Προς το περιεχόμενο

Σφάλμα κατα το firmware update


LOVExVOTKA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια! :) Εχω αυτο το ρουτερ D-Link DSL-2640R και θελησα να κανω update στο frimeware απο την τωρινη εκδοση EU_1.06 στην EU_1.17.. ολα οκ ολα τελεια κατεβασα δηλαδη κανονικα το update αρχειο, εκανα factory settings, μπηκα απο ton Explorer (ακουσα πως πρεπει να βγαλω και το καλοδιο οτε πραγμα που εκανα) και ετσι πηγα στο frimeware updater επελεξα το αρχειο αρχησε να φορτωνει για λιγο και μετα μου πεταξε το ERROR ποιο συγκεκρυμενα ετσι:

__________________________________________________
Server Error

A file system error was detected on the RomPager server.


Return to last page

__________________________________________________

 

Να προσθεσω πως κρατησα backup για καλο και για κακο.. Τι μπορει να μην κανω σωστα?

Μπορει να χελπάρει κανεις?? :/ Θενκξ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα πω μερικα γενικοτερα πραγματα μηπως βοηθησει.

α.κλειστα ολα τα firewall και καρφωτες Ip.

β.αν εχεις αλλο pc δοκιμασε απο εκει.

γ.το αρχειο μην το βαλεις επιφανεια εργασιας αλλα ριξτο χυμα σε ενα δισκο c d e η οτι αλλο εχεις.

δ.προσεξε να ειναι το σωστο μοντελο και το σωστο version.

ε.πολλες φορες η dlink δινει και προγραμμα το οποιο παει να στο κανει full recover ακομα δηλαδη και οταν το εχεις brickarei.ισως πετυχει με αυτο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα αυτό που λες μπορώ να βρω και από το CD του ρουτερ ή το κατεβάζω από ιντερνετ? Το firewall το είχα κλείσει. Μπορώ να το κάνω αυτό και με υπολογιστή που είναι συνδεδεμένος με wirless? Επίσης αυτό με το καλόδιο οτε ισχύει ή είναι άσκοπο. Το lp τι είναι? :/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα αυτό που λες μπορώ να βρω και από το CD του ρουτερ ή το κατεβάζω από ιντερνετ? Το firewall το είχα κλείσει. Μπορώ να το κάνω αυτό και με υπολογιστή που είναι συνδεδεμένος με wirless? Επίσης αυτό με το καλόδιο οτε ισχύει ή είναι άσκοπο. Το lp τι είναι? :/

αφου δεν ξερεις για τις καρφωτες Ip το αφηνουμε.το προγραμμα αυτο ειναι στην ουσια το ιδιο το firmware.απλα πολλες φορες το fimrware βγαινει σε 2 εκδοσεις.μια αν το ρουτερ ειναι οκ και μια αν εχει ginei brick.τουλαχιστον με ενα dlink πριν απο λιγες μερες μονο ετσι εβγαινε ακρη.οχι wireless τα updates.ειδικα αν ειναι brick δεν παιζει.τι αυτο με το καλωδιο οτε/?αν εννοεις να βγαλεις το καλωδιο το τηλεφωνικο απο κατω για να μην ειναι συγχρονισμενο δεν το εχω κανει ποτε σε κανενα ρουτερ αλλα οκ.δεν ειχα ποτε θεμα ειτε ηταν πανω το καλωδιο ειτε οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου δεν ξερεις για τις καρφωτες Ip το αφηνουμε.το προγραμμα αυτο ειναι στην ουσια το ιδιο το firmware.απλα πολλες φορες το fimrware βγαινει σε 2 εκδοσεις.μια αν το ρουτερ ειναι οκ και μια αν εχει ginei brick.τουλαχιστον με ενα dlink πριν απο λιγες μερες μονο ετσι εβγαινε ακρη.οχι wireless τα updates.ειδικα αν ειναι brick δεν παιζει.τι αυτο με το καλωδιο οτε/?αν εννοεις να βγαλεις το καλωδιο το τηλεφωνικο απο κατω για να μην ειναι συγχρονισμενο δεν το εχω κανει ποτε σε κανενα ρουτερ αλλα οκ.δεν ειχα ποτε θεμα ειτε ηταν πανω το καλωδιο ειτε οχι.

Υπαρχει περιπτωση να μην γινετε απειδη εχω 64μπιτα windows? Το ρωταω για ακουω και εχω δει οτι πολλα πραγματα που γινονταν με τα 32bitα δεν γινονται με τα 64bitα

 

Κλεισε το firewall ή ριξτο με tftp αν το υποστηριζει το dlink.

αυτο με το tftp πως το κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι μόνο οι cisco χρησιμοποιούν tftp.

δεν ξερω απο τι διβασα για φτο λεει πως γενικα ειναι ενας τροπος για να ανεβαζεις αρχεια στο ιντερνετ οπου μεσα σε αυτα ανεικουν και τα ρουτερς αρα δεν νομιζω οι εταιριες να μην εχουν φροντισει για φτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω απο τι διβασα για φτο λεει πως γενικα ειναι ενας τροπος για να ανεβαζεις αρχεια στο ιντερνετ οπου μεσα σε αυτα ανεικουν και τα ρουτερς αρα δεν νομιζω οι εταιριες να μην εχουν φροντισει για φτο

δεν εχουν ολα τα ρουτερ αλλα τα καλα συνηθως εχουν.και συνηθως αυτα που εχουν brickarontai Και πιο δυσκολα.και στο Linksys με tftp νομιζω ανεβαζεις το firmware αμα το χασει για καποιο λογο

 

Νομίζω ότι μόνο οι cisco χρησιμοποιούν tftp.

και σε αλλα ρουτερ παιζει.και το thomson κατι παρομοιο κανει και τα draytek

 

Υπαρχει περιπτωση να μην γινετε απειδη εχω 64μπιτα windows? Το ρωταω για ακουω και εχω δει οτι πολλα πραγματα που γινονταν με τα 32bitα δεν γινονται με τα 64bitα

αυτο με το tftp πως το κανω?

με tftp ειναι λιγο δυσκολο αν και κατα καποιο τροπο καποια Updates που εσυ τα βλεπεις με το ωραιο Interface απο πισω ειναι σαν tftp.τωρα αυτο για τα windows δοκιμασε απο αλλο pc αν μπορεις .καταρχην τωρα μπαινεις μεσα στο μενου του ρουτερ η οχι?

β.κανονικα τα 64 bit Θα πρεπε να φταινε οχι σε απλο firmware update αλλα αν υπηρχε wizard αλλα ποτε δεν ξερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχουν ολα τα ρουτερ αλλα τα καλα συνηθως εχουν.και συνηθως αυτα που εχουν brickarontai Και πιο δυσκολα.και στο Linksys με tftp νομιζω ανεβαζεις το firmware αμα το χασει για καποιο λογο

 

και σε αλλα ρουτερ παιζει.και το thomson κατι παρομοιο κανει και τα draytek

 

με tftp ειναι λιγο δυσκολο αν και κατα καποιο τροπο καποια Updates που εσυ τα βλεπεις με το ωραιο Interface απο πισω ειναι σαν tftp.τωρα αυτο για τα windows δοκιμασε απο αλλο pc αν μπορεις .καταρχην τωρα μπαινεις μεσα στο μενου του ρουτερ η οχι?

β.κανονικα τα 64 bit Θα πρεπε να φταινε οχι σε απλο firmware update αλλα αν υπηρχε wizard αλλα ποτε δεν ξερεις.

Ναι μπαινω κανονικα στο μενου του ρουτερ μου απο κει εκανα και το factory settings δεν ξερω αμα επραιπε να εκανα ρισετ απο το κουμπακι με κανα αιχμιρο αντικειμενο αποφευγω να το κανω απο κει... Τωρα δεν ξερω αμα υπηρχε καμια διαφορα.. Εγω εχω ενα λαπ τοπ με windows xp αλλα παλι κατι μου λεει οτι και απο κει δν θα πετυχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειτε μεσα απο το μενου ειτε απο το κουμπακι το ιδιο.δεν εχεις θεμα να το κανεις και απο το κουμπακι.και πολλες φορες δεν χρειαζεται καν factory defaults.δεν μπορω να σκεφτω τι αλλο να φταιει.εκτος αν ειναι λαθος το firmware.
στο site Της dlnk που μπηκα βλεπω δυο Revision a1 kai b1 .,μπας και κατεβασες λαθος firmware?
http://www.dlink.com/gr/el/support/product/dsl-2640r-wireless-g-adsl2plus-modem-router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το firewall των windows και το antivirus.... το εκλεισες ειπες? Για δε μια....

ειχε γραψει

Το πρόγραμμα αυτό που λες μπορώ να βρω και από το CD του ρουτερ ή το κατεβάζω από ιντερνετ? Το firewall το είχα κλείσει. Μπορώ να το κάνω αυτό και με υπολογιστή που είναι συνδεδεμένος με wirless? Επίσης αυτό με το καλόδιο οτε ισχύει ή είναι άσκοπο. Το lp τι είναι? :/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...