Προς το περιεχόμενο

Συλλήψεις για χρέη άνω των 5000 ευρώ στο δημόσιο.


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ούτε στην Αμερική?

 

Στις ΗΠΑ όπου μένω, για να έχεις φυλάκιση πρέπει να υπάρχει και ποινικό αδίκημα - όπως ψευδής δήλωση, εικονικά τιμολόγια κ.λ.π. - από μόνο του το γεγονός ότι χρωστάω δεν αρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators

Στις ΗΠΑ όπου μένω, για να έχεις φυλάκιση πρέπει να υπάρχει και ποινικό αδίκημα - όπως ψευδής δήλωση, εικονικά τιμολόγια κ.λ.π. - από μόνο του το γεγονός ότι χρωστάω δεν αρκεί.

κι αν δεν έχεις περιουσία για να σου κατασχέσουν τι γίνεται?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι αν δεν έχεις περιουσία για να σου κατασχέσουν τι γίνεται?

 

Αν πράγματι δεν έχεις και χρωστάς, απλά χρωστάς.

Αν έχεις και την κρύβεις στην Ελβετία, ο δικαστής απλά σε διατάζει να την φέρεις πίσω. Αν δεν τον ακούσεις, σε στέλνει στην φυλακή μέχρι να υπακούσεις. Contempt of court λέγεται αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύστε τα λουριά μερικοί και πατήστε στην Γη  να δείτε την πραγματικότητα θα καταλάβετε πόσο διαφέρει από την φανταστική εικόνα που έχει φτιάξει στο μυαλό σας η περιουσία  του μπαμπά  και το ρουσφέτι του μπάρμπα .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυλάκιση όντως δεν υπάρχει, αλλά εκποίηση κάθε περιουσιακού σου στοιχείου μέχρι το ποσό της οφειλής υπάρχει. Κι εκεί δεν έχει "οχι το σπιτάκι μου" και άλλα δακρύβρεχτα.

 

Ο πτωχευτικός κώδικας στις πιο πολλές χώρες θέτει όρια στην εκποίηση. Δηλαδή δεν μπορεί να σε αφήσουν και εντελώς πανί με πανί στο δρόμο, υπάρχει ένα ελάχιστο όριο που το κρατάς.

 

 

Είναι αδιανόητο το δημόσιο να σου χρωστάει 1000, και επειδή δεν πλήρωσες το ΦΠΑ στα λεφτά που δεν σε πλήρωσε το δημόσιο, να πηγαίνεις φυλακή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρι μου, είσαι η έννοια του λέω ότιναναι για να συμμετέχω στη συζήτηση.

 

Αυτό με τις απόψεις που ο καθένας έχει από μία κλπ το έχεις ακουστά? Ε, αυτό ακριβώς.

 

Λες από τη μία ότι οι φόροι είναι άδικοι, αλλά το να τους χώνουν στη φυλακή για άδικους φόρους είναι δίκαιο.

Και μάλιστα λες ότι όποιος δεν πληρώνει άδικους φόρους, ζει εις βάρος των άλλων.

Ρε την παλεύεις? Ποιος λέει βλακείες τελικά εγώ ή εσύ? (για να μην διαγραφεί και φας και κανένα ban το bold)

 

Αυτο που λεω ειναι οτι υπαρχουν αυτοι που πληρωνουν και αυτοι που δεν πληρωνουν. Το οποιο ειναι αδικο. Για να ειναι δικαιο θα πρεπει ειτε και οι δυο να μην πληρωνουν (αμην και ποτε να πτωχευση αυτη η χωρα, προσευχες κανω) ειτε να πληρωνουν.

 

Το θεμα λεει για ενα μετρο που αναγκαζει αυτους που χρωστανε πολλα λεφτα (5000 και ανω, θυμηζω ο κατωτατος ηταν καπου στα 800 πες 900 δηλαδη 13κ ετησιο) να πανε στην εφορια και να τα δωσουν ή να κανουν διακανονισμο. Σε αυτο το πραγμα εγω συμφωνω. Εσυ απ'οτι βλπω διαφωνεις και μου κανει και εντυπωση γιατι εσυ και καλα εισαι αριστερος και καλα υποστηριζεις τον αδυναμο κλπ αλλα απ'οτι βλεπω τωρα τον αδυναμο, αυτον του 580 που για να βγαλει 5000 θα πρεπει να δουλεψει 8-9 μηνες ποσο μαλλον για να χρωσταει στην εφορια τοσα λεφτα, τον εχεις τελειως γραμμενο.

 

 

Τελος, η απαντηση σου 

"Ρε άνθρωπε του θεού, τι λες, πόσο έχουν ξεφύγει τα delivery golden boys τη σημερινή εποχή..."

Ειτε ειναι μια μαλακια και μιση, ειτε ειναι απλα κομπλεξ ανωτεροτητα, τι να πω.. sorry που δεν ειμαι CEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί στα 5000; Ας το κάνουν στα 50 ευρώ.

Και γιατί φυλακή; Ας τους πυροβολούν επί τόπου.






Τι ωραία που είναι όταν το πληκτρολόγιο έχει μεγαλύτερο αριθμό πλήκτρων από ότι iq points, ο χειριστής του...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειτε ειναι μια μαλακια και μιση, ειτε ειναι απλα κομπλεξ ανωτεροτητα, τι να πω.. sorry που δεν ειμαι CEO

Έχω κόμπλεξ ανωτερότητας, το παραδέχομαι...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζμπόινγκ

 

Το σπίτι δεν είναι δικό του, μέχρι να το ξεχρεώσει, κάπου σου ξέφυγε αυτό.

 

Νοικιάζω λοιπόν με leasing ένα δίλιτρο Mercedes και μου ρίχνει φόρο πολυτελείας, για κάτι που δεν είναι δικό μου, αλλά ανήκει σε μία εταιρεία. Όταν στο τέλος του συμβολαίου επιστρέψω το αυτοκίνητο στην εταιρεία, θα μου επιστραφεί ο φόρος πολυτελείας ή να τα κλάψω τα λεφτά μου?

 

Όταν αγοράσεις σπίτι με δάνειο δεν είναι το ίδο με leasing, το σπίτι με το δάνειο δεν το νοικιάζεις και το αυτοκίνητο με leasing δεν είναι "στα βιβλία σου".

 

Άμα είναι έτσι μην αγοράσεις σπίτι με δάνειο, νοίκιασε με ρήτρα να το αγοράσεις στα Χ χρόνια για κάποιο υπόλοιπο (όπως στο leasing).

 

Το σπίτι που θα αγοράσεις με δάνειο σαφέστατα και είναι δικό σου. Το τι έχεις δικαίωμα να κάνεις και τι όχι με κάτι δικό σου είναι άλλο θέμα και αν όσοι αγοράζαν σπίτια σπαμπάζανε απλά δε θα ήταν πρόθυμοι να πληρώσουν το ίδιο για δύο ίδια σπίτια στα οποία θα είχαν διαφορετικά δικαιώματα και η διαφορά θα εβγαινε στην τιμή τους. Δε ξέρω τι δεσμεύσεις έχει ένα τέτοιο σπίτι αλλά άν έχει και ο κόσμος πέρναγε λιγότερη ώρα αερολογόντας στο insomnia και ποστάροντας βίντεο με γάτες στο youtube και σκεφτόταν περισσότερο τις αγορές του, τα το τιμολογούσε αντίστοιχα.

 

Η "λογιστική" αντιμετώπιση της σχέσης σου με τη τράπεζα είναι περισσότερο όπως στην εξήγησα στο απλό παραδειγματάκι και δεν έχει καμία σχέση με το leasing.

 

Αν πχ έχεις αγοράσει ένα σπίτι με δάνειο 100 και έχεις ξεπληρώσει ας πούμε τα 40 στο δάνειο μπορείς να πουλήσεις το σπίτι για 100 να ξεπληρώσεις την τράπεζα και να σου μείνουν 60 ? Μπορείς να το κάνεις αυτό με το leasing ? (όπου δε χρωστάς κάτι και δεν έχεις να πουλήσεις και κάτι).

 

Αλλωστε το όλο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν πολλοί ανά τον κόσμο είναι ότι πλέον τα σπίτια τους δεν αξίζουν (δεν τα αγοράζει κανείς) για "60"ω με αποτέλεσμα να μη μπορούν να ξεπληρώσουν το υπόλοιπο (has gone underwater που λένε και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι).

 

 

ΥΓ:

 

Επειδή από όσο θυμάμαι είσαι λογιστής ή κάτι περί των οικονομικών μου κάνει εντύπωση που συγκρίνεις 2 τόσο άσχετες μεταξύ τους περιπτώσεις. Θυμάμαι καλά ?

 

DrLo ο LRoi σου εδωσε την απάντηση νομίζω.

 

:blink: :blink:

 

Νομίζεις.

 

Πριν βιαστείς να συμφωνείς με κάτι καλό είναι να γνωρίζεις αν αυτό που λέει ο άλλος έχει βάση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όχι μόνος του απ'ότι βλέπω. Το συγκεκριμένο φόρουμ είναι απάλευτο για τέτοιες συζητήσεις, μιας που οι περισσότεροι φαίνεται να μην έχουν καμία επαφή με την πραγματικότητα.

+1000 δυστυχώς.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισονομία, αν σου χρωστάει το δημόσιο 5000 και πάνω, δικαιούσαι να διαλέξεις έναν βουλευτή και να τον στείλεις φυλακή.

 

 

 

...σε καλό μου  B)

 

Λοιπόν διαλέγω την Καϊλή ... κάποιος να διαλέξει την Κεφαλογιάννη στο ίδιο κελί.

 

α.. ... και μια webcam !

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την χώρα την κατέστρεψε όπως ανέφερα σε προηγούμενο Post η νοοτροπία της μεταπολίτευσης και προσθέτω σε αυτό το Post

 

Ο συνδικαλισμος και φυσικά μα φυσικά η βουλευτική ασυλία .

 

Εδώ και δεκαετίες γίνεται φανερή καταπάτηση των όρων του συντάγματος. Ειδικά των όρων για δικαιοσύνη μεταξύ των πολιτών είτε είναι φτωχοί είτε είναι πλούσιοι.

Εγώ προτείνω να φτιάξουμε μια ομάδα να πάρουμε σαν γνώμονα το συγκεκριμένο άρθρο του συντάγματος και να μαζέψουμε υπογραφές για να τους στείλουμε όλους στο ευρωπαικό δικαστήριο για καταπάτηση των όρων του συντάγματος. Όχι ότι οι πολίτες δεν φταίνε μιας και υιοθετήσαν τόσα χρόνια την νοοτροπία ότι δεν σε πιάνει κανείς στην Ελλάδα αν κλέβεις το κράτος αλλά όλα αρχίζουν από αλλού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αγοράσεις σπίτι με δάνειο δεν είναι το ίδο με leasing, το σπίτι με το δάνειο δεν το νοικιάζεις και το αυτοκίνητο με leasing δεν είναι "στα βιβλία σου".

 

Άμα είναι έτσι μην αγοράσεις σπίτι με δάνειο, νοίκιασε με ρήτρα να το αγοράσεις στα Χ χρόνια για κάποιο υπόλοιπο (όπως στο leasing).

 

Το σπίτι που θα αγοράσεις με δάνειο σαφέστατα και είναι δικό σου. Το τι έχεις δικαίωμα να κάνεις και τι όχι με κάτι δικό σου είναι άλλο θέμα και αν όσοι αγοράζαν σπίτια σπαμπάζανε απλά δε θα ήταν πρόθυμοι να πληρώσουν το ίδιο για δύο ίδια σπίτια στα οποία θα είχαν διαφορετικά δικαιώματα και η διαφορά θα εβγαινε στην τιμή τους. Δε ξέρω τι δεσμεύσεις έχει ένα τέτοιο σπίτι αλλά άν έχει και ο κόσμος πέρναγε λιγότερη ώρα αερολογόντας στο insomnia και ποστάροντας βίντεο με γάτες στο youtube και σκεφτόταν περισσότερο τις αγορές του, τα το τιμολογούσε αντίστοιχα.

 

Η "λογιστική" αντιμετώπιση της σχέσης σου με τη τράπεζα είναι περισσότερο όπως στην εξήγησα στο απλό παραδειγματάκι και δεν έχει καμία σχέση με το leasing.

 

Αν πχ έχεις αγοράσει ένα σπίτι με δάνειο 100 και έχεις ξεπληρώσει ας πούμε τα 40 στο δάνειο μπορείς να πουλήσεις το σπίτι για 100 να ξεπληρώσεις την τράπεζα και να σου μείνουν 60 ? Μπορείς να το κάνεις αυτό με το leasing ? (όπου δε χρωστάς κάτι και δεν έχεις να πουλήσεις και κάτι).

 

Αλλωστε το όλο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν πολλοί ανά τον κόσμο είναι ότι πλέον τα σπίτια τους δεν αξίζουν (δεν τα αγοράζει κανείς) για "60"ω με αποτέλεσμα να μη μπορούν να ξεπληρώσουν το υπόλοιπο (has gone underwater που λένε και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι).

 

 

ΥΓ:

 

Επειδή από όσο θυμάμαι είσαι λογιστής ή κάτι περί των οικονομικών μου κάνει εντύπωση που συγκρίνεις 2 τόσο άσχετες μεταξύ τους περιπτώσεις. Θυμάμαι καλά ?

 

 

Νομίζεις.

 

Πριν βιαστείς να συμφωνείς με κάτι καλό είναι να γνωρίζεις αν αυτό που λέει ο άλλος έχει βάση.

 

Το σπίτι λοιπόν που αγοράζεις με δάνειο ΔΕΝ είναι δικό σου, γιατί δεν μπορείς να το πουλήσεις, παρά μόνο με τη σύμφωνη γνώμη της τράπεζας αν και εφόσον βρεθεί αγοραστής να επωμιστεί το υπόλοιπο της οφειλής σου συν κάποια έξοδα που προκύπτουν από αυτή τη διαδικασία.

 

Στο leasing επίσης, όπως ακριβώς το λες, δεν σου ανήκει το ακίνητο, αλλά υπάρχει συνήθως ρήτρα εξαγοράς του ακινήτου από ένα σημείο και μετά. Συνεπώς μάλλον συμφέρει πλέον τον κόσμο να αγοράζει με leasing παρά με δάνεια, μήπως και γλυτώσει όλα τα φέσια που του φορτώνει κάθε τρεις και λίγο το κράτος.

 

Όπως και να έχει όμως και στις δύο περιπτώσεις το ακίνητο δεν σου ανήκει, αλλά στην πρώτη περίπτωση εσύ μπορεί να έχεις πληρώσει όλες τις δόσεις και όλους τους φόρους για 20 χρόνια και επειδή δεν μπορείς να πληρώσεις τα άλλα 10 που χρωστάς στο παίρνουν ως υπόλοιπο της οφειλής. Γαμάτο ε?

 

Κάνε τώρα τα μαθηματικά με ΦΑΠ, ΕΕΤΗΔΕ κλπ για 20 χρόνια να δούμε ποιος βγάζει κέρδος, εσύ ή η τράπεζα?

 

PS Δεν είμαι λογιστής, δεν έχω καμία σχέση ούτε με λογιστικά, ούτε με οικονομικά και επίσης δεν ανεβάζω video με γατάκια στο youtube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...