Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/12/2019 στις 5:57 ΜΜ, jimis98 είπε

υπαρχει περιπτωση μυωπια και αστιγματισμος να μυωθουν με τον καιρο ή και μεινουν στασιμα?

Στους άντρες η μυωπία (νομίζω και ο αστιγματισμός χωρίς να είμαι σίγουρος) μπορεί να αυξηθεί έως και συν πλην τα 24 έτη, όπου πλέον φτάνει στο ανώτατο όριο ανάπτυξης γενικά το σώμα του. Έγω ανέπτυξα σχεδόν όλη μου την μυωπία μέχρι το τέλος του δημοτικού και από εκεί και πέρα ανέβηκε μόνο μερικά δέκατα.

Ο μόνος τρόπος για να μειώσεις/εξαλείψεις την μυωπία είναι με εγχείρηση, άλλος δεν υπάρχει.

Ακόμα και αν η μυωπία σου είναι σταθερή για χρόνια, αν δεν έχεις φτάσει σε ηλικία ΔΕΝ πρέπει να κάνεις εγχείρηση στα μάτια, και δεν θα το δεχτεί ούτε ο γιατρός, γιατί έτσι και ξανανεβάσεις πάει τζάμπα ο κόπος στα μάτια και τα χρήματα που έδωσες.

Σημείωσε εδώ ότι προς το παρών δεν μπορείς να κάνεις όσες επεμβάσεις θέλεις, υπάρχει όριο. Σημείωσε επίσης ότι για κάποιο λόγο που δεν θυμάμαι όσο φοράς φακούς επαφής τόσο δυσκολεύεις την επέμβαση. Εγώ φορούσα φακούς επαφής για περίπου 2 χρόνια και έκανα επέμβαση 1 βδομάδα αφού πήγα στο γιατρό. Φίλος στον ίδιο γιατρό που φορούσε καμια 7 χρόνια έπρεπε να περιμένει ένα μηνα χωρίς να φορέσει φακούς, και του είπε ότι οριακά βγήκε δεκτός για να κάνει την επέμβαση.

Αστιγματισμός και μυωπία μειώνονται με την ίδια επέμβαση, αλλά καλό είναι να ρωτήσεις για να είσαι σίγουρος, υπάρχουν πάνω από μία μέθοδοι επέμβασεις.

Εγώ πήγα έκανα 15 λεπτά κι έφυγα. Η όραση κάθε μέρα γινόταν και καλύτερη και σε περίπου 25 μέρες είχε φτάσει στα νορμάλ. Σημείωσε ότι δεν μειώθηκε απλά η μυωπία αλλά οξύνθηκε η όραση. Δηλαδή βλέπω καλύτερα απ' ότι με γυαλιά ή φακούς επαφής.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 ώρες πριν, jimis98 είπε

γνωριζεις για το αλλο ερωτημα?

Σφαιρικό ισοδύναμο = σφαίρωμα + 1/2 κυλίνδρου (αστιγματισμού)

Πχ για μυωπικό αστιγματισμό -4,50 (μυωπία) -1.0 αστιγματισμού το σφ ισοδύναμο είναι -5,0.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Natha είπε

Στους άντρες η μυωπία (νομίζω και ο αστιγματισμός χωρίς να είμαι σίγουρος) μπορεί να αυξηθεί έως και συν πλην τα 24 έτη, όπου πλέον φτάνει στο ανώτατο όριο ανάπτυξης γενικά το σώμα του. Έγω ανέπτυξα σχεδόν όλη μου την μυωπία μέχρι το τέλος του δημοτικού και από εκεί και πέρα ανέβηκε μόνο μερικά δέκατα.

Ο μόνος τρόπος για να μειώσεις/εξαλείψεις την μυωπία είναι με εγχείρηση, άλλος δεν υπάρχει.

Ακόμα και αν η μυωπία σου είναι σταθερή για χρόνια, αν δεν έχεις φτάσει σε ηλικία ΔΕΝ πρέπει να κάνεις εγχείρηση στα μάτια, και δεν θα το δεχτεί ούτε ο γιατρός, γιατί έτσι και ξανανεβάσεις πάει τζάμπα ο κόπος στα μάτια και τα χρήματα που έδωσες.

Σημείωσε εδώ ότι προς το παρών δεν μπορείς να κάνεις όσες επεμβάσεις θέλεις, υπάρχει όριο. Σημείωσε επίσης ότι για κάποιο λόγο που δεν θυμάμαι όσο φοράς φακούς επαφής τόσο δυσκολεύεις την επέμβαση. Εγώ φορούσα φακούς επαφής για περίπου 2 χρόνια και έκανα επέμβαση 1 βδομάδα αφού πήγα στο γιατρό. Φίλος στον ίδιο γιατρό που φορούσε καμια 7 χρόνια έπρεπε να περιμένει ένα μηνα χωρίς να φορέσει φακούς, και του είπε ότι οριακά βγήκε δεκτός για να κάνει την επέμβαση.

Αστιγματισμός και μυωπία μειώνονται με την ίδια επέμβαση, αλλά καλό είναι να ρωτήσεις για να είσαι σίγουρος, υπάρχουν πάνω από μία μέθοδοι επέμβασεις.

Εγώ πήγα έκανα 15 λεπτά κι έφυγα. Η όραση κάθε μέρα γινόταν και καλύτερη και σε περίπου 25 μέρες είχε φτάσει στα νορμάλ. Σημείωσε ότι δεν μειώθηκε απλά η μυωπία αλλά οξύνθηκε η όραση. Δηλαδή βλέπω καλύτερα απ' ότι με γυαλιά ή φακούς επαφής.

το ποτε θα σταθεροποιηθει το ξερουμε?και η ηλικια η καταλληλη πως θα το καταλαβω?

επειδη ακουω συχνα λενε 18 χρονων να κανουν λειζερ για να πανε σε σχολες ΣΑ,ΕΔ

οχι δεν εχω φακους επαφης,υπαρχει περιπτωση το ματι να μην δεκτη ποτε επεμβαση?

αυτο με τις μεθοδους ο γιατρος το ξερει,αλλα μην θελει να σου φαει λεφτα και την κανεις τσαμπα την επεμβαση αλλα και την συγκεκριμενη μεθοδο

 

στην οραση ειδες διαφορα και την νυκτα?τι μεθοδο εκανες?

2 ώρες πριν, DrNick είπε

Σφαιρικό ισοδύναμο = σφαίρωμα + 1/2 κυλίνδρου (αστιγματισμού)

Πχ για μυωπικό αστιγματισμό -4,50 (μυωπία) -1.0 αστιγματισμού το σφ ισοδύναμο είναι -5,0.

δεν το πολυ καταλαβα να πω την αληθεια

ποιο πολυ για προκυρηξεις ξερετε τι παιζει?εχω ανεβασει κατι φωτογραφιες στην προηγουμενη σελιδα

πχΟΠΤΙΚΗ ΟΞΥΤΗΤΑ: Οι υποψήφιοι για να κριθούν ικανοί κατηγορίας πρώτης (Ι/1) πρέπει
έχουν οπτική οξύτητα χωρίς ή με διόρθωση 10/10 σε κάθε οφθαλμό και η διαθλαστική ανω-
μαλία να μην υπερβαίνει τις 6 σφαιρικές διοπτρίες (σφαιρικό ισοδύναμο), ενώ για να κριθούν
ικανοί κατηγορίας δεύτερης (Ι/2) πρέπει έχουν οπτική οξύτητα μετά από διόρθωση με γυαλιά
τουλάχιστον 5/10 σε κάθε οφθαλμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, jimis98 είπε

το ποτε θα σταθεροποιηθει το ξερουμε?και η ηλικια η καταλληλη πως θα το καταλαβω?

επειδη ακουω συχνα λενε 18 χρονων να κανουν λειζερ για να πανε σε σχολες ΣΑ,ΕΔ

οχι δεν εχω φακους επαφης,υπαρχει περιπτωση το ματι να μην δεκτη ποτε επεμβαση?

αυτο με τις μεθοδους ο γιατρος το ξερει,αλλα μην θελει να σου φαει λεφτα και την κανεις τσαμπα την επεμβαση αλλα και την συγκεκριμενη μεθοδο

στην οραση ειδες διαφορα και την νυκτα?τι μεθοδο εκανες?

 

σου απαντάω με τη σειρά

Η σταθεροποίηση της μυωπίας μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε ηλικία. Απλά έχουν ως δικλείδα ασφαλείας, στους άντρες, τα 24 γιατί εκεί σταματάει γενικά η ανάπτυξη του σώματος οπότε ουσιαστικά εκμηδενίζεται η δυνατότητα να ανεβάσεις άλλο μυωπία, τουλαχιστον αυτό είπε σε μένα.

δεν έχω άποψη επί του θέματος, αλλά φαντάζομαι ότι υπάρχουν τρόποι για να σε καταλάβουν αν σε εξετάσουν.

νομίζω λίγο δύσκολο. Απ' ότι μου είχε πει φίλος που έκανε πριν από μενα, ο μέσος όρος ανθρώπων μπορεί σίγουρα να κάνει 3 επεμβάσεις λέιζερ σε όλη του τη ζωή. Τονίζω όμως μου το χε πει φίλος όχι κάποιος ειδικός.

το να θέλει να σου φάει λεφτά ο γιατρός παίζει εννοείται παίζει όπως και σε κάθε επάγγλεμα, πρέπει κι εσύ ο ίδιος να δεις τα θετικά και αρνητικά των επιλογών σου. 

ναι είδα διαφορά και τη νύχτα. δεν θυμάμαι τωρα ακριβώς πως λεγόταν η μέθοδος, ήταν γενικά μια διαθλαστική επέμβαση, εντελώς ανώδυνη η οποία διαρκεί 5 λεπτά για το κάθε μάτι. Σταγόνες για κάνα μήνα τις πρώτες ώρες χρειάζεται και ανα 15 λεπτά νομίζω, και σε ένα 20ημερο είσαι μια χαρά.

Τώρα εσύ που φαντάζομαι είσαι 20 χρονών δεν ξέρω κατά πόσο θα δεχτεί κάποιος να σου κάνει, αν και δεν είμαι ειδικός γιατί μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα ή να μην ισχύουν τελικά αυτά που είπαν σε μένα. Εγώ την έκανα στα 26 προς 27.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί και μεγαλύτερη απο 24 να γίνει? 

21 χρονών είμαι! 

τα λεφτά παίζουν ανάλογα την μέθοδο ή είναι ταρίφα? 

εδώ κάνουν σε μικρότερους απο εμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, jimis98 είπε

μπορεί και μεγαλύτερη απο 24 να γίνει? 

21 χρονών είμαι! 

τα λεφτά παίζουν ανάλογα την μέθοδο ή είναι ταρίφα? 

εδώ κάνουν σε μικρότερους απο εμένα

Φυσικα και παιζουν τα λεφτα . Η κορη μου εκανε στα 18 αλλα ειχε σταθερη απο τα 15

Τωρα ειναι 32 .Κανενα προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, jimis98 είπε

μπορεί και μεγαλύτερη απο 24 να γίνει? 

21 χρονών είμαι! 

τα λεφτά παίζουν ανάλογα την μέθοδο ή είναι ταρίφα? 

εδώ κάνουν σε μικρότερους απο εμένα

Ίσως άμα είναι σταθερή για χρόνια να μπορείς να κάνεις, δεν γνωρίζω. Όσο για λεφτά είχα δώσει 1.500 και για τα δύο μάτια και βάλε κανα 50ευρω πιο πριν για κάτι εξετάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, jimis98 είπε

LASIK
FEMTO-LASIK (BLADELESS)
LASIK Xtra
ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΜΕΝΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ LASER

PRK

SMILE

ΦΑΚΙΚΟΙ ΦΑΚΟΙ (VISIAN ICL)

τι διαφορες εχουν μεταξυ τους?

σε καθε σωμα  ασφαλειας και στρατου ομως δεν εχουν τα ιδια ορια,πως και αυτο?

Καλησπέρα.  Συνήθως πάει ανάλογα με το εάν η σχολή δέχεται τα laser ή όχι . Διότι τα λέιζερ παρόλο που δίνουν καλή όραση δεν δίνουν 10/10 στην νυχτερινή όραση κάτι που χρειάζεται σε κάποια σώματα ασφαλείας. Εν αντιθέσει με το Φακίκο ενδοφακό ο οποίος παρέχει σταθερή όραση για όλες τις ώρες της ημέρας και παρέχει και uv προστασία σε συνδυασμό με γυαλιά ηλίου 

9 λεπτά πριν, jimis98 είπε

ποια μέθοδος θεωρείται η καλύτερη και με γρήγορα αποτελέσματα? 

Ανάλογα τη περίπτωση (βαθμούς, πάχος,καμπυλότητα κερατοειδούς κλπ) αν θέλει κανείς άριστη νυχτερινή όραση και έχει αρκετό αστιγμστισμό ή μυωπία πάνω από 6 βαθμούς θα έβαζα ICL. Σε μικρές μυωπίες κατω από 3 βαθμούς cross linking (διαθλαστική ενδυνάμωση κερατοειδούς με σταγόνες και ειδική UV ακτινοβολία) . Και για 3-8 βαθμούς θα κοίταζα και το ενδεχόμενο για prk ή lasik ή και smile.

 

Καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DrNick

Την επόμενη εβδομάδα πηγαινω για παραγγελία Κερατοκωνικου φακου στο Δ.Ο και πρώτα απο όλα να με δει ο γιατρός έχω κλεισει 2 μηνες απο την επέμβαση.

Ευελπιστω να λυθει ολο το ζητημα γιατι ειναι πολυ κουραστικό . Να πώ την αλήθεια με κουράζει πλέον το διάβασμα , καλύτερα βλέπω χωρίς γυαλιά πα΄ρα με γυαλία κυρίως στήν εστίαση.

Έχω περιέργια πως ειναι η εφαρμογή φακών , ποτέ στην ζωή μου δεν φορέσει φακούς επαφής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, gamsgr είπε

Καλησπέρα.  Συνήθως πάει ανάλογα με το εάν η σχολή δέχεται τα laser ή όχι . Διότι τα λέιζερ παρόλο που δίνουν καλή όραση δεν δίνουν 10/10 στην νυχτερινή όραση κάτι που χρειάζεται σε κάποια σώματα ασφαλείας. Εν αντιθέσει με το Φακίκο ενδοφακό ο οποίος παρέχει σταθερή όραση για όλες τις ώρες της ημέρας και παρέχει και uv προστασία σε συνδυασμό με γυαλιά ηλίου 

Ανάλογα τη περίπτωση (βαθμούς, πάχος,καμπυλότητα κερατοειδούς κλπ) αν θέλει κανείς άριστη νυχτερινή όραση και έχει αρκετό αστιγμστισμό ή μυωπία πάνω από 6 βαθμούς θα έβαζα ICL. Σε μικρές μυωπίες κατω από 3 βαθμούς cross linking (διαθλαστική ενδυνάμωση κερατοειδούς με σταγόνες και ειδική UV ακτινοβολία) . Και για 3-8 βαθμούς θα κοίταζα και το ενδεχόμενο για prk ή lasik ή και smile.

Καλό βράδυ.

σχολές ικαρων και ναυτικού είναι απαιτητικοί! 

σε ποια θέλει καλή νυκτερινή όραση?Θα ακουστεί χαζή ερώτηση αλλά αν έχεις καλή νυκτερινή όραση θα έχεις και καλη την ημέρα? αν είναι έτσι όλοι αυτή την μέθοδο θα ήθελαν! 

τι μέθοδο λες στο προτείνει ο γιατρός ή ο πελάτης? 

Επεξ/σία από jimis98
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, jimis98 είπε

σχολές ικαρων και ναυτικού είναι απαιτητικοί! 

σε ποια θέλει καλή νυκτερινή όραση?Θα ακουστεί χαζή ερώτηση αλλά αν έχεις καλή νυκτερινή όραση θα έχεις και καλη την ημέρα? αν είναι έτσι όλοι αυτή την μέθοδο θα ήθελαν! 

τι μέθοδο λες στο προτείνει ο γιατρός ή ο πελάτης? 

Ο γιατρος σε συνενοηση με τον ασθενη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, DrNick είπε

Σφαιρικό ισοδύναμο = σφαίρωμα + 1/2 κυλίνδρου (αστιγματισμού)

Πχ για μυωπικό αστιγματισμό -4,50 (μυωπία) -1.0 αστιγματισμού το σφ ισοδύναμο είναι -5,0.

εγω νμιζα μην ειναι το συνολο και απο τα 2 ματια,δεν ισχυει?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Ο γιατρος σε συνενοηση με τον ασθενη.

υπάρχει περίπτωση το μάτι να δέχεται όλες τις μεθόδους και να μου αφήσει ο γιατρός το οκ να διαλέξω εγώ ποια θέλω? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, jimis98 είπε

υπάρχει περίπτωση το μάτι να δέχεται όλες τις μεθόδους και να μου αφήσει ο γιατρός το οκ να διαλέξω εγώ ποια θέλω? 

Όλα αυτά που ρωτάς απαιτούν ιατρική εξετάση. 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...