Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, jimis98 είπε

σχολές ικαρων και ναυτικού είναι απαιτητικοί! 

σε ποια θέλει καλή νυκτερινή όραση?Θα ακουστεί χαζή ερώτηση αλλά αν έχεις καλή νυκτερινή όραση θα έχεις και καλη την ημέρα? αν είναι έτσι όλοι αυτή την μέθοδο θα ήθελαν! 

τι μέθοδο λες στο προτείνει ο γιατρός ή ο πελάτης? 

Συνήθως σε κάποιες σχολές όπως στην Ικάρων θέλουν καλή νυχτερινή όραση και να μην έχει γίνει ποτέ λέιζερ (φαίνεται από τη τοπογραφία κερατοειδούς) , Πιθανόν να δέχονται φσκικους ενδοφακούς. Θα πρότεινα να συμβουλευτείς από κοντά έναν οφθαλμίατρο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, jimis98 είπε

υπάρχει περίπτωση το μάτι να δέχεται όλες τις μεθόδους και να μου αφήσει ο γιατρός το οκ να διαλέξω εγώ ποια θέλω? 

Αυτά που ρωτάς πλέον φέυγουν έξω από τη σφαίρα των προσωπικών εμπειριών. Νομίζω πρέπει να κλείσει ραντεβού με έναν γιατρό και να σου λύσει τις όποιες απορίες. Για ένα απλό ραντεβού που θα συζητήσετε δεν θα σου πάρει καν χρήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Όλα αυτά που ρωτάς απαιτούν ιατρική εξετάση. 

θέλει ειδικά μηχανήματα για εξέταση? 

αν πάνε καλά με τις εξετάσεις και θα είμαι οκ με οποία μέθοδο και να κάνω, ποια λέτε να επιλέξω? 

37 λεπτά πριν, Natha είπε

Αυτά που ρωτάς πλέον φέυγουν έξω από τη σφαίρα των προσωπικών εμπειριών. Νομίζω πρέπει να κλείσει ραντεβού με έναν γιατρό και να σου λύσει τις όποιες απορίες. Για ένα απλό ραντεβού που θα συζητήσετε δεν θα σου πάρει καν χρήματα.

ο γιατρός εδώ δεν μπορεί να μου απαντήσει? 

54 λεπτά πριν, gamsgr είπε

Συνήθως σε κάποιες σχολές όπως στην Ικάρων θέλουν καλή νυχτερινή όραση και να μην έχει γίνει ποτέ λέιζερ (φαίνεται από τη τοπογραφία κερατοειδούς) , Πιθανόν να δέχονται φσκικους ενδοφακούς. Θα πρότεινα να συμβουλευτείς από κοντά έναν οφθαλμίατρο .

το ξέρω ότι δεν δέχονται ούτε με λέιζερ! Αλλά θα δεχτούν τους φακικους ενδοφακους?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jimis98 είπε

θέλει ειδικά μηχανήματα για εξέταση? 

αν πάνε καλά με τις εξετάσεις και θα είμαι οκ με οποία μέθοδο και να κάνω, ποια λέτε να επιλέξω? 

ο γιατρός εδώ δεν μπορεί να μου απαντήσει? 

το ξέρω ότι δεν δέχονται ούτε με λέιζερ! Αλλά θα δεχτούν τους φακικους ενδοφακους?

Καλησπέρα. Πολλές ερωτήσεις και οι περισσότερες απαντημένες σε προηγούμενες σελίδες. Αν είσαι 18 και ενδιαφέρεσαι για στρατιωτική σχολή, η απάντηση που μπορείς να πάρεις από το ιντερνετΣ είναι ότι

- ναι σε κάποιες σε δέχονται έχοντας κάνει διαθλαστική επέμβαση,

- ναι μπορείς στα 18 να κάνεις laser (ακόμα και μικρότερος έχοντας τη γραπτή συγκατάθεση του κηδεμόνα σου), δεν απαγορεύεται πουθενά

- ναι υπάρχουν άνθρωποι που η μυωπία τους έχει μεγαλώσει στα 20 ή και τα 25 ή και τα 35

- όχι ο γιατρός δεν μπορεί να το ξέρει ότι θα μεγαλώσει σε 1, 2, 5 ή 10 χρόνια. Η σταθερότητα τα τελευταία 2 χρόνια είναι ένδειξη ότι σταθεροποιήθηκε.

- η διαθλαστική επέμβαση έχει (όπως κάθε θεραπευτική παρέμβαση, γυαλιά, φακοί επαφής) κινδύνους τους οποίους πρέπει να γνωρίζεις και ο γιατρός σου πρέπει να σε ενημερώσει.

Έχοντας ενημερωθεί υπεύθυνα για όλα τα παραπάνω, εσύ αποφασίζεις τι θα κάνεις.

Βέβαια, μπορείς να αποφασίσεις έχοντας διαβάσει μόνο το νήμα αυτό...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimis98 είπε

@DrNick εσείς ποια μέθοδο θεωρείται καλη?

αν έχεις 2,5 μυωπία το σφαιρικο ισοδύναμο πόσο είναι? 

Η κάθε μέθοδος έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Αν υπήρχε "πιο καλή μέθοδος", η άλλη θα είχε εκτοπιστεί (όπως έγινε πχ με τις ακτινωτές κερατοτομές, τη μέθοδο που υπήρχε πριν το laser). Προτείνω να ρίξεις μια ματιά σε αυτά που έχουν συζητηθεί στις προηγούμενες σελίδες για να αποκτήσεις μια ιδέα και όλα αυτά να τα συζητήσεις διεξοδικά με το γιατρό σου.

2,5 βαθμοί μυωπία, χωρίς αστιγματισμό έχουν σφαιρικό ισοδύναμο 2,5.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DrNick είπε

Η κάθε μέθοδος έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Αν υπήρχε "πιο καλή μέθοδος", η άλλη θα είχε εκτοπιστεί (όπως έγινε πχ με τις ακτινωτές κερατοτομές, τη μέθοδο που υπήρχε πριν το laser). Προτείνω να ρίξεις μια ματιά σε αυτά που έχουν συζητηθεί στις προηγούμενες σελίδες για να αποκτήσεις μια ιδέα και όλα αυτά να τα συζητήσεις διεξοδικά με το γιατρό σου.

2,5 βαθμοί μυωπία, χωρίς αστιγματισμό έχουν σφαιρικό ισοδύναμο 2,5.

VΔΑΟ 10/10cc-2,5dpt δεν φαίνεται ο αστιγματισμος απο εδώ αν εχει κάποιος? 

νυκτερινή έχεις με οποιαδήποτε μέθοδο και αν κάνεις? ο προεγχηρητικος έλεγχος θέλει ειδικά μηχανήματα? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jimis98 είπε

VΔΑΟ 10/10cc-2,5dpt δεν φαίνεται ο αστιγματισμος απο εδώ αν εχει κάποιος? 

νυκτερινή έχεις με οποιαδήποτε μέθοδο και αν κάνεις? ο προεγχηρητικος έλεγχος θέλει ειδικά μηχανήματα? 

Επειδή τι θέμα από ότι κατάλαβα σε απασχολεί σοβαρά θα σου έλεγα ότι απαντήσεις θα σου δώσει μόνο ο γιατρός σου. 

Τα μηχανήματα τα έχουν όλοι οι γιατροί, κλινικές που κάνουν την επέμβαση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jimis98 είπε

VΔΑΟ 10/10cc-2,5dpt δεν φαίνεται ο αστιγματισμος απο εδώ αν εχει κάποιος? 

νυκτερινή έχεις με οποιαδήποτε μέθοδο και αν κάνεις? ο προεγχηρητικος έλεγχος θέλει ειδικά μηχανήματα? 

VΔΑΟ 10/10cc-2,5dpt σφαιρικό ισοδύναμο=-2.5

Η νυκτερινή όραση εξαρτάται από πολλά πράγματα, ανάμεσα στα οποία ηλικία, διάμετρο κόρης, ζώνη διόρθωσης, βαθμούς διόρθωσης, το είδος της επέμβασης, ακόμα και το ίδιο το μηχάνημα (ή καλύτερα ο αλγόριθμος/προφίλ της θεραπείας). Προφανώς δεν μπορώ να τα εξηγήσω όλα αυτά εδώ. (Ίσως ούτε και στο ιατρείο μου... 🙄 )

Ο προεγχειρητικός έλεγχος θέλει ειδικά μηχανήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimis98 είπε

@DrNick εσείς ποια μέθοδο θεωρείται καλη?

αν έχεις 2,5 μυωπία το σφαιρικο ισοδύναμο πόσο είναι? 

Μήπως αξίζει να δεις τη μέθοδο με τις σταγόνες ; Είναι ανώδυνη, οικονομική και ασφαλής διαδικασία αφού ο κερατοειδής απλώς σταθεροποιείται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gamsgr είπε

Μήπως αξίζει να δεις τη μέθοδο με τις σταγόνες ; Είναι ανώδυνη, οικονομική και ασφαλής διαδικασία αφού ο κερατοειδής απλώς σταθεροποιείται .

Και επίσης υπό μελέτη. Επίσης δεν υπάρχει πρόβλεψη (αρνητική ή θετική) για τις στρατιωτικές σχολές που ενδιαφέρεται ο φίλος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, DrNick είπε

Και επίσης υπό μελέτη. Επίσης δεν υπάρχει πρόβλεψη (αρνητική ή θετική) για τις στρατιωτικές σχολές που ενδιαφέρεται ο φίλος.

Σίγουρα για αυτό και δεν γνωρίζουμε εάν είναι αποδεκτή από τρία σχολές ή όχι.  Πάντως ο κερατοειδής δεν παρουσιάζει αλλοιώσεις έτσι ; Η ξαδέλφη μου πάντως που το δοκίμασε βλέπει τέλεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, gamsgr είπε

Μήπως αξίζει να δεις τη μέθοδο με τις σταγόνες ; Είναι ανώδυνη, οικονομική και ασφαλής διαδικασία αφού ο κερατοειδής απλώς σταθεροποιείται .

δηλαδή οι σταγόνες αντικαθιστούν το λέιζερ? τέτοια μέθοδο πρώτη φορά την ακούω! 

και θα έχει τα ίδια αποτελέσματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθηγητης οφθαλμολογιας που ειτανε απο τους πρωτους που εφερε το laser για μυωπια στην ελλαδα

μεχρι πριν καποια χρονια δεν ειχε κανει στην κορη που ειχε αρκετη μυωπια...

Υπαρχουνε παρενεργιες που τις βλεπεις αρχικα αλλα στην πορεια οπως πχ φωτοφοβια (μειωμενη αντοχη στο φως) και πολλα αλλα.

Επισης η μυωπια ΔΕΝ ειναι σταθερη για παντα πχ εγω επαθα μυωπια 17-18 πρωτη φορα και αυξανοτανε και μετα την αναπτυξη

και μετα μεσα σε 1 χρονο επεσε 1 βαθμο και τωρα πρεπει να εχει πεσει και αλλο...

Αν καποιος ειναι οκ με γυαλια/φακους καλυτερα να μην δοκιμασει.

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrNick είπε

VΔΑΟ 10/10cc-2,5dpt σφαιρικό ισοδύναμο=-2.5

Η νυκτερινή όραση εξαρτάται από πολλά πράγματα, ανάμεσα στα οποία ηλικία, διάμετρο κόρης, ζώνη διόρθωσης, βαθμούς διόρθωσης, το είδος της επέμβασης, ακόμα και το ίδιο το μηχάνημα (ή καλύτερα ο αλγόριθμος/προφίλ της θεραπείας). Προφανώς δεν μπορώ να τα εξηγήσω όλα αυτά εδώ. (Ίσως ούτε και στο ιατρείο μου... 🙄 )

Ο προεγχειρητικός έλεγχος θέλει ειδικά μηχανήματα.

το dpt για να καταλάβω είναι το σφαιρικό ισοδύναμο και όχι η βαθμοί όρασης? 

δηλαδή για την νυκτερινή όραση παίζουν πολλά ρόλο και όχι. μόνο η μέθοδος

και ποιος δεν θα ήθελε να έβλεπε και καλύτερα την νύκτα! 

τα δημόσια  νοσοκομεία κάνουν προεγχειρητικους ελέγχους? 

10 λεπτά πριν, j2k είπε

Καθηγητης οφθαλμολογιας που ειτανε απο τους πρωτους που εφερε το laser για μυωπια στην ελλαδα

μεχρι πριν καποια χρονια δεν ειχε κανει στην κορη που ειχε αρκετη μυωπια...

Υπαρχουνε παρενεργιες που τις βλεπεις αρχικα αλλα στην πορεια οπως πχ φωτοφοβια (μειωμενη αντοχη στο φως) και πολλα αλλα.

Επισης η μυωπια ΔΕΝ ειναι σταθερη για παντα πχ εγω επαθα μυωπια 17-18 πρωτη φορα και αυξανοτανε και μετα την αναπτυξη

και μετα μεσα σε 1 χρονο επεσε 1 βαθμο και τωρα πρεπει να εχει πεσει και αλλο...

Αν καποιος ειναι οκ με γυαλια/φακους καλυτερα να μην δοκιμασει.

για το λέιζερ λες ή τις σταγόνες? 

πόσο χρονών είσαι? στα 24 λένε σταματάει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...