Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο αδερφός μου έκανε πριν 1 μήνα θα απαντήσω στην ερώτηση απο όσο ξέρω βάση τι του λέγαν, υπάρχουν δύο τύποι "λειζερ" που μπορείς να κάνεις , ο ένας είναι ο παλιός (ο καλός ) και ο πιο "επώδυνος" που είναι το κλασικό λειζερ ,το επώδυνο μέρος του είναι ότι τα μάτια σου θα είναι πρισμένα για καμιά βδομάδα δεν θα μπορείς να δείς τον ήλιο για μερες δεν θα μπορείς να τα βρέξεις ,θα κοιμάσαι με κάτι πλαστικά τζαμάκια στα μάτια για όσο θα φοράς κάτι φακούς επαφής που θα σου βάλουν.και για κανα μήνα θα είσαι με κολλίρια.ΑΥΤΗ η μέθοδος είναι η πιο "ασφαλής" μελλοντικά ,καθώς δεν βλάπτει τόσο το μάτι
υπάρχει και δεύτερη μέθοδος που σου κάνουν επέμβαση στα μάτια και διορθώνουν τη μυωπία απο την μέσα πλευρά του ματιού μετά στο "κολλάνε" και είσαι εντάξει,την ίδια μέρα κιόλας μπορείς να κάνεις μπάνιο στη θάλασσα με ήλιο.  (που λέει ο λόγος ) βέβαια αυτή είναι νέα μέθοδος και του παραδέχτηκαν ότι υπάρχουν επιπλοκές μελλοντικά έκει. απλά είναι ο ανώδυνος δρόμος.Αυτά απο εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για αστιγματισμό & υπερμετρωπία ξέρει κάποιος κάτι ?

 

 

Ο αστιγματισμος σιγουρα διορθωνεται .Για την υπερμετρωπια δεν ξερω . Σιγουρα δεν θεραπευεται η πρεσβυωπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδια!!! Εκανα λειζερ στα ματια πριν δεκα μερες στο ΟΜΜΑ στο Χαλανδρι με την μεθοδο prk, δεν ειχα πολυ μυωπια 3 στο ενα ματι 3μιση στο αλλο αλλα πολυ αστιγματισμο...πηρα την αποφαση κ το εκανα τελικα γιατι δεν μπορουσα αλλο γυαλια, φακους επαφης κ τα σχετικα!!! Η δουλεια μου ειναι συνεχεια με την χρηση υπολογιστων!! Αυτη η μεθοδος ποσο κραταει ωστε να δεις καθαρα...παω στην 11η μερα κ ακομα τιποτα κ ειναι πολυ ενοχλητικο ολο αυτο, ακομα δεν μπορω να οδηγησω, στην δουλεια μου με δυσκολια γραφω, και δεν ξερω κανει καλο που καθημερινα ερχομαι σε επαφη με pc? Μηπως χειροτερευει την κατασταση επανορθωσης της ορασης μου??.Mια γνωστη μου εκανε 3μιση μηνες να δει με την ιδια μεθοδο..Ενας φιλος μου εκανε την lasik και ειδε την επομενη μερα...Εχει κανει καποιος λειζερ με αυτη την μεθοδο?? Βαζω ολα τα κολλυρια οπως μου ειπε ο γιατρος...αξιζει η τοσο υπομονη τελικα??εχω τρελαθει να μην βλεπω καλα κ καθαρα η ειναι πολυ νωρις!!!! Λενε εξαρταται απο τον οργανισμο, το ματι..Ακομα δεν μπορω να πλυνω προσωπο,θελουν να περασουν 15 μερες θελει, μακιγιαζ μετα απο 1 μηνα....οποιος εχει καποια αντιστοιχη εμπειρια κ συμβολη ας μου δωσει λιγο κουραγιο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου η επιλογη σου ή του γαιατρο η prk (δεν εξρω τους λογους) απο οτι εχω διαβασει θα ταλαιπωρηθεις πολυ πιο πολυ απο lasik αλλα θα δεις μια χαρα .

 

Οντως εγω με lasik την πρωτη μερα ειχα δυσκολια στον υπολογιστη αλλα τηην τριτη μερα πηγα κανονικα στη δουλεια που εργαζομαι μπροστα σε υπολογιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι ποσο θα ταλαιπωρηθω ??? Η επιλογη της μεθοδου εξαρταται απο την μυωπια κ το παχος του κερατοειδους...Ηταν επιλογη του γιατρου παντως!!!Γιατι το εψαξα το θεμα και εγω δεν γινοταν να κανω lasik...θα δω η θα μου αφησει κανενα υπολειμμα αστιγματισμου??? Απλα δεν βλεπω τι γραφω ωρες ωρες....Μια μου ερχεται η οραση μια μου φευγει...με τα κολλυρια που βαζω προς την στιγμην βλεπω καλα μετα τιποτα!!! Αν αξιζει η υπομονη κ δω ας οψεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα και μου είπε μπορώ να κάνω την prk "no touch". Ο γιατρός μου ανέφερε οτι σε 3-4 μέρες θα είμαι functional έχει κανείς εμπειρία με αυτού του είδους την εγχείρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι ποσο θα ταλαιπωρηθω ??? Η επιλογη της μεθοδου εξαρταται απο την μυωπια κ το παχος του κερατοειδους...Ηταν επιλογη του γιατρου παντως!!!Γιατι το εψαξα το θεμα και εγω δεν γινοταν να κανω lasik...θα δω η θα μου αφησει κανενα υπολειμμα αστιγματισμου??? Απλα δεν βλεπω τι γραφω ωρες ωρες....Μια μου ερχεται η οραση μια μου φευγει...με τα κολλυρια που βαζω προς την στιγμην βλεπω καλα μετα τιποτα!!! Αν αξιζει η υπομονη κ δω ας οψεται...

 

O γιατρός τι σου είπε για τον αστιγματισμό; Και ο δικός μου ήταν πολύ μεγάλος και με ενημέρωσε ότι θα μείνει το πολύ ένας βαθμός. Τελικά έμεινε 0,75(στο ένα μάτι όπου ήταν και υψιλός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πρκ έκανα και εγώ πριν περίπου εφτά μήνες.. Στη αναμενόμενη όραση έφτασα περίπου έναν μήνα μετά την επέμβαση. Δεν αφήνει τπτ.. Συγκεκριμένα είχα αρκετά περισσότερο μυωπία και αστιγματισμό από εσένα αλλά δεν έμεινε απολύτως τπτ.. Είσαι στις πρώτες μέρες οποτε απλά υπομονή.. Και ότι πρόβλημα ή απορία έχεις μην διστάσεις να επικοινωνήσεις με τον οφθαλμιατρο σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για διαθλαστικες μπορειτε και σε δημοσιο νοσοκομειο πλεον, εξειδικευμενο για τα ματια.

http://www.ophthalmiatreio.gr/

Εξαιρετικο νοσοκομειο κατα τη γνωμη μου για τα μεσα και το λιγο προσωπικο που διαθετουν,

Κοστος 1000€ και για τα δυο ματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη με ενδιεφερε το θεμα κ λογω φοβου μίλησα με 6 ιατρους. (5 αττικη + 1 σαλονικη) !

 

δυστυχως οι μυωπες, φορουσαν γυαλια & δεν με επεισαν οτι η επεμβαση ειναι κατι που θα εκαναν στα δικα τους ματια !

 

κοστος παντως απο 1400 ~ 2500, ο ΜΟ ομως στα 1700/1800.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...