγμα πολύ πρόσφατο πάλι. Από amazon.de κάνω παραγγελία τον 17-11-2018 από Ιαπωνία για Αυστρία. Στης 18-11-2018 κάνω την ίδια ακριβώς παραγγελία για Ελλάδα. Όλα με τον ίδιο τρόπο αποστολής και θα πήγαιναν στην κάθε διεύθυνση με το τοπικό ταχυδρομείο. Το δέμα για Αυστρία έφτασε 10-12-2018 και το amazon.de μου έλεγε ότι δε γίνεται να άργησε τόσο ενώ το tracking ανανεώθηκε στην Αυστρία στης 23-11-2018 και από εκεί και έπειτα τίποτα. Το δέμα για Ελλάδα παραδόθηκε 25-11-2018.

Τι προσπαθώ να σου πω. Δεν υπάρχει σοβαρός δυτικός και απατεώνας Κινέζος με την έννοια που το θέτεις. Απλά ο κόσμος πρέπει να καταλάβει ότι παίζουν και απεργίες πχ ταχυδρομεία Καναδά έκαναν απεργία 3 εβδομάδες. Παίζουν θέματα στη διαδρομή. Το ότι δεν ανανεώθηκε το tracking δε σημαίνει ότι δεν ταξιδεύει το πακέτο και έχει κολλήσει σε χώρα.

Κανένα μαγαζί δε θα σου δώσει τα λεφτά πίσω στις 20-25 εργάσιμες γιατί απλά ξέρει ότι παίζουν καθυστερήσεις και ότι αν παραλάβεις δε θα δώσεις πίσω τα λεφτά.

Αν όντως έχεις βαρβάτες αποδείξεις καλό θα ήταν να μας τις αναφέρεις ώστε να ενημερωθούμε.

Μάλλον υπάρχει παρεξήγηση. Δεν μιλάω για τρόπους αποστολής που είναι ιστορικά και αποδεδειγμένα αεροπορικοί και μάλιστα αποδεικνύεται εύκολα αφού δεν κάνουν πάνω από 10-15 μέρες να πάνε σε σοβαρότερες χώρες.

Μιλάω για συγκεκριμένες περιπτώσεις που και αυτές οι χώρες βλέπουν γενική καθυστέρηση και ποτέ δεν είδαν γρήγορη αποστολή (άντε να την είδαν σε μειονότητα, ίσως κάτι να ξέφυγε και να πήγε αλλιώς).

Πιστεύω ότι σε πολλές περιπτώσεις οι κινέζοι "βαφτίζουν" τα freighter ..αεροπλάνα δίνοντας περίεργα ονόματα στους τρόπους αποστολής και ενίοτε προσπαθώντας να μαγειρέψουν τα tracking data.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dkmaster είπε

Πραγματικά κάνεις απίστευτα μεγάλο λάθος. Και μπορώ να σου πω και γιατί. Είχα κάνει παραγγελία από GearBest τον Σεπτέμβριο και ερχόταν με DHL. Είχε κολλήσει 10-13 μέρες το tracking Γερμανία. Μιλάω με DHL Ελλάδα και μου λένε ή χάθηκε ή δε το έστειλαν ποτέ γιατί δεν κάνει ποτέ τόσες μέρες να έρθει. Την επόμενη μέρα έσκασε το tracking στο dhl.gr και παρέλαβα. Στην προκειμένη περίπτωση ποιος είναι ο κάθε σοβαρός δυτικός;

Άλλες περιπτώσεις και μελών εδώ. Κολλημένο στο site των ΕΛΤΑ σε Αερολιμένα Αθηνών για ένα μήνα. Πώς κάνει ο Κινέζος κομπίνα με το tracking των ΕΛΤΑ;

Μα, είναι δυνατόν να συνεχίζεται αυτή η αδιέξοδη συζήτηση, με τις αστήρικτες υποθέσεις του συγκεκριμένου μέλους, όταν προσπαθεί να μας πείσει ότι ο κάθε κινέζος πωλητής (μιλάμε για πωλητές από Κίνα και όχι από μια μικρή τρίτη χώρα) κοροϊδεύει ΟΛΟΥΣ τους αγοραστές της ΕΕ (!!!) και στέλνει με πλοίο τα ταχυδρομικά δέματα (!!!), αν και παραλαμβάνουνε είτε από τα ΕΛΤΑ (ταχυδρομείο δηλαδή) είτε από courier (!!!).

Και στην ερώτησή σου, για το "πως κάνει ο Κινέζος κομπίνα με το tracking των ΕΛΤΑ", η απάντηση ήταν ότι η δική σου είναι ειδική περίπτωση (!!!).

Δεν έχει νόημα η συνέχιση αυτής της συζήτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, makfil είπε

αστήρικτες υποθέσεις του συγκεκριμένου μέλους, όταν προσπαθεί να μας πείσει ότι ο κάθε κινέζος

Ηρεμία, παρεξήγησες. Μιλούσα για συγκεκριμένες περιπτώσεις (συγκεκριμένων καταστημάτων και μεθόδων αποστολής τους) που όλοι οι δυτικοί βλέπουν μεγάλες καθυστερήσεις συστηματικά και γενικά.

Γνωρίζω ότι υπάρχουν αποστολές από κίνα που είναι γρήγορες.

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/12/2018 στις 8:16 ΜΜ, greenpower22 είπε

 

Καθαρα θεμα τυχης ειναι το ποσο γρηγορα η αργα θα ερθει κατι.
Περιμμενω απο 12 Δεκεμβρη ενα πακετο που ειναι κολλημενο στο τελωνιο!

Με την λογικη αυτη που λετε θα επρεπε ακομα να ειναι στον δρομο,τοτε ποιος σκαναρε το barcode και μου λεει εμενα οτι ειναι αεροδρομιο?
Δεν στεκει να το εχει κανει ο κινεζος ή να το κανει σε καθε παραγγελια που εχει.

Ποιο λογικο ειναι να σου πει οτι θα κανει 2 μηνες να ερθει πχ επειδη ειναι στο βαπορι παρα να τρεχει για κομπινες σε δεμα ~10ευρω.

Επεξ/σία από Rpanagos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, pavloa είπε

 αα οκ. απλά εγώ είδα οτι λέει ελλάδα και είπα οτι θα έφτασε απλά κόλλησε στο τελωνείο.

οπότε περιμένω να δω πότε θα το φέρουν.

ευχαριστώ.

Να 'σαι καλά. Υπομονή απλά και το νου σου γιατί τα μη συστημένα δεν παραδίδονται στο χέρι.

tobindax αν θες γίνε πιο συγκεκριμένος γιατί με τον τρόπο που τα λες είναι πολύ γενικά τα πράγματα. Αν και τείνω να συμφωνήσω με τον makfil στο συγκεκριμένο καθώς ξέρει πολλά παραπάνω και από τους δυο μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dkmaster είπε

tobindax αν θες γίνε πιο συγκεκριμένος

Banggood είχα στο μυαλό μου. Είμαστε πιο συγκεκριμένοι στο άλλο θρεντ εδώ στο ίδιο υποφόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά 

 

Για αγορές από το Ισραήλ ξέρουμε τι ισχύει για το τελωνείο; 

Δεν είναι Ευρώπη,αλλά μήπως υπάρχει κάποιο ειδικό καθεστώς; 

Thanx 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MacPhisto είπε

Καλημέρα και καλή χρονιά 

Για αγορές από το Ισραήλ ξέρουμε τι ισχύει για το τελωνείο; 

Δεν είναι Ευρώπη,αλλά μήπως υπάρχει κάποιο ειδικό καθεστώς; 

Thanx 

Καλημέρα untracked απλά δεματακια απο Κίνα εχει παραλαβει κανεις τελευταία?Αδυνατώ να πιστέψω οτι ολα τα untracked που περιμενω (7) απο Κινα χαθηκαν....Περιμενω πανω απο εναμιση μηνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια site του εξωτερικου (ευρωπαικη ενωση) προσφερουν αγορες χωρις Φπα (ενδοκοινοτικές συναλλαγές) για προοιοντα τεχνολογίας?

Ξερω τa:

amazon.co.uk

memoryc.com

Ποια αλλα ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, nenela είπε

Καλημέρα untracked απλά δεματακια απο Κίνα εχει παραλαβει κανεις τελευταία?Αδυνατώ να πιστέψω οτι ολα τα untracked που περιμενω (7) απο Κινα χαθηκαν....Περιμενω πανω απο εναμιση μηνα...

Κι εγω περιμενω, παραγγελιες απο Νοεμβρη....untracked μικρης αξιας, κανω το σταυρο μου αν και ποτε θα ερθουν.....tracked, ειναι στην Ελλαδα εδω και ενα μηνα, αλλα δεν εχω παραλαβει....

Μιλαμε εχει κολησει, το (ελληνικο) συμπαν...

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makfil είπε

Υπάρχει συμφωνία Ισραήλ-ΕΕ σε ισχύ από το 2000 αλλά δεν περιλαμβάνει όρους για το τελωνειακό καθεστώς και θεωρείται τρίτη χώρα.

Δυστυχώς αυτό διάβασα κι εγώ..

Απλά ήλπιζα να έχει αλλάξει κάτι....:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αρχές Νοέμβρη περιμένω untracked πακέτο απο Κίνα και ακόμη τίποτα και στις 7 Ιανουαρίου λήγει η προθεσμία στο ebay. Επίσης πακέτο από Γερμανία untracket από 7 Δεκεμβρίου στα αζήτητα ακόμη περιμένω και φως δεν βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...