Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η τιμη ισχυει οτι ειναι στα 1.500 για αυτο παιδια?

Επισης ξερει κανεις αν γινεται ποτε να τα πληρωσεις με δωσεις και οχι ολα ντουκου?

 

Αν εχεις πιστωτικη καρτα τις πιο πολλες φορες γινεται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλη μου οφθαλμιατρος που φοραει γυαλια,δεν μαφησε να κανω την επεμβαση,λεγοντας χαρακρηριστικα,αν ηταν τοσο καλο το laser εγω γιατι δεν το κανω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λασικ εχει τουλ.5 τεχνικες(η μια ισως και η 1η του καθηγητη απο ηρακλειο)

η πρκ 2-3
δεν γνωριζει ΚΑΝΕΙΣ το αποτελεσμα της εγχειρησης!
μην λετε ξανα μαλακιες οτι ειναι ρουτινα κτλ.20ετων τεχνικη ειναι.(κανεις δεν ξερει τι θα συμβει μετα απο χ χρονια)Mην ακουτε τι λενε οι γιατροι.Αν θελετε να τους τεσταρετε,βαλτε τους να υπογραψουν με ρητρα για το αποτελεσμα.αν βρεθει εστω και ενας να τον αναφερετε εδω.
-κανε σε τουλ. 2 διαφορετικα κεντρα προεγχειρητικους ελεγχους(χωρις να πεις οτι εχεις κανει και αλλου)
-με κατω απο 2 χιλιαρικα κανεις πλεον και τις 2 ανετα...

+

αντε παλι δεν εφτανε το ρισκο της 1ης επεμβασης και θα θελες και 2η?
ποιος μλκς θα πληρωνε για κατι που απετυχε??!
εχεις βρει ατομα που καναν 2η επεμβαση και ειναι ολα οκ?
παρολ αυτα αν υπογραφουν ρητρα για την ρουτινα δηλ.αν δεν πετυχει η εγχειρηση να σε αποζημιωσουν.π.χ. 50χιλ 100,1μυριο κτλ να μας το μεταβιβασεις να στελνουμε κοσμο εκει :P

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλη μου οφθαλμιατρος που φοραει γυαλια,δεν μαφησε να κανω την επεμβαση,λεγοντας χαρακρηριστικα,αν ηταν τοσο καλο το laser εγω γιατι δεν το κανω?

Για να σου τρώει τα λεφτά το κανε

 

832694-dr-evil.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα τους οφθλμιατρους δεν του συμφερει ο κοσμος να κανει lazer γιατι χανουν τους πελατες.... Ποιος γιατρος θα χε δουλεια αν δεν υπηρχαν ασθενεις;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου τρώει τα λεφτά το κανε

 

832694-dr-evil.gif

Δεν θα τολεγα....παντως η ξαδερφη μου που ειναι και αυτη οφθαλμιατρος με προετρεψε να το κανω...αλλα δεν το εχω αποφασισει ακομη...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα lasik χειμωνα 2007 στους Αμπελοκηπους. Οι δικες μου παρενεργειες ειναι φωτοευεσθησια και στα δυο ματια, και ξηροφθαλμια στο δεξι.

Προβληματα και επιπλοκες θα δεις και θα διαβασεις πολλες. Οντως πολλες ισχυουν. Απαντησε εσυ στον εαυτο σου κατα ποσο εισαι ενταξει να φορας γυαλια/φακους και να συνεχισεις με αυτα αντι να βλεπεις "κανονικα".

Το ειχα παρει αποφαση και την εκανα. Δεν το μετανιωσα σε καμια στιγμη. Εβαλα γυαλια "εν νυκτι" και σιχαινομουν την ωρα και την στιγμη οπου μπηκαν στη ζωη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα lasik χειμωνα 2007 στους Αμπελοκηπους. Οι δικες μου παρενεργειες ειναι φωτοευεσθησια και στα δυο ματια, και ξηροφθαλμια στο δεξι.

Προβληματα και επιπλοκες θα δεις και θα διαβασεις πολλες. Οντως πολλες ισχυουν. Απαντησε εσυ στον εαυτο σου κατα ποσο εισαι ενταξει να φορας γυαλια/φακους και να συνεχισεις με αυτα αντι να βλεπεις "κανονικα".

Το ειχα παρει αποφαση και την εκανα. Δεν το μετανιωσα σε καμια στιγμη. Εβαλα γυαλια "εν νυκτι" και σιχαινομουν την ωρα και την στιγμη οπου μπηκαν στη ζωη μου.

 

 

Ετσι ακριβως !!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φωτοευεσθησία και η ξηροφθαλμία είναι έντονα? Κάθεσε ώρες σε υπολογιστή?

 

Ειχα απο μικρος φωτοευαισθησια αλλα μετα την επεμβαση με δυσκολευει περισσοτερο το φως. Ξηροφθαλμια παθαινω σε εντελως διαφορετικες φασεις, το πρωτο καιρο παντως εβαζα διαρκως υγρο για τα ματια Μπροστα απο υπολογιστη ειμαι 6-8 ωρες την ημερα αλλα δεν εχει σημασια.

Παρεπιπτωντος περι ιστοριων για βλαβες και λοιπα ζητηματα με τα ματια οντως υφιστανται. Αλλα σε ενα μεγαλο βαθμο, αν οχι στον συντριπτικα μεγαλυτερο, φταινε οι ιδιοι που δεν προσεχουν την μετα-επεμβατικη τους υγεια.

Το 2006 περιπου, ειχε γνωστοποιηθει η περιπτωση μας κοπελας οπου αρχισε να χανει την οραση της μετα απο επεμβαση που ειχε κανει για μυωπια.

Γνωρισα εντελως τυχαια κατι φιλους της, οπου μου ειπαν πως δεν εκανε το παραμικρο απο αυτα που της ειχαν πει, ουτε πριν, ουτε μετα την επεμβαση για την φαρμακευτικη της αγωγη.

Οσοι προκειται να κανουν επεμβαση, εξυπακουεται πως θα ακολουθησετε 100% οτι σας πουν για πριν και μετα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ουτε η κορη μου , ουτε εγω , ουτε η γυναικα μου ειχαμε την παραμικρη ενοχληση απο την επεμβαση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!! Πρώτο μήνυμα από μένα, καθώς σκέφτομαι σοβαρά να κάνω laser μυωπίας!

Λοιπόν, είμαι κοντά 24 ετών και η μυωπία είναι σταθερή το τελευταίο 5μηνο ΣΙΓΟΥΡΑ που έκανα εξέταση(πριν από αυτή είχε περάσει πολύς καιρός- 3 χρόνια περίπου από την τελευταία εξέταση καθώς η διαφορά που ένιωθα ότι υπήρχε στους βαθμούς δε με ενοχλούσε). Η διαφορά που βρέθηκε στο διάστημα των τριών ετών είναι 0.5 ανα μάτι. Έχω δει ως τώρα δυο γιατρούς και τους έχω πει τα παραπάνω, με εξέτασαν και μου λένε ότι η αύξηση 0.5 σε τρία έτη σε συνδιασμό με την ηλικία μου 24 είναι οκ για να γίνει λέιζερ και ότι λογικά δε θα αυξηθεί άλλο.. Μάλιστα ο ένας από τους δύο έκανε πιο λεπτομερή εξέταση εχθές και μου λέει ότι εχω 1.5 κ 1.75 ΑΝΤΙ 2.25/μάτι που ήξερα εγώ και 0.5/μάτι αστιγματισμό και ότι οι άλλοι μου έδωσαν 2.25 για μυωπία προσθέτοντας ουσιαστικά τον αστιγματισμό στη μυωπία! Δηλαδή μου λέει ότι η μυωπία μου είναι σταθερή. Το θέμα είναι πως αυτό για το οποίο τους έλεγα πως ανησυχούσα ήταν η σταθερότητα της μυωπίας μου οπότε δε ξέρω κατά πόσο εννοούν αυτά που μου λένε και δε με βλέπουν σαν ευρώ με πόδια :P

Είχε κανείς άλλος παρόμοια εμπειρία όσο αφορά τη σταθερότητα?

 

Μένω Θεσσαλονίκη και θα ήθελα να μου προτείνετε γιατρoύς που γνωρίζετε εμπειρικά ότι είναι καλοί!
Τέλος έγινε μέτρηση του κερατοειδούς μου χθες και μπορώ να κάνω μονο Prk που θα τη διάλεγα έτσι κι αλλιώς μιας και ασχολούμαι με πολεμικές τέχνες τελευταία :)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει καποιος Θεσσαλινικιος εμπιστο γιατρο ας στον προτυνει . Εγω μονο απο Αθηνα ξερω αλλα αυτη η μικρη αυξηση με προβληματιζει χωρις βεβαια να ειμαι γιατρος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...