Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, xxaris είπε

Έχω ένα δέμα που από τις 4 Φεβρουαρίου έχει κολλήσει στο τελωνείο και στο σύστημα φαίνεται "ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ-ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ". Χθες έστειλα mail στο [email protected] ζητώντας να με ενημερώσουν για πιο λόγο παραμένει το δέμα σε αυτήν την κατάσταση και πότε θα "ξεκολλήσει" αλλά δε μου απάντησαν.

Και ρωτώ: Είναι σωστή αυτή η διεύθυνση mail? Υπάρχει κάποια άλλη διεύθυνση που μπορώ να το στείλω; Υπάρχει κάποια άλλη υπηρεσία ή υπουργείο ή δεν ξέρω και εγώ τι που μπορώ να απευθυνθώ;

Πάντως οι άνθρωποι είναι εντελώς απαράδεκτοι, σε μια βδομάδα θα κλείσουν 2 μήνες που βρίσκεται εκεί κολλημένο το πακέτο!

τιποτα δε μπορεις να κανεις, μονο να περιμενεις. εδω δεν εχεις κλεισει καλα καλα 2 μηνες 😂 τραγικο, αλλα ετσι ειναι με αυτους που εχουμε μπλεξει..κοντευουμε Απριλιο και εχουμε ακομα τετοιες καθυστερησεις..παει να γινει μονιμη κατασταση

49 λεπτά πριν, Kosmas70 είπε

Σκέφτομαι να πάρω ένα ζευγάρι τέτοια ακουστικά από το aliexpress για το MP3 player μου, λέτε να είναι μαϊμού; :unsure:

μονο οι μπανανες λειπουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, tobindax είπε

Στον καθρέπτη μιλάς; Μάθε να εκφράζεσαι διότι είπες: "Η Ολλανδια εχει 0% import tax απο πολλες χωρες ενω σε αλλες [..]".

[Αν δεν καταλαβαίνεις γιατί αυτό είναι γενίκευση (και αναληθές), κράτα το homework.]

Ναι γιατι καποιες χωρες εξαγουν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ προιοντα στην Ολλανδια τα οποια εχουν 0% φορο (το λεει και στο λινκ εξαλλου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, xxaris είπε

Έχω ένα δέμα που από τις 4 Φεβρουαρίου έχει κολλήσει στο τελωνείο και στο σύστημα φαίνεται "ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ-ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ". Χθες έστειλα mail στο [email protected] ζητώντας να με ενημερώσουν για πιο λόγο παραμένει το δέμα σε αυτήν την κατάσταση και πότε θα "ξεκολλήσει" αλλά δε μου απάντησαν.

εγω εχω ενα ιδιο που γραφει 25 Φεβ,

λες αμα στειλω email να σκασουν στα γελια?

 

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δραματικη η κατασταση.

Ενταξει, απο Ευρωπη, καποια στιγμη ερχεται. Καμια σχεση με την παλια ταχυτητα βεβαια. Εγω βλεπω οτι συνηθως οι 3 βδομαδες, ρεαλιστικα μιλωντας, ειναι στο νερο!

Αλλα απο Κινα; Εδω δεν μιλαμε πια για τις ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ καθυστερησεις, εξωπραγματικες, το αλλο μεγαλο θεμα ειναι η ΑΠΩΛΕΙΑ δεματων. Δεν ξερω αν το καταλαβατε, αλλα τελειωσε κι ο Μαρτης. Εγω πλεον ζητω refund απο δεματα του Ιανουαριου. ΔΡΑΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και να πω, οτι για οτι εχω ζητησει refund φετος, δεν εχει ερθει, ετσι για το γαμωτο, ουτε ενα δεμα! Μα ουτε ενα! Χανονται!

Δεν υπαρχουν λογια να περιγραψουν την κατασταση.

Τετοια Μπανανία δεν ξαναεβγαλε η Ευρωπη.

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mindreader είπε

Δραματικη η κατασταση.

Ενταξει, απο Ευρωπη, καποια στιγμη ερχεται. Καμια σχεση με την παλια ταχυτητα βεβαια. Εγω βλεπω οτι συνηθως οι 3 βδομαδες, ρεαλιστικα μιλωντας, ειναι στο νερο!

Αλλα απο Κινα; Εδω δεν μιλαμε πια για τις ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ καθυστερησεις, εξωπραγματικες, το αλλο μεγαλο θεμα ειναι η ΑΠΩΛΕΙΑ δεματων. Δεν ξερω αν το καταλαβατε, αλλα τελειωσε κι ο Μαρτης. Εγω πλεον ζητω refund απο δεματα του Ιανουαριου. ΔΡΑΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και να πω, οτι για οτι εχω ζητησει refund φετος, δεν εχει ερθει, ετσι για το γαμωτο, ουτε ενα δεμα! Μα ουτε ενα! Χανονται!

Δεν υπαρχουν λογια να περιγραψουν την κατασταση.

Τετοια Μπανανία δεν ξαναεβγαλε η Ευρωπη.

:(

Μη γενικεύετε, στο τελωνείο συγκεκριμένα κολλάνε, πάρε μερικά πακέτα με tracking και απέδειξε το μόνο σου. Εντάξει τα ΕΛΤΑ μόνα τους δεν είναι και οι θεοί, αλλά καμία σχέση, π.χ. από τελειωμένα/απομακρυσμένα μέρη της Ευρώπης π.χ. Λετονία παίρνω μέσα σε 7 μέρες, από Αγγλίες κτλ μπορεί να κάνει και 3ήμερο.

Δηλαδή επικεντρώστε την ενέργειά σας εκεί που είναι το πρόβλημα, τα ΕΛΤΑ έχουν μικρό πρόβλημα, άντε να χάσεις 2-3 μέρες λόγω αυτών, το τελωνείο είναι το θέμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tobindax είπε

Μη γενικεύετε, στο τελωνείο συγκεκριμένα κολλάνε, πάρε μερικά πακέτα με tracking και απέδειξε το μόνο σου. Εντάξει τα ΕΛΤΑ μόνα τους δεν είναι και οι θεοί, αλλά καμία σχέση, π.χ. από τελειωμένα/απομακρυσμένα μέρη της Ευρώπης π.χ. Λετονία παίρνω μέσα σε 7 μέρες, από Αγγλίες κτλ μπορεί να κάνει και 3ήμερο.

Δηλαδή επικεντρώστε την ενέργειά σας εκεί που είναι το πρόβλημα, τα ΕΛΤΑ έχουν μικρό πρόβλημα, άντε να χάσεις 2-3 μέρες λόγω αυτών, το τελωνείο είναι το θέμα.

Μα εγω δεν ειπα κατι διαφορετικο. Προφανως και ειναι θεμα τελωνειου.

Βεβαια, εγω εχω δει οτι 'τραβανε ζορια' και οι ευρωπαικες αποστολες πλεον. Ειχα δυο παραγγελιες, με tracking, μια απο Ρουμανια, μια απο Ιταλια. Δεν θυμαμαι ακριβεις χρονους, ξεπερασαν ομως τις δυο εβδομαδες....τι να λεμε...

Για δε Κινα, οπως ειπα, πλεον ειναι στυλ προπο, εγω εκει καταληγω, 1-2-Χ, αν θα ερθει, ποτε θα ερθει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το είπα γιατί έβαλες όλη την ελλάδα μέσα στο πρόβλημα. Και οι σοβαρές χώρες έχουν προβλήματα, έχουν λίγα και για το ότι επικεντρώνουν τη λύση σε αυτά και όχι στα πάντα.

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σήμερα μου ήρθαν 3 δέματα τα 2 από Ιανουάριο τέλη και το ένα από τέλος Φεβρουαρίου. Από Ιανουάριο δεν μου έχουν έρθει 3 μόνο τα οποία μου έκαναν και επιστροφή.  Γενικά τεράστιες καθυστερήσεις από Οκτώβριο πάντα τα τελευταία χρόνια που ψωνίζω μέσα σε 50 άντε 60 μέρες Μαξ ερχόντουσαν αλλά πλέον 50 μέρες κάνουν στις καλές μέρες να το πω και με απώλειες ενώ πριν δεν υπήρχε πλέον 10 δέματα είναι εξαφανισμένα από Οκτώβριο - Δεκέμβριο και δεν έχει έρθει ούτε ένα πάλι καλά πήρα τα χρήματα μου πίσω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^Έχω παρατηρήσει μια "ελληναριά" όσον αφορά το τελωνείο. Όταν πάρεις κάτι υπερβολικά τυπικό, που μάλλον το έχουν δει εκατομμύρια φορές, π.χ. θήκη κινητού, έρχεται σε χρόνο dt, οκ, όχι άμεσα αλλά μπορεί να κάνει και 20ήμερο.

Αν όμως πάρεις κάτι πιο περίεργο δε πα να'χεις και tracking, θα κολλήσει στο τελωνείο να χαιρετάει τα αεροπλάνα που περνάνε για βδομάδες.

[ΥΓ. Επίσης τα μικροσκοπικά δέματα μπορεί να περνάνε κατευθείαν]

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, dinos234 είπε

 Σήμερα μου ήρθαν 3 δέματα τα 2 από Ιανουάριο τέλη και το ένα από τέλος Φεβρουαρίου. Από Ιανουάριο δεν μου έχουν έρθει 3 μόνο τα οποία μου έκαναν και επιστροφή.  Γενικά τεράστιες καθυστερήσεις από Οκτώβριο πάντα τα τελευταία χρόνια που ψωνίζω μέσα σε 50 άντε 60 μέρες Μαξ ερχόντουσαν αλλά πλέον 50 μέρες κάνουν στις καλές μέρες να το πω και με απώλειες ενώ πριν δεν υπήρχε πλέον 10 δέματα είναι εξαφανισμένα από Οκτώβριο - Δεκέμβριο και δεν έχει έρθει ούτε ένα πάλι καλά πήρα τα χρήματα μου πίσω. 

Μόλις παρελήφθη μικροδέμα untracked  !! ημερομηνια αποστολης απο κινα...5/12/2018...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, nenela είπε

Μόλις παρελήφθη μικροδέμα untracked  !! ημερομηνια αποστολης απο κινα...5/12/2018...

4 μηνες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ακομη και με καμηλες μες την αχανη Κινα, νωριτερα θα μεταφερονταν!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tornado είπε

εγω εχω ενα ιδιο που γραφει 25 Φεβ,

λες αμα στειλω email να σκασουν στα γελια?

spacer.png

Σίγουρα φίλε! Θα σου πουν ο άλλος περιμένει από αρχές Φεβρουαρίου και υπάρχουν και άλλοι που περιμένουν από Πρωτοχρονιά και θες να περάσει το δικό σου που τώρα έκλεισε μήνα;;; Χαχαχαχα!

Εντομεταξυ μου απάντησαν σήμερα στο προχθεσινό mail, τα εξής:

"Καλημέρα, 

 Δυστυχώς, το δέμα σας δεν έχει εισαχθεί ακόμα στο σύστημα εκτελωνισμού, συνεπώς η υπηρεσία μας δεν δύναται ακόμα να λάβει ενέργειες με κανέναν τρόπο, σύμφωνα με τις αρμοδιότητές της. Θα πρέπει να περιμένετε μέχρι να εισαχθεί στο σύστημα προς τελωνειακό έλεγχο/εκτελωνισμό, διαδικασία που δεν επιδέχεται παρεμβάσεων μιας και τηρείται αυστηρά σειρά προτεραιότητας των ταχυδρομικώνcontainers/σάκων. Παρακαλούμε όπως επαναλάβετε την επικοινωνία μαζί μας ξανά όταν δείτε αλλαγή στο tracking status του δέματός σας ή επικοινωνήστε με το κέντρο εξυπηρέτησης των ΕΛΤΑ (τηλ. 210 3353100, 800 11 82000). Λυπούμαστε για την αναμονή σας.

Ευχαριστούμε

ΥΠΗΡΕΣΙΑ  ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥ

ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΑ"

Το καλύτερο φυσικά από αυτά που γράφουν είναι το ότι η διαδικασία δεν επιδέχεται παρεμβάσεων μιας και τηρείται αυστηρά σειρά προτεραιότητας..... δύο μήνες στην αναμονή η σειρά προτεραιότητας, ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...