Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο θερμοσίφωνας σε σπιτι με ενοίκιο


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, gthe είπε

Θα υπερθερματίσω! Ποια είναι η σωστή χρήση ενός θερμοσίφωνα ηλεκτρικού γιατί θέλω να την κάνω και εγώ για τα σπίτια μου σαν ιδιώτης! Γιατί έγω ξέρω ότι υπάρχουν 2 χρήσεις ... ή τον αφήνεις 24/7 ανοιχτό και κόβει μόνος του ή απλά κάνεις on/off το διακόπτη στο πινακα αν δεν εμπιστεύεσαι (για ψυχολογικούς λόγους ή οικονομίας) τον αυτοματισμό του; Τι λάθος χρήση δλδ μπορεί να κάνει σε αυτό κάποιος ιδιοκτήτης, ενοικιαστής κτλ; Εκτός αν εννοείς να ανέβεις πατάρι να τον χτυπάς με σφυρί.

Αν τον έχεις μόνιμα ανοιχτό η ανοιγοκλείνεις την ασφάλεια δεν παίζει κάποιο ρόλο.

Εννοείται πως πρέπει να έχεις και ρελέ για προστασία στον πίνακα. Επειδή όμως υπάρχει μια μικρή περίπτωση να χαλάσει ο θερμοστάτης και να σκάσει από την υπερθέρμανση εγώ προσωπικά τον ανοίγω και όταν κλείσει κλείνω και την ασφάλεια.

Συντήρηση χρειάζεται όπως όλα τα καζάνια ανά 2 έτη αλλαγή ανοδιου και καθαρισμα τα άλατα.

Κακη χρήση που μπορεί να κάνει ένας ενοικιαστής είναι να μην τον συντηρεί και από τα 20-25 χρόνια που μπορεί να βγάλει ν χαλάσει στα 12-15 μπορεί και ποιο νωρίς.

Επίσης μπορεί κάποιος να πειράξει τον θερμοστάτη και αντί να κλείνει στους 60 βαθμούς να φθάνει 80-90 και να δέχεται έξτρα πίεση με συνέπεια να μειωθεί η διάρκεια ζωής του.

4 ώρες πριν, Malthador είπε

Γιατί εγώ -ως μισθωτής- να είμαι υποχρεωμένος να γνωρίζω πως δουλεύει ο θερμοσίφωνας και τι συντήρηση χρειάζεται η κάθε συσκευή με την οποία έρχεται πακέτο το σπίτι; Εάν ένα πράγμα του σπιτιού χρειάζεται ειδική μεταχείρηση, τότε ο εκμισθωτής πρέπει να ενημερώνει αναλόγως και τον μισθωτή. Για παράδειγμα, το σπίτι που μισθώνω έχει μαρμάρινο πάτωμα και με έχει ενημερώσει η ιδιοκτήτρια ότι δεν πρέπει να πέσει χλωρίνη σε αυτό (πράγμα που δεν γνώριζα). Εάν γίνει ζημιά από χλωρίνη εννοείται να την πληρώσω αφού έχω ενημερωθεί σχετικά.

Δεν μου έχει δώσει τις οδηγίες χρήσης του ηλιακού ή του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα, δεν μπορώ επομένως να έχω ευθύνη για κάτι που δεν γνωρίζω και δεν έχω αποδεχθεί στο συμφωνητικό. Δεν είναι ούτε παγκόσμιες γνώσεις, ούτε γενικές αλήθειες αυτά που αναφέρεις περί συντήρησης.

Απαντάς μόνος σου και είπες ότι δεν είναι παγκόσμιες γνώσεις.

Με ένα απλό γκουγκλαρισμα μαθαίνεις τι πρέπει να κάνεις για το οποιοδήποτε εξάρτημα.

Επίσης κάτι που δεν λαμβάνει κανείς υπόψη είναι όταν συντηρείς κάτι θα χαλάσει ποιο αργά άρα θα γλυτώσεις έξοδα όπως κάνουμε και με τα αυτοκίνητα μας.

Και θα σου πω το ποιο απλό είσαι και ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ υποχρεωμένος για πολλά πράγματα. Όπως να καθαρίζεις το πεζοδρόμιο σου και άλλα πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 316
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ποια είναι η σωστή χρήση;

Δεν ξέρω, δικό σου υποθετικό σενάριο ήταν να πληρώσεις εσύ ως ενοικιαστής τον χαλασμένο θερμοσίφωνα, οπότε εσύ να μας πεις τι έκανες και χάλασε με δική σου υπαιτιότητα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Δεν ξέρω, δικό σου υποθετικό σενάριο ήταν να πληρώσεις εσύ ως ενοικιαστής τον χαλασμένο θερμοσίφωνα, οπότε εσύ να μας πεις τι έκανες και χάλασε με δική σου υπαιτιότητα :)

 Το γυρίσαμε στο τσάμικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Δεν μπήκαμε μαζί μέτοχοι στο σπίτι. Για το χαλασμένο καζανάκι έχεις προυπολογίσει και συμπεριλάβει το κόστος αντικατάστασης στο μίσθωμα.

Αν θες ειδική διαχείριση σε κάποια συσκευή, οφείλεις να ενημερώσεις από πριν.

Αυτά που συζητούσες εσύ με τον κολλητό σου, ή με την κολλητή σου, δεν έχουν καμία απολύτως βάση. Έναν τέτοιο ιδιοκτήτη ψάχνω, να τον κάνω να με παρακαλάει στο τέλος.

Θα το ξαναπώ άλλη μια φορά.

Δεν κάνει κανείς ότι θέλει σε αυτήν την κοινωνία.

Όταν φθάσεις στην δικαστική αίθουσα οι δικαστές ακολουθουνε την ισχύουσα νομοθεσία . Εάν ο νομοθέτης λέει αποτι είδα ότι ισχύει ότι αναγράψετε στο συμφωνητικό δλδ την συμφωνία που θα κάνετε αυτό θα δικάσει. Ο κολλητός μου έκανε συμφωνία για τον πρώτο χρόνο άρα εάν δεν τα κάνει θα καταδικαστεί αν φθάσουν στο δικαστήριο.

Πόσο ποιο απλά να το πω.

Εκτός αν δεν ισχύει αυτο που βρήκα σε σάιτ δικηγορικού γραφείου που ασχολείται με τα αστικής φύσεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

20 σελίδες για εναν χαλασμένο θερμοσιφωνο σε σπίτι με ενοικιο. Βαρέθηκε να περιμένει και ο θερμοσίφωνας για το ποιος έχει δίκιο, ας παραπεμφθεί το θέμα στο ΣτΕ 😄

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

 Το γυρίσαμε στο τσάμικο;

Ποιο τσάμικο, δικό σου είναι το σενάριο, αν θέλεις ντε και καλά να βάλεις την κακή χρήση στο σενάριο σου τότε να την περιγράψεις κιόλας, δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου για να την περιγράψω εγώ.

Ο νόμος πάντως είναι σαφής, "Ο μισθωτής δεν ευθύνεται για φθορές ή μεταβολές που οφείλονται στη συμφωνημένη χρήση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ποιο τσάμικο, δικό σου είναι το σενάριο, αν θέλεις ντε και καλά να βάλεις την κακή χρήση στο σενάριο σου τότε να την περιγράψεις κιόλας, δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου για να την περιγράψω εγώ.

Ο νόμος πάντως είναι σαφής, "Ο μισθωτής δεν ευθύνεται για φθορές ή μεταβολές που οφείλονται στη συμφωνημένη χρήση".

Eσύ έγραψες για κακή χρήση.Εγώ έγραψα άλλο.Για ξανακοίτα λίγο τα  posts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

20 σελίδες για εναν χαλασμένο θερμοσιφωνο σε σπίτι με ενοικιο. Βαρέθηκε να περιμένει και ο θερμοσίφωνας για το ποιος έχει δίκιο, ας παραπεμφθεί το θέμα στο ΣτΕ 😄

Σε εσένα μπορεί να φαίνεται αστείο φίλε μου αλλά όταν φθάνει η στιγμή να βάλεις το χέρι στην τσέπη θα ζοριστεις.

Πριν ένα μήνα μου ήρθε από τον ΔΕΔΗΕ  έγγραφο για ενεργειακό πιστοποιητικο και ο ιδιοκτήτης μου είπε πρέπει να το πληρωσω.

Έψαξα και βρήκα ότι είναι δικιά του ευθύνη και το αποδέχτηκε,ενώ αρχικά προσπαθούσε να μου το χρεώσει γιατί ο μηχανικός του έλεγε ότι είναι ευθύνη του ενοικιαστή.

Παρόλο που είναι πάρα πολύ σωστός σε όλες τις υποχρεώσεις του τον παραπληροφορησανε.

Η παραπληροφόρηση πάει γονα εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Eσύ έγραψες για κακή χρήση.Εγώ έγραψα άλλο.Για ξανακοίτα λίγο τα  posts.

Ξέρω τι έγραψα, έγραψα πως η κακή χρήση είναι ο μόνος λόγος να πληρώσει ο ενοικιαστής τον χαλασμένο θερμοσίφωνα, όμως το ότι ο ενοικιαστής τον πλήρωσε ήταν δεδομένο στο δικό σου σενάριο.

Η κακή χρήση ήταν λογικό συμπέρασμα στα δεδομένα που εσύ έθεσες, άρα εσύ πρέπει να εξηγήσεις τι ακριβώς εννοούσες, εσύ πρέπει να εξηγήσεις τι ακριβώς έκανες στο θερμοσίφωνα για το οποίο αναγκάστηκες να τον πληρώσεις.

Αν τα ξαναβρείς με τη λογική, έλα να τα ξαναπούμε.

5 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Σε εσένα μπορεί να φαίνεται αστείο φίλε μου αλλά όταν φθάνει η στιγμή να βάλεις το χέρι στην τσέπη θα ζοριστεις.

Πριν ένα μήνα μου ήρθε από τον ΔΕΔΗΕ  έγγραφο για ενεργειακό πιστοποιητικο και ο ιδιοκτήτης μου είπε πρέπει να το πληρωσω.

Έψαξα και βρήκα ότι είναι δικιά του ευθύνη και το αποδέχτηκε,ενώ αρχικά προσπαθούσε να μου το χρεώσει γιατί ο μηχανικός του έλεγε ότι είναι ευθύνη του ενοικιαστή.

Παρόλο που είναι πάρα πολύ σωστός σε όλες τις υποχρεώσεις του τον παραπληροφορησανε.

Η παραπληροφόρηση πάει γονα εδώ μέσα.

Αυτό πολύ θα ήθελα να το δω, γιατί μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάποιο νόμο που να το επιβεβαιώνει.

Ότι συνηθίζεται να το πληρώνει ο ιδιοκτήτης ναι, είναι γεγονός, το ότι είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη δεν προκύπτει από κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ξέρω τι έγραψα, έγραψα πως η κακή χρήση είναι ο μόνος λόγος να πληρώσει ο ενοικιαστής τον χαλασμένο θερμοσίφωνα, όμως το ότι ο ενοικιαστής τον πλήρωσε ήταν δεδομένο στο δικό σου σενάριο.

Η κακή χρήση ήταν λογικό συμπέρασμα στα δεδομένα που εσύ έθεσες, άρα εσύ πρέπει να εξηγήσεις τι ακριβώς εννοούσες, εσύ πρέπει να εξηγήσεις τι ακριβώς έκανες στο θερμοσίφωνα για το οποίο αναγκάστηκες να τον πληρώσεις.

Αν τα ξαναβρείς με τη λογική, έλα να τα ξαναπούμε.

Οταν μάθεις να κατανοείς τι διαβάζεις θα τα ξαναπούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ξέρω τι έγραψα, έγραψα πως η κακή χρήση είναι ο μόνος λόγος να πληρώσει ο ενοικιαστής τον χαλασμένο θερμοσίφωνα, όμως το ότι ο ενοικιαστής τον πλήρωσε ήταν δεδομένο στο δικό σου σενάριο.

Η κακή χρήση ήταν λογικό συμπέρασμα στα δεδομένα που εσύ έθεσες, άρα εσύ πρέπει να εξηγήσεις τι ακριβώς εννοούσες, εσύ πρέπει να εξηγήσεις τι ακριβώς έκανες στο θερμοσίφωνα για το οποίο αναγκάστηκες να τον πληρώσεις.

Αν τα ξαναβρείς με τη λογική, έλα να τα ξαναπούμε.

Το είδα και εγώ αυτό που λες αλλά τόνιζε ο δικηγόρος ότι το συμφωνητικό λαμβάνεται υπόψη. Δλδ αν γράψατε ότι ο ενοικιαστής δέχτηκε να επισκευάζει την οποιαδήποτε βλάβη αυτό θα ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Σε εσένα μπορεί να φαίνεται αστείο φίλε μου αλλά όταν φθάνει η στιγμή να βάλεις το χέρι στην τσέπη θα ζοριστεις.

Πριν ένα μήνα μου ήρθε από τον ΔΕΔΗΕ  έγγραφο για ενεργειακό πιστοποιητικο και ο ιδιοκτήτης μου είπε πρέπει να το πληρωσω.

Έψαξα και βρήκα ότι είναι δικιά του ευθύνη και το αποδέχτηκε,ενώ αρχικά προσπαθούσε να μου το χρεώσει γιατί ο μηχανικός του έλεγε ότι είναι ευθύνη του ενοικιαστή.

Παρόλο που είναι πάρα πολύ σωστός σε όλες τις υποχρεώσεις του τον παραπληροφορησανε.

Η παραπληροφόρηση πάει γονα εδώ μέσα.

Κατι λάθος κάνεις. Ο ΔΕΔΔΗΕ στέλνει βεβαιώσεις για την ΥΔΕ και όχι για το ΠΕΑ. 

Αυτά τα 2 δεν έχουν πάντως σχέση με τον θερμοσίφωνα; 

Το ΠΕΑ όπως και η ΥΔΕ φυσικά και είναι ευθύνη-έξοδο του ιδιοκτήτη. 

Το θερμοσίφωνο αν υποστεί βλάβη είναι θέμα του ιδιοκτήτη. Η κακή χρήση είναι κάτι που δεν τεκμηριωνεται εύκολα και πάντα θα προκαλεσει εντάσεις και διαφωνίες. 

 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Κατι λάθος κάνεις. Ο ΔΕΔΔΗΕ στέλνει βεβαιώσεις για την ΥΔΕ και όχι για το ΠΕΑ. 

Αυτά τα 2 δεν έχουν πάντως σχέση με τον θερμοσίφωνα; 

Το ΠΕΑ όπως και η ΥΔΕ φυσικά και είναι ευθύνη-έξοδο του ιδιοκτήτη. 

Το θερμοσίφωνο αν υποστεί βλάβη είναι θέμα του ιδιοκτήτη. 

Το ανέφερα ως παράδειγμα το ενεργειακο πιστοποιητικό.

Το ενεργειακό πιστοποιητικό το γράφει ξεκάθαρα ότι είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη αλλά λογικά και εδώ αν ειναι ψαγμενος και αναγράψει ότι θα το πληρώνεις εσύ σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα δικηγορικού γραφείου θα το πληρώσεις εσύ.

Εγώ δεν συμφώνησα σε κάτι τέτοιο και δεν το πλήρωσα.

Το θέμα είναι τι ισχύει νομικά.

Επειδή είχα μεγάλο πρόβλημα με τους γείτονες αναγκάστηκα και έψαξα πολλά για να μπορέσω να ηρεμήσω. Όπως και σε αυτήν την περίπτωση αναγκασα τον ιδιοκτήτη μου ο οποίος έχει και το άλλο διαμέρισμα να τους διώξει γιατί αυτό προβλέπει ο νόμος.

Επεξ/σία από vaggooss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vaggooss είπε

Το είδα και εγώ αυτό που λες αλλά τόνιζε ο δικηγόρος ότι το συμφωνητικό λαμβάνεται υπόψη. Δλδ αν γράψατε ότι ο ενοικιαστής δέχτηκε να επισκευάζει την οποιαδήποτε βλάβη αυτό θα ισχύει.

Το συμφωνητικό όχι μόνο λαμβάνεται υπόψιν, αλλά υπερισχύει κιόλας του νόμου.

Εκτός βέβαια αν ο εκάστοτε νόμος ανήκει στους κανόνες αναγκαστικού δικαίου, με απλά λόγια όταν από την διατύπωση του νόμου προκύπτει ότι υπερισχύει της ιδιωτικής συμφωνίας.

Εδώ πάντως δεν μιλούσαμε για κάποιον όρο σε ιδιωτικό συμφωνητικό μίσθωσης, και αν κάτι δεν διευκρινίζεται στο συμφωνητικό τότε ισχύει ότι προβλέπει ο νόμος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το συμφωνητικό όχι μόνο λαμβάνεται υπόψιν, αλλά υπερισχύει κιόλας του νόμου.

Εκτός βέβαια αν ο εκάστοτε νόμος ανήκει στους κανόνες αναγκαστικού δικαίου, με απλά λόγια όταν από την διατύπωση του νόμου προκύπτει ότι υπερισχύει της ιδιωτικής συμφωνίας.

Εδώ πάντως δεν μιλούσαμε για κάποιον όρο σε ιδιωτικό συμφωνητικό μίσθωσης, και αν κάτι δεν διευκρινίζεται στο συμφωνητικό τότε ισχύει ότι προβλέπει ο νόμος.

Έτσι ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...