Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, skar1983 είπε

Καλημέρα,

Επειδή περιμένω εδώ και 2 μήνες κάτι από Γερμανία, ρώτησα ταχυδρόμο και μου είπε κολλάνε όλα στο τελωνείο στο αεροδρόμιο και για αυτό αργούν.

Πως είναι δυνατόν να περνάνε τελωνείο αφού είναι εντός Ε.Ε.;

Τι γίνεται; Έχει γίνει πολύ κουραστικό ....

Από Γερμανία δεν είναι καθόλου λογικό να υπάρχει τέτοια αργοπορία. 

Ότι πακέτο έχω πάρει από Γερμανία και Αγγλία έχει έρθει στην ώρα του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, coffeex είπε

Από Γερμανία δεν είναι καθόλου λογικό να υπάρχει τέτοια αργοπορία. 

Ότι πακέτο έχω πάρει από Γερμανία και Αγγλία έχει έρθει στην ώρα του. 

Είναι κάτι πολύ περίεργο και εγώ πάνω κάτω άντε 2-3 βδομάδες να κάνω να παραλάβω.

Υπάρχει θυρωρός που παίρνει την αλληλογραφία, και δεν έχει χαθεί κάτι τόσα χρόνια. Το να έχει κλαπεί το θεωρώ απίθανο.

Σκέφτομαι μόνο την περίπτωση να αλλοιώθηκαν στοιχεία παραλήπτη.

Αλλά και αυτό να γινόταν θα το είχαν στείλει πίσω στον αποστολέα.

Αυτό ότι περνάνε τελωνείο από ΕΕ τι κουλό είναι; Ισχύει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, coffeex είπε

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, αν έχεις tracking μπορείς να δεις όλη την διαδρομή του πακέτου.

Αυτό είναι το πρόβλημα το έστειλε απλό ο άλλος και όχι συστημένο.

Και είμαι σίγουρος ότι το έστειλε γιατί ψωνίζω χρόνια με αυτόν τον τρόπο και από τον συγκεκριμένο πρόσωπο.

Με απλή αλληλογραφία.

Επεξ/σία από skar1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, skar1983 είπε

από Γερμανία

Πως το πήρες; Κάποιες υπηρεσίες πιθανόν κοροϊδεύουν και δεν είναι πρακτικά από γερμανία αλλά κάνουν επαναπροώθηση στη γερμανία αφού παραλάβουν μετά από βδομάδες από κίνα.

Πες ακριβή τρόπο παραγγελίας (από που, πως) ή αν δεν σε πειράζει το tracking number αν έχει [είδα είπες δεν έδωσαν].

[Εναλλακτικά σε κορόιδεψαν ή το έχασαν. Δες τις επιλογές σου για refund σε αυτές τις περιπτώσεις.]

Επεξ/σία από tobindax
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tobindax είπε

Πως το πήρες; Κάποιες υπηρεσίες πιθανόν κοροϊδεύουν και δεν είναι πρακτικά από γερμανία αλλά κάνουν επαναπροώθηση στη γερμανία αφού παραλάβουν μετά από βδομάδες από κίνα.

Πες ακριβή τρόπο παραγγελίας (από που, πως) ή αν δεν σε πειράζει το tracking number αν έχει [είδα είπες δεν έδωσαν].

Είναι από μικρή δισκογραφική εταιρεία - distro και τα στέλνουν από Γερμανία, όπου και η έδρα τους.

Δεν είναι κάποιος αναξιόπιστος κτλ κτλ.

Η μαλακία είναι ότι κάτι που είχε μέσα είναι sold out και δεν μπορώ να το βρω πάλι και με χάλασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, skar1983 είπε

Είναι από μικρή δισκογραφική εταιρεία - distro και τα στέλνουν από Γερμανία, όπου και η έδρα τους.

Δεν είναι κάποιος αναξιόπιστος κτλ κτλ.

Η μαλακία είναι ότι κάτι που είχε μέσα είναι sold out και δεν μπορώ να το βρω πάλι και με χάλασε.

Ναι είδα μετά το "ψωνίζω χρόνια με αυτόν τον τρόπο και από τον συγκεκριμένο πρόσωπο".

Βρες τα με το πρόσωπο και δες τι επιλογές refund έχεις (ή δεν το έστειλε ή χάθηκε).

Υπάρχει και η "πυρηνική" λύση της αμφισβήτησης άμεσα μέσω τράπεζας αλλά νομίζω αυτή η λύση είναι κυρίως προς άτομα που έχεις σχεδόν σίγουρες ενδείξεις ότι έκαναν απατεωνιά.

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, tobindax είπε

Ναι είδα μετά το "ψωνίζω χρόνια με αυτόν τον τρόπο και από τον συγκεκριμένο πρόσωπο".

Βρες τα με το πρόσωπο και δες τι επιλογές refund έχεις (ή δεν το έστειλε ή χάθηκε).

Υπάρχει και η "πυρηνική" λύση της αμφισβήτησης άμεσα μέσω τράπεζας αλλά νομίζω αυτή η λύση είναι κυρίως προς άτομα που έχεις σχεδόν σίγουρες ενδείξεις ότι έκαναν απατεωνιά.

Θα μου στείλει τα 2 από τα 3 αντικείμενα, και κάτι άλλο αντί για το τρίτο.

Το πρόβλημα μου είναι τώρα ότι δεν θέλω να κάνω παραγγελίες από έξω....

Δεν εμπιστεύομαι τα ΕΛΤΑ, και κούριερ είναι +10 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, skar1983 είπε

Το πρόβλημα μου είναι τώρα ότι δεν θέλω να κάνω παραγγελίες από έξω....

Δεν εμπιστεύομαι τα ΕΛΤΑ, και κούριερ είναι +10 ευρώ...

Απλά παίρνε συστημένα [όταν το κόστος των προϊόντων ξεπερνάει την αποστολή αρκετά]. Έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ψυχολογικά και πρακτικά γιατί ξέρεις που βρίσκεται.

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, terkos2 είπε

Παιδιά καλημέρα

Ξέρει κανείς στα σίγουρα, η μέθοδος Priority Line EU Express του GearBest από που έρχεται, μέσω Ολλανδίας ή Αγγλίας;

απο αγγλια, ολλανδια έρχεται η PDM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, stavag είπε

απο αγγλια, ολλανδια έρχεται η PDM

Δηλαδή με το επικείμενο Brexit δυσκολεύουν τα πράγματα σχετικά με το τελωνείο, οπότε μάλλον πρέπει να ακυρώσω την παραγγελία (16-3-2019) την οποία μου την έχουν ήδη καθυστερήσει να αποστείλουν περίπου 10 ημέρες και άλλες 17 ακόμη απ' ότι μου είπαν μετά το ticket που τους άνοιξα, γιατί δεν υπάρχει διαθεσιμότητα λένε στον κατασκευαστή του ενός από τα δύο είδη, ενώ στην σελίδα φαινόταν και ακόμη φαίνεται αποστολή σε 5-7 ημέρες, οπότε και με τις καθυστερήσεις εδώ στο αεροδρόμιο πιάνουμε καλοκαίρι.

Επεξ/σία από terkos2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν σας λεω εγω οτι πλεον αργουν και οι παραγγελιες εντος Ευρωπης, καποιοι δυσπιστουν...

Πλεον το 3-βδομαδο ειναι στανταρακι, και δεν δικαιολογειται σε καμια περιπτωση για αγορες εντος ΕΕ....

Και αυτο σημαινει, οτι υπαρχει γενικοτερη δυσλειτουργια, Ελτα; αλλου; /δεν ξερω, γιατι τελωνειο δεν εμπλεκεται εντος ΕΕ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mindreader είπε

Οταν σας λεω εγω οτι πλεον αργουν και οι παραγγελιες εντος Ευρωπης, καποιοι δυσπιστουν...

Πλεον το 3-βδομαδο ειναι στανταρακι, και δεν δικαιολογειται σε καμια περιπτωση για αγορες εντος ΕΕ....

Και αυτο σημαινει, οτι υπαρχει γενικοτερη δυσλειτουργια, Ελτα; αλλου; /δεν ξερω, γιατι τελωνειο δεν εμπλεκεται εντος ΕΕ.

Αυτό λέω και εγώ, και επειδή μου την έδωσε λιγάκι σε << εισαγωγικά>> ρώτησα ταχυδρόμο και μου είπε ότι όλα περνάνε από τελωνείο , και ας μην πληρώνουμε κάτι και εκεί καθυστερούν.

Τι να πω.... Μου ακούγεται μουφιά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mindreader είπε

Οταν σας λεω εγω οτι πλεον αργουν και οι παραγγελιες εντος Ευρωπης, καποιοι δυσπιστουν...

Πλεον το 3-βδομαδο ειναι στανταρακι, και δεν δικαιολογειται σε καμια περιπτωση για αγορες εντος ΕΕ....

Και αυτο σημαινει, οτι υπαρχει γενικοτερη δυσλειτουργια, Ελτα; αλλου; /δεν ξερω, γιατι τελωνειο δεν εμπλεκεται εντος ΕΕ.

Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο πχ από Αγγλία έχω λάβει πακέτα (μη συστημένα) σε λιγότερο από 1 εβδομάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...