Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο θερμοσίφωνας σε σπιτι με ενοίκιο


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, vaggooss είπε

Το ανέφερα ως παράδειγμα το ενεργειακο πιστοποιητικό.

Το ενεργειακό πιστοποιητικό το γράφει ξεκάθαρα ότι είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη αλλά λογικά και εδώ αν ειναι ψαγμενος και αναγράψει ότι θα το πληρώνεις εσύ σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα δικηγορικού γραφείου θα το πληρώσεις εσύ.

Δεν τα ξέρεις καλά, τα στοιχεία του ενεργειακού πιστοποιητικού είναι απαραίτητο να συμπεριληφθούν στην δήλωση μίσθωσης που γίνεται στο taxis, και η δήλωση στο taxis είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη. Ο ιδιοκτήτης είναι αυτός που θα φάει πρόστιμο αν δηλώσει τη μίσθωση και δεν τα συμπληρώσει, ενώ τον ενοικιαστή δεν τον επηρεάζει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 316
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν τα ξέρεις καλά, τα στοιχεία του ενεργειακού πιστοποιητικού είναι απαραίτητο να συμπεριληφθούν στην δήλωση μίσθωσης που γίνεται στο taxis, και η δήλωση στο taxis είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη. Ο ιδιοκτήτης είναι αυτός που θα φάει πρόστιμο αν δηλώσει τη μίσθωση και δεν τα συμπληρώσει, ενώ τον ενοικιαστή δεν τον επηρεάζει αυτό.

Δεν το ξέρω σίγουρα εννοείται απλά είδα αυτό που λες ότι είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη.

Απλά θεωρω ότι εφόσον το συμφωνητικό υπερισχύει του νομού εάν κάποιος το γνωρίζει και το βάλει και αυτό στης υποχρεώσεις του ενοικιαστή τότε στο μεταβιβάζει και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Πριν ένα μήνα μου ήρθε από τον ΔΕΔΗΕ  έγγραφο για ενεργειακό πιστοποιητικο και ο ιδιοκτήτης μου είπε πρέπει να το πληρωσω.

Έψαξα και βρήκα ότι είναι δικιά του ευθύνη και το αποδέχτηκε,ενώ αρχικά προσπαθούσε να μου το χρεώσει γιατί ο μηχανικός του έλεγε ότι είναι ευθύνη του ενοικιαστή.

Ποιος μηχανικός είναι αυτός που λέει πως το ΠΕΑ είναι ευθύνη του ενοικιαστη να τον βάλουμε να κάνει καμία μελέτη για το γεφύρι της Άρτας 😎
Μιλάμε για ένα πιστοποιητικό που για να εκδοθεί πρέπει να προσκομισθούν τοπογραφικό, τίτλος ιδιοκτησίας και δήλωση κτηματολογίου ....

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, gthe είπε

Ποιος μηχανικός είναι αυτός που λέει πως το ΠΕΑ είναι ευθύνη του ενοικιαστη να τον βάλουμε να κάνει καμία μελέτη για το γεφύρι της Άρτας 😎
Μιλάμε για ένα πιστοποιητικό που για να εκδοθεί πρέπει να προσκομισθούν τοπογραφικό, τίτλος ιδιοκτησίας και δήλωση κτηματολογίου ....

Για να καταλάβεις για τι μηχανικό μιλάμε δεν ήρθε ποτέ να βάλει το ρελέ που λείπει στον πίνακα και έχει υπογράψει ότι υπάρχει. Συγνώμη τώρα το κατάλαβα όχι ενεργειακό πιστοποιητικό, ηλεκτρολογικό σχέδιο έννωο λόγω παρέλευσης 14ετιας.

Μάλλον το έγραψα λάθος πριν.

Επεξ/σία από vaggooss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vaggooss είπε

Για να καταλάβεις για τι μηχανικό μιλάμε δεν ήρθε ποτέ να βάλει το ρελέ που λείπει στον πίνακα και έχει υπογράψει ότι υπάρχει.

Το ρελέ διαφυγής το τοποθετεί ο εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος, μην μπερδευόμαστε. Αυτός που έχει υπογράψει ηλεκτρολογική εγκατάσταση το 2020 χωρις ρελέ διαφυγής πάει αυτομάτως φυλακή κανονικά. Αυτός που μένει σε σπίτι χωρίς ρελέ διαφυγής βάζει σε κίνδυνο τη ζωή του και της οικογένειας του. Φωνάζεις έναν ηλεκτρολόγο "χθες", εγκαθιστά ένα και το κρατάς από το επόμενο ενοίκιο χωρίς πολλά πολλά.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gthe είπε

Το ρελέ διαφυγής το τοποθετεί ο εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος, μην μπερδευόμαστε. Αυτός που έχει υπογράψει ηλεκτρολογική εγκατάσταση το 2020 χωρις ρελέ διαφυγής πάει αυτομάτως φυλακή κανονικά. Αυτός που μένει σε σπίτι χωρίς ρελέ διαφυγής βάζει σε κίνδυνο τη ζωή του και της οικογένειας του. Φωνάζεις έναν ηλεκτρολόγο "χθες", εγκαθιστά ένα και το κρατάς από το επόμενο ενοίκιο χωρίς πολλά πολλά.

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες και εδώ αξίζει να αναφέρουμε σε προγενέστερο σχόλιο που έγινε σήμερα ότι δεν είναι υπεύθυνος κάποιος να γνωρίζει πως να συντηρήσει τον θερμοσίφωνα του και ότι άλλο υπάρχει σε κάθε σπιτι.

Έχουμε μερίδιο ευθύνης σε όλα και οφείλουμε να ξέρουμε.

Θα φωνάξω τον κολλητό μου που είναι ηλεκτρολόγος αύριο και το αφαιρώ από το ενοίκιο γιατί τους είχα ενοχλήσει άλλες 2 φορές και τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, gthe είπε

Ποιος μηχανικός είναι αυτός που λέει πως το ΠΕΑ - το οποίο το ζήτησε ο ΔΕΔΔΗΕ - είναι ευθύνη του ενοικιαστη να τον βάλουμε να κάνει καμία μελέτη για το γεφύρι της Άρτας 😎

Fixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, gthe είπε

Το ρελέ διαφυγής το τοποθετεί ο εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος, μην μπερδευόμαστε. Αυτός που έχει υπογράψει ηλεκτρολογική εγκατάσταση το 2020 χωρις ρελέ διαφυγής πάει αυτομάτως φυλακή κανονικά. Αυτός που μένει σε σπίτι χωρίς ρελέ διαφυγής βάζει σε κίνδυνο τη ζωή του και της οικογένειας του. Φωνάζεις έναν ηλεκτρολόγο "χθες", εγκαθιστά ένα και το κρατάς από το επόμενο ενοίκιο χωρίς πολλά πολλά.

Η πλειοψηφία των εκδιδομενων ΥΔΕ είναι ψευδής. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Η πλειοψηφία των εκδιδομενων ΥΔΕ είναι ψευδής. 

Αυτό δικαιολογεί να μην υπάρχει ρελέ διαφυγης σε οικιακη εγκατάσταση; Προφανώς υπάρχουν παρατυπίες παντού αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι εγκαταστάσεις δεν πρέπει να είναι ασφαλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gthe είπε

Αυτό δικαιολογεί να μην υπάρχει ρελέ διαφυγης σε οικιακη εγκατάσταση; Προφανώς υπάρχουν παρατυπίες παντού αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι εγκαταστάσεις δεν πρέπει να είναι ασφαλεις.

Δεν είπα ότι δικαιολογεί κάτι. Κανένας ιδιοκτήτης δεν θέλει να πληρώνει για επισκευές βελτιώσεις και διορθώσεις σε ηλεκτρικες εγκαταστάσεις που δεν τηρουν τα κριτήρια, οι σωστοί ηλεκτρολόγοι επαγγελματίες φεύγουν άπραγοι αρνούμενοι να εκδοσουν το πιστοποιητικό αφού υπάρχει απροθυμία του ιδιοκτητη και την δουλειά την κάνουν οι γνωστές φάμπρικες έκδοσης ψευδών ΥΔΕ. Σημαντικό ποσοστό RCD δεν λειτουργεί σωστά γιατί έχει κολλήσει και πρέπει να αντικαταστσθουν, ούτε αυτό ελέγχεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Απορία, μάλλον τρύπησε ο θερμοσίφωνας (στάζει νερά, περιμένουμε τον υδραυλικό για επιβεβαίωση και λυπητερή) στο σπίτι που νοικιάζουμε τα τελευταία περίπου 2 χρόνια, ποιος θα πληρώσει τα έξοδα του; Προφανώς ενοίκια, κοινόχρηστα κλπ είμαι παραπάνω από τυπικός και δεν υπάρχει ημέρα καθυστέρησης, οπότε η συμπεριφορά μου σε αυτό το κομμάτι είναι αυτή που πρέπει. Απλά δεν ξέρω αν είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη ή δική μου ως ενοικιαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ola150 είπε

Απορία, μάλλον τρύπησε ο θερμοσίφωνας (στάζει νερά, περιμένουμε τον υδραυλικό για επιβεβαίωση και λυπητερή) στο σπίτι που νοικιάζουμε τα τελευταία περίπου 2 χρόνια, ποιος θα πληρώσει τα έξοδα του; Προφανώς ενοίκια, κοινόχρηστα κλπ είμαι παραπάνω από τυπικός και δεν υπάρχει ημέρα καθυστέρησης, οπότε η συμπεριφορά μου σε αυτό το κομμάτι είναι αυτή που πρέπει. Απλά δεν ξέρω αν είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη ή δική μου ως ενοικιαστή.

Αν διαβάσεις σχόλια παλαιότερα θα βγαλεις μια γνώμη.

Ισχύει ότι έχετε συμφωνήσει με τον ιδιοκτήτη και το έχετε γράψει φυσικά στο συμβόλαιο.

Αν συμφωνήσατε να τα πληρώνεις εσύ είσαι υποχρεωμένος να το επισκευάσεις που για μένα αυτό είναι το σωστό γιατί ο ενοικιαστής το χρησιμοποιεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Ola150 είπε

Απορία, μάλλον τρύπησε ο θερμοσίφωνας (στάζει νερά, περιμένουμε τον υδραυλικό για επιβεβαίωση και λυπητερή) στο σπίτι που νοικιάζουμε τα τελευταία περίπου 2 χρόνια, ποιος θα πληρώσει τα έξοδα του; Προφανώς ενοίκια, κοινόχρηστα κλπ είμαι παραπάνω από τυπικός και δεν υπάρχει ημέρα καθυστέρησης, οπότε η συμπεριφορά μου σε αυτό το κομμάτι είναι αυτή που πρέπει. Απλά δεν ξέρω αν είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη ή δική μου ως ενοικιαστή.

Αν υπάρχει πρόβλεψη στο συμφωνητικό που έχετε υπογράψει, τότε ισχύει ότι ακριβώς προβλέπει.

Αν δεν προβλέπεται κάτι στο συμφωνητικό, τότε είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vaggooss είπε

Αν διαβάσεις σχόλια παλαιότερα θα βγαλεις μια γνώμη.

Ισχύει ότι έχετε συμφωνήσει με τον ιδιοκτήτη και το έχετε γράψει φυσικά στο συμβόλαιο.

Αν συμφωνήσατε να τα πληρώνεις εσύ είσαι υποχρεωμένος να το επισκευάσεις που για μένα αυτό είναι το σωστό γιατί ο ενοικιαστής το χρησιμοποιεί.

 

30 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αν υπάρχει πρόβλεψη στο συμφωνητικό που έχετε υπογράψει, τότε ισχύει ότι ακριβώς προβλέπει.

Αν δεν προβλέπεται κάτι στο συμφωνητικό, τότε είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη.

Ήρθε ο υδραυλικός, πάει ο θερμοσίφωνας, μίλησα με την ιδιοκτήτρια, θα έρθει και δικός της υδραυλικός αλλά μου είπε πως θα τα αναλάβει όλα εκείνος, άρα το κόστος θα το καλύψει εκείνη. Για μικρό πράγματα δεν παίρνω τηλέφωνο καν, τα επισκευάζω είτε εγώ είτε πληρώνω για να τα κάνει κάποιος που ξέρει. Την πόρτα του πλυντηρίου πχ πήρα ανταλλακτικό και το επισκεύασα εγώ χωρίς να ενημερώσω μιας και έσπασε σε μένα αλλά το είχαν "μοντάρει" οι προηγούμενοι ενοικιαστές, τώρα είναι με γνήσιο ανταλλακτικό και σωστά περασμένο 😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ola150 είπε

 

Ήρθε ο υδραυλικός, πάει ο θερμοσίφωνας, μίλησα με την ιδιοκτήτρια, θα έρθει και δικός της υδραυλικός αλλά μου είπε πως θα τα αναλάβει όλα εκείνος, άρα το κόστος θα το καλύψει εκείνη. Για μικρό πράγματα δεν παίρνω τηλέφωνο καν, τα επισκευάζω είτε εγώ είτε πληρώνω για να τα κάνει κάποιος που ξέρει. Την πόρτα του πλυντηρίου πχ πήρα ανταλλακτικό και το επισκεύασα εγώ χωρίς να ενημερώσω μιας και έσπασε σε μένα αλλά το είχαν "μοντάρει" οι προηγούμενοι ενοικιαστές, τώρα είναι με γνήσιο ανταλλακτικό και σωστά περασμένο 😂 

Επί το πλείστον σε αυτά τα αναλαμβάνουν οι ιδιοκτήτες αλλά εγώ αν ήμουν ιδιοκτήτης δεν θα αναλάμβανα τίποτα μετά από τον πρώτο χρόνο γιατί δεν ξέρεις πως τα μεταχειρίζεται ο καθένας.

Πχ οι από κάτω ενοικιαστές από μένα είναι ζώα και έχουν ρίξει μέχρι και την εξώπορτα επειδή σε ότι κάνουν το κάνουν με φασαρία άρα τα κακομεταχειρίζονται και είχαν την απαίτηση να τα πληρώσει ο ιδιοκτήτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...