Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, gia_nnis είπε

ΣΕΒΑΣΤΟ! Αλλα παμε στην πραγματικοτητα.. Γιατι στα αρχικα σταδια του κερατοκωνου δεν επιτρεπουν το cross linking?!?!?( Δεν έχουν γίνει μελέτες μακροχρόνιες για αυτήν την επέμβαση σε υγιείς, νέους κερατοειδείς)

Ενω σε προχωρημενο σταδιο κερατοκωνου..( Οι πιθανότητες επιπλοκών κατά τη διαδικασία της διασύνδεσης του κολλαγόνου, που είναι γνωστές εδώ και 10 χρόνια, είναι αντίστοιχες με κάθε άλλη θεραπεία διαθλαστικών ανωμαλιών, αλλά ήταν αποδεκτές για τη θεραπεία της σοβαρής πάθησης του κερατοκώνου)

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Οι κατευθυντήριες οδηγίες λένε ότι παρεμβαίνουμε με crosslinking στον κερατόκωνο, όταν διαπιστώσουμε ότι αυτός εξελίσσεται. (Ακόμα και σε αρχικά στάδια, εφόσον τεκμηριώσουμε με τις σχετικές εξετάσεις σημαντική μεταβολή μέσα σε ένα χρόνο.) Δε θα το προτείνουμε σε ένα νέο που δεν έχει δείξει μεταβολή, δε θα το προτείνουμε σε ένα 50χρονο που δεν περιμένουμε μεταβολή (εκτός φυσικά και αν τη διαπιστώσουμε).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, DrNick είπε

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Οι κατευθυντήριες οδηγίες λένε ότι παρεμβαίνουμε με crosslinking στον κερατόκωνο, όταν διαπιστώσουμε ότι αυτός εξελίσσεται. (Ακόμα και σε αρχικά στάδια, εφόσον τεκμηριώσουμε με τις σχετικές εξετάσεις σημαντική μεταβολή μέσα σε ένα χρόνο.) Δε θα το προτείνουμε σε ένα νέο που δεν έχει δείξει μεταβολή, δε θα το προτείνουμε σε ένα 50χρονο που δεν περιμένουμε μεταβολή (εκτός φυσικά και αν τη διαπιστώσουμε).

Σε ασθενη που την εκανε(αρχικα σταδια) οι τοπογραφιες εδειχναν σταθερες..αλλα αυτος εχασε σε ποιοτητα ορασης! Εν κατακλειδι μετανιωσε που την εκανε γιατι βλεπει χειροτερα!

Προσωπικη μου αποψη: Η πολιτικη ειναι αφηνουμε τον κερατοειδη να χειροτερεψει σε τετοιο βαθμο ωστε να ειμαστε καλυμμενοι μετα την θεραπεια..  Δηλαδη και καποιες επιπλοκες να παρουσιασει του λεμε τουλαχιστον δεν θα πας μελλοντικα για μεταμοσχευση! Ετσι αφηνουμε ψυχολογικα τον ασθενη ευχαριστημενο σε σχεση με την τελικη καταληξη που θα ειχε..!

Επεξ/σία από gia_nnis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, gia_nnis είπε

ΣΕΒΑΣΤΟ! Αλλα παμε στην πραγματικοτητα.. Γιατι στα αρχικα σταδια του κερατοκωνου δεν επιτρεπουν το cross linking?!?!?( Δεν έχουν γίνει μελέτες μακροχρόνιες για αυτήν την επέμβαση σε υγιείς, νέους κερατοειδείς)

Ενω σε προχωρημενο σταδιο κερατοκωνου..( Οι πιθανότητες επιπλοκών κατά τη διαδικασία της διασύνδεσης του κολλαγόνου, που είναι γνωστές εδώ και 10 χρόνια, είναι αντίστοιχες με κάθε άλλη θεραπεία διαθλαστικών ανωμαλιών, αλλά ήταν αποδεκτές για τη θεραπεία της σοβαρής πάθησης του κερατοκώνου)

Κάθε επέμβαση έχει κίνδυνους έτσι κι αυτοί. Σεβαστή η άποψη σου και συμφωνώ μαζί σου εν μέρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, DrNick είπε

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Οι κατευθυντήριες οδηγίες λένε ότι παρεμβαίνουμε με crosslinking στον κερατόκωνο, όταν διαπιστώσουμε ότι αυτός εξελίσσεται. (Ακόμα και σε αρχικά στάδια, εφόσον τεκμηριώσουμε με τις σχετικές εξετάσεις σημαντική μεταβολή μέσα σε ένα χρόνο.) Δε θα το προτείνουμε σε ένα νέο που δεν έχει δείξει μεταβολή, δε θα το προτείνουμε σε ένα 50χρονο που δεν περιμένουμε μεταβολή (εκτός φυσικά και αν τη διαπιστώσουμε).

Ακριβώς το ίδιο μου ειπαν και εμένα .

Εάν ήσουν > 35 χρονών θα βλέπαμε με διαδοχικές τοπογραφίες  αλλά τώρα είσαι 24 και έχεις ήδη προχωρημένο κερατόκωνο και έχει ήδη λεπτύνει ο κερατοειδής.

Κάνε μια τοπογραφία σε 4 μήνες( 1η τοπογραφία στη ζωή μου έκανα Ιουλιο 2019) και εαν δεις εξέλιξη που δεν θα φανεί σε τόσο μικρτό χρονικό διάστημα κάνε Cross linking αλλά μην το αφήσεις γιατί μετά αναγκαστικά θα πάς για μεταμόσχευση. Αφού το προλαβαίνεις πήγαινε. 

Έτσι και έγινε. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι το δεξί μάτι συνήθως ειναι σε χειρότερο στάδιο.

6 μήνες μετά την επέμβαση θα συζητήσω και για το αριστερό μάτι που σαφώς είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Ακριβώς το ίδιο μου ειπαν και εμένα .

Εάν ήσουν > 35 χρονών θα βλέπαμε με διαδοχικές τοπογραφίες  αλλά τώρα είσαι 24 και έχεις ήδη προχωρημένο κερατόκωνο και έχει ήδη λεπτύνει ο κερατοειδής.

Κάνε μια τοπογραφία σε 4 μήνες( 1η τοπογραφία στη ζωή μου έκανα Ιουλιο 2019) και εαν δεις εξέλιξη που δεν θα φανεί σε τόσο μικρτό χρονικό διάστημα κάνε Cross linking αλλά μην το αφήσεις γιατί μετά αναγκαστικά θα πάς για μεταμόσχευση. Αφού το προλαβαίνεις πήγαινε. 

Έτσι και έγινε. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι το δεξί μάτι συνήθως ειναι σε χειρότερο στάδιο.

6 μήνες μετά την επέμβαση θα συζητήσω και για το αριστερό μάτι που σαφώς είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση.

Η διαγνωση του προχωρημενου κερατοκωνου οφειλεται σε αμελεια δικη σου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Η διαγνωση του προχωρημενου κερατοκωνου οφειλεται σε αμελεια δικη σου?

Σε αμέλεια του γιατρού που με παρακολουθούσε τόσα χρόνια απο τα 15 ( ηταν και διευθυντης σε δημόσιο) 

Εντελώς τυχαία πήγα το Ιούλιο σε άλλο συναδελφο και μου έκανε πλήρη εξέταση .

Επεξ/σία από meletis_m
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Σε αμέλεια του γιατρού που με παρακολουθούσε τόσα χρόνια απο τα 15 ( ηταν και διευθυντης σε δημόσιο) 

Εντελώς τυχαία πήγα το Ιούλιο σε άλλο συναδελφο και μου έκανε πλήρη εξέταση .

Αυτα να τα διαβαζουν οι Moderators που ηθελαν να κλεισουν το θεμα λεγοντας ιατρικες συμβουλες μονο στους ειδικους!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Αυτα να τα διαβαζουν οι Moderators που ηθελαν να κλεισουν το θεμα λεγοντας ιατρικες συμβουλες μονο στους ειδικους!

Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου αν και οι γνωμες αλλων ειναι πιο πολυ απο Link με πληροφοριες καλο ειναι να μην υπαρχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, splanis είπε

Αύριο μπαίνω για prk. Wish me luck :P ,προσπαθώ να μην αγχώνομαι αλλά τώρα αγχώθηκα. Πόσο θα μείνω μακριά απ το pc; 😂

Καλή επιτυχία! Σίγουρα 4-5 μέρες θα το καταλάβεις και μόνος σου .

Επεξ/σία από dionisis1925
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, splanis είπε

Αύριο μπαίνω για prk. Wish me luck :P ,προσπαθώ να μην αγχώνομαι αλλά τώρα αγχώθηκα. Πόσο θα μείνω μακριά απ το pc; 😂

Καλημερα και καλη επιτυχια .Εγω με lasik μια μερα εμεινα μακρυα απο pc 

Την τριτη μερα κανονικα δουλεια .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Καλημερα και καλη επιτυχια .Εγω με lasik μια μερα εμεινα μακρυα απο pc 

Την τριτη μερα κανονικα δουλεια .

Η lasik απ όσο ξέρω έχει καλύτερη ανάρρωση οπότε δυστυχώς θα μείνω 4 5 μέρες εκτός :(

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, splanis είπε

Η lasik απ όσο ξέρω έχει καλύτερη ανάρρωση οπότε δυστυχώς θα μείνω 4 5 μέρες εκτός :(

Δεν είναι και τραγικό. Αποτοξίνωση από pc. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, splanis είπε

Η lasik απ όσο ξέρω έχει καλύτερη ανάρρωση οπότε δυστυχώς θα μείνω 4 5 μέρες εκτός :(

Σκέψου την ανάρρωση,εγώ την έβγαζα με ραδιόφωνο..και αυστηρά μισή ώρα το πολύ έμπαινα Ιντερνετ από το κινητό φορώντας γυαλιά ηλίου.

Αν έχεις πονοκέφαλο ή πόνο στα μάτια την από επέμβαση πάρε παυσίπονο θα σε χαλαρώσει.

Επεξ/σία από dionisis1925
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εχω καποιες αποριες που λογικα εχουν απαντηθει..(μη με βρισετε).

Ειμαι 28 κ εχω αστιγματισμο(3 στο ενα ματι κ 3.5 στο αλλο) και μυωπια κατω απο 1 και στα δυο.

Θελω να κανω λειζερ αλλα δεν εχω ιδεα τι πως που κλπ..οποτε..

1.γινεται να διορθωθουν κ ο αστιγμ κ η μυωμια με μια επεμβαση?

2.υπαρχουν διαφορες μέθοδοι? Ποια ειναι η καλυτερη κ πιο δοκιμασμενη?

3.υπαρχουν παρενέργειες ή αρνητικες συνέπειες?

4.κραταει για παντα η θα ξανανεβουν οι βαθμοι με τα χρονια?

5.γινεται μονο σε ιδιωτικές κλινικες? Ποιο ειναι το κοστος πανω κατω? Υπαρχει καποια μειωση με τον ΕΟΠΥΥ? (Πολλα ζηταω?)

6.Εχετε να μου προτείνετε καποια κλινικη/ιατρο στα βορειοανατολικα προάστια που να ξερετε οτι ειναι καλος η εχετε κανει την επεμβαση και μεινατε ικανοποιημενοι?

Ευχαριστώ και συγνωμη για το κατεβατο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...