Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εκει που εκανα εγω την επεμβαση (Αμπελοκηποι) κανεις γιατρος η εργαζομενος δεν φορουσε γυαλια η φακους.

Αυτο με την ιστορια οτι αν κανεις επεμβαση, θα τυφλωθεις και θα σου παρει το ικα το σπιτι ειναι αστικος μυθος. Υπαρχει κοσμος που μπορει να κανει την επεμβαση διχως πολυ μεγαλη διαδικασια, κοσμος οπου χρειαζεται φαρμακευτικη αγωγη πρωτου την κανει, και κοσμος οπου δεν ενδεικνυται για την επεμβαση.

Φιλος δεν μπορει να κανει καποια απο τις παρουσες επεμβασεις για λογους ασφαλειας. Δεν φταιει ουτε αυτος ουτε οι μεθοδοι. Απλα συμβαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 χρονια εχει ολα κ ολα η επεμβαση στα ματια...και καθε λιγα χρονια βγαινουν καλυτερα μηχανηματα και τεχνικες...

Το τι θα γινει μετα απο χ χρονια δεν το ξερει κανεις.- ουτε το αποτελεσμα απο μια εγχειρηση.

Θεωρω μεχρι τωρα τις πιο καλες τιμες τις εχει το δημοσιο οφθιαλμιατρειο κ το ιδιωτικο eye hospital 1000 εως 1500. Καντε ερευνα πριν πατε οπουδηποτε και στο τι μηχανηματα εχουν βγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για διαθλαστικες μπορειτε και σε δημοσιο νοσοκομειο πλεον, εξειδικευμενο για τα ματια.

http://www.ophthalmiatreio.gr/

Εξαιρετικο νοσοκομειο κατα τη γνωμη μου για τα μεσα και το λιγο προσωπικο που διαθετουν,

Κοστος 1000€ και για τα δυο ματια

Μονο? μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα femto lasik προχτες. Η οραση μου στο αριστερο ματι ειναι τελεια, στο δεξι υπαρχει θολουρα. Περνω ολα τα κολλυρια/δακρυα κλπ που χρειαζονται συνεχως. Θελω να ρωτησω καποιον που μπορει να εχει αντιστοιχη εμπειρια, συνερχεται το ματι η κατι δεν πηγε καλα και εχει μεινει η θολουρα; Οι βαθμοι ηταν μικροι, περιπου 2,50 με 0,75 αστιγματισμο.

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ φίλε σοβαρά. Έκανες επέμβαση κι αντί να πας στο γιατρό που σε χειρουργησε να σε δει ρωτάς στο φόρουμ? Καταρχάς δεν θα σε παρακολουθει στενά για κάποιο καιρό?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου εννοείται αυτό. Μου είπε πως είναι νωρίς ακόμα και ότι θα στρώσει. Ο λόγος που ρώτησα είναι επειδή διάβασα και αλλου για αντίστοιχα προβλήματα, σκέφτηκα μηπως κάποιος άλλος εδώ έχει βιώσει κάτι παρόμοιο και αν όντως έστρωσε με τον καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα τους οφθλμιατρους δεν του συμφερει ο κοσμος να κανει lazer γιατι χανουν τους πελατες.... Ποιος γιατρος θα χε δουλεια αν δεν υπηρχαν ασθενεις;;

 

Αντιθέτως οι περισσότεροι σε πιέζουν να κάνεις επέμβαση.

 

Με τα 10ευρα του ΕΟΠΥΥ τι κέρδος να έχουν; Κάθε πότε πηγαίνει ο μέσος μύωπας στον οφθαλμίατρο; Μόνο για να του γράψει νέα γυαλιά, κάθε 4 χρόνια...

 

 

Προσωπικά, όσους γνωστούς έχω ρωτήσει μου έχουν πει τα καλύτερα για την επέμβαση με laser και κανένας δεν το έχει μετανιώσει. Δεν αποκλείεται βέβαια να υπάρχουν και επιπλοκές σε ένα μικρό ποσοστό ασθενών.

 

Το ιντερνετ βέβαια πάντα υπερβάλει στα θέματα της υγείας. Ενα απλό search να κάνεις... και από αυτά που διαβάζεις, έχεις την εντύπωση ότι αν πάρεις ένα depon θα πεθάνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Είμαι 24 χρονων και είχα 3 βαθμους μυωπιας και μισο αστιγματισμο. Εκανα laser πριν 2μήνες και όλα πηγαν πολύ καλά. βλέπω καλύτερα και δεν με κουραζουν πια οι φακοι επαφής. Πριν λιγες ημερες έκανε το ιδιο χειρουγείο για υπερμετρωπία η μητέρα μου. Εγώ έκανα την trans PRK και η μητέρα μου Femto-Z-LASIK οπως μας ειπε ο ιατρος μας. Μείναμε παρα πολύ ευχαριστημένοι απο το αποτελσμα της επεμβασης και αν ξεραμε ποσο απλο ειναι θα το ειχαμε και οι 2 νωριτερα. Τοο σημαντικο ειναι να βρεις καλο ιατρο. Εμεις μειναμε παρα πολύ ευχαριστημενοι απο τον Οφθαλμιατρο μας οχι μονο σαν επιστημονας που ηταν αψογος στην δουλεια του αλλα και σαν ανθρωπος. Κοστος για μενα 1500 ευρώ και για την μητερα μου  1800 ευρώ. Χωρις να παρει χρηματα για τις μετεγχειρητικες επισκεψεις!!!  


Για διαθλαστικες μπορειτε και σε δημοσιο νοσοκομειο πλεον, εξειδικευμενο για τα ματια.

http://www.ophthalmiatreio.gr/

Εξαιρετικο νοσοκομειο κατα τη γνωμη μου για τα μεσα και το λιγο προσωπικο που διαθετουν,

Κοστος 1000€ και για τα δυο ματια

Επειδη το εψαξα στο οφθαλμιατρειο ειναι σιγουρα φθηνοτερα αλλα εχουν και παλιο μηχανημα. Δυστυχως τις περισσοτερες φορες οτι πληρωσεις παιρνεις....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 24 χρονων και είχα 3 βαθμους μυωπιας και μισο αστιγματισμο. Εκανα laser πριν 2μήνες και όλα πηγαν πολύ καλά. βλέπω καλύτερα και δεν με κουραζουν πια οι φακοι επαφής. Πριν λιγες ημερες έκανε το ιδιο χειρουγείο για υπερμετρωπία η μητέρα μου. Εγώ έκανα την trans PRK και η μητέρα μου Femto-Z-LASIK οπως μας ειπε ο ιατρος μας. Μείναμε παρα πολύ ευχαριστημένοι απο το αποτελσμα της επεμβασης και αν ξεραμε ποσο απλο ειναι θα το ειχαμε και οι 2 νωριτερα. Τοο σημαντικο ειναι να βρεις καλο ιατρο. Εμεις μειναμε παρα πολύ ευχαριστημενοι απο τον Οφθαλμιατρο μας οχι μονο σαν επιστημονας που ηταν αψογος στην δουλεια του αλλα και σαν ανθρωπος. Κοστος για μενα 1500 ευρώ και για την μητερα μου  1800 ευρώ. Χωρις να παρει χρηματα για τις μετεγχειρητικες επισκεψεις!!!  

 

 

Ετσι είναι φιλε μου...Κι εγω το μονο που μετανοιωσα ότι εκανα lasik πριν 8 χρονια στα 50  μου και όχι πιο νωρις .Οι μετεγχερητικες επισκεψεις για ένα χρονο είναι συνηθως δωρεαν σε ολους .

Ιδιο αποτέλεσμα και η κορη μου που είναι τωρα 28 και εκανε στα 18 και η γυναικα μου που είναι 52 και εκανε στα 46 .

 

Σε ηλικιες ανω των 40-45 καλο είναι να εφαρμοζει ο γιατρος την τεχνικη monovision που αφηνει λιγη μυωπια στο ένα ματι για να ισοροπει την υπαρχουσα ή επερχομενη πρεσβυωπια  αλοιως για κοντα θα χρειαζοντε γυαλια .Παντα σε συνενοηση με τον ασθενη.

 

Κριμα σε μεγαλες μυωπιες 9+ βαθμων που συνηθως δεν ενδείκνυται η επεμβαση όπως στην μικρη μου που είναι τωρα 18 .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια γεια σας,

Εδω Αθήνα έκανε κανεις τελευταία να μου πει εμπειρίες και κόστος; 3 μυωπια εχω στ καθε μάτι. Ελπίζω να μν ειναι πάνω απο 1.5χιλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια γεια σας,

Εδω Αθήνα έκανε κανεις τελευταία να μου πει εμπειρίες και κόστος; 3 μυωπια εχω στ καθε μάτι. Ελπίζω να μν ειναι πάνω απο 1.5χιλ...

 

 

Εκει κοντα στα 1500 θα εισαι .Θα κανει κορη φιλης το Σαββατο με 1500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη με ενδιεφερε το θεμα κ λογω φοβου μίλησα με 6 ιατρους. (5 αττικη + 1 σαλονικη) !

 

δυστυχως οι μυωπες, φορουσαν γυαλια & δεν με επεισαν οτι η επεμβαση ειναι κατι που θα εκαναν στα δικα τους ματια !

 

κοστος παντως απο 1400 ~ 2500, ο ΜΟ ομως στα 1700/1800.

 

  Αμα ητανε πανω απο καποιας ηλικιας, 50 και τα προβηματα τους πολυ πιθανο να μην ειχανε να κανουνε με μυωπια. Επιπλεον αμα κανανε την επεμβαση στους ευατους τους, λογο της φυσης του επαγγελματος τους θα επρεπε να κλεισουνε το ιατριο για 2-3 μηνες... 

  Η γυναικα μου εκανε πριν απο εναμιση χρονο, τα καλυτερα λεφτα που εχουμε δωσει. Το χειροτερο που μπορει να συμβει ειναι να επιστρεψει η μυωπια. Το περι τυφλωσης ειναι μαλακιες προφανως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο θελω να κανω, τοσο φοβαμαι...

 

και αυτη η καταραμενη στιγμη που διαβασα το : http://epiplokes-lasik.blogspot.gr

 

με κρατα ακομη μακρια. οχι οτι με ενοχλουν τα γυαλια ή με ενδιαφερει το αισθητικο κομματι, απλως το κοστος καθε χρονο για 2 ζευγαρια ειναι αρκετα μεγαλο & αρχιζω να πιστευω πως τα σκαω τσαμπα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια γεια σας,

Εδω Αθήνα έκανε κανεις τελευταία να μου πει εμπειρίες και κόστος; 3 μυωπια εχω στ καθε μάτι. Ελπίζω να μν ειναι πάνω απο 1.5χιλ...

Εγώ έκανα σένα παρα πολύ καλό ιατρό και πηγαν όλα τελεια όπως και ο αδερφος μου το ίδιο. το site του ιατρου είναι www.cgoudis.gr κοστος επέμβασης 1500 euro και για τα 2 ματια.

Ευχαριστω για τς απαντησεις,καπου ειχα ακουσει οτι ειναι 2 χιλιαρικα το ματι (!!!!) , πειτε μου οτι λετε 1.5χιλιαρικο και για τα 2 πλζ :P

Εγώ έκανα σένα παρα πολύ καλό ιατρό και πηγαν όλα τελεια όπως και ο αδερφος μου το ίδιο. το site του ιατρου είναι www.cgoudis.gr κοστος επέμβασης 1500 euro και για τα 2 ματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...