Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aπο σκέτο zip.

τελικά έκανα εγκατάσταση απο την αρχή το kodi και τα πέρασα όλα απο την αρχη.

Επειδή το tablet φοράει atom είπα να δοκιμάσω την intel έκδοση.

Στην αρχή δεν ξεκίναγε αλλα μετα οκ.

Η πλάκα ειναι οτι στον atom πάει σφαίρα με ότι έκδοση και να φοράει και σε ένα laptop που φοράει εναν τελευταίο i7 σέρνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο το Castaway!

 

Το δοκιμασα χθες και εκτος απο τα γνωστα stream (που εχει και το SportsDevil) υπηρχαν αρκετα με παρα πολυ καλη ποιοτητα και χωρις καθολου buffering.

 

Μονο εγω δεν βρισκω τιποτα στο Castaway?Ποιο source χρησιμοποιεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πρωτοέβαλα το Yatse να ελέγχω ένα Andoid TV Box, το ρύθμισα όπως και το Kodi 16, δουλεύει κανονικά αλλά συνέχεια μου πετάει κάτω δεξιά μήνυμα "Yatse ERROR". Καμιά ιδέα;
Υ.Γ Οι ρυθμίσεις που έκανα
UPnP/DLNA - Τσεκάρισα μόνο την πρώτη επιλογή "Μοίρασμα των βιβλιοθηκών μου"
Διακομιστής Ιστού - Τσεκάρισα το "Να επιτρέπεται απομακρ. έλεγχος μέσω HTTP" και έβαλα και Password
Τηλεχειριστήριο - Και οι 2 επιλογές ενεργές
Zeroconf - Ενεργή η μοναδική επιλογή
και στο τηλ. πέρασα την IP, port, username, password. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που το χρησιμοποιώ σε 15.2 (ακόμα δεν έκανα update, μάλλον κάποια στιγμή θα κάνω clean install την νέα, απλά περιμένω τα συνήθη bugs να διορθωθούν), στο UPnP/DLNA δεν έχω τικαρισμένο τίποτα, ούτε στο Zeroconf. Στο Web server έχεις δηλώσει ρητά το port; Μήπως σου βγάζει το μήνυμα επειδή δεν γίνεται manually port forwarding και δουλεύει μέσω UPnP;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις που να εχει ξεμεινει με kodi 14.x να μου πει αν εχει στο repo του το retouched (skin ειναι)?

Εχω ενα νετμπουκ το οποιο μπορει να παρει μονο 32αρι λειτουργικο, οποτε η τελευταια 32αρα εκδοση του openelec ειναι η 5.0.8 και εχει kodi 14.2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι netbook έχεις; Γιατί σε ένα Asus 1101HA που έχω και παιδεύτηκα με openelec και kodibuntu χωρίς επιτυχία (δεν κατάφερα να τα εγκαταστήσω καν) τελικά του έβαλα Windows 7 και η 15.2 δουλεύει μια χαρά.

 

Μάλιστα κάτι που μου έκανε εντύπωση, είναι πως ενώ μέσα από Chrome  τα βιντεάκια youtube σκαλώνουν απίστευτα, στο kodi μέσω του YouTube addon παίζουν άψογα. Και όλα τα streams που έχω δοκιμάσει, ακόμα και 1080p. Το ανέστησα το μηχανάκι...

 

Βέβαια την 16 που έβαλα για δοκιμή δεν δουλεύει. Κάνει κάτι τρελά σπασίματα (στο UI λέω, όχι μέσα σε streams), κάτι μαύρες οθόνες κλπ, δεν μπόρεσα να το δουλέψω. Το γύρισα σε 15.2 πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα dell inspiron mini 910 9αρι. Εχει εναν atom n270 που δεν υποστηριζει 64αρια λειτουργικα

 

http://ark.intel.com/products/36331/Intel-Atom-Processor-N270-512K-Cache-1_60-GHz-533-MHz-FSB

(η γραμμη που λεει instruction set)

Βασικα, επειδη ο καρτο-ssd του πεθανε, το εχω με persistent installation openelec σε ενα sandisk cruzer fit 8αρι.

 

Οσο για το την αναπαραγωγη στο youtube, μην συγκρινεις την βουρτσα (html5/flash εντος browser) με... το kodi (native player που απλα παιζει το εκαστοτε stream).

Για τη μαυρη οθονη και τα σπασιματα αλλαξε το system > settings > video > acceleration > render method απο auto detect σε κατι αλλο που να σου δουλευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα..

 

Πάντως όσον αφορά τον επεξεργαστή, το δικό μου έχει τον Atom Z520, που σύμφωνα με αυτό:

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Atom-Z520-vs-Intel-Atom-N270

 

είναι (ελάχιστα αλλά είναι) χειρότερος από τον δικό σου. Κι εγώ 32-bit windows έχω πάνω. Τώρα βέβαια εφόσον δεν έχει δίσκο πάνω και το έχεις σε στικάκι, οκ. Απλά να ξέρεις ότι αν πέσει στα χέρια σου κανένας 2,5άρης δίσκος και τον βάλεις πάνω (δεν χρειάζεται να είναι SSD νομίζω) μια χαρά το σηκώνει (λογικά) ο επεξεργαστής σου σε windows 7 32-bit..

 

Τώρα για το render method που είπες, με έψησες να το δοκιμάσω πάλι στο netbook για να τσεκάρω bugs κλπ σε addons που χρησιμοποιώ. Υπάρχει όμως μετά τρόπος να "ξανακατέβω" σε 15.2 χωρίς να χρειάζεται να το στήσω πάλι από την αρχή με τα addons κλπ; Αρκεί εγκατάσταση της 15.2 πάνω από την 16;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να βαλω ssd ή κανονικο σκληρο γιατι δεν εχει υποδοχη sata. Μονο καρτο-ssd και αυτος pata που ειναι δυσευρετος.

 

Πριν κανεις τη μεταβαση σε 15, κανε backup το φακελο userdata σου και αν κατι δεν παει καλα, το επαναφερεις.

http://kodi.wiki/view/Userdata

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είδα τι έγραψες και στο άλλο φόρουμ για το θέμα με τον pata-ssd, εύχομαι να βρεις άλλη λύση..

 

Δεν γίνεται να κάνεις κάπως extract to .zip ή και απλά copy κάποιον φάκελο με το skin από μεταγενέστερη έκδοση και να το κάνεις εγκατάσταση στο δικό σου; Η αλήθεια είναι πως ένα γρήγορο γκουγκλάρισμα δεν έβγαλε κάτι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καθομαι να ασχοληθω με πραγματα που δεν μπαινουν απο μονα τους, γιατι αυτο ειναι το νοημα των repos και τον plugins που δεν ειναι σε repos, επειδη εκνευριζομαι ευκολα :P

Επισης, αν ξεκινησω με το retouched, μετα θα ψαχτω με το quartz που δεν μπαινει σε kodi 16, μετα με το kmediatorrent που επισης δεν μπαινει σε kodi 16 και θα βριζω μεχρι αυριο το πρωι. Οποτε αφηνω το μαμα και τερμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

plugin.video.SportsDevil-2016-03-06.zip

http://www59.zippyshare.com/v/FK1UCkIg/file.html

 

Δεν καιγομαι να περασω νεοτερη εκδοση προς το παρον. Επισης, θεωρω την 14 καλυτερη της 15. Βασικα, ειναι η μονη φορα στα οσα χρονια εχω kodi/xbmc που θεωρω μια παλιοτερη εκδοση καλυτερη της νεοτερης, και το χρησιμοποιω απο αρχες της 10!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...