Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο θερμοσίφωνας σε σπιτι με ενοίκιο


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήμερα! διάβασα όλη την συζητηση και επιτέλους ανοίξαν τα μάτια μου...

θέλω να αναφέρω και την δικία μου ιστορία που συμβένει τώρα, καθώς και νίκιασα ενα διαμέρισμα  (πρώτη μου φόρα ) αρχή νοέμβρη (αυτου του νοέμβρη),
και απο την τρίτη μέρα προσπάθω να καθαρίσω την λεκάνη της τουαλέτας αλλα μάταια γιατι εχει σκουρία και πούρι κάτω κάτω, πέρνω που λέτε χθές τον ιδιοκτήτη και τού το αναφέρω.
( ο ιδιοκτήτης εν το μεταξύ και τις 2 φορές που είχαμε συναντηθεί για το συμβόλαιο και το σπίτι ήταν Κύριος και οτι χρειαστώ κλπ κλπ είναι συνενοήσιμος μου έλεγε..)
τελοσπάντων του λέω στο τηλέφωνο η λεκάνη πρέπει να έχει πρόβλημα, δοκίμασα και 2 φορές με υδροχλωρικό οξύ και δεν έφυγε τίποτα μάλλον του κάνω θα θέλει αλλαγή. 
Με το που ακούει για αλλαγή πώς δεν με έβρισε,  άρχισε να μου φωνάζει και να μού λεεί δεν το είδες αυτο απο την αρχή? να μην το έκλεινες τοτε.
( οχι δεν κοίταξα απο πάνω την λεκάνη εξονυχιστικά όντως, my bad😅).. και του έλεγα  που λέτε oτί είναι έστια μικροβίων και μου απαντούσε οτί είναι αισθητικό το θέμα...
όχι είναι θέμα υγιηνής η βρομία/ σκουρία  να του λεώ εγώ και να μου απαντάει εμείς οι αντρές δεν εχουμε πρόβλημα μαυτο.. και κάτι αλλα κουλά!!
πραγμάτικα τέτιες απαντήσεις απο ανθρώπους δεν έχώ ξανακούσει και δεν το διακωμωδώ όντως έτσι μου απάντησε ... εν τέλει του είπα οτι εγώ δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την λεκάνη
σε τέτια κατάσταση  και μου έλεγε οτι θα του παρουν πανω απο 200 ευρώ για αλαγή ( η λεκάνη είναι χωρίς καζανακι μαζί. άρα είναι απο τις φθηνές μαξ 50 ευρω btw).... 
εν πάση περιπτώσει, κανόνισα δικό μου υδραυλικό να έρθει να το δεί μεθαύριο και να μου πεί τί θα γίνει...
εγώ τώρα αν μου πεί οτι θέλει αλαγή τι θα κάνω?? ο ιδιος ο ιδιοκτητης μου είπε ειναι 15 ετιας η λεκάνη και δεν θα μου την αλάξει.. σκέφτηκα να βγάλω φώτο την κατάσταση της . και οτι έχει γίνει ετσι απο φυσική φθορά ( ουτε 14 μέρες δεν εχώ κλείσει στο σπίτι αυτό έλειπε) και να την αλάξω εγώ και να του τα αφαιρέσω απο τον επόμενο μήνα απο το νίκι.. άφου δεν θέλει να πληρώσει για κάτι που είναι δικια του δούλεια. 
Μήπως έχω κάποια άλλη λύση και μπορείτε να με βοηθήσετε? 

P.s.  σίγουρα θα έχώ πιο τρελά περιστατικά μέχρι να φύγω ( δλδ σε 2 χρονία που θα λήξει και το συμβόλαιο) 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 316
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, lily95 είπε

Καλήμερα! διάβασα όλη την συζητηση και επιτέλους ανοίξαν τα μάτια μου...

θέλω να αναφέρω και την δικία μου ιστορία που συμβένει τώρα, καθώς και νίκιασα ενα διαμέρισμα  (πρώτη μου φόρα ) αρχή νοέμβρη (αυτου του νοέμβρη),
και απο την τρίτη μέρα προσπάθω να καθαρίσω την λεκάνη της τουαλέτας αλλα μάταια γιατι εχει σκουρία και πούρι κάτω κάτω, πέρνω που λέτε χθές τον ιδιοκτήτη και τού το αναφέρω.
( ο ιδιοκτήτης εν το μεταξύ και τις 2 φορές που είχαμε συναντηθεί για το συμβόλαιο και το σπίτι ήταν Κύριος και οτι χρειαστώ κλπ κλπ είναι συνενοήσιμος μου έλεγε..)
τελοσπάντων του λέω στο τηλέφωνο η λεκάνη πρέπει να έχει πρόβλημα, δοκίμασα και 2 φορές με υδροχλωρικό οξύ και δεν έφυγε τίποτα μάλλον του κάνω θα θέλει αλλαγή. 
Με το που ακούει για αλλαγή πώς δεν με έβρισε,  άρχισε να μου φωνάζει και να μού λεεί δεν το είδες αυτο απο την αρχή? να μην το έκλεινες τοτε.
( οχι δεν κοίταξα απο πάνω την λεκάνη εξονυχιστικά όντως, my bad😅).. και του έλεγα  που λέτε oτί είναι έστια μικροβίων και μου απαντούσε οτί είναι αισθητικό το θέμα...
όχι είναι θέμα υγιηνής η βρομία/ σκουρία  να του λεώ εγώ και να μου απαντάει εμείς οι αντρές δεν εχουμε πρόβλημα μαυτο.. και κάτι αλλα κουλά!!
πραγμάτικα τέτιες απαντήσεις απο ανθρώπους δεν έχώ ξανακούσει και δεν το διακωμωδώ όντως έτσι μου απάντησε ... εν τέλει του είπα οτι εγώ δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την λεκάνη
σε τέτια κατάσταση  και μου έλεγε οτι θα του παρουν πανω απο 200 ευρώ για αλαγή ( η λεκάνη είναι χωρίς καζανακι μαζί. άρα είναι απο τις φθηνές μαξ 50 ευρω btw).... 
εν πάση περιπτώσει, κανόνισα δικό μου υδραυλικό να έρθει να το δεί μεθαύριο και να μου πεί τί θα γίνει...
εγώ τώρα αν μου πεί οτι θέλει αλαγή τι θα κάνω?? ο ιδιος ο ιδιοκτητης μου είπε ειναι 15 ετιας η λεκάνη και δεν θα μου την αλάξει.. σκέφτηκα να βγάλω φώτο την κατάσταση της . και οτι έχει γίνει ετσι απο φυσική φθορά ( ουτε 14 μέρες δεν εχώ κλείσει στο σπίτι αυτό έλειπε) και να την αλάξω εγώ και να του τα αφαιρέσω απο τον επόμενο μήνα απο το νίκι.. άφου δεν θέλει να πληρώσει για κάτι που είναι δικια του δούλεια. 
Μήπως έχω κάποια άλλη λύση και μπορείτε να με βοηθήσετε? 

P.s.  σίγουρα θα έχώ πιο τρελά περιστατικά μέχρι να φύγω ( δλδ σε 2 χρονία που θα λήξει και το συμβόλαιο) 😅

Πολυ γρηγορη απαντηση. Και επισης ευκολη.

ΟΧΙ δεν θα στην αλλαξει ο ιδιοκτητης αφου το αιτημα σου εγινε ΑΦΟΥ μπηκες στο σπιτι και χωρις να εχεις αναφερει και συνενοηθει για το θεμα εγκαιρα. Και το "εγκαιρα" σημαινει πριν υπογραψεις ή κατα τη διαρκεια υπογραφης του συμβολαιου. Καθως με την ιδια λογικη, εχοντας δικηο ή αδικο, ο αλλος υποθετει πως θα ακολουθησει μια σειρα αλλων απαιτησεων δικων σου, δικαιολογημενων ή αδικαιολογητων και παντα ΑΦΟΥ εισαι μεσα στο σπιτι.

ΝΑΙ εστω με τους κανονες ευγενειας και καλης συμπεριφορας, ο ιδιοκτητης θα επρεπε να αντικαταστησει τη λεκανη γνωριζοντας οντως οτι δεν ειναι σε καλη κατασταση. Θα χρειαζοταν ομως να του το τονισεις, κατι που δεν εγινε. Και σε εμενα ως ιδιοκτητη μου ετυχε φετος το καλοκαιρι, ενας νεος ενοικιαστης να μου ζητησει φωτιστικα και λαμπες σε καθε δωματιο ( απλα ντουι βασικα ) καθως τα θεωρουσε δεδομενα κατι που δεν μου ειχε ξανατυχει. Και θα μπορουσα να αρνηθω, αλλα παρολα αυτα πληρωσα και κοπιασα προσωπικα και του περασα και ντουι και λαμπες και μεχρις στιγμης ολα καλα. Δεν ηταν ομως υποχρεωση μου.

Προτεινω λοιπον, να του κανεις μια ακομη κρουση, να του δηλωσεις ξεκαθαρα πως η λεκανη ειναι αντικειμενικα σε απαραδεκτη κατασταση, οτι το γνωριζε και οτι η συμπεριφορα του δεν ειναι η πρεπουσα και καθολου σωστη και οτι θα αναγκαστεις να αλλαξεις τη λεκανη μονος σου, με οτι συνεπαγεται αυτο στην επιλογη των υλικων, την ποιοτητα της εργασιας και τα τυχον προβληματα που μπορει αυτο να δημιουργησει πχ ανακαλυψη σκουριασμενων σωληνων εντος του τοιχου. Οτι δηλαδη εσυ θα κοιταξεις να λυσεις το προβλημα σου αλλα δεν θα ευθυνεσαι εαν το προβλημα μεταφερθει στον ιδιοκτητη.

Κι αν καταλαβει καταλαβε. Και αυτα με σωστο και σταθερο λογο και χωρις φωνες ή τυχον απειλες που θα του δωσουν πατημα για τσακωμο. Να φοβηθει θελεις και να αναγκαστει να υπολογισει κοστος και οχι κερδος οπως κανει σημερα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να βγάλεις άκρη. Θα μπορέσεις όμως να κοινωνικοποιηθείς μιας και θα σιχαίνεσαι να πηγαίνεις στη δική σου τουαλέτα και θα πηγαίνεις στους φίλους σου :D Πλακίτσα. Συνεχίζοντας δε νομίζω οτι θα καταφέρεις κάτι από τη στιγμή που έτσι στην έδειξε απο την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σου λενε και απο πανω.Το σπιτι τυπικα το ειδες πριν το κλεισεις... Δεν ειναι και τοσο φυσιολογικο να ζητας 14 μερες μετα τετοιες αλλαγες! 
Ριξε μια ματια εδω http://www.pasype.gr/home μηπως απο θεμα υγιεινης υπαρχει καποιος νομος και μπορουν να σε βοηθησουν.  (δεν νομιζω οτι υπαρχουν τετοιοι νομοι στην Ελλαδα)

Αν το ενοικιο σου ειναι απο τα χαμηλα θα σου προτεινα να μην απαιτεις και πολλα... Αν απο την αλλη πληρωνεις το μεσο ορο ή και παραπανω, τοτε μην τον αφησεις σε ησυχια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 29gk είπε

Πολυ γρηγορη απαντηση. Και επισης ευκολη.

ΟΧΙ δεν θα στην αλλαξει ο ιδιοκτητης αφου το αιτημα σου εγινε ΑΦΟΥ μπηκες στο σπιτι και χωρις να εχεις αναφερει και συνενοηθει για το θεμα εγκαιρα. Και το "εγκαιρα" σημαινει πριν υπογραψεις ή κατα τη διαρκεια υπογραφης του συμβολαιου. Καθως με την ιδια λογικη, εχοντας δικηο ή αδικο, ο αλλος υποθετει πως θα ακολουθησει μια σειρα αλλων απαιτησεων δικων σου, δικαιολογημενων ή αδικαιολογητων και παντα ΑΦΟΥ εισαι μεσα στο σπιτι.

ΝΑΙ εστω με τους κανονες ευγενειας και καλης συμπεριφορας, ο ιδιοκτητης θα επρεπε να αντικαταστησει τη λεκανη γνωριζοντας οντως οτι δεν ειναι σε καλη κατασταση. Θα χρειαζοταν ομως να του το τονισεις, κατι που δεν εγινε. Και σε εμενα ως ιδιοκτητη μου ετυχε φετος το καλοκαιρι, ενας νεος ενοικιαστης να μου ζητησει φωτιστικα και λαμπες σε καθε δωματιο ( απλα ντουι βασικα ) καθως τα θεωρουσε δεδομενα κατι που δεν μου ειχε ξανατυχει. Και θα μπορουσα να αρνηθω, αλλα παρολα αυτα πληρωσα και κοπιασα προσωπικα και του περασα και ντουι και λαμπες και μεχρις στιγμης ολα καλα. Δεν ηταν ομως υποχρεωση μου.

Προτεινω λοιπον, να του κανεις μια ακομη κρουση, να του δηλωσεις ξεκαθαρα πως η λεκανη ειναι αντικειμενικα σε απαραδεκτη κατασταση, οτι το γνωριζε και οτι η συμπεριφορα του δεν ειναι η πρεπουσα και καθολου σωστη και οτι θα αναγκαστεις να αλλαξεις τη λεκανη μονος σου, με οτι συνεπαγεται αυτο στην επιλογη των υλικων, την ποιοτητα της εργασιας και τα τυχον προβληματα που μπορει αυτο να δημιουργησει πχ ανακαλυψη σκουριασμενων σωληνων εντος του τοιχου. Οτι δηλαδη εσυ θα κοιταξεις να λυσεις το προβλημα σου αλλα δεν θα ευθυνεσαι εαν το προβλημα μεταφερθει στον ιδιοκτητη.

Κι αν καταλαβει καταλαβε. Και αυτα με σωστο και σταθερο λογο και χωρις φωνες ή τυχον απειλες που θα του δωσουν πατημα για τσακωμο. Να φοβηθει θελεις και να αναγκαστει να υπολογισει κοστος και οχι κερδος οπως κανει σημερα.

Εύχαριστώ για την απάντηση, αυτό θα προσπαθήσω να κάνω,  να του μιλήσω ξανά, έχοντας πρώτα και την γνωμάτευση του υδραυλικού που περιμένω,
απλά ξέρω οτι είναι δουλειά του ιδιοκτήτη να αναφέρει το συμβάν σε μένα πρίν υπογράψω, γιατί στο συμβόλαιο γράφει σε άρτια κατάσταση οτι μου το παραδίδει, δεν γνώριζα για την λεκάνη κατώ κάτω στον πυθμένα οτι υπάρχει αυτό το θέμα, (υδραυλικός δεν είμαι ούτε ήξερα οτι πρέπει να κοιτάξω εκει κάτω την λεκάνη, απο πάνω και εξωτερικά είναι σε αριστη κατάσταση και δεν μου πήγε ο νους σε κάτι τέτιο.. ) Σε όλο το σπίτι έχει κάνει ανακαίνιση, και μου έκρυψε αυτο. να επισημάνω επίσης οτί δίνω 500 ευρώ ενοίκιο για 58 τμ2 διαμέρισμα.
Επίσης το να μου αλάξει  την λεκάνη απο φυσική φθορά απο τι διάβασα στα προηγούμενα ποστ ο ίδιος το αναλαμβάνει,  ο ιδιοκτήτης.
δεν αναφέρω κατι τρέλο πυστεύω...  λέω για το αυτονόητο... αν έδινα 100 ευρώ ενοίκιο θα την άλαζα  και ας μην ευθυνομαι εγώ. 😕 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, lily95 είπε

Εύχαριστώ για την απάντηση, αυτό θα προσπαθήσω να κάνω,  να του μιλήσω ξανά, έχοντας πρώτα και την γνωμάτευση του υδραυλικού που περιμένω,
απλά ξέρω οτι είναι δουλειά του ιδιοκτήτη να αναφέρει το συμβάν σε μένα πρίν υπογράψω, γιατί στο συμβόλαιο γράφει σε άρτια κατάσταση οτι μου το παραδίδει, δεν γνώριζα για την λεκάνη κατώ κάτω στον πυθμένα οτι υπάρχει αυτό το θέμα, (υδραυλικός δεν είμαι ούτε ήξερα οτι πρέπει να κοιτάξω εκει κάτω την λεκάνη, απο πάνω και εξωτερικά είναι σε αριστη κατάσταση και δεν μου πήγε ο νους σε κάτι τέτιο.. ) Σε όλο το σπίτι έχει κάνει ανακαίνιση, και μου έκρυψε αυτο. να επισημάνω επίσης οτί δίνω 500 ευρώ ενοίκιο για 58 τμ2 διαμέρισμα.
Επίσης το να μου αλάξει  την λεκάνη απο φυσική φθορά απο τι διάβασα στα προηγούμενα ποστ ο ίδιος το αναλαμβάνει,  ο ιδιοκτήτης.
δεν αναφέρω κατι τρέλο πυστεύω...  λέω για το αυτονόητο... αν έδινα 100 ευρώ ενοίκιο θα την άλαζα  και ας μην ευθυνομαι εγώ. 😕 

Οπως τα γραφεις βεβαια ( ανακαινιση απο τον ιδιοκτητη, καλη εξωτερικη εμφανιση, αρτια κατασταση ) σημαινει οτι ουτε και ο ιδιος ο ιδιοκτητης ειχε παρει ειδηση οτι κατι τρεχει. Αυτο ή το οτι μπορει να το αντιληφθηκε αλλα οντως δεν προκειται για σημαντικο ζητημα. Ετσι, και σε συνδυασμο με το "κατοπιν εορτης" που λεμε, καλλιστα καποιος μπορει να υποθεσει πως το ολο αφορα δικη σου ιδιοτροπια. Και αν και αδιαφορο το τι θα νομισει ο οποιοσδηποτε, σιγουρα ο ιδιοκτητης σου ετσι ή καπως ετσι το βλεπει.

Τελος, η φυσικη φθορα στην περιπτωση σου δεν ισχυει καθως οι 14 ημερες δεν το καλυπτουν, με τον τροπο τουλαχιστον που το αντιλαμβανεσαι κι οσο για τα αυτονοητα καλυτερα να τα αφηνες στην ακρη. Καθως πολλες φορες το αυτονοητο του ενος ειναι εξωφρενικο για εναν αλλο.

Να διορθωσω λοιπον την παραπανω προταση μου μετα απο το σχολιασμο σου και να προτεινω ειτε να επιδιωξεις καταμερισμο του κοστους, ειτε να αποδεχτεις το υπαρχον και να μην ξανα ασχοληθεις απο τη στιγμη που και δουλευει αλλα ουτε και φαινεται, ειτε να τα πληρωσεις ολα απο την τσεπη σου. Σε καθε περιπτωση ομως οποιασδηποτε εργασιας θα χρειαστει και να ενημερωσεις και να ζητησεις την αδεια αλλα και να απαιτησεις την παρουσια του ιδιου του ιδιοκτητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, lily95 είπε

Καλήμερα! διάβασα όλη την συζητηση και επιτέλους ανοίξαν τα μάτια μου...

θέλω να αναφέρω και την δικία μου ιστορία που συμβένει τώρα, καθώς και νίκιασα ενα διαμέρισμα  (πρώτη μου φόρα ) αρχή νοέμβρη (αυτου του νοέμβρη),
και απο την τρίτη μέρα προσπάθω να καθαρίσω την λεκάνη της τουαλέτας αλλα μάταια γιατι εχει σκουρία και πούρι κάτω κάτω, πέρνω που λέτε χθές τον ιδιοκτήτη και τού το αναφέρω.
( ο ιδιοκτήτης εν το μεταξύ και τις 2 φορές που είχαμε συναντηθεί για το συμβόλαιο και το σπίτι ήταν Κύριος και οτι χρειαστώ κλπ κλπ είναι συνενοήσιμος μου έλεγε..)
τελοσπάντων του λέω στο τηλέφωνο η λεκάνη πρέπει να έχει πρόβλημα, δοκίμασα και 2 φορές με υδροχλωρικό οξύ και δεν έφυγε τίποτα μάλλον του κάνω θα θέλει αλλαγή. 
Με το που ακούει για αλλαγή πώς δεν με έβρισε,  άρχισε να μου φωνάζει και να μού λεεί δεν το είδες αυτο απο την αρχή? να μην το έκλεινες τοτε.
( οχι δεν κοίταξα απο πάνω την λεκάνη εξονυχιστικά όντως, my bad😅).. και του έλεγα  που λέτε oτί είναι έστια μικροβίων και μου απαντούσε οτί είναι αισθητικό το θέμα...
όχι είναι θέμα υγιηνής η βρομία/ σκουρία  να του λεώ εγώ και να μου απαντάει εμείς οι αντρές δεν εχουμε πρόβλημα μαυτο.. και κάτι αλλα κουλά!!
πραγμάτικα τέτιες απαντήσεις απο ανθρώπους δεν έχώ ξανακούσει και δεν το διακωμωδώ όντως έτσι μου απάντησε ... εν τέλει του είπα οτι εγώ δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την λεκάνη
σε τέτια κατάσταση  και μου έλεγε οτι θα του παρουν πανω απο 200 ευρώ για αλαγή ( η λεκάνη είναι χωρίς καζανακι μαζί. άρα είναι απο τις φθηνές μαξ 50 ευρω btw).... 
εν πάση περιπτώσει, κανόνισα δικό μου υδραυλικό να έρθει να το δεί μεθαύριο και να μου πεί τί θα γίνει...
εγώ τώρα αν μου πεί οτι θέλει αλαγή τι θα κάνω?? ο ιδιος ο ιδιοκτητης μου είπε ειναι 15 ετιας η λεκάνη και δεν θα μου την αλάξει.. σκέφτηκα να βγάλω φώτο την κατάσταση της . και οτι έχει γίνει ετσι απο φυσική φθορά ( ουτε 14 μέρες δεν εχώ κλείσει στο σπίτι αυτό έλειπε) και να την αλάξω εγώ και να του τα αφαιρέσω απο τον επόμενο μήνα απο το νίκι.. άφου δεν θέλει να πληρώσει για κάτι που είναι δικια του δούλεια. 
Μήπως έχω κάποια άλλη λύση και μπορείτε να με βοηθήσετε? 

P.s.  σίγουρα θα έχώ πιο τρελά περιστατικά μέχρι να φύγω ( δλδ σε 2 χρονία που θα λήξει και το συμβόλαιο) 😅

Πάντως εγώ σε παρόμοια περίπτωση λεκάνης που δεν καθάριζε καθόλου με καθαριστικά (ήταν χρόνια με πουρί, όχι σκουριά) πήρα ένα τέτοιο και καθάρισε με την 1η.
Pumice Stone

 

Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις, μικρό κόστος έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ παιδιά σώθηκα τελικά..! 😅
έφερα τον υδραυλικο σήμερα ζήτησε 80ευρώ για την αλλαγή ήρθε και ο ιδιοκτήτης το πρόβλημα λύθηκε γιατί δεν ήταν ενήμερος για την κατάσταση της (πως γινεν αυτο ) 
και για καλή μου τύχη διαπιστώσαμε οτι είχε και μια μικρή διαρροή η λεκάνη και δέχτηκε αφού είδε οτι υπάρχει οντώς προβλημα! τέλος κάλα όλα καλά! 
Ευχαριστώ εκ το προτέρων για τα σχόλια σας ❤️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα θέλω να ρωτήσω το εξής.

Σπίτι που είμαι ενοικιαστής εδώ και 5 χρόνια το πήρα επιπλωμένο. Στην διάρκεια των 5 χρόνων η μπαταρία του μπάνιου και η βρύση ήθελε αλλαγή. Όταν ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη μου είπε ότι είναι δικιά μου ευθύνη και επειδή βαριόμουν να ασχοληθώ παραπάνω, τα άλλαξα όλα εγώ με δικό μου κόστος...

Τώρα όμως χάλασε ο φούρνος (ήταν ένας παλιός της pitsos από όταν μπήκα στο σπίτι) με αποτέλεσμα 4 στις 5 περιπτώσεις όταν τον βάλω σε λειτουργία, να ρίχνει τον γενικό. 

Ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη και μου είπε θα στείλει δικό του ηλεκτρολόγο να το δει και θα δούμε τι θα κάνουμε. 

Σε αυτή την περίπτωση είτε φτιάχνεται ο φούρνος είτε θέλει αλλαγή, όλα τα έξοδα δεν πρέπει να είναι του ιδιοκτήτη; το σπίτι υποτίθεται το ενοικιαζω κ το πληρώνω σαν επιπλωμένο. 

Επεξ/σία από deadwar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον τον φουρνο τον βρηκες στο σπιτι και το ενοικιασες με αυτον, η ευθυνη συντηρησης και το κοστος ειναι ολικα του ιδιοκτητη. Το ιδιο ισχυει και για τυχον αλλες συσκευες, πχ ψυγειο, κλιματιστικο κτλ. Στα επιπλα βεβαια ενδεχομενως να υπαρξει και ενα ζητημα κακης χρησης εκ μερους του ενοικιαστη -χρηστη, αλλα για τα παραπανω δεν υπαρχει δυνατοτητα αμφισβητησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το ενοικιαζεις σαν επιπλωμενο,λογικα δινεις ακριβο ενοικιο,οποτε οι ζημιες των αντικειμενων ειναι του ιδιοκτητη,αν δεν εγραψε διαφορετικα στο συμβολαιο.πχ εγω οταν ενοικιασα σπιτι,εγραψα στο συμβολαιο οτι παραχωρω και εναν ηλιακο στον ενοικιαστη,αλλα σε περιπτωση ζημιας ,ειναι δικα του τα εξοδα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dollyyy19 είπε

αν το ενοικιαζεις σαν επιπλωμενο,λογικα δινεις ακριβο ενοικιο,οποτε οι ζημιες των αντικειμενων ειναι του ιδιοκτητη,αν δεν εγραψε διαφορετικα στο συμβολαιο.πχ εγω οταν ενοικιασα σπιτι,εγραψα στο συμβολαιο οτι παραχωρω και εναν ηλιακο στον ενοικιαστη,αλλα σε περιπτωση ζημιας ,ειναι δικα του τα εξοδα......

Πολυ σωστο αυτο. Εαν υπαρχει ρητρα στο συμβολαιο μισθωσης, τοτε οτι ακριβως αυτη γραφει, διαφορετικα το κοστος ειναι στον ιδιοκτητη. Και οχι μονο το κοστος αλλα και στην περιπτωση που πχ ο φουρνος, δεν δουλευει, ειναι ανασφαλης κτλ, τοτε ο ιδιοκτητης θα πρεπει να τον αντικαταστησει με αλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως τη συντήρηση του Καυστήρα του Φυσικού Αερίου την πληρώνω κάθε χρόνο από την τσέπη μου στο σπίτι που νοικιάζω (και λογικό το βρίσκω)...

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι Ρήτρα δεν υπάρχει σίγουρα γιατί είδα το συμβόλαιο..  ήρθε ο ηλεκτρολόγος πριν από λίγο και τον είδε.

Καμένη η κάτω αντίσταση και τρυπιος φουρνος απο κάτω. Δεν χρήζει επισκευής και θέλει αλλαγή ολόκληρος.

Πήγε να ενημερώσει τον ιδιοκτήτη και περιμένω αύριο να δω τι θα μου πει...

Στην φωτο η αντίσταση... Χαχαχαχαχα 

photostudio_1574948260622.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει, καλο παντως ειναι να μην γελας και πολυ καθως αν τελικα χρειαστει ο ιδιοκτητης να αντικαταστησει ολο το φουρνο ή το εξαρτημα, ανετα μπορει να μεινεις και 2-3 εβδομαδες χωρις κουζινα. Με οτι αυτο συνεπαγεται για την κατασταση σου εως και τις σχεσεις μεταξυ ιδιοκτητη -ενοικιαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...