Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για αγορα κινητου απο Κινα,πλεον τι επιλογες σε αξιοπιστα κινεζομαγαζα εχουμε?

Απο banggood/geekbuying δε παιρνω,καθως θεωρω γελοια τη πολιτικη τους να μη καλυπτουν στην εγγυηση μητρικη/οθονη.

Μενει το gearbest απο το οποιο ειμαι ευχαριστημενος,ειχα παραγγειλει και το νοεβριο ενα pocophone απο κει και ολα καλα.

Καποιο αλλο?

Το lightinthebox και το gearvita?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

4 μηνες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ακομη και με καμηλες μες την αχανη Κινα, νωριτερα θα μεταφερονταν!!

Ο πωλητής βαση στοιχείων που του εδωσε η μετφ.εταιρια με ενημέρωσε πως Ελλαδα ειχε φτασει μεσα σε 12 μερες οποτε το πανηγυρι γινεται οπως υποψιαζομαι στο τελωνειο μεχρι να ανοιχτουν οι σακοι που προφανως παραμενουν στοιβαγμενοι χωρις χρονικη αριθμηση.Οποτε κατι φωτακια που περιμενω ακομα απο τον Νοεμ.για τα Χριστ/να λεω να τα αναψω για την Ανασταση...Ελλας το μεγαλειο σου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, xxaris είπε

τηρείται αυστηρά σειρά προτεραιότητας των ταχυδρομικώνcontainers/σάκων.

πρεπει να ειναι πολυ αυστηροι αυτοι εκει στα ΕΛΤΑ....

Τοση αυστηροτητα πια, μονο στο δημοτικο ειχα, ενα δασκαλο που με κοπαναγε με το χαρακα.

Η διαφορα ειναι οτι εκει δεν ηταν μπαχαλο, εδω πια τι να πεις και τι να σχολιασεις αραγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dantε είπε

Για αγορα κινητου απο Κινα,πλεον τι επιλογες σε αξιοπιστα κινεζομαγαζα εχουμε?

Απο banggood/geekbuying δε παιρνω,καθως θεωρω γελοια τη πολιτικη τους να μη καλυπτουν στην εγγυηση μητρικη/οθονη.

Μενει το gearbest απο το οποιο ειμαι ευχαριστημενος,ειχα παραγγειλει και το νοεβριο ενα pocophone απο κει και ολα καλα.

Καποιο αλλο?

Το lightinthebox και το gearvita?

Καλησπέρα.Εγω πάντως που παραγγειλα απο banggood 14 μαρτη κινητό με priority 1,57€ μου ηρθε προχτες και ειναι ολα κομπλε.Αυτο με την εγγύηση που λες δεν το γνωρίζα.Απο gearbest εχω ακουσει διαφορα και το φοβήθηκα να πω την αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δέμα έφυγε, μάλλον, από το γραφείο της περιοχής σου για παράδοση στο χώρο σου.

Πρώτη φορά βλέπω, βέβαια, αυτό τον τίτλο για το ταχυδρομικό γραφείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Dantε είπε

Για αγορα κινητου απο Κινα,πλεον τι επιλογες σε αξιοπιστα κινεζομαγαζα εχουμε?

 

9 ώρες πριν, risingsun είπε

Καλησπέρα.Εγω πάντως που παραγγειλα 

Για αγορά κινητού από "κίνα", εγώ προτείνω συνήθως ..ελλάδα. Δεν ισχύει πάντα αλλά αν το ψάξεις καλά στο skroutz, εμφανίζονται συνήθως διάφοροι που παραγγέλνουν από διάφορες εναλλακτικές αποθήκες του εξωτερικού - π.χ. Ουγγαρία - και τα παίρνεις προσεγγιστικά ίδια τιμή με τους κινέζους (και προφανώς το παίρνεις σε 4 μέρες αντί για 40 και με την εγγύηση της κοντινής απόστασης).

ΥΓ. Αν μάλιστα είναι για επιχείρηση μπορεί να γίνει και έκπτωση φπα και να βγει φτηνότερο και από κινέζους.

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tobindax είπε

 

ΥΓ. Αν μάλιστα είναι για επιχείρηση μπορεί να γίνει και έκπτωση φπα και να βγει φτηνότερο και από κινέζους.

Τι επιχείρηση....εδώ καμιά φορά παίρνεις απλώς 3-4 από ένα αντικείμενο και σου βάζει τρελές εκπτώσεις πάνω στην αρχική τιμή. Πολλές φορές έχω δει κινητά στο σκρουτζ σε χαμηλότερη τιμή από το banggood. 

Έχει ποτέ παραγγείλει κάποιος με pdm από banggood που έχει κόστος μεταφορικών 0 (με pdm πάντα..)? Δλδ μπαίνω στον πειρασμό μόνο και μόνο να δω τι θα γινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, christiD είπε

Τι επιχείρηση....εδώ καμιά φορά παίρνεις απλώς 3-4 από ένα αντικείμενο και σου βάζει τρελές εκπτώσεις πάνω στην αρχική τιμή. Πολλές φορές έχω δει κινητά στο σκρουτζ σε χαμηλότερη τιμή από το banggood. 

Γενικά εγώ προσπαθώ οτιδήποτε θέλω να το ψάχνω πρώτα από ελλάδα. Είναι εύκολο να ξεχάσεις ότι δεν έχει μόνο ο κινέζος φτηνά.

ΥΓ. π.χ. σε διάφορα πολύ τυπικά προϊόντα όπως ανταλλακτικά ηλεκτρικών ή υδραυλικών η ελλάδα είναι υπερβολικά φτηνή.

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, risingsun είπε

Καλησπέρα.Εγω πάντως που παραγγειλα απο banggood 14 μαρτη κινητό με priority 1,57€ μου ηρθε προχτες και ειναι ολα κομπλε.Αυτο με την εγγύηση που λες δεν το γνωρίζα.Απο gearbest εχω ακουσει διαφορα και το φοβήθηκα να πω την αλήθεια.

Σα μαγαζι μια χαρα ειναι,αλλα εχει αυτο τον απαραδεκτο ορο στην εγγυηση και ουσιαστικα δε καλυπτει τιποτα σοβαρο. 

5 λεπτά πριν, tobindax είπε

Για αγορά κινητού από "κίνα", εγώ προτείνω συνήθως ..ελλάδα. Δεν ισχύει πάντα αλλά αν το ψάξεις καλά στο skroutz, εμφανίζονται συνήθως διάφοροι που παραγγέλνουν από διάφορες εναλλακτικές αποθήκες του εξωτερικού - π.χ. Ουγγαρία - και τα παίρνεις προσεγγιστικά ίδια τιμή με τους κινέζους (και προφανώς το παίρνεις σε 4 μέρες αντί για 40 και με την εγγύηση της κοντινής απόστασης).

ΥΓ. Αν μάλιστα είναι για επιχείρηση μπορεί να γίνει και έκπτωση φπα και να βγει φτηνότερο και από κινέζους.

Μιλαω για καινουργιο μοντελο που δε το χουν φερει ακομα. Και περα απο αυτο το πρωτο καιρο εχουν και μεγαλο καπελο εδω. 

Επισης η εγγυηση τους δεν ειναι πάντα καλυτερη απο του κινεζομαγαζου,ενω ουτε για πλακα δε κανει 40 μερες με priority. Σε ενα διβδομαδο φτανει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Dantε είπε

Επισης η εγγυηση τους δεν ειναι πάντα καλυτερη απο του κινεζομαγαζου

Ε καλά εγώ μιλάω για την απόσταση, ζήσε μάη μου να φας τριφύλλι αν περιμένεις service [ή τουλάχιστον επιστροφή/αλλαγή] από την άλλη άκρη του κόσμου. Δεν αμφισβητώ ότι υπάρχουν σοβαροί κινέζοι.

3 λεπτά πριν, Dantε είπε

δε κανει 40 μερες με priority. Σε ενα διβδομαδο φτανει. 

Μάλλον δεν έχεις πάρει πολλές φορές. Τα "15 μέρες" των κινέζων άνετα γίνονται 30+ λόγω κωλυσιεργίας του τελωνείου (όχι των ΕΛΤΑ).

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατι φτιαχνουν (υποθετω :P ) στο σαϊτ των ελτα, αυτη τη στιγμη δε λειτουργει.

 

Εδιτ. επανηλθε.

Επεξ/σία από kosutasu22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εκτος από 2 πακετακια απο bangood Νοεμβριου , εχω παραλαβει τα παντα αν και με random order. Χτες παρελαβα 4 απο ali , παραγγελια 6/3 αν και αναμενω ακομα δεματα απο Φλεβαρη. Οτι ναναι τα ΕΛΤΑ μην το ψαχνετε στις 100 περιπτωσεις αντε να φταιει ο Κινεζος τη 1 . Τις υπολοιπες τον παιζουν τα ΕΛΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...