Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, AGGANIS13 είπε

Ποια site του εξωτερικου (ευρωπαικη ενωση) προσφερουν αγορες χωρις Φπα (ενδοκοινοτικές συναλλαγές) για προοιοντα τεχνολογίας?

Ξερω τa:

amazon.co.uk

memoryc.com

Ποια αλλα ειναι?

Τι εννοείς "χωρίς ΦΠΑ";

Η αγγλική Αμαζόνα, όπως και οι υπόλοιπες ευρωπαϊκές, χρεώνουν τον ελληνικό ΦΠΑ, μόλις προχωρήσεις την παραγγελία, πριν από την ολοκλήρωση, αφού έχουν ελληνικό ΑΦΜ και αποδίδουν τον ΦΠΑ στο κράτος.

Γενικά, οι ευρωπαίοι πωλητές χρεώνουν τον εθνικό τους ΦΠΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, nenela είπε

Καλημέρα untracked απλά δεματακια απο Κίνα εχει παραλαβει κανεις τελευταία?Αδυνατώ να πιστέψω οτι ολα τα untracked που περιμενω (7) απο Κινα χαθηκαν....Περιμενω πανω απο εναμιση μηνα...

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Κι εγω περιμενω, παραγγελιες απο Νοεμβρη....untracked μικρης αξιας, κανω το σταυρο μου αν και ποτε θα ερθουν.....tracked, ειναι στην Ελλαδα εδω και ενα μηνα, αλλα δεν εχω παραλαβει....

Μιλαμε εχει κολησει, το (ελληνικο) συμπαν...

:(

1 ώρα πριν, moutsa είπε

Από αρχές Νοέμβρη περιμένω untracked πακέτο απο Κίνα και ακόμη τίποτα και στις 7 Ιανουαρίου λήγει η προθεσμία στο ebay. Επίσης πακέτο από Γερμανία untracket από 7 Δεκεμβρίου στα αζήτητα ακόμη περιμένω και φως δεν βλέπω.

 

Ήμουν έτοιμος να καλέσω τα ΕΛΤΑ να ρωτήσω τι γίνεται με παραγγελίες μου από Νοέμβρη-Δεκέμβρη (Αμερική-Κίνα), αλλά βλέποντας τα παραπάνω μου πέρασε 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, makfil είπε

Τι εννοείς "χωρίς ΦΠΑ";

Η αγγλική Αμαζόνα, όπως και οι υπόλοιπες ευρωπαϊκές, χρεώνουν τον ελληνικό ΦΠΑ, μόλις προχωρήσεις την παραγγελία, πριν από την ολοκλήρωση, αφού έχουν ελληνικό ΑΦΜ και αποδίδουν τον ΦΠΑ στο κράτος.

Γενικά, οι ευρωπαίοι πωλητές χρεώνουν τον εθνικό τους ΦΠΑ. 

Σε μερικα site οπως το αγγλικο amazon αν εχεις δικαιωμα για ενδοκοινοτικές συναλλαγές (το τσεκαρουν με το ΑΦΜ σου) στο ταμειο σου αφαιρουν το ΦΠΑ.

Κανεις μια φορα αιτηση στο amazon - τσεκαρουν το ΑΦΜ σου και μετα μπορεις παντα (αν το επιθυμεις) να ψωνιζεις χωρις ΦΠΑ για τις αναγκες της επιχειρησης σου φυσικα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, AGGANIS13 είπε

Σε μερικα site οπως το αγγλικο amazon αν εχεις δικαιωμα για ενδοκοινοτικές συναλλαγές (το τσεκαρουν με το ΑΦΜ σου) στο ταμειο σου αφαιρουν το ΦΠΑ.

Κανεις μια φορα αιτηση στο amazon - τσεκαρουν το ΑΦΜ σου και μετα μπορεις παντα (αν το επιθυμεις) να ψωνιζεις χωρις ΦΠΑ για τις αναγκες της επιχειρησης σου φυσικα...

Αυτό που λες είναι άλλο θέμα, και αν είχες διαβάσει τον οδηγό της υπογραφής μου θα έβλεπες ότι, για να αγοράσεις με επαγγελματικό τιμολόγιο, πρέπει αφενός να συνεννοηθείς με το λογιστή σου, για να ανοίξει τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές αφετέρου το αντικείμενο που θα αγοράσεις να είναι συμβατό με αντικείμενο του επαγγέλματος που ασκείς.

Φυσικά, αυτό γίνεται με όλα τα ευρωπαϊκά καταστήματα της Αμαζόνας αφού έχουν ελληνικό ΑΦΜ, όπως έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα.

Επομένως, το σωστό ερώτημά σου είναι ποιοι ευρωπαίοι πωλητές/καταστήματα συνεργάζονται με ενδοκοινοτικές συναλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους,

πήρα μία trail κάμερα με 27,85 ευρώ αλλά για κάποιον... λόγο πέρασε τελωνείο. Έτσι βγήκε ένα κουστουμάκι των 21,69 ευρώ (6,69 ΦΠΑ και 15 τέλη).

Δεν θέλω να τα πληρώσω και δεν θέλω και την κάμερα αν είναι να την πάρω τελικά 50 ευρώ. Τι επιλογές έχω;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος, φυσικά, είναι η αξία που περνάει την ατέλεια των 22€.

Οι επιλογές σου είναι 2. Είτε συνεννοείσαι με τον πωλητή για επιστροφή του δέματος εξηγώντας ευγενικά ότι δεν θέλεις να πληρώσεις τα έξοδα εκτελωνισμού, και ελπίζοντας ότι θα δεχτεί την επιστροφή και θα σου επιστρέψει τα χρήματα, είτε δεν την παραλαμβάνεις και είτε θα πάει στα αζήτητα είτε θα επιστραφεί στον πωλητή, χωρίς να ελπίζεις σε επιστροφή χρημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, makfil είπε

Αυτό που λες είναι άλλο θέμα, και αν είχες διαβάσει τον οδηγό της υπογραφής μου θα έβλεπες ότι, για να αγοράσεις με επαγγελματικό τιμολόγιο, πρέπει αφενός να συνεννοηθείς με το λογιστή σου, για να ανοίξει τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές αφετέρου το αντικείμενο που θα αγοράσεις να είναι συμβατό με αντικείμενο του επαγγέλματος που ασκείς.

Φυσικά, αυτό γίνεται με όλα τα ευρωπαϊκά καταστήματα της Αμαζόνας αφού έχουν ελληνικό ΑΦΜ, όπως έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα.

Επομένως, το σωστό ερώτημά σου είναι ποιοι ευρωπαίοι πωλητές/καταστήματα συνεργάζονται με ενδοκοινοτικές συναλλαγές.

Τις ενδοκοινοτικές εννοείται τις εχω ανοίξει εδω και 3 χρόνια.

ποιοι ευρωπαίοι πωλητές/καταστήματα συνεργάζονται με ενδοκοινοτικές συναλλαγές ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Ποια Κινα βρε παιδια...εδω εχω δεμα απο Βρετανια, και εδω και 3 βδομαδες περιμενω.... μιλαμε για ολικο blackout τωρα....

:(

Αγορες από ebay πριν από 30 μερες. Οι κινεζικες με tracking γραφου απλά ότι εχουν φτασει στην ελλαδα πριν από περίπου 20 μερες. Τιποτα αλλο. Μία από γαλλία χωρίς tracking..... αγνοείται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Ποια Κινα βρε παιδια...εδω εχω δεμα απο Βρετανια, και εδω και 3 βδομαδες περιμενω.... μιλαμε για ολικο blackout τωρα....

:(

Βιβλια απο bookdepository Αγγλία που σιγουρα εχουν σταλει απο 5 Δεκεμβριου ακομα τιποτα. Στα ελτα μου ειπαν οτι και απο Αγγλια ελεγχουν και τα μικροδεματα untracked τωρα πια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...