Προς το περιεχόμενο

Πρόσληψη στο Πλαίσιο


dinak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αχχχ δεν θα με αφήσεις να είμαι on topic.

Τελευταίο σχόλιο για εδώ (φαντάζομαι θα δοθεί εύκολα η ευκαιρία για συνέχεια σε πιο σχετικό θέμα).

Τις διαβαθμίσεις του στυλ "αξιοπρεπή", "δεν τα πάμε κι άσχημα", "πολυτέλεια", "άνετα", κλπ θα τα αφήσω για τους πολιτικούς όταν θέλουν να με πείσουν ότι είμαι "άρχοντας".

Όταν πριν 5-10 χρόνια είχα τον ίδιο μισθό που έχω τώρα (ακριβώς τον ίδιο) ηταν αξιοπρεπής γιατί τα διόδια Αθήνα-Θεσ/νίκη και πίσω είχαν 22 ευρώ (τώρα έχουν 45).

Η βενζίνη είχε 1 ευρώ (τώρα έχει 1,7)

Ακόμα και η τσιπούρα που έβαζε προσφορά το carrefour το 2008 την είχε 2,99 (τώρα είναι 5,99)

Α και επίσης τότε δεν χρώσταγα φραγκο στην εφορία (από άποψη) ενώ τώρα χρωστάω (όχι από άποψη).

Αν λοιπόν θεωρείς ότι "αξιοπρεπής" είναι ο μισθός (ασχέτως οικονομικής πραγματικότητας της αγοράς) που σου επιτρέπει (ακόμα) να μην ψάχνεις στους κάδους προκειμένου να φας, τότε ναι, οι περισσότεροι μισθοί είναι αξιοπρεπείς σήμερα.

Και απλά υπάρχουν κάποιοι σπάταλοι που θέλουν και σουβλάκι απ' έξω


αυτό με το 12ώρο είναι στάνταρ και καθημερινό?

 

Είναι..."φλου".

Υπάρχει και...δεν υπάρχει ;)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, ας μη το συνεχίσουμε. Αλλά καλό είναι τις διαβαθμίσεις να μη τις αφήνεις για τους πολιτικούς και να έχεις το θάρρος να προσπαθείς να βρεις το κατάλληλο όνομα γι' αυτό που βλέπεις (παρόλο που είναι ανθρώπινο ότι κάπου θα παραπατήσεις), γιατί οι πολιτικοί -- και γενικά οποιοσδήποτε έχει συμφέρον -- μπορεί καμια φορά φτου φτου μακριά απο μας να βαφτίσουν τον δεξιό φασίστα, τον αριστερό αναρχοκομμούνι, το Σωκράτη διαφθορέα, κλπ κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι αξιοπρεπή μισθοί και τέτοια λέτε...έλεος..το ότι τόσα λεφτά παίζουν στην αγορά από τους εργοδότες δεν σημαίνει ότι 700 ευρώ τον μήνα είναι αξιοπρεπής μισθός...άμα νοικιάζεις σπίτι η ζωή σου είναι σε ακριβώς ίδια φάση με ενός φοιτητή που σπουδάζει σε άλλη πόλη. Και δεν έχεις καν και τις εκπτώσεις που έχει ο φοιτητής και το τζάμπα φαί στην λέσχη.

 

300-350 ευρώ μέσο όρο θέλει ένα σπίτι με ένα υπνοδωμάτιο(δίχωρη γκαρσονιέρα δλδ) με τα πάγια έξοδα του...άμα βάλεις και το σούπερ μάρκετ 180-200 ευρώ τον μήνα τι μένει...χώρια μεταφορικά (βενζινες ή εισιτήρια) τι μένει για διασκέδαση? 700 ευρώ είναι μισθός επιβίωσης και όχι μισθός αξιοπρέπειας όπως γράφετε μερικοί...

 

ΥΓ 1 Το να μένει ένα ζευγάρι με 1000-1100 σε ένα σπίτι δεν έχει καμία σχέση με έναν εργένη σε ένα σπίτι με 700 ευρώ. Ο εργένης έχει άλλα έξοδα διασκέδασης...δεν είπαμε μπουζούκια...αλλά μία βραδυνή έξοδο την βδομάδα να σας βάλω..30 ευρώ κάθε σάββατο σας λέω εγώ να φάει πήγε 120 ευρώ τον μήνα...άμα βάλω και κάνα 2-3 καφεδάκια την βδομάδα άστο..ούτε για ζήτω. Εκτός αν μου θεωρήσετε την μία βραδινή έξοδο την εβδομάδα και τους 2-3 απογευματινές πολυτέλεια και σπατάλη.

 

ΥΓ 2 Συμφωνώ με το παιδί που έγραψε πιο πριν ότι τον τρομάζει περισσότερο το γεγονός ότι θεωρούν πολλοί πλέον αξιοπρεπή μισθό τα 700 ευρώ από το γεγονός ότι υπάρχουν τέτοιοι μισθοί.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πρόχειρα για Αθήνα

 

300 για ενοίκιο σε γκαρσονιέρα αξιοπρεπή (η οποία όμως είναι προσβάσιμη σε συγκοινωνία λόγω του επόμενου)

  45 για κάρτα απεριορίστων (για να πηγαίνεις κάθε μέρα στη δουλειά)

  20 κοινόχρηστα

  25 DSL

  10 Κάρτα για το κινητό

  75 Καθημερινά μικροέξοδα στη δουλειά όπως καμια τυρόπιτα, καφέδες, σάντουιτς κτλ(3x25)

  60 Λογιαριασμοί(Νερό+ΔΕΗ)

200 Φαγητό ~6.5 ευρώ/μέρα

  40 Διάφορα είδη απο σούπερ μάρκετ (σαμπουάν, αποσμητικά, ξυριστικά, κωλόχαρτα κτλ)

 

Σύνολο = 775 για πλάκα ενώ ήμουν αρκετά συντηριτικός, και αυτός ο άνθρωπος δεν βγαίνει ούτε μία μέρα για διασκέδαση. Τώρα αν βάλεις αυτοκίνητα, βενζίνες, τέλη κυκλοφορίας, φόροι απο τεκμήρια, ασφάλειες, συντήρηση κτλ το κόστος εκτοξεύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 700 είναι αξιοπρεπής μισθός, αν μένεις με τους γονείς σου και σου πληρώνουν όλα τα έξοδα του σπιτιού αυτοί. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, μιλάμε για μισθό πείνας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι..."φλου".

Υπάρχει και...δεν υπάρχει ;)

εγω οταν ειχα παει για θεση developer (στην μαγουλα) μου ειπε η HR χυμα στα μουτρα οτι ειναι το ελαχιστο 10ωρο την μερα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πρόχειρα για Αθήνα

 

300 για ενοίκιο σε γκαρσονιέρα αξιοπρεπή (η οποία όμως είναι προσβάσιμη σε συγκοινωνία λόγω του επόμενου)

  45 για κάρτα απεριορίστων (για να πηγαίνεις κάθε μέρα στη δουλειά)

  20 κοινόχρηστα

  25 DSL

  10 Κάρτα για το κινητό

  75 Καθημερινά μικροέξοδα στη δουλειά όπως καμια τυρόπιτα, καφέδες, σάντουιτς κτλ(3x25)

  60 Λογιαριασμοί(Νερό+ΔΕΗ)

200 Φαγητό ~6.5 ευρώ/μέρα

  40 Διάφορα είδη απο σούπερ μάρκετ (σαμπουάν, αποσμητικά, ξυριστικά, κωλόχαρτα κτλ)

 

Σύνολο = 775 για πλάκα ενώ ήμουν αρκετά συντηριτικός, και αυτός ο άνθρωπος δεν βγαίνει ούτε μία μέρα για διασκέδαση. Τώρα αν βάλεις αυτοκίνητα, βενζίνες, τέλη κυκλοφορίας, φόροι απο τεκμήρια, ασφάλειες, συντήρηση κτλ το κόστος εκτοξεύεται.

 

Αυτό στο έλυσαν αφού από τον άλλο μήνα η κάρτα θα είναι στα 30 :P (-33,5%)

Τώρα αν βέβαια έβγαζες κάρτα των 20 ευρώ (λεωφορείο, τραμ) την έκατσες αφού... η κάρτα θα είναι στα 30 (+50%)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πρόχειρα για Αθήνα

 

300 180 για ενοίκιο σε γκαρσονιέρα αξιοπρεπή (η οποία όμως είναι προσβάσιμη σε συγκοινωνία λόγω του επόμενου)

  45 για κάρτα απεριορίστων (για να πηγαίνεις κάθε μέρα στη δουλειά)

  20 κοινόχρηστα

  25 DSL ή μισα μισα με τον γειτονα wifi

  10 Κάρτα για το κινητό

  75 Καθημερινά μικροέξοδα στη δουλειά όπως καμια τυρόπιτα, καφέδες, σάντουιτς κτλ(3x25) Σπιτι κολατσιο και κανα 30 ευρω εξω

  60 Λογιαριασμοί(Νερό+ΔΕΗ)

200 Φαγητό ~6.5 ευρώ/μέρα  150 για φαγητό ενα άτομο τον μήνα

  40 20 Διάφορα είδη απο σούπερ μάρκετ (σαμπουάν, αποσμητικά, ξυριστικά, κωλόχαρτα κτλ) για ενα ατομο ξαναλέω!

 

Σύνολο = 775 515 για πλάκα ε

Fixed!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ευρώ για μάρκετ για ένα άτομο το μήνα? Really?

 

Και το κολατσιό θα στο κάνει donation καμία Μητρόπολη ας πούμε ή σκέφτεσαι να κάνεις το σκατό σου παξιμάδι και κάπως έτσι να βγαίνει και το κολατσιό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσαρμόζεσαι ανάλογα με αυτά που παίρνεις. Όταν παίρνεις 700 δεν θα πας να μείνεις σε σπίτι που το ενοίκιο μόνο έχει 300! Είναι λογικό πιστεύω! Επίσης, 6.5€ για φαγητό πάλι είναι πολλά για ένα άτομο (για μαγείρεμα μιλάμε όχι να παίρνεις απ'έξω). Τέλος πάντων, μην πιάσουμε ένα-ένα αυτά που είναι στη λίστα του ZAKKWYLDE, για μένα μπορεί να ζήσει κάποιος με 700€. Τώρα για να βάλει λεφτά στην άκρη είναι άλλο θέμα, δε νομίζω ότι μπορούσε και πιο παλιά. Είπαμε για την εποχή είναι αξιοπρεπής μισθός, ακόμα και πριν από αυτή την εποχή θεωρούνταν νορμάλ μισθός για αυτό το είδος δουλειάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω ατομα που μετακομισανε σε αλλη πολη για μισθο 700 ευρω(δηλαδη εχουν ενοικια κλπ κλπ)

 

και μονο που δουλευουν κολανε ενσημα (και εχουν την ελπιδα οτι μια μερα μετα απο 30 χρονια)θα παρουν συνταξη και πληρωνουν μονοι τους τα περισσοτερα εξοδα και τους μενουν και καθε μηνα και 150-200 ευρω στην τσεπη  ειναι ευχαριστιμενοι 

 

τα 6.5 καθε μερα για φαγητο ειναι υπερβολη τοσα δινεις αν φας εξω,μαγειρευεις στο σπιτι και τα 6,5 γινονται  2 ευρω την μερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσαρμόζεσαι ανάλογα με αυτά που παίρνεις. Όταν παίρνεις 700 δεν θα πας να μείνεις σε σπίτι που το ενοίκιο μόνο έχει 300! Είναι λογικό πιστεύω! Επίσης, 6.5€ για φαγητό πάλι είναι πολλά για ένα άτομο (για μαγείρεμα μιλάμε όχι να παίρνεις απ'έξω). Τέλος πάντων, μην πιάσουμε ένα-ένα αυτά που είναι στη λίστα του ZAKKWYLDE, για μένα μπορεί να ζήσει κάποιος με 700€. Τώρα για να βάλει λεφτά στην άκρη είναι άλλο θέμα, δε νομίζω ότι μπορούσε και πιο παλιά. Είπαμε για την εποχή είναι αξιοπρεπής μισθός, ακόμα και πριν από αυτή την εποχή θεωρούνταν νορμάλ μισθός για αυτό το είδος δουλειάς.

 

Ρε παιδιά άλλο ζεις και άλλος "ζεις"...εννοείτε ότι με όσα έχεις την βγάζεις (καλά για τους έλληνες 30 χρόνια τώρα δεν εννοούνταν για αυτό τα δάνεια και τα χρέση αλλά τεσπα).

 

Αλλά με 700 όπως λες και συ την βγάζεις..πως την βγάζεις όμως? Χωρίς καθόλου λεφτά για διασκέδαση...άρα απλά επιβιώνεις.Δεν λέω να αποταμιεύεις αλλά να έχεις δυο παράδες να βγεις έξω να διασκεδάσεις...

 

Εγώ δεν έβαλα γκαρσονιέρα 300 ενοίκιο...έβαλα 300 με όλα τα πάγια της (νερό,ΔΕΗ,Ιντερνετ,κοινοχρηστα). Αν μου πει κανείς ότι όλα αυτά βγαίνουν κάτω από 300 ευρώ τον μήνα και είναι ΚΑΙ ο μέσος όρος τότε τι να πω. 

 

Ο zakwylde στο μόνο που μπορεί να υπερέβαλε είναι το νοίκι που μπορείς να βρεις με 220-250...το 180 που έβαλε ο άρης μαζί με τα μοιρασμένες adsl και τα συναφή είναι αστεία και είναι αυτό που είπα πριν...λύσεις για άφραγκο φοιτητή και όχι για άνθρωπο που υποτίθεται έχει αξιοπρεπή μισθό. Γιατί το να χρειάζομαι να κάνω τράμπα το ιντερνετ στο σπίτι μου δεν το βρίσκω καθόλου αξιοπρεπές επίπεδο διαβίωσης.

 

Μέσα στο φαί στα 200-250 ευρώ τον μήνα μπαίνει στο σούπερ μάρκετ και το να παραγγείλεις μια φορά την εβδόμαδα απ'εξω...και μια φορά τον μήνα να πας να φας σε καμιά ταβέρνα/

 

Αν εσείς αυτό το θεωρείτε πολυτέλεια τι να πω...επίσης αν νομίζετε ότι ένας εργένης στα 25 του μπορεί να ζήσει με 150 ευρώ τον μήνα έξοδα διασκέδασης (καφέδες,ποτά) τι να πω. Μάλλον έχουμε διαφορετική έννοια για την αξιοπρεπή διαβίωση.

 

Καλά μην μιλήσω για καμιά εκδρομή το καλοκαίρι...(διακοπές με τίποτα)

 

Επίσης μην αναφέρουμε καν το εξωφρενικό ενδεχόμενο να έχει ο εργαζόμενος αυτός ΑΜΑΞΙ!!!(τι σπατάλη θεέ μου)

Και δεν μιλάω φίλε μου για πληρώνει τίποτα δόσεις...αλλά μονο τις βενζίνες του..τα τέλη του...τα σέρβις του...άιντε και κάνα 150 το χρόνο από καμία αβαρία εξτρα έξοδο του αμαξιού.

 

Για αυτό σας λέω ούτε κατά διάνοια δεν είναι αξιοπρεπής μισθός...αξιοπρεπής μισθός τα 700 ευρώ είναι αν έχεις ιδιόκτητο σπίτι. Και αυτό όχι πολλά τετραγωνικά από την άλλη γιατί μετά έχει άλλα τέλη στην ΔΕΗ...φορολογία και τα γνωστά.

 

YΓ Επίσης σωστά λες ότι και παλαιότερα τα ίδια παίρνανε αυτές οι δουλειές..αλλά το κόστος ζωής ήταν 40% φθηνότερο. Τότε ήταν αξιοπρεπής...σήμερα δεν είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τα 6.5 καθε μερα για φαγητο ειναι υπερβολη τοσα δινεις αν φας εξω,μαγειρευεις στο σπιτι και τα 6,5 γινονται  2 ευρω την μερα

 

 

 

 
ελεος, και σκέτο ψωμί να τρως, πιο ακριβό ειναι
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω ατομα που μετακομισανε σε αλλη πολη για μισθο 700 ευρω(δηλαδη εχουν ενοικια κλπ κλπ)

 

και μονο που δουλευουν κολανε ενσημα (και εχουν την ελπιδα οτι μια μερα μετα απο 30 χρονια)θα παρουν συνταξη και πληρωνουν μονοι τους τα περισσοτερα εξοδα και τους μενουν και καθε μηνα και 150-200 ευρω στην τσεπη  ειναι ευχαριστιμενοι 

 

τα 6.5 καθε μερα για φαγητο ειναι υπερβολη τοσα δινεις αν φας εξω,μαγειρευεις στο σπιτι και τα 6,5 γινονται  2 ευρω την μερα

 

2 ευρώ την μέρα κάνουν μόνο τα μακαρόνια...

 

Και γω ξέρω άτομα στην Κίνα που την βγάζουν με 30 δολάρια τον μήνα και είναι ευχαριστημένοι τι σημαίνει αυτό? Αυτό το τόπικ άνοιξε για να τελειώσουμε τον υλισμό νομίζω...τόσο ZEN!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...