Προς το περιεχόμενο

FIFA 14 [Έκδοση για Consoles]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς κατοχους ps3:

 

Tωρα που καποιοι εχουν λογω των ημερων περισσοτερο ελευθερο χρονο, θελετε να κανονισουμε ενα ονλινε τουρνουα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 766
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προφανως και μιλας για συγκριση με φιφα14 σε ps3 γιατι στο ps4 ειναι χαωδης η διαφορα...

 

Όχι, μιλάω και σε σύγκριση με την NG έκδοση. Υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε fifa 14 cg & ng αλλά δεν την λες χαώδη. Επίσης το wc 2014 μου φάνηκε περισσότερο balanced και πιο ευχάριστο παιχνίδι. Καλύτερες πάσες και καλύτερα σουτ. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, μιλάω και σε σύγκριση με την NG έκδοση. Υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε fifa 14 cg & ng αλλά δεν την λες χαώδη. Επίσης το wc 2014 μου φάνηκε περισσότερο balanced και πιο ευχάριστο παιχνίδι. Καλύτερες πάσες και καλύτερα σουτ. Αυτά.

Διαφωνω πληρως. Η διαφορα ειναι εμφανης. Απο γραφικα μεχρι τεραστια ποικιλια και ελευθερια κινησεων στο ng. Αν εχεις παιξει στo ps4, με τιποτα δεν γυριζεις πισω...Και μιλαω παντα για slow/manual...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω πληρως. Η διαφορα ειναι εμφανης. Απο γραφικα μεχρι τεραστια ποικιλια και ελευθερια κινησεων στο ng. Αν εχεις παιξει στo ps4, με τιποτα δεν γυριζεις πισω...Και μιλαω παντα για slow/manual...

 

Δηλαδή στο cg δεν έχεις ελευθερία κινήσεων. Πως ακριβώς ορίζεις την μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων στο ng fifa? Τι δηλαδή μπορείς να κάνεις που δεν μπορείς στην έκδοση του pc-ps3-xbox360? 

 

Συμφωνώ ότι η έκδοση για ps4/xbox1 είναι καλύτερη, αλλά η φιλοσοφία του παιχνιδιού είναι η ίδια και θεωρώ ότι η διαφορά με την cg με τίποτα δεν είναι χαοτική. Επίσης αν έχεις την ng έκδοση γιατί να πας στην cg. Λογικό να μην πας. 

 

 

Υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο FIFA 14 με το FIFA 14 ignite Engine. Από τα γραφικά, το animation, το gameplay, στα πάντα.

 

Γραφικά σίγουρα καλύτερα. Αυτό έλειπε να μην είχε καλύτερα γραφικά. Παρόλα αυτά είναι απλά ένα ρετουσάρισμα. Τα μοντέλα παιχτών ίδια άθλια με το cg. Η καρτουνίστικη αίσθηση στα γραφικά ακόμη υπάρχει. Οπότε δεν μιλάμε για τρελή διαφορά ούτε εδώ. Animation απλά πρόσθεσαν μερικά ακόμη. Gameplay τι διαφορές βλέπετε ρε παιδιά. Σίγουρα είναι πιο αργό, πιο fluid, αλλά η φιλοσοφία ανάπτυξης είναι ακριβώς ή ίδια και στις 2 εκδόσεις.

 

Επίθεση από τα πλάγια και Άγιος ο Θεός. Ανάπτυξη ίδια από την CPU που όλες οι ομάδες από world class επίπεδο, παίζουν σαν την Μπαρτσελόνα. Δεν λέω καλό παιχνιδάκι αλλά μην εθελοτυφλούμε σε κάποια δεδομένα. 

 

Βέβαια για να το δικαιολογήσω, είναι λογικό να μην δουλεύανε ταυτόχρονα σε 2 εκδόσεις τη ίδια χρονιά. Όπως και με το fifa 07 που έβγαλα 2 εκδόσεις, οι διαφορές ήταν πολύ μικρές. 

 

Έτσι περιμένω τις μεγάλες διαφορές για ps4/xbox1 να τις δω φέτος στο fifa 15. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το WC2014 στο Be A Captain mode ειναι καλουτσικο παντως και τα σεναρια εχουν ενδιαφερον. Η cpu AI ειναι καπως βελτιωμενη αλλα ακομη ειναι σε νηπιακο επιπεδο ο τροπος αναπτυξης. Επισης τα animations του Fifa και σε PS4 και σε PS3 ειναι προβληματικα ειδικα αν παιζει καποιος PES και βλεπει τι εχει γινει με την Fox στο θεμα animations.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίθεση από τα πλάγια και Άγιος ο Θεός. Ανάπτυξη ίδια από την CPU που όλες οι ομάδες από world class επίπεδο, παίζουν σαν την Μπαρτσελόνα. Δεν λέω καλό παιχνιδάκι αλλά μην εθελοτυφλούμε σε κάποια δεδομένα.

 

Αυτό είναι το τραγικότερο fail του offline. Μόλις ανεβαίνει το επίπεδο δυσκολίας η Αλμερία και η Χετάφε πιάνουν και 70% κατοχή χωρίς λάθος πάσες. Όταν παίζουν επίθεση γίνονται όλοι Μέσι και όταν παίζουν άμυνα όλοι Πουγιόλ (στα καλά του). Το κακό είναι ότι όλα αυτά γίνονται από το Fifa 12 και κανείς δεν ασχολήθηκε να τα βελτιώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω (εχωντας δοκιμασει το demo του fifa14 ,παρολο που μου αρεσε αρκετα ,κατεληξα να ασχοληθω με το pes14 που φετος ηταν οντως πολυ καλο), μολις δοκιμασα το demo του worldcup14 το βρηκα πολυ καλο & το πηρα εχθες κανονικο.Θεωρω παρα πολυ ωραιο και με βελτιωσεις ,το cpu ειναι πολυ εξυπνο & "ζωντανο" . Εμενα προσωπικα για καποιο λογο ,20 + χρονια που παιζω ποδοσφαιρακια ειμαι κολλημενος παντα με τις εθνικες ομαδες και παιζω σχεδον αποκλειστικα εθνικα τουρνουα, το συγκεκριμενο το βρισκω πολυ δυνατο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το τραγικότερο fail του offline. Μόλις ανεβαίνει το επίπεδο δυσκολίας η Αλμερία και η Χετάφε πιάνουν και 70% κατοχή χωρίς λάθος πάσες. Όταν παίζουν επίθεση γίνονται όλοι Μέσι και όταν παίζουν άμυνα όλοι Πουγιόλ (στα καλά του). Το κακό είναι ότι όλα αυτά γίνονται από το Fifa 12 και κανείς δεν ασχολήθηκε να τα βελτιώσει.

Σε ολα τα ποδοσφαιρακια ειτε ειναι φιφα ειτε προ 20 χρονια ετσι παιζει τέλεια η cpu στα δυσκολα επιπεδα. Δεν εχει φτασει σε τετοια επιπεδα η ΑΙ ετσι ωστε να παιζει διαφορετικα και με λαθη. Τα ποδοσφαιρακια φτιαχτηκαν για να παιζεις με παρεα κι οχι μονος σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ολα τα ποδοσφαιρακια ειτε ειναι φιφα ειτε προ 20 χρονια ετσι παιζει τέλεια η cpu στα δυσκολα επιπεδα. Δεν εχει φτασει σε τετοια επιπεδα η ΑΙ ετσι ωστε να παιζει διαφορετικα και με λαθη. Τα ποδοσφαιρακια φτιαχτηκαν για να παιζεις με παρεα κι οχι μονος σου...

 

Έγινε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ολα τα ποδοσφαιρακια ειτε ειναι φιφα ειτε προ 20 χρονια ετσι παιζει τέλεια η cpu στα δυσκολα επιπεδα. Δεν εχει φτασει σε τετοια επιπεδα η ΑΙ ετσι ωστε να παιζει διαφορετικα και με λαθη. Τα ποδοσφαιρακια φτιαχτηκαν για να παιζεις με παρεα κι οχι μονος σου...

 

Το παιχνίδι ενάντια σε φίλους είναι όντως ασυναγώνιστο. Ωστόσο εμένα πάντα μου άρεσε να παίζω και ενάντια στην CPU. Και επειδή την παρακολουθώ στενά και εδώ και χρόνια, αυτό το φαινόμενο εμφανίστηκε τα τελευταία χρόνια. Στο φίφα όπως σωστά λέει ο φίλος πάνω ξεκίνησε από το fifa 12. Με την είσοδο της impact engine (κατάρα...). Στο προ από το pes 2012. Δεν ξέρω τι έγινε εκείνη την καταραμένη χρονιά αλλά άλλαξε άρδην η ΑΙ. 

 

Το fifa 10, 11 & wc 2010 τα είχα λιώσει και μόνος με cpu. Το ευχαριστιόσουν. Ακόμη και στο legendary η cpu έκανε λάθη και δεν γινόταν μπαρτσελόνα. 

 

Επίσης στα παλιά προ (5 & 6 που παίζω ακόμη) η cpu παίζει αρκετά καλό ποδόσφαιρο και οι διαφορές στις ομάδες είναι εμφανής ακόμη και στο τελευταίο επίπεδο. 

 

Μάλλον οφείλεται στο ότι πλέον τα ποδοσφαιράκια έχουν γίνει αρκετά πολύπλοκα και δεν έχουν καταφέρει να εμβαθύνουν σε ΑΙ. Δυστυχώς γιατί είναι πολύ σημαντική η άτιμη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επαιξα σε offline mode μια σεζον πρωταθληματος σε Legendary αλλα ειναι απιστευτα αυτα που κανει η cpu.

 

Για πειτε για ps3 κανα slider να φτιαξω καθως και σε τι επιπεδο δυσκολιας το βαζω? Το αφηνω Legendary και απλα πειραζω καποια sliders ή το αλλαζω και το επιπεδο δυσκολιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα εβαλα αυτα τα sliders οπως τα εχει, με manual στο controller και οπως τα λεει στο gameplay κλπ και βρηκα την υγεια μου. Τροπος του λεγειν ''βρηκα την υγεια μου''.... μονο 2-3 επιθεσεις καταφερα να κανω, αλλα οπως και να χει, κανει και λαθος πασες η AI, μπορεις να της κλεψεις και τη μπαλα και γενικα ειναι λες και παιζω κατι καινουριο..

 

Τα λεγες nzeppos αλλα ποιος σε ακουγε. Πλακα εχει το fifονι..

 

Game Settings

Half Length: 15 minutes
Difficulty Level: Legendary
Game Speed: Slow

Controller Settings 

Auto Switching: Air Balls 
Auto Switching Move Assistance: High
Passing Power Assistance: Off
Pass Assistance: Manual
Through Pass Assistance: Manual
Shot Assistance: Manual
Cross Assistance: Manual
Lob Pass Assistance: Manual
Save Assistance: Any
Analog Sprint: On
Defending: Tactical Defending 

Gameplay Customisation (User/CPU)

Sprint Speed - 45/45
Acceleration - 48/48
Shot Error - 54/54
Pass Error - 51/65
Shot Speed - 50/50
Pass Speed - 53/53
Injury Frequency - 75/89
Injury Severity - 55/55
Goalkeeper Ability - 47/47
Positioning: Marking - 50/50
Positioning: Run Frequency - 50/50
Positioning: Line Height - 50/50
Positioning: Line Length - 54/54
Positioning: Line Width - 53/53
Positioning: Fullback Positioning - 54/54
Power Bar - 42
First Touch Control Error - 50/50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα εβαλα αυτα τα sliders οπως τα εχει, με manual στο controller και οπως τα λεει στο gameplay κλπ και βρηκα την υγεια μου. Τροπος του λεγειν ''βρηκα την υγεια μου''.... μονο 2-3 επιθεσεις καταφερα να κανω, αλλα οπως και να χει, κανει και λαθος πασες η AI, μπορεις να της κλεψεις και τη μπαλα και γενικα ειναι λες και παιζω κατι καινουριο..

 

Τα λεγες nzeppos αλλα ποιος σε ακουγε. Πλακα εχει το fifονι..

 

Game Settings

 

Half Length: 15 minutes

Difficulty Level: Legendary

Game Speed: Slow

 

Controller Settings 

 

Auto Switching: Air Balls 

Auto Switching Move Assistance: High

Passing Power Assistance: Off

Pass Assistance: Manual

Through Pass Assistance: Manual

Shot Assistance: Manual

Cross Assistance: Manual

Lob Pass Assistance: Manual

Save Assistance: Any

Analog Sprint: On

Defending: Tactical Defending 

 

Gameplay Customisation (User/CPU)

 

Sprint Speed - 45/45

Acceleration - 48/48

Shot Error - 54/54

Pass Error - 51/65

Shot Speed - 50/50

Pass Speed - 53/53

Injury Frequency - 75/89

Injury Severity - 55/55

Goalkeeper Ability - 47/47

Positioning: Marking - 50/50

Positioning: Run Frequency - 50/50

Positioning: Line Height - 50/50

Positioning: Line Length - 54/54

Positioning: Line Width - 53/53

Positioning: Fullback Positioning - 54/54

Power Bar - 42

First Touch Control Error - 50/50

 

Εγω τα λεω 3 χρόνια αλλα δεν με ακούτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...