Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν το εχω ψαξει καλα το προγραμμα αλλα οκ θα ριξω μια ιδεα ακομα.Μηπως παιζει καποια αναβαθμιση ? Γιατι και εμενα που το ανοιξα ενα εξτρα μου εβγαλε αποτυχια script και καποια αλλα ενημερωθηκαν.Και μετα που το ξανανοιξα δεν το εβγαλε αυτο το μηνυμα.Δηλαδη μηπως διορθωθει μονο του και τζαμπα ψαχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτες τις μερες ειναι κλειστο το βασικο repo του xbmc, οποτε οτι χρειαστει καποιο τριτο προσθετο απο εκει μεσα, πχ το youtube, δεν μπορει να το παρει, οποτε δεν μπαινει. Καντε λιγη υπομονη, απο σημερα θα ειναι παλι ανοιχτο.

Και η ανακοινωση
http://xbmc.org/downloads-and-the-addon-repository-will-be-down-tuesday/

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους...μερικες ερωτησεις σχετικα με το xbmc που δεν εχω καταλαβει...

1) Απο οτι διαβαζω κανει για live streaming τηλεοπτικων καναλιων κτλ... για τι ποιοτητα εικονας μιλαμε?

2) Οτι αρχεια εχει ειναι αυτα που εχεις στον σκληρο του υπολογιστη σου η κανει κατι σαν live αναζητηση και δεν χρειαζεται να κατεβαζεις κτλ? αρα καταργουμε το torrent??μιλαμε για 1080p? τι ταχυτητες ιντερνετ χρειαζεται για να μην σου σπαει τα νευρα?

3) βρηκα κατι videakia στο youtube που λενε και για 3d ταινιες...ισχυει κανονικα παιζει τα παντα?

4)αν το εγκαταστησω στο λαπτοπ εχει νοημα? η θα σερνεται κ δεν θα μπορω να κανω τιποτα αλλο?

5) ολα αυτα θα γινονται μεσω wifi η θα πρεπει να τραβηξω hdmi κτλ??

και τελος τι τοσο ιδιαιτερο θα μου προσφερει εμενα ενα τετοιο προγραμματακι(τωρα χρησιμοποιω το serviio και οτι αρχειο εχω στο λαπτοπ ταινιες τραγουδια κτλ το βλεπω στην smart tv χωρις καλωδια χωρις τιποτα)..παντως απο οτι καταλαβα μιλαμε για κατι 100% νομιμο...σωστα?

ζητω συγνωμη αν σας κουρασα κ ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το config wizard

σου τρεχει κανονικα απο programs?

αν οχι κανε install μεσω fusion--start here -και  βαλε τοrepo του hubwizard

 

@newbie  κανονικα μπορεισ αν συνδεσεις δισκο να βλεπεις τα παντα απο αυτα που εχεις

αλλα αυτο δεν ειναι το ζητουμενο

υπαρχει τεραστια ποικιλια με τα διαφορα addons που βλεπεις και hd κανονικα ,βεβαια θες και καλη γραμμη

αν και δεν θα χεις προβλημα...

 

Εγω θελω να κανω μια ερωτηση....υπαρχει τεραστιο προβλημα με υποτιτλους

δεν βρισκω σχεδον κανενα,σε οτι ταινια κι αν εβαλα...

υπαρχει τροποσ να βαλουμε απο καποιο φακελο τους υποτιτλους?

αν εχετε παρατηρησει σε live καναλι αν πατε στην επιλογη του βιντεο σου χει  subtitles και φορτωνεις απο φακελο

ενω οταν πας να δεις ταινια online δεν εχει τετοια επιλογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@christaras1990

1) Sd στην καλυτερη περιπτωση.

 

2) Το καθε προσθετο, απο πισω, συνδεεται στη σελιδα που πρεπει και παιζει αυτο που θες να δεις. Ναι, μπορεις να πεις οτι καταργεις τα κατεβασματα αν αυτο που σε ενδιαφερει ειναι απλα να δεις την ταδε ταινια ή σειρα και οχι να την εχεις κατεβασμενη για να τη δεις καπου χωρις ιντερνετ ή σε μια τηλεοραση μεσω usb πχ.

1080p δυσκολα θα δεις. Τα περισσοτερα hd, ακομα και απο το vkbox που imho εχει την καλυτερη ποιοτητα, ειναι 720p, με ηχο 2.0 και πιο σπανια με 5.1, και με bitrate ~1Mbps στην καλυτερη.

Για το "hd" στο bitrate που λεω παραπανω πως μπορει να δωσει υπολογισε τουλαχιστον 8-10Mbps.

 

3) No idea :P

 

4) Αναλογα τα specs του λαπτοπ. Μην περιμενεις παντως θαυματα. Δηλαδη αν ειναι κανενα χρεπι που δεν μπορει να παιξει hd εκτος xbmc, δεν θα μπορει και μεσα στο xbmc.

 

5) Αν εννοεις να αντικαταστησεις το serviio, τοτε θα δουλεψεις το xbmc σαν dlna server και θα συνδεεσαι σε αυτο απο τη smart tv σου. Αλλα τοτε θα παιζει μονο οτι ταινιες εχεις αποθυκευμενες τοπικα ΚΑΙ περασμενες στη βιβλιοθηκη του xbmc. Ψιλοαχρηστο σαν ιδεα imho.

Αν εχεις hdmi εξοδο στο λαπτοπ και καλωδιο hdmi να το συνδεσεις με την τηλεοραση, τοτε το χρησιμοποιεις οπως θα επρεπε να χρησιμοποιειται, σαν media center application.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@christaras1990

1) Sd στην καλυτερη περιπτωση.

 

2) Το καθε προσθετο, απο πισω, συνδεεται στη σελιδα που πρεπει και παιζει αυτο που θες να δεις. Ναι, μπορεις να πεις οτι καταργεις τα κατεβασματα αν αυτο που σε ενδιαφερει ειναι απλα να δεις την ταδε ταινια ή σειρα και οχι να την εχεις κατεβασμενη για να τη δεις καπου χωρις ιντερνετ ή σε μια τηλεοραση μεσω usb πχ.

1080p δυσκολα θα δεις. Τα περισσοτερα hd, ακομα και απο το vkbox που imho εχει την καλυτερη ποιοτητα, ειναι 720p, με ηχο 2.0 και πιο σπανια με 5.1, και με bitrate ~1Mbps στην καλυτερη.

Για το "hd" στο bitrate που λεω παραπανω πως μπορει να δωσει υπολογισε τουλαχιστον 8-10Mbps.

 

3) No idea :P

 

4) Αναλογα τα specs του λαπτοπ. Μην περιμενεις παντως θαυματα. Δηλαδη αν ειναι κανενα χρεπι που δεν μπορει να παιξει hd εκτος xbmc, δεν θα μπορει και μεσα στο xbmc.

 

5) Αν εννοεις να αντικαταστησεις το serviio, τοτε θα δουλεψεις το xbmc σαν dlna server και θα συνδεεσαι σε αυτο απο τη smart tv σου. Αλλα τοτε θα παιζει μονο οτι ταινιες εχεις αποθυκευμενες τοπικα ΚΑΙ περασμενες στη βιβλιοθηκη του xbmc. Ψιλοαχρηστο σαν ιδεα imho.

Αν εχεις hdmi εξοδο στο λαπτοπ και καλωδιο hdmi να το συνδεσεις με την τηλεοραση, τοτε το χρησιμοποιεις οπως θα επρεπε να χρησιμοποιειται, σαν media center application.

Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου...με καλυψες πληρως...για αυτα που χρησιμοποιω εγω δεν εχει να μου προσφερει κατι ιδιαιτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραπανω αφορουν το genesis, που ειναι απο τα πλεον δημοφιλη plugins για streaming ταινιων και σειρων. Υπαρχουν ακι αλλα, πχ το mashup, αλλα δεν το εχω για να γραψω εντυπωσεις. Το θεωρω αργο και λιγο bloated για αυτα που προσφερει :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιει κανεις το προσθετο viooz.co απο το lambda ρεπο να μου πει εντυπωσεις?

Θελω ενα προσθετο για καποιον που βλεπει μονο ταινιες, οχι σειρες, και ψαχνει κατι να αντικαταστησει το yify που δεν παιζει τιποτε πλεον. Το genesis απορριφθηκε απο τον ιδιο ως πολυπλοκο :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσες δεν κατεβαζω, τις βλεπω απο genesis, το οποιο ειναι στο lamda repo, το οποιο μπαινει ετσι

 

https://seo-michael.co.uk/how-to-manually-install-gotv-for-xbmc/

ετσι λειτουργουν και τα gotv and go movies ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιει κανεις το προσθετο viooz.co απο το lambda ρεπο να μου πει εντυπωσεις?

Θελω ενα προσθετο για καποιον που βλεπει μονο ταινιες, οχι σειρες, και ψαχνει κατι να αντικαταστησει το yify που δεν παιζει τιποτε πλεον. Το genesis απορριφθηκε απο τον ιδιο ως πολυπλοκο :/

 

ε πόσο πολύπλοκο; :confused:

στο mash up τι θα κάνει :-) ;

 

δοκίμασες το much movies hd; πιο απλό δε νομίζω να υπάρχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...