Προς το περιεχόμενο

Πρόσληψη στο Πλαίσιο


dinak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνεις πλάκα έτσι; Μην ξεχνάμε ότι είναι 900 για 6ήμερο standard 12άωρο = 2.88 €/ωρα σε αντίθεση με 586 πενθήμερο 8άωρο = 3.34 €/ώρα. Τα 586 είναι επι της ουσίας ένα 16% παραπάνω.

 

Δε παιζει αυτο το καθεστως που περιγραφεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάνεις πλάκα έτσι; Μην ξεχνάμε ότι είναι 900 για 6ήμερο standard 12άωρο = 2.88 €/ωρα σε αντίθεση με 586 πενθήμερο 8άωρο = 3.34 €/ώρα. Τα 586 είναι επι της ουσίας ένα 16% παραπάνω.

Δεν κάνω πλάκα. Δεν ξέρω αν είναι 12ωρο αλλά ξέρω ότι για τέτοια δουλειά δεν τα βρίσκεις αυτά τα λεφτά

 

Φτάσαμε σε σημείο να λέμε τα 900€ μεικτά, πολύ καλό μισθό!

Μια χαρά αξιοπρεπής μισθός είναι, θα μπορούσαν να δίνουν αρκετά λιγότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μια χαρά αξιοπρεπής μισθός είναι, θα μπορούσαν να δίνουν αρκετά λιγότερα

 

Ναι θα μπορούσαν.

Πάντως αυτό δεν το κάνει "αξιοπρεπή μισθό". Τουλάχιστον όχι με αυτά που θα πρέπει να καλύψεις με αυτό το μισθό (ενοίκιο, ΔΕΗ, supermarket, κλπ) στις τιμές που είναι τώρα.

Και φαντάζομαι ότι ο takis_koll στο σχόλιό του δεν αναφερόταν στο Πλαίσιο αλλά στο κατά πόσο μπορούμε γενικά να θεωρούμε τα 900 μεικτά σαν αξιοπρεπή μισθό με βάση τις σημερινές υποχρεώσεις (όταν πχ το λίτρο η βενζίνη έχει 1,70)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε παιζει αυτο το καθεστως που περιγραφεις..

 

Ντάξ...θα βρεθείς προ εκπλήξεων ;). Εκτός αν λές ότι προτιμούν τους "4άωρους" οι οποίοι κάνουν επι της ουσίας 8άωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες να προσεχατε-χαμε τι ψηφιζαμε τοσα χρονια. Ο βασικος πλεον ειναι 490 καθαρα στο χερι οποιος δινει πλεον παραπανω 600-700 κτλ θεωρειται καλος εργοδοτης κ φυσικα θα σου ζηταει το κατι παραπανω. Τι νομιζατε δλδ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν με ενοχλει περισσοτερο η κατασταση στην οποια βρισκομαστε ή η ευκολια με την οποια καποιοι αποδεχονται αυτην την κατασταση. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι ειπαν την αληθεια πηγαν φυλακη. Ανεκαθεν αυτο γινοταν. Η αφυπνιση του καθενος ξεχωριστα μπορει να αλλαξει τα παντα. Και η ψηφος μπορει να γινει ο μεγαλυτερος εφιαλτης των προδοτων και ταυτοχρονα ενα νεο ξεκινημα για ολους εμας. Στο χερι μας ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό δεν το κάνει "αξιοπρεπή μισθό". Τουλάχιστον όχι με αυτά που θα πρέπει να καλύψεις με αυτό το μισθό (ενοίκιο, ΔΕΗ, supermarket, κλπ) στις τιμές που είναι τώρα.

 

Με τη γυναίκα μου (προ μπεμπας) τα "απαραίτητα" έξοδά μας κάθε μήνα ήταν κάπου 1000-1100. Βάζω μέσα νοίκι (σε σπίτι που έχω την πολυτέλεια να έχω ξεχωριστό γραφείο), κοινόχρηστα, ΔΕΗ, νερό, αέριο, DSL, σουπερμάρκετ, πάγια κινητών, βενζίνη, φρέσκα φρούτα/λαχανικά από τη λαϊκή (όχι τα φτηνά), σνιτσελάκι, και πράγματα όπως τα γλυκά που θα πάμε στους κουμπάρους.

 

Τελείως χοντρικά λοιπόν κάποιος που ζει μόνος του δε θα έπρεπε να έχει πρόβλημα να τη βγάλει με 600-700. Οπότε α) δεν καταλαβαίνω πώς βγάζεις το συμπέρασμα ότι δε φτάνουν για τα βασικά, μιας και το εξελόφυλλο με τα έξοδα που έχω εγώ σε διαψεύδει, και β) τι σημαίνει για σένα "αξιοπρεπής";

 

Μα υπάρχει αποδοχή γιατί αν δεν υπήρχε θα έπρεπε να κουνίσουμε τον κώλο μας και να κάνουμε κάτι γι' αυτό.

 

Να κάνουμε κάτι όπως π.χ.....?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν τα περισσότερα έξοδα που αναφέρεις είναι σχεδόν ανελαστικά σε σχέση με τα άτομα. Δηλαδή αν είσαι εσύ και η γυναίκα σου ή ήσουν μόνος σου η βενζίνη θα ήταν λίγο πολύ η ίδια, το ηλεκτρικό δεν διπλασιάζεται στα δύο άτομα, ούτε το νερό ή το αέριο.

Θα χρειαζόταν κάποιος ίσως μικρότερο σπίτι αν είναι μόνος του αλλά ένα ψιλοτσεκάρισμα στις τιμές της αγορά θα δεις ότι ένα 100άρι με ένα 50άρι δεν απέχουν πολύ (σίγουρα δεν είναι η μισή τιμή).

Και αναφορικά με το "αξιοπρεπής" για μένα είναι ο μισθός ο οποίος σε σχέση με την αγορά (πρόσεξε δεν αναφέρομαι στην "αγορά" των μισθών αλλά σε αυτή την προϊόντων/υπηρεσιών) σου δίνει την δυνατότητα να μην κάνεις "το σκ..ό σου παξιμάδι" για να φας ένα σουβλάκι ή να μην έρχεται ο λογαριασμός της ΔΕΗ/ΕΥΔΑΠ/κλπ με "προηγούμενο ανεξόφλητο υπόλοιπο" επειδή δεν είχες να το πληρώσεις


Να κάνουμε κάτι όπως π.χ.....?

 

Από το να φτύσουμε την δουλειά με τα ξεφτίλα λεφτά (ναι ξέρω, αν δεν πάω εγώ θα πάει κάποιος άλλος) μέχρι να σηκωθούμε από τον καναπέ (πάλι ξέρω, ας ξεκινήσουν οι άλλοι και μετά σιγοντάρω κι εγώ)


ουυυπς sorry. Μόλις τώρα συνειδητοποίησα κοιτώντας την σελίδα του "μπλα-μπλα" πόσο έχω ξεφύγει off topic στα σχόλιά μου, αφού το νήμα αφορά καθαρά και μόνο το Πλαίσιο και την εργασία εκεί.

Ζητώ συγνώμη και σταματώ εδώ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα μπορούσαν.

Πάντως αυτό δεν το κάνει "αξιοπρεπή μισθό". Τουλάχιστον όχι με αυτά που θα πρέπει να καλύψεις με αυτό το μισθό (ενοίκιο, ΔΕΗ, supermarket, κλπ) στις τιμές που είναι τώρα.

Και φαντάζομαι ότι ο takis_koll στο σχόλιό του δεν αναφερόταν στο Πλαίσιο αλλά στο κατά πόσο μπορούμε γενικά να θεωρούμε τα 900 μεικτά σαν αξιοπρεπή μισθό με βάση τις σημερινές υποχρεώσεις (όταν πχ το λίτρο η βενζίνη έχει 1,70)

 

 

Δεν ξερω αν με ενοχλει περισσοτερο η κατασταση στην οποια βρισκομαστε ή η ευκολια με την οποια καποιοι αποδεχονται αυτην την κατασταση. 

Πόσα θα έπρεπε να παίρνει ένας πωλητής στο πλαίσιο δηλαδή? (ή σε μια άλλη τέτοιου είδους δουλειά)

 

Και γενικά πότε αυτές οι δουλειές έδιναν περισσότερα λεφτά? Εγώ και "προ κρίσης" εκεί τις θυμάμαι, στα 600-700€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν τα περισσότερα έξοδα που αναφέρεις είναι σχεδόν ανελαστικά σε σχέση με τα άτομα. Δηλαδή αν είσαι εσύ και η γυναίκα σου ή ήσουν μόνος σου η βενζίνη θα ήταν λίγο πολύ η ίδια, το ηλεκτρικό δεν διπλασιάζεται στα δύο άτομα, ούτε το νερό ή το αέριο.

Θα χρειαζόταν κάποιος ίσως μικρότερο σπίτι αν είναι μόνος του αλλά ένα ψιλοτσεκάρισμα στις τιμές της αγορά θα δεις ότι ένα 100άρι με ένα 50άρι δεν απέχουν πολύ (σίγουρα δεν είναι η μισή τιμή).

Ναι, και γι' αυτό είπα "χοντρικά". Αλλά το 1000-1100 δεν είναι το διπλάσιο του 600-700 και επίσης δε θεωρώ ότι ζω στα όρια της αξιοπρέπειας, οπότε αν χρειαζόταν θα μπορούσα να κόψω κατιτίς για να έρθουμε στα ίσια μας (το πάγιο στο κινητό, τη DSL, τα γλυκά από το ζαχαροπλαστείο, το σνιτσελάκι, να πάω σε μικρότερο σπίτι, σε σπίτι που βλέπει ακάλυπτο, που δεν είναι ανακαινισμένο, σε άλλη γειτονιά, κλπ).

 

Και αναφορικά με το "αξιοπρεπής" για μένα είναι ο μισθός ο οποίος σε σχέση με την αγορά (πρόσεξε δεν αναφέρομαι στην "αγορά" των μισθών αλλά σε αυτή την προϊόντων/υπηρεσιών) σου δίνει την δυνατότητα να μην κάνεις "το σκ..ό σου παξιμάδι" για να φας ένα σουβλάκι ή να μην έρχεται ο λογαριασμός της ΔΕΗ/ΕΥΔΑΠ/κλπ με "προηγούμενο ανεξόφλητο υπόλοιπο" επειδή δεν είχες να το πληρώσεις

 

Για το λογαριασμό θεωρώ ότι αυτά που είπα παραπάνω πρέπει να σε καλύπτουν.

 

Για το σουβλάκι, αν εννοείς σουβλάκι απέξω τότε οι απόψεις μας για την αξιοπρέπεια διαφέρουν. Εγώ αξιοπρεπές βαφτίζω το μίνιμουμ που σου επιτρέπει να μη ξενυχτάς το βράδι σκεφτόμενος τι θα φάμε αύριο και που θα μείνουμε τον άλλο μήνα χωρίς ταυτόχρονα να είσαι εξαρτημένος από τρίτους (ελεημοσύνες/δανεικά).

 

Έχεις υπόψη το living wage calculator της καθηγήτριας Glasmeier του MIT? Όπως λέει στο κείμενο (και έχει ξεκαθαρίσει η ίδια σε συνεντεύξεις), όταν λέει "living wage" (το οποίο παίρνω το ελεύθερο να βαφτίσω "αξιοπρεπής μισθός", με την κλασική έννοια της αξιοπρέπειας) εννοεί (και το έχει πει και σε συνέντευξη)

 

Our tool is designed to provide a minimum estimate of the cost of living for low wage families. The estimates do not reflect a middle class standard of living.

Οπότε ναι, με τόσα λεφτά μπορεί να μη πας διακοπές (εκτός αν βρεις τζάμπα) και να μη φας σουβλάκι (εκτός αν πάρεις από σουπερμαρκετ προσφορές να το ψήσεις μόνος σου). Αλλά αυτά τα πράγματα, που σαφώς και συμφωνώ ότι πρέπει να μπορεί κανείς να έχει για να ζει και όχι απλά να επιζεί, για μένα δεν είναι στην κατηγορία "αξιοπρεπή". Είναι στην κατηγορία "δεν τα πάμε κι άσχημα".

 

Από το να φτύσουμε την δουλειά με τα ξεφτίλα λεφτά (ναι ξέρω, αν δεν πάω εγώ θα πάει κάποιος άλλος) μέχρι να σηκωθούμε από τον καναπέ (πάλι ξέρω, ας ξεκινήσουν οι άλλοι και μετά σιγοντάρω κι εγώ)

Τη δουλειά να τη φτύσουμε, μαζί σου (γενικά μιλάω, δεν ξέρω για τη συγκεκριμένη). Αλλά αυτό με τον καναπέ το ξαναείπες, και πάλι χωρίς να γίνεις συγκεκριμένος. Να σηκωθούμε να κάνουμε τι; Σοσιαλιστική δημοκρατία; Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κι επιδέξιους κώλους. Ποιός θα σηκώσει το βάρος που του αναλογεί για τη σοσιαλιστική δημοκρατία, ο οδηγός που παρκάρει μπροστά στη ράμπα γιατί ο ίδιος δεν είναι ΑΜΕΑ ή ο μαγαζάτορας που δεν κόβει αποδείξεις;

 

Μαζί σου για μια Σουηδία της Μεσογείου. Το μόνο πρόβλημα είναι πως σήμερα αν δείξεις στον Έλληνα τη Σουηδία αντί να την παντρευτεί θα την πηδήξει και μετά δε θα σηκώνει κινητό.

 

Μόλις τώρα συνειδητοποίησα κοιτώντας την σελίδα του "μπλα-μπλα" πόσο έχω ξεφύγει off topic στα σχόλιά μου, αφού το νήμα αφορά καθαρά και μόνο το Πλαίσιο και την εργασία εκεί.

Ζητώ συγνώμη και σταματώ εδώ

Ναι... αλλά λίγο food for thought δεν έβλαψε κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αξιοπρέπεια δεν βρίσκεται μόνο στα χρήματα αλλά και στο τι κάνεις γι' αυτά τα χρήματα.

"Προ κρίσης" όπως μπορούν να σου πουν άτομα που δούλευαν εκεί, τα ωράρια δεν ήταν ίδια (άρα και η αμοιβή ανά ώρα ή μέρα ήταν μεγαλύτερη αναλογικά αφού πο μισθοί είναι στα ίδια όπως λες), το "τρέξιμο μετά μπινελικίων" λιγότερο ή και ανύπαρκτο (αφού πωλήσεις υπήρχαν και οι πάνω ήταν σχετικά ευχαριστημένοι) αλλά και οι μετακινήσεις μεταξύ καταστημάτων λιγότερες και μόνο σε έκτακτη ανάγκη.

 

Ένα πωλητής ίσως να "έπρεπε" να παίρνει όπως λες 600-700.

Ένας εργαζόμενος όμως 12ώρου θα έπρεπε να μπορεί να βάζει στην άκρη για διακοπές ή γι' αυτοκίνητο αφού η υπερωρία :D :D :D θα έπρεπε να του δίνει άνεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...